Чи можна застосовувати скандинавську ходьбу в разі захворювання суглобів? Які протипоказання до цього виду ходьби?
З повагою Марина Миколаївна.
м. Київ.
Лист коментує заслужений лікар України Віталій Мовчанюк.
Скандинавська ходьба, чи нордична, фінська, як самостійний вид аматорського спорту виникла приблизно півтора десятка років тому. Ідея поєднати піші переходи з опорою на палиці прийшла в голову фінським спортсменам-лижникам, які використовували під час пересування традиційний лижний інвентар.
Ініціативу професійних спортсменів швидко підхопили любителі оздоровчої ходьби. Скандинавська ходьба швидко стала поширюватися Скандинавією та країнами Європи. Особливу популярність цей прикладний вид спорту завоював у Німеччині, де з’явилися спеціальні траси для такої ходьби. Дійшла вона й до України, багато наших співвітчизників тепер ходять із палицями в парках, в лісі й навіть по місту.
Дослідження німецьких учених виявили високий оздоровчий потенціал скандинавської ходьби. Під час пересування з опорою на палиці чудово тренуються м’язи рук, плечового пояса та верхньої частини спини, тоді як за звичайної ходьби чи під час бігу ці групи м’язів майже не задіяні.
Спираючись на палиці, людина зменшує навантаження на ноги, тазостегнові та колінні суглоби. Це дає підстави рекомендувати скандинавську ходьбу тим, хто страждає від захворювань суглобів та опорно-рухового апарату.
Під час ходьби з палицями задіяні майже всі основні групи м’язів, що сприяє спалюванню не менше калорій, ніж, наприклад, під час виконання вправ на тренажерах. Саме тому скандинавська ходьба рекомендована тим, хто має схильність до повноти й хоче швидко схуднути.
Регулярні тренування розвивають координацію рухів і відчуття рівноваги, а також помітно поліпшують поставу. До того ж, на відміну від пересування на лижах по снігу, тут вам не доведеться часто падати. Скандинавська ходьба допомагає легко подолати горбисту місцевість, допоможе підніматися в горах тощо. Така ходьба універсальна й підходить людям будь-якого віку та різного рівня фізичної підготовленості. Протипоказаннями до цього виду фізичної активності можуть бути лише гострі інфекційні захворювання чи хронічні недуги в стадії загострення.