Майже пів мільйона українців мають захворювання нирок, а отже страждають від безлічі неприємних симптомів та супутніх захворювань. Із найпоширеніших - проблеми з сечовипусканням, набряки, швидка втомлюваність, відкладення солей, високий тиск.
Як профілактувати та полегшити самопочуття за цих недуг? Про це в розгорнутому інтерв’ю з травознаєм Андрієм Миколайовичем із династії травозная Север’яна Боровика.
Нирки регулюють тиск, роботу серця та щільність кісток
- Андрію Миколайовичу, за які функції відповідають нирки та які взаємозв’язки мають з іншими органами й системами?
- Основна функція нирок – очищення крові, лімфи від токсинів, виведення зайвої рідини у вигляді сечі з організму. У комплексі з лімфатичною, кровоносною системами нирки підтримують чистоту й баланс рідин в організмі, запобігають інтоксикації. Так відбувається регуляція водно-сольового балансу.
Нирки контролюють рівень різних солей, що важливо для підтримки тиску, функціонування нервової та м’язової систем. А також регулюють кислотно-лужний баланс, видаляючи надмір кислот чи лугів. Позаяк нирки беруть участь в обміні кальцію та фосфору в крові, то саме недуги нирок можуть призвести до нестачі цих важливих для кісток мікроелементів. Тобто з часом саме дисбаланс у роботі нирок може призвести до ламкості кісток і розвитку остеопорозу. А брак таких важливих мікроелементів, як магній і калій, може стати причиною серцево-судинних захворювань.
Важлива функція нирок – виділення гормонів, зокрема еритропоетину, який стимулює утворення червоних кров’яних клітин у кістковому мозку. Погіршення роботи нирок може призвести до зменшення вироблення цього гормону. Тому при анемії варто обстежити й нирки та підкорегувати, в разі потреби, їх роботу.
Нирки – головний регулятор артеріального тиску. Роблять вони це двома шляхами: балансують рідини в об’ємі крові та виробляють гормон ренін, що бере участь у регуляції артеріального тиску, знижуючи зависокий. Також надниркові залози виділяють кортизол - гормон стресу. Унаслідок його надміру тиск також піднімається. Тому гіпертонікам неодмінно слід перевірити стан нирок й надниркових залоз і за потреби усунути їх порушення. Інакше ефективно нормалізувати рівень тиску буде складно.
Підтримка водно-сольового балансу
- Як і чому на тлі захворювань нирок можуть відкладатися солі в тілі, виникати проблеми в суглобах, з’являтися мішки під очима, набряклість обличчя та ніг, погіршуватися слух, з’являтися біль у спині?
- Зрушення в роботі нирок часто провокує порушення процесу виведення надмірної кількості солей і мінералів з організму. Отож утворюються кристали, зокрема солей сечової кислоти, які відкладаються в суглобах і спричиняють подагру або подагричний артрит.
Щоб позбутися подагри за допомогою трав, слід працювати двома шляхами. Перший - приймати трави, що розчиняють, виводять солі сечової кислоти, покращують роботу нирок. Як то, золотушник звичайний – дієва протизапальна рослина, з діуретичною, жовчогінною, солегінною, антисептичною дією. Другий - знімати запалення в суглобах, відновлюючи їх.
Ми з цією метою готуємо чай при подагрі і протиревматичний. У чай при подагрі входить трава буквиці, гороху, первоцвіту, татарнику, фіалки триколірної, вересу, хвоща польового, споришу, яглиці, листя брусниць, смородини, суниць, горіха волоського, корінь пирію, лопуха. Ці рослини сприяють виведенню солей сечової кислоти, нормалізують обмін речовин, добре впливають на нирки. 1,5 ст. л. збору залити 500 мл гарячої води, кип’ятити 1 хв, настояти ніч у термосі. Зранку процідити. Випити протягом дня теплим по 150 мл за 30 хв до чи 1 годину після їди. Курс – 2 місяці. Після 2-3-тижневої перерви курс можна повторити 2-3 рази. Для запобігання рецидивам курс повторюють щороку.
Протиревматичний фітозбір добре допомагає за ревматизму, артриту, поліартриту, артрозу. Чинить протизапальну та спазмолітичну дію, зменшує біль, відновлює хрящову тканину суглобів, їх рухливість. У цю композицію трав входять: бруньки сосни, кора верби, квіти бузку, глоду, гречки, сосни, цмину, ромашки, корені вовчого тіла болотяного, лопуха, звіробій, деревій, конюшина, яглиця, грицики. 1,5 ст. л. залити 0,5 л окропу, прокип’ятити 2 хв, настояти ніч. Випити за 4 прийоми: тричі – за пів години до їди та четвертий раз - перед сном. Курс 2 місяці. Можна робити 3 та більше курсів із перервою між ними на 2 тижні.
Також можна зовні на болючі суглоби (коліна, плечі, тазостегнові суглоби) робити натирання, компреси. У приблизно однакових пропорціях узяти коріння вовчого тіла, цвіт дивини, пижмо, траву зірочнику, конюшину повзучу, бруньки тополі, шишки хмелю. Суміш залити 70% спиртом у пропорції 1:5 та настоювати 1 місяць. Розводити готову настоянку водою 2:1, щоб не обпекти шкіру, натерти проблемні суглоби й потому закутати, щоб добре прогріло. Процедура має знеболювальний, протизапальний ефект. Протипоказання: індивідуальна чутливість до компонентів настоянки.
При відкладенні солей на пальцях рук, ступнях робити ванночки з трав. Узяти кору осики, цвіт бузку, суцвіття пижма, траву буркуну, коріння лепехи, пагони багна, шишкоягоди ялівцю. 5 ст. л. суміші залити 0,5 л води, кип’ятити 10 хв, настояти 1 годину, процідити. Робити ванночки температурою 38 С протягом 20 хв за подагри, ревматизму, артрозу, артриту, поліартриту дрібних суглобів.
Утворення мішків під очима, набряки ніг, особливо в ділянці кісточок – це наслідок затримки води через порушення функції нирок виводити рідини з організму.
Погіршення слуху також може бути пов’язане з дисфункцією нирок. Тут є дві причини. Нирки й вуха мають спільну ембріональну тканину. Тому порушення в нирках може впливати на слух. Крім того, високий артеріальний тиск, який часто буває в разі захворювання нирок, може ушкоджувати судини, в тому числі й вуха, й це теж може позначатися на погіршенні слуху.
Біль у спині – свідчить про запальні процеси в нирках. Нирки анатомічно розміщені в ділянці попереку, під нижнім ребром. Запальні процеси в нирках, ниркова недостатність, бактеріальна інфекція, сечокам’яна хвороба супроводжуються болем у поперековій ділянці спини, а іноді, коли нирка розмішена нетипово, біль може виникати в іншому місці.
Як продіагностувати стан нирок
- Люди часто плутають біль у нирках із болем у спині, думаючи, що в них проблеми в попереку. За якими ознаками можна зрозуміти, що нирки не в порядку?
- Ці методи - лише попередні підказки, щоб, провівши їх, звернутися до лікаря та ретельніше обстежити нирки. Удома людина може простукати ділянку нирок - на рівні нижніх ребер з обох боків хребта. Якщо при легкому постукуванні виникає біль - це має насторожити. Іноді схожі больові відчуття виникають, якщо людина активно займалася фізичною працею, наприклад, косила сіно. Та на відміну від м’язового болю, нирковий є постійним або різким і супроводжується іншими симптомами: лихоманка, нудота, блювання. Нирковий біль зазвичай відчувається під ребрами з одного або двох боків і може віддавати в живіт або пах.
Також слід спостерігати за сечею. Сеча здорової людини має світло-жовтий колір. Якщо вона темна, коричнева або мутна, піниться, кров у сечі, це свідчить про проблеми з нирками. Якщо сеча має різкий неприємний запах, спостерігається часте сечовипускання з болем - це одна з ознак інфекції у сечовидільних шляхах. Також якщо людина часто бігає в туалет або, навпаки, зарідко, зменшився добовий об’єм сечі, це може свідчити про ниркову недостатність.
Якщо до перелічених вище додаються загальні симптоми: слабкість, втома, зниження апетиту, сухість, свербіж шкіри, нічні м’язові спазми, нудота, блювота, металевий присмак у роті, погіршення концентрації, слід невідкладно перевірити нирки.
З основних аналізів слід здати загальний аналіз сечі. Він виявляє наявність білка, інфекції та інших аномалій у сечі. Якщо є білок у сечі, можна здати аналіз на альбумін у сечі, що покаже рівень цього білка, а це може свідчити про ранні стадії захворювання нирок. У біохімічному аналізі крові цікавитиме рівень креатиніну (високий рівень може свідчити про ниркову недостатність). Підвищений рівень сечовини також ознака проблеми з нирками. Гломерулярна фільтрація оцінює, наскільки добре нирки фільтрують відходи з крові. УЗД нирок допомагає виявити аномалії в структурі нирок, наприклад, наявність каменів, кіст чи пухлин. Аналізи на електроліти покажуть рівень натрію, калію, кальцію, які можуть бути порушені через захворювання нирок.
Меню для оздоровлення нирок
- Як уберегти нирки? Якими мають бути водний режим, харчування, інші рекомендації за недуг нирок, щоб полегшити стан хворого?
- Нирки люблять тепло. Тому слід берегтися й не перемерзати. Обов’язково пити достатньо води. Рекомендовано до 2 л на день, проте це має бути не будь-яка рідина, а саме чиста вода. Але слід враховувати: надмір води також шкодить ниркам. Якщо людина досі не вживала води, то їй не треба одразу пити 2 л. Почати з 1 л води на день і поступово збільшувати цю кількість.
Обмежити споживання солі до 5-6 грамів на день. Цього достатньо, щоб їжа була смачною. Більша кількість сприятиме підвищенню тиску та переобтяженню роботи нирок. Основа раціону – продукти, багаті на антиоксиданти: фрукти, зелень, овочі, ягоди, каші, у невеликій кількості нежирне м'ясо, кисломолочні продукти, риба.
Але за ниркової недостатності, подагри слід хоч на місяць вилучити, а згодом обмежити білок. Обмеження стосуються й молочних продуктів, горіхів, бананів, шоколаду, що багаті на фосфор, кальцій. Це зменшить навантаження на нирки. Є спеціальна безбілкова дієта. Ось меню на день: на сніданок гречана, ячмінна чи інша каша та кисіль. На другий сніданок – фрукти. На обід - овочевий суп чи борщ. На підвечірок – рис чи картопля та овочі на пару. На вечерю - салат зі свіжих овочів (якщо погано переносяться через пооблеми з органами травлення, можна тушковані).
Нирки слід обов’язково обстежувати людям із діабетом і гіпертензією. Надмір цукру в крові ушкоджує кровоносні судини нирок. Пити знеболювальні, нестероїдні протизапальні засоби слід лише в разі гострої потреби, вони також можуть ушкодити нирки. Треба відмовитися від куріння. Компоненти цигаркового диму зменшують кровопостачання нирок, звужують судини, й це б’є по тонких судинах і сприяє розвитку хронічних захворювань.
Чим небезпечні кісти та як зарадити їм
- Які причини виникнення кіст у нирках та які трави допоможуть за цієї недуги?
- Причин кілька. Перша - генетичний чинник, через який виникає полікістоз, тобто це спадкове захворювання, за якого утворюються численні кісти. Другий чинник – інфекції сечовидільних шляхів і хронічні запальні процеси.
Третя причина – утворення кіст унаслідок закупорення сечовивідних шляхів, тобто з’являється перешкода, приміром, у вигляді піску, що може призводити до накопичення рідини. Також може бути травма і як наслідок - утворення кіст. У старшому віці кісти нирок бувають як частина вікових змін.
Виявляють кісти за допомогою УЗД, комп’ютерної або магнітно-резонансної томографії, які допоможуть детальніше оцінити новоутворення. Часто буває, що кіста не зумовлює жодних симптомів. Якщо вона не турбує, не збільшується в розмірах, лікарі радять за нею спостерігати. Одна-дві кісти можуть не надто завадити роботі нирок, але вони маркер, що проблема є і її треба тримати на контролі та підтримати роботу нирок.
Незалежно від причини та кількості кіст маємо хороші відгуки від людей, що приймають наші фіточаї при кістах і нирковий. Чаї сприяють поступовому розсмоктуванню кіст, поліпшать роботу нирок, чинять протиінфекційну, антибактеріальну, протизапальну дію.
Обидва чаї багатокомпонентні. Так чай при кістах протипоказань практично не має, окрім індивідуальної непереносності компонентів. У збір входить трава буквиці, буркуну, деревію, залізняка, звіробою, підмаренника чіпкого, споришу, хвоща, люцерни, кропиви, кора верби, дуба, цвіт акації, шавлії, коріння гірчаку зміїного, кульбаби, лопуха, листя та навколопліддя волоського горіха. 1,5 ст. л. суміші залити 0,5 л окропу, настояти в термосі протягом ночі, відцідити. Випити протягом дня по 150 мл за 30 хв до їди чи 1 годину після. Курс 2 місяці. Після місячної перерви за потреби повторити курс.
У нирковий фіточай входять плоди анісу, фенхеля, листя берези, кропиви, ожини, суниць, брусниць, чорниць, цвіт бузини, лаванди, ромашки, пагони вересу, трава деревію, звіробою, материнки, грижниці, споришу, хвоща, вівса, лушпиння (стулки) квасолі, приймочки кукурудзи. Заварювати та приймати за попереднім рецептом.
Корисно для профілактики хвороб нирок вживати льон, брусниці, бузину. Насіння льону нормалізує кровообіг та робить стінки судин еластичнішими. Воно запобігає розвитку атеросклерозу й, відповідно, утворенню холестеринових бляшок в артеріях нирок. 25 г насіння залити 400 мл води, поварити 1-2 хв, настояти, щоб утворився кисіль. Випити протягом дня. Протипоказання: загостреннях коліту, холециститу, панкреатиту, наявність камінців у жовчному та сечовому міхурі.
Листя брусниць знезаражує й запобігає розмноженню бактерій у нирках. Для приготування відвару 1 ст. л. сировини залити 300 мл окропу, випити за 3-4 прийоми. Курс 1 місяць. Протипоказання: загострення хронічних захворювань, гастрити з підвищеною кислотністю, печія, виразкова хвороба шлунка і кишечнику, знижений тиск, вагітність, лактація.
Цвіт бузини омолоджує клітини нирок, зміцнює й розширює судини, чинить антимікробну, сечогінну дію, завдяки чому підвищує захисні сили нирок та їх стійкість до інфекцій. 1 ч. л. залити 200 мл окропу, настояти 30 хв, випити за 2-3 прийоми. Курс – 2-3 тижні. Протипоказання: хронічні запалення кишечника, нецукровий діабет, неспецифічні виразкові коліти, вагітність, лактація.
Як виводити пісок із нирок
- Чи рекомендуєте і як виводити пісок із нирок? Які є протипоказання?
- Якщо камінців у нирках чи інших місцях сечовидільної системи немає, але є пісок, його можна «вимивати» різними травами. Шипшина має протизапальні, сечогінні, спазмолітичні властивості, очищує нирки, виводить із них солі, сприяє розщепленню каменів. 1 ст. л. плодів чи коріння шипшини залити 0, 5 л окропу. Настояти в термосі близько 12 годин, випити за 2–3 рази на день після прийому їжі. Можна додати сироп шипшини або мед. Тривалість курсу — 1–2 тижні. Протипоказання: схильність до згущення крові, серцева недостатність, тромбофлебіт, загострення хвороб органів травлення, індивідуальна непереносність. Надмірне захоплення напоями з шипшини негативно впливає на функцію підшлункової залози.
Деревій чинить м’який сечогінний, бактерицидний ефект і делікатно виводить пісок із нирок. Запарити 1 ст. л. деревію 300 мл окропу впродовж 1 години, пити невеликими ковтками протягом дня. Курс – 2 тижні. Протипоказання: підвищена згортуваність крові, вагітність, лактація, індивідуальна непереносність
Мучниця збільшує вироблення сечі, стимулює її виділення, знезаражує. Для профілактики заварюють і вживають як чай – 1 ч. л. на склянку окропу. Приймати 2-3 рази на день протягом 2 тижнів. Протипоказання: вагітність, лактація.
Ці трави входять у наші багатокомпонентні ефективні засоби - фіточаї нирковий, рецепт якого дано вище, а також чай при сечокам’яній хворобі. Фіточай нирковий у разі піску в нирках: залити 1,5 ст. л. суміші трав 0,5 л окропу, щоб збільшити кількість рідини, випити протягом дня, розводячи окропом. Це покращуватиме сечогінну функцію нирок і краще вимиватиме пісок. Треба таких 2 місячних курсів, а за потреби й більше. Окрім того, робити профілактичні курси – 1-2 рази на рік, щоб запобігати повторному утворенню піску.
Фіточай для профілактики сечокам’яної хвороби складається з понад 30 компонентів. Це й листя берези, брусниці, пагони вересу, плоди горобини, трава деревію, цвіт енотери, лушпиння квасолі, листя клену, кропиви, трава конюшини повзучої, коріння лопуха та багато інших. Він розчиняє і виводить пісок, покращує сольовий обмін та запобігає утворенню каменів в нирках, зменшує запалення, біль у ділянці сечоводу. 3 ст. л. залити 1 л окропу, поварити 1 хв, настояти ніч, процідити. Пити 4 рази на день – за 30 хв до їди та перед сном.
Увага! У разі серйозних захворювань нирок фітотерапевтичне оздоровлення можна проводити лише під наглядом лікаря.
Перед застосуванням рекомендацій і рецептів народної медицини обов’язково порадьтеся з вашим лікарем.