Сечовий міхур любить тепло
Осіння пора - це серйозна перевірка нашого організму на міцність. Річ у тім, що переохолодження провокує зростання патологічної флори, яка й може зумовлювати запальні процеси. При цьому виникають часті позиви до сечовипускання, яке стає вкрай неприємним (відчувається біль, печіння), утрудненим, немає відчуття повного випорожнення. Крім того, такий стан супроводжується загальною нервозністю, болем унизу живота, який посилюється в міру наповнення сечового міхура, іноді підвищенням температури тіла, нездужанням.
Звісно, ліпше запобігти, ніж лікувати. А для цього слід дотримуватися таких правил профілактики: насамперед слід уникати переохолодження; ходити в туалет якомога частіше; віддавати перевагу бавовняній білизні; уникати носіння тісних джинсів чи штанів; уважно стежити за тим, щоб спідня білизна була ретельно виполосканою (пральні порошки з біодобавками та інші мийні засоби можуть залишатися на білизні й зумовлювати подразнення); намагатися не сидіти довго в одній позі; остерігатися фізичних перевантажень, нераціонального харчування, постійного недосипляння та стресів.
Що ж робити, якщо з’явилися неприємні симптоми? Насамперед у період загострення циститу слід вилучити зі свого раціону гострі, солоні, копчені продукти. Споживання рідини потрібно збільшити до 2,5-3 л на добу.
Також, окрім медикаментозного лікування, можна скористатися народними засобами.
Як для профілактики, так і лікування циститу рекомендується щодня випивати 0,5-1 склянку журавлинного соку чи вживати журавлину в іншому вигляді.
Корисно класти теплі грілки на ділянку сечового міхура чи скористатися гарячою цеглою. У народній медицині гаряча цегла вважається одним із найефективніших засобів домашнього лікування циститу. Для цього шматок цеглини (бажано червоного кольору) нагріти на вогні, потім покласти в емальоване відро. Поставити його між ноги й, закутавшись ковдрою від пояса до стоп, постояти так 20 хв. Потім насухо витертися рушником і лягти в ліжко. Хвороби можна позбутися після 3-4 таких процедур.
Можна також для прогрівання скористатися звичайною сіллю: нагріти гарненько на сковороді, висипати в полотняну торбинку й покласти її на низ живота на ділянку лобка. Якщо грілка занадто гаряча, слід підкласти під неї на годину м’яку тканину. Таку процедуру рекомендується робити тричі на день.
Ефірні олії мають досить виражені антисептичні властивості, тож починати їх застосування в разі циститу слід якомога раніше, за перших симптомів. Дуже корисно додавати ефірні олії бергамоту, ромашки, сандалового дерева у ванну (до 10 крапель), робити це треба безпосередньо перед тим, як зануритися у воду.
Також можна скористатися трав’яними ваннами. Наприклад: 50 г аптечної ромашки і 50 г календули залити окропом, настояти 15 хв, перецідити, після чого вилити у ванну.
Залити склянкою окропу 2 ч. л. трави деревію, настояти годину, перецідити. Випити за чотири підходи по 0,25 склянки.
Розчинити в 1 склянці теплої перевареної води 1 г муміє (розчин має вийти кольору мутної кави). Робити цим розчином спринцювання.
Залити 2 ст. л. трави хвоща польового 1 л води, кип’ятити 10 хв, настояти, укутавши, 20 хв, перецідити. Траву скласти в полотняний мішечок і використовувати для компресу: в гарячому вигляді прикладати до низу живота. Відвар приймати по 1 склянці 2-3 рази на день. Використовувати в разі загострення хронічного циститу.
Залити 1 ст. л. трави звіробою 1 склянкою окропу, кип’ятити 15 хв, настоювати 40-60 хв, перецідити. Пити відвар по 0,25 склянки тричі на день у разі хронічного пієлонефриту та циститу.
Насіння кропу настояти у воді в співвідношенні 1:20. Приймати по 1-2 склянки тричі на день.
У разі хронічного циститу 1 ст. л. сухої трави ромашки залити 1 склянкою окропу, настояти й приймати по 1 ст. л. тричі на день. У разі загострення - ромашку застосовують зовнішньо для сидячих гарячих ванн: 3-4 ст. л. заливають відром окропу.
Щоб зменшити біль під час сечовипускання, рекомендують настій бруньок чорної тополі: 2 ст. л. подрібненої сировини залити 2 склянками окропу, настояти 2 години. Приймати по 0,5 склянки 3-4 рази на день за півгодини до їди.
Залити 4 ст. л. дрібно нарізаних коренів шипшини 1 л води, поставити на слабкий вогонь на 15 хв, потім відвар потрібно остудити та перецідити. Приймати 4 рази на день по 0,5 склянки.
Увага! Перед застосуванням будь-якого народного засобу варто порадитися з лікарем.
Підготувала Алла ГРІШИЛО.