Наші пращури вважали, що волосся є своєрідним зв’язком із богами і що густіше та довше воно, то міцніший цей зв’язок. Сучасні жінки в народні прикмети не вірять, бо ж короткі стрижки — це стильно, модно й елегантно. Але трапляються, і доволі часто, випадки, коли дівчина чи молода жінка просто змушена підстригти волосся, яке січеться, рідшає, перестає рости. Випадання волосся: як із ним впоратися? Розмова про це з професором курсу дерматовенерології Тернопільського медичного університету ім. І. Горбачевського, членом Американської Академії Дерматології Світланою ГАЛНИКІНОЮ.
ВОЛОССЯ ВІДДЗЕРКАЛЮЄ ПРОБЛЕМИ ОРГАНІЗМУ
— Світлано Олександрівно, на цю тему розмови мене наштовхнули розповіді знайомих молодих панянок, які бідкалися, що мали густе, блискуче волосся, і раптом воно почало випадати, «сіктися», зранку на подушці навіть пасма можна було побачити. Що ж є причиною такої прикрості? — Спершу хочу зауважити, що це проблема не тільки жіноцтва, а й більшості чоловіків. За даними світової статистики, 50% жінок і 70% чоловіків страждають від випадання волосся, облисіння чи лупи. У сучасній естетичній медицині нині існує достатньо засобів для корекції трихологічних (що стосуються волосся) проблем, але якщо своєчасно не поставити діагноз і не з’ясувати причину, відновити нормальну фізіологію волосся практично неможливо. Знаєте, наше волосся — як своєрідний камертон, віддзеркалює проблеми, які сталися в організмі. Причиною порідшання волосся можуть стати: анемія, артрит, вовчак і синдром полікістозу яєчників. А ще лікарські засоби: протизаплідні пігулки, анаболічні стероїди, бета-блокатори, препарати, що знижують артеріальний тиск, і ліки на основі вітаміну А. Гострий стрес, зумовлений, до прикладу, розлученням чи смертю близької людини, також відносять до чинників ризику. Тому обов’язково насамперед потрібно встановити причину і розпочати лікування основного захворювання, не забуваючи при цьому про комплексний підхід до проблеми. Також потрібно враховувати й індивідуальні особливості організму пацієнта, що раніше буде розпочато лікування, то швидше слід очікувати результату. А от чому волосся перестає рости, і нині достеменно невідомо. Хоча деякі дослідження свідчать, що жінки, в яких вміст чоловічих статевих гормонів вище середнього, і жінки, волосся яких має підвищену чутливість до коливань рівня гормонів, навіть у межах норми, частіше за інших починають швидко втрачати волосся.
ДІЄТИ МОЖУТЬ СПРИЧИНИТИ ПРОБЛЕМИ З ВОЛОССЯМ
— Які ж чинники можуть створити таку проблему? — Одним із перших я б назвала застосування малокалорійних дієт, якими так іноді захоплюються наші жінки. Уся біда такого харчування в тім, що енергетична цінність їжі нижча від енергетичних затрат організму. Дієти без протеїну, приміром, харчування одними грейпфрутами або за схемою, в якій відсутні боби, нежирне м’ясо та інші джерела протеїнів, позбавляє організм життєво важливих для росту волосся речовин. Тому сухе, ламке волосся засвідчує про порушення жирового обміну й нестачу кальцію та вітамінів А і D. Підвищена пітливість шкіри голови може бути проявом розладу вегетативної нервової системи, симптомом дистонії. Пригадую кілька випадків з моєї практики, коли дівчатка 16—17 років, вважаючи, що мають не зовсім струнку фігуру, самостійно «сідали» на такі дієти, а згодом мали подібні проблеми. Тому моя порада: перед тим, як розпочати худнути, порадьтеся з фахівцем, який допоможе вибрати збалансовану для вашого віку дієту, та й вид фізичних навантажень, з якими легше буде позбуватися зайвих кілограмів, порекомендує.
ФАХІВЕЦЬ ПРИЗНАЧИТЬ КОМПЛЕКСНЕ ЛІКУВАННЯ
— Що ж тоді, враховуючи всі ці причини, можна порекомендувати? — Найперше проконсультуйтеся в спеціаліста — нині в медичній галузі є фахівці-трихологи, вони й займаються проблемами догляду та лікування волосся. Щодо основних методів лікування волосся та волосистої частини голови, то це повинен бути комплекс заходів, куди входять і дієта, і системне застосування ліків, в тому числі й препаратів судинної дії, призначення вітамінних комплексів, біологічно активних добавок. Гарний ефект після застосування фізіотерапії, масажу волосистої частини голови. Лікар також може порекомендувати й популярні нині методи мезотерапії (введення в шкіру голови препаратів для активного оздоровлення волосся за допомогою мініін’єкцій). В арсеналі косметичних засобів місцевої дії — лікувальні шампуні, мазі, втирання, олії, маски.
ПРАВИЛА ДОГЛЯДУ ЗА ВОЛОССЯМ НА ЩОДЕНЬ
Стосовно загальних правил, то вони прості: обережно й довго розчісуйте волосся, ліпше дерев’яним гребінцем, при цьому шкірний жир рівномірно розподіляється по всій довжині волосся і забезпечує йому пружність та здоровий блиск. Допоможуть досягти такого ефекту і маски з простих природних продуктів: меду, солі, пива, сироватки, відвару висівок. Ніколи не розчісуйте мокре волосся і в жодному разі не стягуйте його у вузол. У кого є згубна звичка смикати волосся або накручувати його на пальці, позбудьтеся її. Непомітно для себе, особливо, коли нервуєте, ви можете тягнути його досить відчутно.
ЗАМІНІТЬ ШАМПУНЬ ГЛИНОЮ
Якщо ж проблема випадання волосся вас ще не торкнулася, спробуйте випередити її. Особливий догляд тільки додасть гарного та здорового вигляду вашій зачісці. Для миття голови замість звичного шампуню можна скористатися білою глиною, яка й нині застосовується в косметології. Глину розведіть у малій кількості води до утворення кашки й мийте голову так само, як шампунем. Річ у тім, що біла глина, або каолін, містить сполуки оксидів кремнію та алюмінію з додаванням води. Така глина багата на мінеральні солі та мікроелементи, яких потребує шкіра людини: кремнезем, цинк, мідь, азот, кальцій, магній, калій та ін. Можна використовувати білу глину як маску для шкіри голови. За регулярного застосування масок з білою глиною підвищується пружність та еластичність шкіри, нормалізуються її обмінні процеси. Основна властивість білої глини — це очищення і підсушування шкіри, вона поглинає надлишок шкірного сала і виділення потових залоз, м’яко видаляє забруднення з поверхні голови. Сприятливий вплив глини на шкіру не тільки голови, а й обличчя пояснюється тим, що в ній містяться в добре засвоюваній формі мінеральні солі та мікроелементи, корисні для організму людини. Гарно зміцнює волосся олія лопуха та настій кропиви. Коли волосся випадає, стає неживим, ламким, тьмяним, у цьому разі здатен допомогти масаж — процедура посилює кровообіг шкіри голови і цим поліпшує живлення волосяних цибулинок. Можна скористатися й таким рецептом: раз на тиждень коловими рухами втирайте в шкіру голови ледь підігріту маслинову олію. Олію чергуйте із соком лимона — в ньому є активні біологічні компоненти, корисні для волосяних цибулин. Після такого масажу закутайте голову теплим рушничком і мийте волосся не раніш як через півгодини.
ЇЖТЕ «СІРКУ» ТА «КРЕМНІЙ»
Щоб волосся було пишним, йому потрібно постачати достатньо такого елемента, як сірка. Адже воно на 97 відсотків складається із кератину — речовини, яка містить сірку, а саме вона надає блиску і здорового вигляду волоссю. Стежте за своїм харчуванням. Багато сірки в кабачках, цибулі, абрикосах, капусті, картоплі, малині. В їжі також має бути достатньо білків. Зупинити випадання волосся допоможуть свіжі ананаси. У них міститься бромелайн — фермент, який усуває підшкірні ущільнення, що затрудняють ріст нового волосся. Інколи випадання волосся пов’язане із недостатністю кремнію. Щоб його відновити, споживайте всі овочі та фрукти зі шкіркою. У здоровому блискучому волоссі міститься достатня кількість цинку, тому хороший засіб для лікування тьмяного і рідкого волосся — вживання гарбузового та соняшникового насіння. Пам’ятайте: краса волосся залежить від збалансованого харчування та правильного догляду за ним.
БАБУСИНІ РЕЦЕПТИ
1. Запарити толокно (1 ст. л. на 200 мл окропу), додати туди ложку меду і жовток одного яйця. Нанести на 15 хвилин і потім змити водою. 2. Дуже популярним засобом для миття волосся був шампунь, виготовлений із житнього хліба. Для цього хліб запарити окропом і залишити на годину для шумування. Потім відтиснути, додати сироватку і перемішати. Нанести на волосся так само, як шампунь. 3. Із давніх часів чудовим засобом для догляду за волоссям було куряче яйце. Його потрібно просто нанести на мокре волосся й збити до утворення піни, втираючи в шкіру голови впродовж 10 хвилин.
Розмову вела Лариса ЛУКАЩУК.