
Йогівська вправа (асана) - Халасана, має просто дивовижний оздоровчий та омолоджувальний вплив на організм людини. Вона входить до перевернутих поз хатха-йоги й чудово допомагає заспокоїти нервову систему, зміцнити серцевий м'яз, підвищити імунітет, ефективна в разі таких захворювань, як грип, застуда, астма, закреп.
Вправа, потрібна саме вам
Унікальність «Пози плуга» полягає ще й у тому, що під час її виконання відбувається максимальне витягування хребта з одночасним стисненням органів черевної порожнини. Тому «Поза плуга» так корисна і для стимулювання органів травної системи організму, і для зняття напруження з шиї та плечей.
Крім того, вона поліпшує кровопостачання й живлення всієї нервової системи; стимулює діяльність мозку, гіпофізу; зміцнює, омолоджує та відновлює всі залози внутрішньої секреції, м’язову систему, а також печінку, селезінку й надниркові залози; стимулює ендокринні залози; запобігає жировим відкладенням й усуває їх у ділянці стегон та живота; поліпшує кровообіг в черевному відділі; надає оздоровчий вплив на статеву сферу, зміцнюючи статеві залози, збільшуючи їх життєздатність і продуктивність; заряджає енергією весь організм.
Тож, якщо ви дбаєте про своє здоров’я і хочете якомога довше залишатися молодим, не лінуйтеся хоча б раз удень робити цю асану. Якщо у вас був складний день чи ви тривалий час перебували в стані нервового стресу, то «Поза плуга» - це те, що вам особливо потрібно саме зараз, вона не просто допоможе заспокоїтися, а й підвищить життєвий тонус. Проте дуже важливо робити її правильно.
Спосіб виконання:
1. Лягти на рівну поверхню, підняти ноги, а потім і таз, допомагаючи собі руками, вийшовши таким чином у позу «Берізка» (стійка на плечах), підборіддя притиснути до грудей.
2. Злегка опустити тулуб і перенести руки й ноги за голову, опустивши пальці ніг по можливості на підлогу.
3. Напружити коліна, підтягуючи вгору підколінні сухожилля, і підняти тулуб.
4 Покласти долоні на середину спини, натискаючи на неї, і таким чином розмістити тулуб перпендикулярно підлозі.
5. Витягнути руки в напрямку, протилежному ногам.
6. Зчепити великі пальці рук і витягати руки й ноги в протилежному напрямку.
7. Переплести пальці й повернути зап'ястя так, щоб великі пальці лежали на підлозі. Інші пальці й долоні витягнути, напружити руки в ліктях і витягати їх від плечей.
8. Ноги й руки витягати в протилежних напрямках. Це сприяє повному розтягуванню хребта.
9. Переплетення пальців рекомендується змінювати. Так, наприклад, якщо торкнувся підлоги правий великий палець, затримайтеся в цій позиції 1 хв, а потім розчепити пальці й покласти на підлогу лівий великий палець, після чого переплести пальці один за другий і витягувати руки також протягом 1 хв. Це сприятиме гармонійному розвитку та гнучкості обох плечей, ліктів і зап'ясть..
10. Залишатися в «позі плуга» 1 - 5 хв, доки дихання не збилося.
11. Звільнити кисті, підняти ноги й поступово опуститися на підлогу. Лягти на спину й розслабитися.
У початковому періоді переплітати пальці може бути складно, але за регулярного виконання, вони стануть більш піддатливими.
Тонкощі виконання вправи і правила безпеки
Якщо у вас не вистачає розтяжки для виконання основної пози плуга, ви можете робити пурва-халасану: ноги не опускаються за голову, а тримаються під кутом 45 градусів до підлоги. При цьому ноги розведені в боки, а під сідниці підкладені кулаки. Ця поза допоможе поступово збільшити гнучкість ніг і спини.
Коли підборіддя впирається в центр груднини, повороти головою в будь-який бік робити не варто – це може призвести до травми.
Асана є симетричною, і потрібно стежити за симетричним розподілом навантаження під час її виконання. На початковому етапі особливо важливо контролювати, які м'язи розтягнуті, які стиснуті, які напружені, які розслаблені, а також які м'язи можна розслабити, не вносячи змін у саму асану.
Увага! Асану та її варіації не рекомендується виконувати тим, у кого дуже слабкі м'язи (особливо спини), а також літнім людям, які не мають достатньої фізичної підготовки. Крім того, не варто її робити тим, хто страждає від попереково-крижового радикуліту чи має інші захворювання спини, а також у разі високого артеріального тиску, артеріосклерозу, бронхіальної астми, травмованих шийних хребців, болю у ділянці шиї та плечового відділу, під час менструації, вагітності. Ця асана значно впливає на гормональну сферу та хребет, тому дітям до 12-ти років виконувати її теж не рекомендується.
Підготувала Алла ГРІШИЛО.