ШКІДЛИВА МОДА

Поділитися:
ШКІДЛИВА МОДА

Або чому рак шкіри вийшов на перше місце серед онкозахворювань

«Сонце, повітря й вода – наші найліпші друзі», пам’ятаєте цей популярний ще 20 років тому вислів? Справді, ще нещодавно завдяки цим природним стихіям люди активно оздоровлювалися. Але зараз із сонцем легковажити не можна: за останні десятиліття ультрафіолетові промені стали в рази шкідливішими. Це визнають і провідні експерти, які саме ультрафіолет назвали основною причиною появи раку шкіри та меланоми. Саме через нього за якихось 10 років серед усіх онкохвороб рак шкіри з 3-го перемістився на перше місце у світі. Дерматологи стверджують: сонячні опіки в дитинстві збільшують ризик розвитку меланоми, а надлюбов до засмаги в дорослому віці може призвести до раку шкіри. Тож як улітку, в найспекотніші місяці року, поводитися із сонцем, аби не наражати себе на небезпеку, ми попросили розповісти головного позаштатного дерматолога МОЗ України Олександра ЛІТУСА.

УЛЬТРАФІОЛЕТ – ГОЛОВНИЙ ВОРОГ ШКІРИ

- Яка зараз ситуація із поширеністю раку шкіри серед українців? - Офіційна всесвітня статистика невтішна: щорічно кількість хворих на рак шкіри у світі, як і в Україні, зростає від 3 до 7%. Ситуація досить загрозлива, тому що торік в Україні діагностували близько 10 тисяч не- меланомних раків шкіри, близько 3 тисяч меланомнихю Близько тисячі хворих, на жаль, померли. У світі тенденція така: що раніше ми віддіагностуємо рак шкіри, то більше шансів, що людина одужає і буде жити. А що на пізнішій стадії ми виявляємо меланому чи інші види раку шкіри, то більший ризик, що людина помре.

- Чому рак шкіри вийшов на перше місце серед онкохвороб? - Головним призвідцем виникнення пухлин на шкірі є справді ультрафіолет. Через те, що сонце зараз стало більш активним, озоновий шар потоншав, додалися інші чинники у вигляді не зовсім чистої води, нераціонального харчування, гормонів, хімічних викидів в атмосферу і т. ін., кількість хворих на рак шкіри почала активно зростати. Зараз ми часто виходимо у відкритому одязі, довго перебуваємо на сонці, а це шкідливо.

НЕ ВЛАШТОВУЙТЕ СОБІ «ЧОРНОБИЛЬСЬКУ КАТАСТРОФУ»

 

- Хто передусім, наражає себе на небезпеку в перспективі мати рак шкіри? - У світі є 4 основних типи шкіри. Найсвітліші 1 і 2-й. Серед нашого населення переважає 2-й тип. Це один із найбільш ризикованих щодо виникнення раку шкіри. Бо що світліша шкіра, то менше в ній меланіну, то менше має захисних можливостей від ультрафіолету. Блондинки ж–це група ризику номер 1. Що таке засмага? Це спосіб захисту нашого організму від ультрафіолету. Він починає виробляти пігмент меланін, аби шкідливі промені не потрапляли в глибинні шари шкіри та наші внутрішні органи. А ми ж навмисно підставляємо тіло під сонячні промені. Це все одно, що піти, наприклад, під Чорнобильську АЕС, щоб отримати трішки радіаційного опромінення, яке б нас стимулювало на кілька годин і забрало роки життя.

НЕ ПЛАТІТЬ РОКАМИ ЖИТТЯ ЗА КІЛЬКА МІСЯЦІВ ЗАСМАГИ

- Скільки років життя може в себе «вкрасти» людина, що систематично засмагає? - Хочу навести вислів Катрін Деньов – це чудова фраза, за яку їй мають дякувати всі медики: «Я не готова заплатити двома роками свого життя за те, щоб два місяці бути засмаглою». Бронзовий відтінок шкіри став модним зовсім недавно. Його ініціаторкою стала Коко Шанель, до цього цінувалася аристократична блідість. У наш час неодноразово робилися спроби відновити моду на білу шкіру, і дерматологи всіх країн це підтримують беззастережно.

ЯК ЗРОБИТИ ВІДПОЧИНОК БЕЗПЕЧНИМ

- Але ж літо – це час відпусток і відпочинку. Зараз багато хто везе дітей на оздоровлення на море, в гори, де особливо активний ультрафіолет. Можливо, не варто цього робити? - Відпочивати треба. Питання, як це робити. Дітям до року, а краще до трьох, узагалі небажано перебувати на сонці. Щоб дитячі організми розвивалися здоровими, їм достатньо тих сонячних променів, які вони отримують під час нетривалої прогулянки. Окрім того, малюків слід одягати в сорочки з натуральних тканин із довгими рукавами, обов’язково в капелюшки з великими крисами, перед виходом на вулицю змащувати відкриті ділянки тіла сонцезахисними кремами. Адже в дітей шкіра тоненька і тому дуже чутлива до сонця. І ще врахуйте: якщо ви везете дітей на відпочинок у гори, це ще небезпечніше, ніж на море, бо там вони можуть отримати більшу дозу ультрафіолету. Річ у тім, що земна атмосфера є природним фільтром, який зменшує кількість ультрафіолету, що доходить до поверхні. Тож що вище ми піднімаємося в гори, то цей шар тонший і то більше ультрафіолету потрапляє на тіло. Ще один важливий момент, ми отримуємо ультрафіолет не тільки від прямих сонячних променів, а й коли його відбиває вода, асфальт, інші блискучі покриття - це додаткова доза, яка може сягати 40% тієї кількості, яку отримуємо прямо від сонця.

ВАЖЛИВО НЕ ПРОПУСТИТИ ПЕРШИХ ТРИВОЖНИХ ОЗНАК

- Наскільки зростає загроза онкохвороб у людей, які неодноразово мали опіки шкіри і в них навіть шкіра після цього вкрилася специфічними темними плямами-ластовинням? - Якщо у вас є старі новоутворення, родимки, їх треба перевірити в дерматолога, зробити дерматоскопію, щоб виявити, що це. Якщо вони виникли вперше або в людини після сонячних опіків з’явилися плями на шкірі, я б радив теж звернутися до дерматолога, щоб перевіритися й уникнути можливого ризику. Передусім, ми маємо звертати увагу на родимки, які збільшуються в розмірах, змінюють колір та форму. Загалом рак шкіри характеризується такими ознаками: рани, які не загоюються; ділянки, де шкіра лущиться та грубіє; червоні та коричневі плями на шкірі; будь-які підозрілі новоутворення. Ця хвороба має латентний період від 20 до 30 років, а це означає, що виникнення пухлин може бути пов’язане з тим, що ви робили чи який спосіб життя вели 20-30 років тому.

- За скільки часу опік шкіри може перетворитися на рак і на яких ділянках тіла він найчастіше проявляється? - На ділянках шкіри, що найбільш відкриті і на які найчастіше потрапляє сонячне проміння. Де і як виникає – це досить індивідуально, бо меланома може утворитися на будь-якій ділянці тіла: від сітківки ока до п’ятки. Близько 70% випадків захворювання – це ураження обличчя, 5-10% - рак утворюється на кінцівках та на тулубі. Це залежить від генетичного статусу людини, від значної кількості чинників, які можуть зумовлювати зміни, тому людина має знати всі свої родимки і за ними спостерігати, чи вони не починають рости та змінювати колір і форму.

ПЕРЕД ПЛЯЖЕМ ЗАЙДІТЬ ДО ДЕРМАТОЛОГА

- Але все ж хоч зрідка нам хочеться піти на пляж покупатися. Як максимально захистити себе від шкідливої дії ультрафіолету? - Засмагати не треба, але якщо вже робите це, є підхід, розроблений Європейською асоціацією дерматологів. Зокрема, дітям до 3 років засмагати небажано. Якщо йдете на пляж, краще це робити до 10-ї ранку і після 16-17-ї години вечора. Тоді сонце стає не таким агресивним, бо ультрафіолет іде під кутом, а відповідно, йому доводиться пройти товщий атмосферний шар. А ще максимально захищайте тіло – носіть одяг із довгими рукавами, користуйтеся сонцепротекторними кремами. Я б не радив купувати їх на розкладках. Дерматологи поділяють усі креми на 3 частини: ті, які можна купити в супермаркеті, якими користуються дерматологи, й ті, що продаються в аптеках, вони мають більший ступінь доказовості того, що справді захищають. Моя рекомендація: купувати сонцезахисні креми в медустановах. Вам підкажуть, які краще підібрати, й буде гарантія, що там справді є сонцезахисний ефект, а не просто то реклама на упаковці. А ще людям, які впевнені, що хочуть засмагати, я б порадив звернутися до дерматолога й перевірити чутливість до сонця, тобто яка мінімальна доза спричиняє в них сонячне опромінення (у кожного ця доза своя), і тоді ви б знали, що до почервоніння шкіри вам треба перебувати на сонці хвилину чи 5 хвилин і це допоможе уникнути опіків.

СОНЦЕ ПРИСКОРЮЄ ПРОЦЕСИ СТАРІННЯ

- Чи правда, що засмага сприяє фотостарінню шкіри? - Це так. Ультрафіолет, проникаючи в шкіру, порушує колагеновий каркас – той, що тримає нашу шкіру молодою, перешкоджає зморшкам. І що більше ультрафіолету, то більше цей каркас порушується і шкіра стає в’ялою, з’являються пігментні плями, зморшки, темнішає її колір – це ознаки фотостаріння. Якщо на плечах є веснянки, пігментні плямки, збільшується кількість родимок, це означає, що механізм фотостаріння запущено. - Гарний приклад шкідливої дії ультрафіолету було наведено в одній з американських телепередач. Вони поклали на кілька місяців порожню пластикову пляшку з-під напою так, що половина була на сонці, а інша в тіні. Експеримент показав: та частина, на яку падали прямі сонячні промені, була повністю пошкоджена, щось подібне відбувається і з нашою шкірою. Тому, щоб надовго зберегти молодість і здоров’я, оберігайте її від ультрафіолету. До того ж, на моє переконання, біла шкіра завжди лишається в моді як образ свіжості, здоров’я й чистоти.

ТЕСТ ДЛЯ САМОДІАГНОСТИКИ

Тим, хто має родимки, слід бути особливо обережними - сонячне випромінювання може спровокувати їх злоякісне переродження. Однак це не означає, що родимку слід заклеювати пластирем - це суворо заборонено. А от перевірити стан родимки до початку сонячного сезону і після нього потрібно, особливо, якщо вона видалася вам підозрілою. Існує простий тест під назвою "АКОРД", користуючись яким, ви може провести первинну самодіагностику. А - асиметрія родимки К - нерівний край О - зміна окрасу Р - збільшення розміру Д - динаміка змін, поява тріщин, кірочок, кровоточивості, виразок. Якщо хоча б 2 параметри родимки змінилися, краще одразу звернутися до дерматолога. Тим більше, що існує сучасний метод оптичної діагностики, який виявляє раннє переродження родимки - дерматоскопія. Спеціальний прилад- дерматоскоп - не пошкоджуючи структури родимок дає змогу обстежувати пацієнтів, які входять у групу ризику, 1-2 рази на рік. Якщо тіло "всіяне" родимками, краще створити так звану мапу шкіри - за допомогою спеціального фотоаппарата її поверхню фотографують у 8-ми проекціях, потім спеціальна комп'ютерна програма вимірює розміри, площу всіх родимок, визначає їх характеристики , а під час повторного обстеження через певний проміжок часу фіксує щонайменші зміни , непомітні неозброєним оком.

КОМУ СОНЦЕ ПРОТИПОКАЗАНЕ

Активне геліолікування і тим більше засмагання протипоказане за гіпертонічної хвороби, ішемічної хвороби серця, патології щитоподібної залози , порушеннях функцій наднирників , системного вовчаку, схильності до кровотеч, у менструальний період, за наявності мастопатії, міоми матки, під час вагітності. У людей з порушеннями печінки на сонці може виникнути крапивниця. До того ж існує і таке явище як алергія на сонячні промені.

Розмову вели Валентина БРУНЬКА, Світлана ТЕРНОВА.