СЕКРЕТИ ЦІЛЮЩИХ ТРАВ РОЗКРИВАЮТЬ ФІТОТЕРАПЕВТИ САЛІЇ

Поділитися:
Секрети цілющих трав розкривають фітотерапевти Салії

У липні, відклавши всі справи,  ми  на запрошення славних травознаїв Любові й Володимира Саліїв вирушили  на Сумщину. Наша редакція вже кілька років дружить із цими унікальними фахівцями, дуже добрими й відкритими людьми. Але, справді, краще один раз побачити, ніж сто разів почути. Поверталися до Києва   не лише з купою неперевершених вражень, а й із букетами лікарських трав та авторськими фітозборами  Саліїв.   Тож отримали нагоду на собі випробувати їх дію.  Минуло всього два місяці, а результати вже є: зникла виразка шлунка (завдяки «шлунковому» збору), знизилися до норми показники артеріального тиску (завдяки астрагалу шерстистоквітковому), відновилися сили, з’явилося відчуття легкості в тілі (завдяки «очисному» збору). Крім того, наші записники поповнилися багатьма цілющими рецептами для відновлення здоров’я за різних недуг, якими Любов та Володимир щедро поділилися з читачами «Здоров’я і довголіття». Подаємо їх нижче.

Стежками скіфів, гетьманів та народних цілителів 

Багата й прекрасна Сумщина своєю історію,  таємничими скіфськими курганами,  відомими особистостями. Зокрема, тут народилися останній кошовий отаман Запорозької Січі Петро Калнишевський,  президент Віктор Ющенко. Ця земля багата травознаями та, звісно,  дивовижною природою.  Зокрема, цей край зібрав таку  рослинну розмаїтість, якої, мабуть, не має жодна інша територія  України. 
Ось, наприклад, астрагал шерстистоквітковий. Його нечасто де побачиш на наших землях, а на Сумщині є. Мабуть,  рослини, як  і люди, не до всіх озиваються й не всім відкриваються. Треба заслужити їхню довіру, й тоді вони  з’являться прямо під ногами: беріть нас, добрі люди, зцілюйтеся. 
Саме такою обраною є родина фітотерапевта Любові Салій. Професійний лікар, вона довго не могла сприйняти й повірити в цілющу силу трав, хоч як її переконував чоловік.  Володимир  Салій -  талановитий журналіст і за покликанням травознай, учень відомого  фахівця лікарських рослин родом із цих країв - Василя Литвиненка. Власне, Володимир Олександрович   є укладачем книги з фітотерапії цього відомого знавця народної медицини.
Саме його залюбленість у трави, безумовна довіра до них, а також хвороба тата змусили  й Любов Володимирівну звернутися до лікарських рослин і з їх  допомогою   усунути батькову  проблему  зі здоров’ям.  Відтоді, здобувши освіту фітотерапевта, Любов Салій допомогла сотням своїм пацієнтів, зокрема, й нашим читачам,  позбутися  хронічних хвороб,  набридливих кіст, виразок та ерозій. Авторські  фітозбори, чудодійна  ранозагоювальна мазь «Ульцерин», мабуть, є в усіх куточках України, бо добра слава  про цілющі властивості препаратів фітотерапевта з Сум лине швидко. 
От і ми в редакції «ЗіД» після численних подячних дзвінків  вирішили на власні очі побачити, де ж і як виробляють свої природні ліки Любов і Володимир Салії.  Завдяки цим щирим людям, ми могли проїхати сотні кілометрів від Сум до Ромен, побувати в заказнику місцевого значення «Лікарські трави», похлюпатися в кришталево чистих водах Сули,  походити стежками скіфів,  подихати цілющим ароматом квітів та рослин.

Бобівник трилистий посилить будь-який збір

По високій траві, серед різнотрав’я ми пробиралися за нашими поводирями  - травознаями Саліями. Першим, розсуваючи руками гілля  верболозу, йшов Володимир, потім Любов, а за ними й ми з головним редактором підтягувалися.   Тут було справжнє рослинне царство: духмяний підмаренник,   родовик лікарський, щавель кінський, герань синя, жовтозілля,  ось великі листочки бобівника поряд із вовчим тілом болотним, а ось жовтіє дрібними квіточками калган...
«Почнемо знайомство з калгану, або перстачу прямостоячого, - каже Володимир Олександрович. – Його ще називають  козацьким женьшенем.  Цілюща роль належить кореню».    Чоловік   акуратно викопує корінець калгану – розміром як кулак, він поміщається у Володимира Олександровича на  долоні.
«Отакий   роками нарощується.   Перстачів багато, всі вони схожі за вмістом дубильних речовин.   Особливість цього – квіточки з чотирма пелюстками та дивовижна сила коріння. Калган використовують як шлунковий засіб: протизапальний, протипроносний, для поліпшення потенції, він  тонізує весь організм, має антибактеріальну дію. Козаки робили настоянку й приймали всередину, змащували всі рани. Козацьке військо – єдина армія у світі, яка не знала дизентерії», -  захоплено розповідає  фітотерапевт. 
«А це, - показує Володимир Олександрович довгий і тонкий, як дріт, корінь, -   вовче тіло болотне (сабельник- рос). Він, бува,  виростає аж до  2 м. Отак ми його й заготовляємо, витягуючи з грунту».
«Популярність цієї рослини, - продовжує Любов Володимирівна, - пояснюється  насамперед її протиревматичною дією.  Здавна зі  свіжої трави вовчого тіла болотного робили компреси за травм, готували настоянки й мазі для  розтирання від подагри, ревматизму, радикуліту. Крім того, відваром трави з корінням лікували  бронхіт, інші застудні захворювання».
Користуватися можна як окремими частинами (трава, корінь), так і всією рослиною. Відвар готують так: 1 ст. л. подрібненої сировини залити звечора 0,5 л води, кип’ятити 5 хв. Настояти ніч. Уранці процідити й випити протягом дня в кілька прийомів  за 30 хв до їди.  
«Бобівник трилистий, або трифоль, вахта, трилисник, - показує з’єднані три листочки Любов Салій,   - дуже цінна рослина. Наприклад, без неї, як і без оману високого (дивосил), не можна зробити повноцінного збору. Використовують листки та корінь рослини. Завдяки  вмісту глікозидів у бобівнику його застосовують насамперед для  активізації  роботи  залоз травного тракту.  Він  помічний  за виразки шлунка, гастритів, панкреатитів, дуоденітів, гепатитів, метеоризму, зміцнює нервову систему й  увесь організм, є чудовим імуномодулятором, а також протипаразитарним засобом». 
   Для оздоровлення Любов Володимирівна рекомендує відвар бобівника: 1 ст. л. подрібненої сировини звечора залити 0,5 л води, кип’ятити 5 хв. Настояти ніч.   Випити за кілька прийомів протягом дня за  30 хв до їди. І так через день  1-2 місяці. За потреби курс повторити після 20-денної перерви.
    Як розповіли фітотерапевти,  бобівник  належить до потужних жовчогінних засобів, сприяє видаленню піску й каменів із жовчного міхура. 
З оздоровчою метою Володимир і Любов Салії порадили таку суміш:   листя або корінь бобівника, листя барбарису звичайного, трава хвоща польового та квіток цмину піскового – по 1 частині, трави чистотілу звичайного — 0,5  частини. Подрібнені компоненти змішати, готувати та вживати відвар, як відвар самого бобівника.
Мабуть, немає    органів чи систем, на які б не впливав   бобівник позитивно.
Завдяки великому вмісту йодних сполук бобівник входить до збору від зоба. Рослина сприяє кровотворенню, збільшує кількість лейкоцитів, нормалізує склад крові.

Гадючник  звичайний – в  аптечку кожній господині 

Гадючник звичайний   у народі називають по-різному: порушник горовий, таволга, маточник. На Сумщині більше поширена остання назва. Зустрічається він на галявинах, узліссях та сухих пагорбах.  Рослина має тонке кореневище з кулястими й довгастими бульбами. Викопане коріння миють у холодній воді. І, не розрізуючи бульб, сушать.  Готову сировину краще потовкти на порошок і зберігати в скляній посудині, закритій кришкою.
Корінь гадючника містить метилсаліцилову ефірну олію. Тому його застосовують для лікування ревматизму, різних катарів, геморою, для промивання гнійних ран, для компресів на задавнені  рани, виразки тощо. 
«Та найголовніша заслуга гадючника, - зазначає Любов  Володимирівна, -   що він відіграє вважливу   роль у   лікуванні гінекологічних захворювань,  запальних процесів жіночих статевих органів. Тож невипадково одна з назв рослини - маточник. Користуються як спиртовою настоянкою  зі свіжого коріння, так і відваром на воді».
Настоянка: засипають  половину банки подрібненим свіжим або сухим корінням гадючника, доверху заливають  горілкою й настоюють два тижні в теплому темному місці. Вживають по 1-2 ст. л. на 100 мл  води тричі на день до їди  20-30 днів підряд.
За порадою  Любові Салій, як дубильний та протизапальний засіб  гадючник доцільно вживати у вигляді відвару за гастритів, проносів, дизентерії, а також  як сечогінний  засіб.   Звечора 1 ст. л. порошку коріння заливають 0,5 л води, кип’ятять   5 хв  на слабкому вогні, ніч настоюють. Ліки випивають за день за 4-6 прийомів. І так 1-2 місяці поспіль.
   Враховуючи те, що  гадючник звичайний ефективно зцілює майже всі запальні процеси, його можна    назвати жіночим зіллям. Фітотерапевт порадила   кожній господині  мати під рукою корені рослини.
  «Родич гадючника звичайного, - розповідає Володимир Олександрович, - гадючник в’язолистий,  має також протизапальну дію. Ця рослина багата  на саліциловий альдегід, тому її й застосовують для розрідження крові, зокрема, з метою профілактики  утворення тромбів, атеросклерозу». Готують відвар за наведеним вище рецептом. 

Астрагал – дієва допомога серцю й ниркам

За однією з легенд,  назву цієї рослини розшифровують  як «зірка галів». За свої лікувальні властивості в цього племені (галів)  астрагал шерстистоквітковий користувався особливою пошаною. Рослину наділяли чудодійними  цілющими властивостями,  вважали травою довгожителів і по поміч до неї зверталися за різних хвороб.  
Володимир Салій    повіз нас на чарівну місцину: на пагорбі, далеко ліворуч і праворуч,  простягся  пухнастий золотаво-зелений килим астрагалу шерстистоквіткового. Така кількість цієї лікарської рослини,  занесеної до Червоної книги України, - справжня розкіш не лише для Сумщини.   
   Квітки в астрагалу ніжно-жовті, і як  листочки, також густо опушені, зібрані в густі головкоподібні суцвіття. Якщо пожувати квіточку, то відчуєте приємний солодкуватий присмак, такий самий і у відварах та настоях.
     Як розповіли   Салії, відвари астрагалу поліпшують роботу серця, уповільнюють ритм серцевих скорочень, розширюють судини окремих внутрішніх органів і  знижують кров’яний тиск. Завдяки розширенню коронарних судин, що живлять серце, та судин нирок, препарати астрагалу поліпшують кровообіг і чинять сечогінну дію.
Препарати астрагалу застосовують у разі підвищеного тиску крові (гіпертонії), стенокардії (грудна жаба), нефриту, хронічної серцево-судинної недостатності ІІ та ІІІ ступенів. Одне слово, рослина зцілює серце та нирки, усуває  підвищений тиск крові. Досвід підтверджує, що багато захворювань відступає зовсім. Добре й те,  що препарати астрагалу практично не мають побічних дій.    
Відвар: 1 ст. л. подрібненої трави звечора залити 0,5 л води, кип’ятити 5 хв. Настояти ніч.   Випити протягом дня за  30 хв до їди. І так через день протягом місяця. За потреби курс повторити після 20-денної перерви.  

 

Жовті глечики заспокоять і присплять  

Є місця на Сумщині, де хочеться  побути довше, милуючись краєвидами, зокрема, це стосується берегів Сули, течію якої  прикрашають   яскраві квіти  глечиків жовтих, або жовтої лілії (кубышка – рос.). 
Як розповів Володимир Салій, у народній медицині  використовують листки, квітки, плоди,  але найбільше   - коріння рослини.  
Воно має пом'якшувальні, протизапальні, знеболювальні, в'яжучі, сечогінні, жовчогінні властивості. У невеликих дозах відвар кореневищ застосовують у разі запальних процесів сечостатевих органів – простатиту, пієлонефриту, циститу й уретриту, кандидозу.   Настій  свіжого коріння п'ють у разі  затримки сечі та надмірних менструацій. 
«Але заготовляти  сировину нелегко, - каже Володимир Олександрович, - бо з 10 кг свіжого коріння одержуємо всього 1 кг сухої  сировини».    
«А водний настій квіток жовтих глечиків (як і білої лілії), - додає Любов Володимирівна, -  діє як заспокійливий і снодійний засіб».  
 За браком газетної площі ми не можемо відразу розповісти про всі «секрети» багатої й щедрої природи Сумщини. Але обов’язково робитимемо це в наступних номерах газети.

Любов Польова-Саханда»,
«Здоров’я і довголіття».