Пам’ятаєте цитату з фільму «Діамантова рука»: посковзнувся, впав, перелом. В ідеалі, в здоровому тілі такого статися не повинно, за падіння з незначної висоти м’язи мають замортизувати та вберегти кістки. Але реальна картина геть інша. Переломи трапляються як у дитинстві, так і в зрілому віці. І особливо в жінок за 50, коли в період постменопаузи виникає остеопороз - захворювання кісткової системи, під час якого знижується кісткова маса, змінюється її структура, з’являється підвищена крихкість кісток.
Тоді найменше падіння може призвести не лише до перелому на руці чи нозі, а й до небезпечного та болісного перелому шийки стегна, що потребує операції, протезування та тривалої реабілітації, інакше людина може втратити радість руху.
Чому трапляється перелом, як його уникнути та профілактувати? Якщо ж така неприємність сталася, як правильно надати собі допомогу та швидко відновити ушкоджену частину тіла?
На всі запитання відповість знавець людського тіла, який у рекордно короткі терміни, використовуючи надбання китайської медицини та унікальні види масажу, допомагає людині відновитися після найрізноманітніших хвороб, Ігор ГРІМОВІЧ.
Стрес та поганий настрій – одна з причин переломів
- Від чого залежить, що одна людина, впавши чи оступившись, має синяк чи розтягнення м’язів, а інша - серйозний перелом? Які причини цього?
- Переломи виникають із кількох причин. Перша: через те, що м'яз не виконує амортизаційну функцію, він стає твердим, перенапруженим. Тут спрацьовує механізм, який ми часто бачимо на прикладі дерева, коли гнучкі молоді гілки під поривами вітру гнуться, а тверді – ламаються. У людському тілі цю гнучкість м’язів можна зберегти й у старшому віці, якщо робити масаж чи самомасаж, вправи на гнучкість, іти по життю з усмішкою.
Хоч як дивно, але психосоматичний чинник і в цьому разі має величезне значення. Те, що ви вийшли з дому або з офісу в поганому чи доброму настрої, може бути вирішальним, чи станеться перелом, якщо незручно стали на ногу, вдарилися чи впали.
Стрес, поганий настрій, неспокій спазмують м'язи, роблять їх твердими, через що вони втрачають функцію протектора кістки, яка й ламається. Тож, щоб запобігти таким прикрощам, бережіть як свій душевний стан, так і спокій інших. І якщо хочете сказати чи зробити прикрість, краще переведіть ситуацію в конструктивне русло.
Друга причина, типова для літніх людей. Через малорухливий спосіб життя та брак кальцію в організмі їхні кістки стають крихкими, а хрящі малорухомими, задерев’янілими, а все тверде не гнеться, а ламається. Із віком починає розвиватися остеопороз і виникають супутні захворюванню переломи. Звісно ж, радіаційне опромінення, яке більшість українців отримали під час аварії на Чорнобильській АЕС, теж позначилося на стані кісток.
Можливо, ви помітили, що в дошкільнят переломи - рідкість, а вже в дітей шкільного віку частенько трапляються. Це пов’язано з тим, що в дітей до 6 років закладено захисний природний механізм за незначного падіння, бо їхнє тіло м’яке. А вже в дещо старших починається активний ріст скелета й м’язи не встигають за цим процесом. Таким дітям треба робити вправи та масаж хоча б раз на тиждень. Це зніме зайву агресивність і перенапруження, спричинені тривалим сидінням за партою.
- Що можна порадити людям, які головні правила поведінки, щоб запобігти перелому?
- Ще раз наголошу: людина не має жити в стресі, від цього кам’яніє тіло, погіршується кровообіг, що, окрім перелому, може призвести до безлічі захворювань. Також хоча б двічі на рік слід робити масаж 10-денним курсом, а самомасаж та гімнастику щодня. Це мінімум. Тоді ваші м’язи будуть достатньо пружними й водночас гнучкими, щоб уберегти скелет.
Для профілактики та лікування остеопорозу та зміцнення кісток потрібно споживати достатньо кальцію й магнію в продуктах. Добре раз на тиждень їсти холодці, желе, а також гарячі супчики на основі виварених кісток та хрящів. Основу для супу (кістки, хрящі, свинячі ратиці) виварюють 10-12 годин, потім додають овочі. Ці страви сприятимуть і швидкому зростанню кісток після травм, зміцненню суглобів і зв'язок. Адже вони багаті на колаген - головний структурний протеїн, що забезпечує міцність тканин.
Щоб кістки не руйнувалися, в китайській медицині рекомендують вживати кунжут і кунжутну олію, що багаті на кальцій. Додавайте їх у салати та інші готові страви. Їжте сир, як твердий, так і селянський, але не з хлібом чи сметаною, а увага - важливий нюанс: сир слід приправляти олією. Тому, що кальцій без вітаміну Е не засвоюється, тож хоч скільки б ви з’їли сиру, це не вплине на хрящову та кісткову тканини.
Щодня з’їдайте по 5 волоських чи інших видів горіхів. Вони - скарбничка мікроелементів та магнію, що важливий як для формування кісткової тканини, так і зміцнення нервової системи. А, як уже зазначали, в спокійної людини й ризики перелому нижчі.
Також навесні заготуйте цвіт рожевої акації та пийте заварений на її основі чай (1 ч. л. квітів на 300 мл окропу, настояти 15 хв). Такий чай сприяє швидкому загоєнню кісток, а чай із білої акації, до відома, помічний у разі запальних процесів у легенях.
Окрім того, можна купити в аптеці коріння кульбаби й пити тричі на день по 100 мл, заварюючи згідно з рецептом на упаковці. Гіркота кульбаби лікує 18 різноманітних захворювань, зокрема й травний тракт, печінку, жовчний міхур. А отже це сприяє відновленню їх функцій та повноцінному засвоєнню організмом корисних речовин. Адже часто крихкість кісток спровокована саме проблемами органів травлення, тим, що через їх погану роботу кальцій, магній та інші важливі для здорового відновлення кісток речовини не засвоюються.
За перелому - шини замість гіпсу, горілчані розтирання - замість накладання льоду
- Коли перелом стався, то людині зазвичай ставлять гіпс, але зараз є багато заперечень щодо цього лікарями альтернативної медицини. Що роблять китайські лікарі в такому разі?
- У Китаї здебільшого не роблять операції та не ставлять гіпс на місцях, де стався перелом, якщо це не множинні осколкові переломи. Зазвичай замість гіпсу ставлять шини, тобто добре зафіксовані до ноги палички, між якими є простір. Тоді є можливість робити хворому різноманітні процедури, які допоможуть швидкому загоєнню та реабілітації.
Застосовуючи секрети китайської медицини, роблячи різноманітні масажі, зокрема, й вогняний, що глибоко прогріває, забезпечуючи хороший кровоплин до ушкодженого місця, можна домогтися, що кістки в пацієнтів зростаються швидко й людина починає добре володіти зламаною кінцівкою вже за 45 днів.
Тоді, як у разі застосування прийомів офіційної медицини, накладання гіпсу процес реабілітації та одужання затягується в рази. Так ось: на повноцінне відновлення руху після перелому йде пів року, а багатьом потрібно й довше часу, й потому вони відчувають ломоту та біль у кінцівках на зміну погоди. Адже тіло після гіпсу закам’яніле, під гіпс погано надходить кров, саме тому шкіра під ним свербить, а кістки зростаються повільніше.
- Якщо людина дуже розтягнула або зламала кінцівку, які мають бути перші дії?
- У разі переломів та забиття слід прикладати не лід, як це часто роблять, а навпаки – тепло. При цьому до хворого місця надходить животворяща кров, що зцілює місце забиття. Тому перше, що роблять у Китаї, – горілчані розтирання. Якщо є під рукою мідна пластина, після розтирань можна прикласти мідь на 10-20 хвилин, вона швидко перебере тепло тіла та прогріє ушкоджене місце. Якщо бачите, що не стало краще та є загроза перелому, їдьте до лікарні й просіть по можливості поставити шини, а не гіпс на місце перелому.
Родонові та полинові ванни, озокерит для відновлення у разі забиття
- Які процедури показані в подальшому для лікування та реабілітації в разі перелому?
- Усе лікування базується на прогріванні, розтиранні, тобто забезпеченні максимального кровообігу ушкодженого місця. Його слід робити, щойно поставили гіпс або ж шину та випустили з лікарні. Спершу потрібно прогрівати місце навколо перелому, щоб розслабити його, щоб прибрати застій і змусити циркулювати кров. Адже кров постачає весь потрібний будматеріал для відновлення кіски, хрящів, м’язів.
Із найпростішого: робити масаж чи самомасаж спершу на протилежній перелому кінцівці, а потім трохи вище над переломом у найболючішому місці.
Як для лікування, так і для профілактики переломів у Китаї роблять простукування всього тіла. Розкритою долонею міліметр за міліметром простукують тіло зверху донизу раз на тиждень близько 2 годин. Таким чином поліпшується кровообіг, за рахунок лікувальних вібрацій розслабляються затиснуті м’язи.
Цілющий для кісток ефект мають радонові ванни, які можна прийняти курсом у спеціалізованих санаторіях. Але за високого тиску вони не бажані. Якщо ви гіпертонік, тоді, щоб унеможливити підняття тиску, на переломи слід накладати аплікації озокериту, воску або ж їхню суміш. Для цього цю суміш розігрівають на водяній бані до 50 градусів, накривають поліетиленом, закутують теплим рушником і тримають 20-30 хв. Потрібно 5-10 процедур.
Коли почуваєтеся вже краще після ушкодження, почніть робити зарядку для суглобів, імітуючи ранкове потягування тварин. Потому, щоб розтягнути сухожилля тіла, поставте праву ногу на табуретку, нахиліться над нею та простукайте її зверху донизу протягом 10 хв. Далі ковзким рухом руки прогладьте з натиском, ніби видовжуючи, витягуючи, суглоби та м’язи ноги. Ці ж маніпуляції зробіть із лівою ногою, простукайте й розтягніть м’язи та суглоби рук.
Чудовий відновлювальний, зігрівальний ефект має й спеціальна ванна. У 5-6-літрову каструлю з водою засипаєте 300-400 г полину, прокип’ятіть 3-5 хвилин і дайте настоятися 10 хвилин. Натріть на дрібній тертці середнього розміру корінь імбиру і додайте його до полину, дайте настоятися ще 10 хв. Потому процідіть суміш, додайте 1 ст. л. гірчиці й вилийте її в теплу ванну. Приймайте такі ванни протягом 20-30 хвилин раз на тиждень (лікувальний курс - 10 ванн). Після такої ванни чудово зробити професійний масаж, що добре прогріє, усуне спазми.
- Чи можна зарадити перелому шийки стегна?
- Я рекомендую комплексне прогрівання. Почати з розтирання спиртом, медового масажу, а потім ставити банки до 20 хвилин. Під час масажів слід робити пробивання, розтягування м'язів, щоб стегна були розслабленими.
Показані натирання оліями, що мають зігрівальні властивості, - це кунжутна, камфорна, гвоздична, гірчична олія. За перелому шийки стегна з них можна робити компреси на ніч. Натерти однією з цих олій стегна, зверху прикласти целофан і вкутати місце теплою хусткою. Такі нічні прогрівання сприятимуть загоєнню та полегшать біль.
І пам’ятайте, щоб не боятися щось зламати, дотримуйтеся китайського правила: тримайте тіло в теплі, будьте рухливим, живіть в енергіях щастя, розслабленим і в цьому моменті.
Китайці протягом дня фокусуються на собі, своїх відчуттях, радіють деталям навколо: співу пташок, сонцю, квітам. Якщо й ми переймемо цю звичку й замість того, щоб дивитися новини про вбивства й пограбування, почнемо більше усміхатися, помічати красу навколо, допомагати ближньому, наш розум, душа й тіло будуть розслабленими та в спокої, а отже, захищеними від хвороб і травм.