Розкажіть, будь ласка, на сторінках газети про пупкову і пахову грижі. Від чого вони виникають і як їх лікувати? З повагою Світлана Гарбарева. м. Київ.
Лист коментує кандидат медичних наук, доцент, завідувач Хірургічного центру ДНУ «НПЦ ПКМ» ДУС Михайло СЕРБУЛ.
В основному грижі, в тому числі пупкова і пахова, виникають із двох причин. Це може бути вроджена схильність сполучної тканини людини до хвороб еластичної тканини, з якої складається й черевна стінка. Такі люди мають проблеми із захворюваннями вен, із сполучною тканиною суглобів тощо. Крім того, грижі можуть спричинятися травмами, фізичними навантаженнями, закрепами, підняттям тяжкого, кашлем, постійним напруженням. У слабких місцях передньої черевної стінки з’являються отвори, через які й намагаються вийти назовні органи черевної порожнини. Але їх стримує очеревина. Саме в неї, в такий собі еластичний мішечок, і випинаються внутрішні органи. Власне це і є грижа. Подібним чином утворюється й пахова грижа. Усувають грижу оперативним шляхом — її зашивають. Еластичний мішечок з внутрішніми органами вправляють у черевну порожнину і отвір у ній зашивають. Але за слабкості м’язів очеревини і генетичної схильності до захворювань еластичної тканини є небезпека утворення повторної грижі. З метою запобігання цьому більш безпечним і надійним є усування грижі із застосуванням спеціальної сітки, яку вшивають у черевну стінку для її зміцнення. Сучасні сітки є надлегкими й зручними, їх можна пришити як зовні — зверху твердих тканин (на апоневроз), так і зсередини. Зокрема, у нас в центрі усувають грижу за допомогою малоінвазивних операцій. Сітку вшивають новим лапароскопічним способом із внутрішнього боку, за допомогою лапароскопа через невеличкі проколи в передній черевній стінці. Такі операції дають змогу пацієнту швидко відновитися і повернутися до звичного способу життя.
Лист коментує лікар-фітотерапевт, спеціаліст із краніосакральної терапії Ольга КОМПАНІЄЦЬ.
Досвід усунення грижі без оперативного втручання має краніосакральна терапія (остеопатія). Цей метод відрізняється від хірургічного тривалістю, але водночас надійним вилікуванням — адже організм сам себе лікує і фіксує всі досягнення м’язів, тобто закріплює лікування. Проте заочно не можна давати якісь поради, потрібно обстежити людину, виявити напевне, одна чи, можливо, кілька гриж є в неї, їх розмір. Також обов’язково враховують і супутні захворювання. А потім уже підбирають індивідуальні дихальні вправи, спеціальну гімнастику тощо. Раджу жінці звернутися особисто до лікаря-остеопата (спеціаліста з краніосакральної терапії).