ПОЖВАВТЕ ЛІМФОПЛИН, ЩОБ ПОЗБУТИСЯ НАБРЯКУ НІГ

Поділитися:
Пожвавте лімфоплин, щоб позбутися набряку ніг

 Набряк, відчуття розпирання, тяжкості в ногах – ці неприємні симптоми часто виникають за поганого лімфовідтоку та скупчення рідини в кінцівках.
У деяких випадках набряклість виникає як побічна дія від прийому певних препаратів або ж може сигналізувати про проблеми зі здоров'ям: ниркову чи венозну недостатність, наявність інфекції чи лімфедему (набряк, що не залишає ямки під час натискання).
   Щоб ефективно позбутися набряків, слід пройти обстеження та з’ясувати причину їх появи й за потреби  пролікуватися. Як покращити лімфовідплин і подолати застійні явища в кінцівках,   рекомендує майстер східних практик, масажист  Ігор ГРІМОВІЧ.

- Чим небезпечні застійні процеси і як результат -  набряки, які виникають у старшому віці, та як із ними боротися?

- Якщо людина «лежача», перенесла інсульт чи має інші недуги, що прикували її до ліжка чи крісла, вона наражається й на низку небезпек. У неї збільшується навантаження на серце, вона стає безсилою, можуть виникнути застійні явища в легенях, аж до застійної пневмонії, що спричинені поганим кровообігом і відсутністю руху, а це вкрай небезпечно.
Щоб уникнути застою в грудях, треба розтирати не лише саму грудну клітку, а й кисті, долоні обох рук, допоки вони не стануть м’якими, гарячими. Можна робити ручні ванночки, поставивши руки на 10-15 хвилин у добре теплу воду. Річ у тім, що на руках є проекційна зона легень і, покращуючи кровообіг рук, ми таким чином підсилюємо приплив крові до дихальної системи, що усуває розвиток застійних явищ.
      Набряк ніг – це ще одна часта реакція організму на малорухомість. Коли м’язи достатньо не задіяно, людина мало ходить, більше сидить, тобто ноги весь час тримає донизу, тоді лімфа стікає до кінцівок. А позаяк м’язова система не допомагає відкачувати кров, а з нею й лімфу, то лімфа починає осідати в кінцівках і розпирати їх. Окрім того, коли людина багато сидить чи лежить, збільшується навантаження на нирки й вони не справляються з своєю функцією повноцінного виведення надмірної рідини з організму.
      Є кілька простих методів, як поліпшити ситуацію. Перший, якщо людина через фізичні обмеження не може вповні рухатися, треба хоча б піднімати ноги на стілець. Якщо по кілька разів на день  20-30 хв тримати піднятими ноги, це буде хороша профілактика набряків.
    Другий метод – зарядка та масаж акупунтурних точок ступні. Для цього покласти на підлогу плоди каштанів чи інші заокруглені подібного розміру предмети, поставити на них ступні ніг і водити так, щоб промасажувати повністю всю ступню від пальчиків до п’яток, а також  внутрішній і зовнішній боки ступень. Для цього слід провертати ступні то всередину, то назовні. Така зарядка додатково покращить кровообіг та лімфовідтік.
   Вправи з піднятими ногами у положенні лежачи на спині є надзвичайно корисними за набряків. Можна, лежачи на спині, притулити рівні ноги до стіни й так полежати 5-10 хвилин. Також чудово з цієї позиції, з піднятими догори ногами, імітувати, ніби їдете на велосипеді. Прокручувати уявні педалі хоча б по 20 разів за годинниковою та проти годинникової стрілки.  Ще одна вправа - робити ногами  «ножиці», поперемінно перехрещуючи рівні ноги в повітрі 20-30 разів. 

- Як зовнішніми методами впливу: самомасаж, ванночки та інші маніпуляції, покращити відтік лімфи з ніг?

- Є кілька простих прийомів, які більшість людей, навіть старшого віку, можуть робити самотужки або ж за допомоги рідних. Для виконання першого слід взяти еластичний бинт, пасок або й пояс із тканини від плаща чи халата шириною 4-5 см. Стоячи, завести середину пояса по центру ступні й кілька разів досить туго обмотати навхрест: спершу навколо ступні, потім литки, зав’язавши під коліном (фото 1, фото 1.1). Так обмотати обидві ноги й  зробити вправи для  прокачування лімфи. Коли ноги перев’язані, краще працює насосна функція м’язів, під час виконання вправ вони додатково продавлюються поясами. 
   Вправу слід синхронізувати з диханням. Стоячи з перемотаними ногами, на вдиху підніматися на носочки, на видиху розслаблятися, падаючи на п’ятку. Так прокачувати лімфоплин, піднімаючи та опускаючи п’яти, протягом 5-10 хвилин. 
  Якщо стоячи зробити вправу складно, її можна робити з позиції сидячи чи лежачи. Для цього перемотані поясами ноги  витягнути й робити розтягнення, натягуючи кінчики пальців ніг на себе та від себе, потім ступні провертати назовні та всередину.
   Добре з позиції лежачи на жорсткій поверхні «пробивати» підколінну зону. Для цього слід дещо згинати ноги в колінах, а потім рвучко розгинати, щоб під час вільного падіння ніг на ліжко відбулося простукування підколінної зони. Так робити 2-3 рази на день по 7-10 хвилин.

У разі застою лімфи та набряків добрий ефект дає самомасаж ніг. Ці практики широко застосовують у  тайському масажі для поліпшення лімфодренажу.  Сісти на підлогу чи ліжко й зробити протискування ніг. Спершу підігнути ногу п’яткою під пах, коліном назовні та основою долоні протилежної руки протискувати гомілку в напрямку від кісточки ноги до коліна й назад. Так  «пройти» кілька разів. Потому розвернути ногу в протилежний бік: п’яткою в напрямку сідниці, та протиснути гомілку із зовнішнього боку знизу вверх і навпаки. Сидячи в цій же позиції, протиснути основою долоні стегно від коліна вверх і назад. Такі ж маніпуляції роблять і на іншій нозі.
Перед сном корисно потримати ноги в добре теплій воді протягом 15 хвилин. Теплі ванночки позитивно впливають на нормалізацію тиску в гіпертоніків, покращують циркуляцію крові, ноги стають м’якими, й потому після протискування ніг значно краще сходять набряки.
Протипоказанням до масажу, простукування, ванночок є тромбофлебіт.

- Які рецепти  фітотерапії порекомендуєте при набряках ніг?

- За наявності  набряків добре працює старий, перевірений часом рецепт: прикладати листок лопуха чи капусти до зовнішнього боку литки, перемотавши зверху плівкою. Тримати протягом 30-40 хв. Потому добре зробити масаж гомілки, протискуючи її в напрямку знизу вверх.
   Більшість фітозборів мають незначний сечогінний ефект, тож п’ючи трав’яні чаї, можна вивести за рахунок сечі надмірну воду й із ніг. Є хороший трикомпонентний трав’яний сечогінний збір, що покращує роботу нирок і рекомендований при набряках за умови, що немає пієлонефриту. Зірвати в саду по семисантиметровій гілочці вишні та смородини, подрібнити, додати 3 г (0,5 ч.л.) трави хвоща, залити 350 мл окропу,  настояти закутавши протягом години. Пити 3 рази на день по 100 мл. Курс 2-3 тижні, після двотижневої перерви можна повторити.
Як швидко можна домогтися  поліпшення, яким способом – усе індивідуально й залежить від стану людини, скільки вона ходить та як дотримуватиметься перелічених вище рекомендацій.
Перед застосуванням рекомендацій порадьтеся з лікарем.

Матеріал підготувала Валентина Ухачевська.