У чім секрет вічної краси та молодості? – над цим питанням алхіміки билися навіть більше, ніж над формулою створення золота.
Звісно, як наше тіло, так і його молодість не можуть існувати вічно. Та сучасні науковці все ж вивели алгоритм, як перевести назад годинник для кожної жінки аж на цілих двадцять років. Можливо, у двадцять цим особливо не переймаєшся, а ось після сорока, коли наближається менопаузальний перехід, за ці знання готовий дорого заплатити.
Як мають жити жінки в цей період, аби отримати другу молодість та міцне жіноче здоров’я, знає провідний фахівець, доктор медичних наук, професор кафедри акушерства, гінекології та перинатології Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика, лікар акушер-гінеколог вищої категорії, відповідальний секретар Української асоціації гінекологів-ендокринологів Наталія ПЕДАЧЕНКО.
Навчіться прислухатися до сигналів ораганізму
У віці за 40 у жіночому репродуктивному здоров’ї починаються зміни, що крадуть красу й молодість. Чи є набір «золотих правил», що дають можливість виглядати та почуватися не по роках?
Зараз у світі популярна концепція «Мінус 20». Вона передбачає, що сучасна жінка в 40 років має виглядати, як двадцятирічна, а в 60 – як сорокарічна. Перша й одна з найголовніших деталей концепції «Мінус 20» - гінекологічно-гормональне здоров’я. Жінка у віці за 40 вступає в пізній репродуктивний вік. Вона красива, зріла, але в її організмі починаються вікові гормональні зміни. Тож йому потрібно допомогти пережити їх максимально плавно.
Передусім прислухатися до сигналів і потреб організму, знайти хорошого сімейного лікаря та гінеколога-ендокринолога, вилікувати всі недоліковані хвороби, особливо гінекологічні, позбутися хронічних запальних процесів. Вони - лакмусовий папірець системних негараздів в організмі, які не лише спричиняють дискомфорт, забирають життєві сили, а й у цей час (зміни гормонального тла) збільшують ризик розвитку певних видів раку.
Ось лише один приклад гінекологічного збою, не пролікувавши який, із привабливої жінки вже за кілька років ризикуєте перетворитися на безсилу бабусю: це хронічні аномальні маткові кровотечі, зокрема, великі крововтрати під час місячних. Так-ось, якщо жінка не піде до гінеколога, не пройде обстеження для виявлення причини цих кровотеч та не пролікується хоча б у цьому зрілому віці, втрачаючи багато крові кожного місяця, вона остаточно виснажить усі запаси заліза в організмі, свою імунну та нервову системи.
Як наслідок, розвинеться анемія, що проявлятиметься глибокою депресією, випаданням волосся аж до напівоблисіння, розшаруванням нігтів, стане землистим колір обличчя, вона зробиться безсилою, постарілою, зі зморшками.
І навпаки, якщо вчасно звернеться до гінеколога-ендокринолога та дотримуватиметься його лікувальних рекомендацій, зуміє подовжити здоров’я, красу та молодість свого тіла. У віці за 40 жінці важливо мати достатній запас вітамінів та мікроелементів, зокрема, заліза та вітаміну D, знати свій гормональний фон і своєчасно збалансувати його.
Однією із поширених причин хронічних надмірних крововтрат під час менструацій у пізньому репродуктивному віці є зниження рівня прогестерону - гормону, який захищає організм від надмірної дії жіночих статевих гормонів естрогенів. Як наслідок цього, може розвиватися внутрішньоматкова патологія: поліпи та гіперплазія ендометрія, коли слизова оболонка всередині матки значно збільшується й без подальшого лікування не обійтися.
Окрім того, у віці за 40 років також може значно погіршитися перебіг ендометріозу, що теж супроводжується болем і рясними кровотечами, можуть з’являтися кісти яєчників, дебютувати лейоміома матки та інші жіночі захворювання.
Для того щоб не привести себе в старість, а почуватися та виглядати на бажані мінус 20, потрібно за собою стежити: якщо відчуваєш, що щось не так, надавай цьому значення, змушуй себе регулярно відвідувати лікаря та обстежуватися.
Раз на рік здайте онкотест
Які обстеження та як часто слід проходити жінці пізнього репродуктивного віку?
-Якщо в Америці та Британії у зв’язку з обов’язковим проведенням профілактичних заходів (приміром, вакцинацією від вірусу папіломи людини в підлітковому віці), кращою екологією та іншими чинниками жінки здійснюють скринінговий огляд та комплексну діагностику раз на три роки, то в Україні це потрібно робити щорічно. Ці обстеження передбачають онкопрофілактику: пап-тест або цитологічний мазок із поверхні шийки матки, щоб виявити, чи не сталося переродження її клітин у ракові, а також, за потреби, - кольпоскопію.
Цей метод дає змогу за допомогою оптичного приладу оглянути вульву, вагіну, шийку матки й матку та під великим збільшенням роздивитися найвразливіші місця з локалізації вірусу папіломи людини й визначити, чи немає злоякісних змін.
Трансвагінальне ультразвукове обстеження жіночих репродуктивних органів також слід робити щорічно - це слугуватиме запорукою відсутності певних видимих гінекологічних захворювань.
Такі обстеження обов’язкові для кожної жінки, й особливо у віці за 40. Адже що довше ми живемо, то більше відбувається мутацій в організмі й то вищим стає злоякісний потенціал будь-якої пухлини.
Другою причиною зростання ризику онкохвороб у старшому віці є гормональна перебудова. Є чимало так званих гормонозалежних пухлин, які саме в період менопаузального переходу активно перероджуються, наприклад, на рак ендометрія, яєчників, грудної залози. Поясню чому. Річ у тім, що в жіночому організмі є два жіночі статеві гормони (естрогени і прогестерон), їх співвідношення та взаємодія з іншими гормонами визначає стан здоров’я жінки репродуктивного віку.
Після 40-45 років кількість виробництва статевих гормонів помітно знижується. Спершу різко падає рівень прогестерону, який захищає репродуктивну систему від надмірного впливу естрогенів. А естрогену - лишається відносно високим, що й провокує розвиток і переродження гормонозалежних пухлин.
Окрім того, раз на два роки після 40 треба робити мамографію, бажано на хорошому цифровому мамографі з високою роздільністю та функцією томосинтезу. Ця високоточна діагностика дає змогу розглянути знімок грудей у різних площинах та пошарово, спростувавши або ж підтвердивши діагноз. Після 50 мамографію слід робити частіше - раз на рік.
Також слід проходити УЗД щитоподібної залози, перевіряти рівень холестерину, тригліцеридів, феритину (запасів заліза), глюкози крові та проводити системну діагностику організму в різних лікарів-спеціалістів. Така міждисциплінарна взаємодія з лікарями різних спеціальностей допомагає жити в концепції «Мінус 20».
Талія до 80 см – це не лише красиво…
Чи правда, що жінкам не бажано повніти після 40?
У концепції «Мінус 20» жінка струнка, активна, з підтягнутою фігурою. Але після 45 багато хто починає повніти - це не стільки пов’язане з гормонами, на які часто списують зайві кілограми, як із тим, що ми менше рухаємося.
Якщо можете, почніть займатися оздоровчими видами гімнастики: йогою, пілатесом; якщо ж ні, хоча б перестаньте користуватися ліфтом, а пройдіться по сходах або ж замість того, щоб проїхати в машині, прогуляйтеся пішки, взявши з собою зручне змінне взуття. Це поліпшить настрій та додасть сили й пружності тілу, профілактує застійні процеси.
Знайте: якщо не візьмете масу тіла під контроль, ризикуєте потрапити в групу людей із метаболічним синдромом, для якого типові підвищені артеріальний тиск та рівень цукру в крові, порушення ліпідного обміну, ожиріння.
Для жінок особливо небезпечні жирові відкладення в ділянці живота. Якщо окружність талії вже понад 80 см, це може зумовити багато проблем зі здоров’ям. Адже вісцеральний жир, що розміщений у порожнині живота, – це потужний ендокринний орган, який виробляє власні гормони. Якщо допустити надмірне розростання абдомінальної жирової тканини, почнуться гормональні порушення, що значно збільшить ризик захворювання на діабет, атеросклероз, інсульт, інфаркт і навіть рак.
Сексуальне життя - потужний антистресовий засіб
- Чи подовжує молодість жінки регулярне статеве життя?
- Звісно, сексуальне життя - велика радість і антистрес. Коли це відбувається із задоволенням, в гіпоталамусі виробляються речовини, що нейтралізують дію гормонів стресу кортизолу та адреналіну. Це важливо для жіночого здоров’я в будь-якому віці. Жінка почувається коханою, потрібною, впевненою та щасливішою, а відповідно, й виглядає молодшою.
Та в жінок, що перебувають у періоді менопаузального переходу, часто виникають проблеми із гармонічним статевим життям. У зв’язку з гормональними змінами й нестачею естрогенів слизова оболонка піхви та уретри стоншується, стає менш зволоженою. Тож сексуальне життя замість задоволення починає завдавати такого дискомфорту та болю, що жінки від нього відмовляються. Це поступово призводить до погіршення сну, збільшення рівня тривожності й стресу, через це навіть руйнуються сім’ї.
Але ці вікові гормональні зміни абсолютно природні, й на цю тему зручно та потрібно говорити зі своїм гінекологом. Він легко поверне радість сексуального життя, приписавши вагінальні форми естрогену, призначить лікування вагінальними формами лікарських трав на основі гіалурової кислоти, що разом потовщують і зволожують слизову оболонку.
Концепція «Мінус 20» передбачає не лише зовнішню красу та здоров’я, а й якість життя. Чому іноземки у віці мають сили й бажання мандрувати світом, скачуть по горах, усміхаються? Бо вони приймають гормони та інші ліки, слизова оболонка та шкіра в них зволожені, міцні й у них триває секс. Вони здорові, адже стежать за рівнем цукру, холестерину, заліза. У них хороша щільність кісток, бо приймають потрібні під час менопаузи гормони та правильно харчуються.
Тарілка здорового харчування – їмо й здоровшаємо!
- Який стиль харчування передбачає концепція «Мінус 20»?
- Харчування відіграє першорядну роль. Адже від нього залежить поповнення вітамінами та енергією органів і систем, а також статура тіла. Науковці розробили так звану тарілку здорового харчування, яка складається з малої кількості вуглеводів, великої - білка та корисних жирів. Тож на день їмо 5-6 разів невеликими порціями, намагаючись не переїдати. Аби проконтролювати себе, фіксуйте, щоб разова порція їди поміщалася в складені разом долоні.
Тарілка здорового харчування - це 30% зернових, 20% білкової тваринної їжі, 40% овочів і 10% фруктів. Фрукти становлять лише десяту частину, бо теорію, що фруктоза дуже корисна, спростовано. Фруктоза не лише перетворюється на жир, а ще й так впливає на гіпоталамус, що приглушує його чутливість до моменту насичення їжею. Отож людина не має своєчасного відчуття, що наїлася, переїдає й повніє.
Тому, щоб вуглеводи не осідали в тілі у вигляді жиру, їх найліпше їсти в першій половині дня, овочі та білки - в обід, а на вечерю лишити кисломолочний напій із горіхами чи шматочок сиру.
У другій половині дня можна з’їсти грейпфрут чи яблука – це сприяє зменшенню рівня холестерину.
Допомога за клімактеричного синдрому
- Ближче до 50 років у жінки з’являється низка неприємних клімактеричних симптомів. Як їх полегшити й почуватися в 50 років на 30?
Так званий менопаузальний перехід може супроводжуватися припливами жару, пітливістю, безсонням, дратівливістю, депресією, стресорним нетриманням сечі, сексуальною дисфункцією. Частина жінок почуваються задовільно, але є й чимало тих, для кого цей період стає нестерпним випробуванням.
Саме дефіцит естрогену є причиною цих симптомів та впливає на мінеральну щільність кісток. Через це у віці за 50 стають поширеними переломи шийки стегна, хребта, страждає хрящова тканина.
І хоч скільки жінка питиме кальцію, вона не поліпшить стан хрящової та кісткової тканин, адже за браку естрогену він вимиватиметься та не засвоюватиметься.
У цім разі найліпшим виходом є консультація гінеколога, обстеження й, за потреби, правильне гормональне лікування. Це цілковито безпечно, дає інший рівень життя, повертаючи до нормального фізіологічного та психологічного стану.
Допоможе й фітотерапія. Є двоє доведених доказовою медициною фітозасобів, що допомагають жінці комфортно пережити цей період. Це споживання сої та екстракту циміцифуги, який можна придбати в аптеці. Ці фітозасоби й харчові добавки мають естрогеноподібну дію, сприяють підтриманню молодості, краси та гормонального здоров’я. Їх приймають тривалий час - роки, але робити це варто під наглядом гінеколога, мамолога, регулярно виконуючи описаний вище комплексний щорічний онкоскринінг.
У мене є гарна новина. Українська Асоціація Гінекологів-Ендокринологів (УАГЕ), на чолі з моїм учителем та Президентом УАГЕ – членом-кореспондентом НАМН України, професором Тетяною Татарчук, започатковує цикл освітніх семінарів для жінок з актуальних тем збереження та зміцнення жіночого здоров'я, що мають розпочатися вже цієї осені.