ВАМ ЗА 40? ПОРА НА БОБИ!

Поділитися:
ВАМ ЗА 40? ПОРА НА БОБИ!

Науковці довели, що для сповільнення процесів старіння та розвитку хвороб старості, таких як атеросклероз, діабет 2-го типу, ішемічна хвороба серця, інсульт, інфаркт, катаракта, остеопороз та інші, вміст білків у раціоні потрібно зменшувати після 40 років, а після 50 - ще більше. І робити це варто передусім за рахунок м'яса.

М'ясо, багате на амінокислоти, активує так званий сигнальний шлях, тобто каскад молекул, які стимулюють синтез білка, ріст клітин та відлучають вкрай важливі механізми «ремонту» клітин (автофагія), видалення старих та хворих (апоптоз).
Тому постійна активація mTOR (специфічний білок, який стимулює процес утворення та накопичення білка в організмі) провокує запалення, розвиток серцево-судинних хвороб, діабету 2-го типу, багатьох видів раку та скорочує тривалість життя.

І хоча mTOR також дуже потрібний, але його активність слід балансувати.
Саме тому оптимальним шляхом є вживання рослинних білків, зокрема, бобових (боби, квасоля, горох, сочевиця, нут тощо).
Другою важливою перевагою бобових є велика кількість харчових волокон.
Причому - різних. І розчинних, які поглинають токсини, канцерогени, шкідливі речовини, й нерозчинних, які не дають застоюватися кишковому вмісту та сприяють виведеню його з організму.
Є й третя причина полюбити бобові:  їх дуже любить наша мікрофлора.  Особливо бобові потрібні для росту корисних мікроорганізмів. Здорові вони - здорові ми.

Одне слово, вживайте бобові.
Щоб добре засвоювалися - попередньо замочіть, а потім добре проваріть.
Зокрема, я часто на вечерю готую таку страву: сочевиця із м'ятою, оливковою олією, базиліком, бальзамічним оцтом і куркумою.
Живіть довго-довго та щасливо!
А для цього їжте просту їжу, багато рухайтеся, читайте наукову літературу, спіть теж багато й радійте, що живете.

Оксана Скиталінська,
лікар-дієтолог.

Суп із сочевицею та картоплею

Для приготування 4 порцій супу потрібно взяти: 3 морквини, 2 цибулини, 100 г дрібно нарізаної селери, 8 склянок води, 2 зубчики часнику, розрізаних навпіл, 1 склянку сочевиці, 4 середніх картоплини, гілочку дрібно порізаної петрушки, ? ч. л. перцю, сіль за смаком.
Наріжте дрібно цибулю та моркву, киньте в каструлю з водою. Додайте в каструлю селеру , поставте на вогонь, варіть 25-30 хвилин. Тепер додайте сочевицю й готуйте ще 30 хвилин. Наріжте картоплю дрібними кубиками, додайте в суп і все перемішайте.  Додайте сіль за смаком, і варіть ще 10-15 хвилин, поки картопля не стане м'якою. Киньте в суп приправи, петрушку, часник і дайте супу настоятися ще 2-3 хвилини.
Подавайте сочевичний суп із грінками й оливковою олією, а зверху посипте кунжутним насінням.

Суп-пюре з сочевиці

Для приготування 2 порцій супу треба взяти: 2 цибулини-шалот (або 1 середня ріпчаста цибуля), 2 ст. л. оливкової олії, 2 невеликі морквини, 2 невеликі картоплини, 50 г червоної або жовтої сочевиці, 100 мл свіжовичавленого апельсинового соку, 300 мл овочевого бульйону або води, 1 ст. л. світлого меду, 2 ст. л. соусу чилі, сіль,  мелений чорний перець.

У каструлі з грубим дном розігрійте оливкову олію, притушкуйте в ній дрібно нарізану цибулю. Додайте до цибулі нарізані невеликими кубиками моркву й картоплю, обсмажте на середньому вогні протягом  1-2 хвилин, додайте овочевий бульйон (можна взяти курячий або просто гарячу воду), варіть до готовності овочів. В окремій каструлі відваріть сочевицю. Постарайтеся не переварити, щоб вона зберегла форму.
Додавши 2 ст. л. соусу чилі, ризикуєте приготувати дуже гострий суп. Регулюйте його кількість за смаком.  До готових овочів додайте апельсиновий сік, мед, сіль, соус чилі, чорний перець і половину сочевиці. Пюруйте блендером, за потреби додайте ще рідини.  У готовий суп додайте решту сочевиці та, за бажання, зелень - петрушку або кінзу.