Багато захворювань, які вражають шкіру, породжують не лише естетичний, а й фізичний дискомфорт. Те, що бачимо на шкірі при псоріазі та екземі у вигляді лусочок, шкірок, червоних плям і навіть виразок, які сверблять чи печуть, є наслідком системного внутрішнього збою в роботі організму. Тож потребують і системного підходу, позбутися їх, лишень застосовуючи крем, не вдасться. Обидва захворювання виникають на тлі порушень діяльності різних органів і систем, передусім, унаслідок патологічної реакції імунної системи, а також печінки. Із часом до ран на шкірі може додаватися та чи та інфекція, погіршуючи стан. Захворювання - досить поширені, адже серед усіх дерматологічних недуг посідають близько 20%. Недуги складні, повністю позбутися їх не вдається, але за правильного підходу, застосовуючи перевірені методи народної медицини, можна домогтися тривалої ремісії. Сьогодні своїм досвідом боротьби з цими недугами поділиться знаний травознай Андрій Миколайович - продовжувач династії травозная Север’яна Боровика.
- Андрію Миколайовичу, чим небезпечна екзема та які основні причини її виникнення?
- Екзема - це хронічне запалення шкіри, яке може призводити до серйозних ускладнень, зокрема, лихоманки, інфікування уражених місць, нестерпного свербіння. Вважається, що є генетична схильність до розвитку екземи, але це не єдиний чинник. Виділяють із найпоширеніших ще два: алергійний, тобто бурхлива реакція організму на алергени, та стресовий - стрес може призводити до загострення перебігу недуги.
«Провокатором» екземи також можуть стати ослаблення імунітету, механічні та термічні ураження, захворювання печінки, нирок, травного тракту, ендокринної та нервової систем. Тому слід захищати шкіру від зазначених зовнішніх чинників та пройти медичне обстеження для виявлення хронічних захворювань і вогнищ інфекцій.
У нас тридцятирічний досвід роботи з екземами, напрацьовано підходи, як досягати тривалої ремiсiї вже після одного двомісячного курсу. Завдяки комплексному підходу ми навчилися оперативно знімати загострення екземи в пацієнтів та тривалий час успішно тримати недугу під контролем.
У нашу авторську програму боротьби з екземою входять мазі, шампунь та гель, трав’яні збори для внутрішнього й зовнішнього застосування. Котрісь із засобів люди легко можуть зробити самі, по інші звернутися до нас. Саме за комплексного підходу можливі досить швидкі, позитивні результати: вже протягом 2-3 тижнів гояться рани. Для стійкої ремісії потрібно застосовувати трави щонайменше 2 курси по 2 місяці.
До авторського збору від екземи для внутрішнього застосування входять: алтея лікарська, кульбаба, лопух справжній, пирiй, багно, барвінок малий, підмаренник справжній, череда трироздiльна, фіалка триколірна, брусниці, листя берези, горiх волоський, кропива дводомна.
Дозування для дорослих та дітей вiд 12 років: 1,5-2 ст. л. сировини залити 500 мл окропу, прокип'ятити 1-2 хв. Настояти протягом ночi в термосі. Процідити. Випити впродовж дня за 4 прийоми (тричi по півсклянки за 30 хв до їди й четвертий раз - перед сном). За найменшого дискомфорту слід зменшити дозування вдвiчi або звернутися по консультацію.
Протипоказання: вагiтнiсть та індивідуальна непереносність компонентів.
Збір багатокомпонентний і завдяки добре підібраним травам має широкий спектр впливу на організм. Його прийом сприяє виведенню алергенів, токсинів, чинить антибактеріальну, протигрибкову, протигельмінтну, протизапальну, антисклеротичну та дезінтоксикацiйну дiю. Покращує мікроциркуляцію крові, зміцнює судини. За тривалого прийому нормалізує роботу сечовидільноп системи, стан шкіри, обмін речовин, кислотно-лужний баланс та гормональне тло, покращує роботу печінки та жовчного міхура, бронхіальних і потових залоз. У складі збору є рослини-нейропротектори, що поліпшують роботу нервової системи, мають тонізувальний ефект при нервовому виснаженнi, загальнiй слабкості.
Настій приймають курсами по 2 місяцi з перервою між курсами по 2 тижні до повного очищення шкіри від висипань та почервонінь. За потреби повний курс може складатися з кількох 2-місячних курсів та обов'язково має завершуватися додатковим 2-місячним курсом прийому цього фітозбору пiсля повного очищення шкіри. Для профілактики рецидивів такий фітозбір треба приймати 1-2 рази на рік курсами по 2 місяці.
Для обробки уражених ділянок застосовують мазь вiд екземи, що чинить антибактеріальну, протигрибкову, антисептичну та заспокійливу дію, знімає запалення та свербіж, відновлює ушкоджену шкіру. Ми її варимо на основі олії з лікарських рослин, живиці, продуктів бджільництва, березового дьогтю. Змивають мазь спеціальним антисептичним гелем із дьогтю чи шампуню, якщо ураження на голові, а потому обробляють уражені мiсця настоєм збору лікарських рослин від екземи.
До фітозбору для зовнішнього застосування (примочки, обмивання, ванночки) входять рослини з потужною протимікробною, протигрибковою, антисептичною, протизапальною дією: горiх волоський, евкаліпт, лопух, ожина, верес, гірчак перцевий, деревій, королиця, материнка, татарник, хвощ, кора дуба, гірчак зміїний. 2 ст. л. збору залити склянкою води, кип'ятити 10 хв. Настояти протягом ночі. Процідити. Із настоєм робити примочки, обмивання, ванночки, компреси, протирати уражені ділянки шкіри 2-3 рази на день. Після використання слід 5-6 годин нічим не обробляти шкіру. Якщо шкіра надмірно суха, її можна зволожити маззю календули. Вона прискорює регенерацію шкіри, стимулює та покращує обмін речовин у клітинах, запобігає появі шрамів та утворенню рубцiв, надає здорового кольору шкірі.
- Які рекомендації даєте пацієнтам щодо способу життя, харчування під час та після цієї терапії, щоб запобігти рецидивам?
- Дуже добре потому пройти протипаразитарну програму. Бо токсичні продукти, які виділяють аскариди, лямблії, бичачий ціп'як та інші паразити - це потужні алергени, що порушують роботу імунної системи й можуть провокувати загострення екземи в подальшому.
Обов’язково слід відкоригувати раціон. Вилучити з харчування молоко, яйця, сою, горіхи та рибу. А також цитрусові, шоколад, каву, копчені вироби, оцет, гірчицю, майонез, хрiн, редис, редьку, томати, баклажани, гриби, полуниці, дині, ананас, здобне тісто, мед. Ці продукти можуть спровокувати загострення екземи. М'ясо птицi, жирні, копчені страви, солодкі хімічні напої теж у списку заборонених. Категорично слід відмовитися від продуктів, на які є алергія.
Натомість слід споживати нежирні кисломолочні продукти, овочі, фрукти, що багаті клітковиною та вітамінами. Із кожним прийомом їжі рекомендовано додавати до страв по 2 ст. л. нерафінованої лляної олії холодного віджиму або свіжозмелене насіння льону (вживати 2-3 рази на день по 1-2 ст. л. з кефіром).
Оздоровчий ефект дасть і щоденне споживання соку свіжої капусти (не квашеної) по 100 мл 3 рази на день до їди. Курс – 2-3 тижні. Також корисно приймати комплекси, які містять вітаміни А, С, Е, DЗ, групи В та омега-3 жирні кислоти.
- Псоріаз – серйозне автоімунне захворювання, що також потребує комплексного підходу. За який період часу, з Вашого досвіду, можна зняти прояви псоріазу та від чого залежить успіх оздоровлення?
- У середньому прояви псоріазу зникають за 2 місяці, але бувають випадки, коли минають значно швидше. Успіх у подоланні рецидиву залежить від того, яким було попереднє лікування, від дотримання рекомендацій, ведення здорового способу життя, усунення чинників, що спричиняють загострення недуги. Наприклад, якщо пацієнт тривало застосовував гормональні зовнішні засоби (на основі кортикостероїдів), це значно гальмує та ускладнює вплив іншими засобами. Заважати ремісії можуть нестероїдні протизапальні засоби, бета-блокатори та блокатори кальцієвих каналів.
Запорука успіху - це ретельно зібраний анамнез та обов’язкове поєднання терапії зовнішньої та внутрішньої. Головними складовими оздоровчого впливу є мазь на основі жирового солідолу, а також фіточай для нормалізації обміну речовин. Додатково застосовують фіточаї, спеціальний шампунь, гель, трави для зовнішнього використання, зволожувальний фітокрем. Усе готуємо самі.
Щоб приготувати фіточай для поліпшення обміну речовин, беруть у рівних частинах цвіт бузини чорної, буркуну, пагони вересу, квіти глухої кропиви, траву грициків, листя кропиви дводомної, материнки звичайної, м'яти, кореневища пирію повзучого, траву розхіднику, сідачу коноплевого, споришу, фіалки триколірної, череди трироздільної, листя чорниць.
Дорослим та дітям від 12 років готують так: 1,5-2 ст. л. збору залити 500 мл окропу, можна прокип'ятити 1-2 хв. Настояти протягом ночі в термосі. Процідити. Випити впродовж дня за 4 прийоми (тричі по півсклянки за 30 хв до їди, решту - перед сном). Настій вживати курсами по 2 мiсяцi з перервою на 2 тижнi до повного очищення шкіри від псоріатичних бляшок та почервоніння. Курс завершується додатковим двомісячним прийомом фітозбору пiсля повного очищення шкіри. Для профілактики рецидивів цей фітозбiр слід приймати курсами по 2 мiсяцi 1-2 рази на рiк.
Протипоказання: вагiтнiсть та індивідуальна непереносність компонентів.
Уражені ділянки шкіри ефективно обробляти настоєм фітозбору з лікарських трав, робити примочки. Він чинить протимікробну, протигрибкову та протизапальну дiю, зменшує запалення та свербіж, очищає вiд псоріатичних бляшок.
Для приготування засобу для обтирань за псоріазу беруть у рівних частинах цвiт бузини, траву алтеї, звіробою, підмаренника, череди та чистотілу. 1 ст. л. фітозбору залити 200 мл води. Кип'ятити 2-3 хв. Настояти протягом ночі. Процідити. Після таких примочок бажано до вечора нічим шкіру не обробляти. Якщо шкіра засуха, її можна зволожити олією звіробою або дитячим кремом.
Також 2-3 рази на тиждень слід приймати ванни з додаванням відвару зеленої соснової хвої або хвойного екстракту. Для приготування відвару беруть 1 літрову банку свіжої подрібненої хвої, кип’ятять 20 хв у 5 л води, настоюють 3-4 години, проціджують, додають до ванни.
Також можна роботи солоні ванни (на 1 л води додавати 35 г солі) й у такі ванни занурювати уражені псоріазом місця на 20-30 хв.
- Які б Ви дали рекомендації щодо харчування, адже це один із ключових моментів у запобіганні рецидивів?
- Харчування дуже впливає на псоріаз, щоправда, не так як за екземи. Тож слід не їсти продукти, що можуть спричинити алергійну реакцію. Насамперед варто брати до уваги вплив продуктів на різні системи організму: шкідлива їжа погіршує роботу органів травлення, особливо печінки, відсутність у раціоні овочів та зелені створює дефіцит вітаміну D3, що впливає на обмінні процеси та імунітет. А саме з цими органами й системами маємо працювати для подолання недуги.
Щоденна дієта має складатися на 70-80% із луготворних продуктів (переважно рослинних) та лужних мінеральних вод і на 20-30% - із кислототворних (до них належать здебільшого тваринні). Харчування має бути різноманітним, але без смаженого, копченого, гострого та солодкого. Вводьте багато кисломолочних продуктів, овочів і зелені, а також жирну моpcьку рибу, волоські горіхи, квашену капусту. А ще продукти, що містять вітаміни групи В та клітковину (паростки пшениці, страви з цілих зерен ячменю, соєве молоко, гречка, сирий горох, жовтки яєць, житній хліб, мигдаль, мед, рiпа, буряки, броколі, цільнозерновий хлiб, цiльнозернові каші).
Треба уникати стресу, алкоголю та перевтоми, що провокують загострення недуги. Важливо дотримуватися режиму дня, рівномірно чергувати роботу та відпочинок. Максимально проводити час на свіжому повітрі, займатися спортом.
Врахуйте: інколи симптоми екземи та псоріазу схожі з симптомами iнших захворювань шкіри, якi потребують iншого лікувального впливу, тому перед початком боротьби з недугою слід пройти ретельне обстеження в лікаря-дерматолога.
Перед застосуванням рецептів та рекомендацій обов’язково порадьтеся з вашим лікарем.
(Які фітозасоби та методи допоможуть подолати старечі плями, сверблячку, нейродерміт - читайте в наступному номері.)