Наталія Андріївна Зозуля розміняла уже десятий десяток свого життя. Ця дивовижна жінка має гарну пам’ять, добрий слух (та й зір не підводить ї)ї, сама себе обслуговує і, головне, - радіє життю. Своїм прикладом вона довела, що людина може дожити до солідних років і жити повноцінно, при здоров’ї й багатіти душею.
Але щоб усе це мати, вона кожного дня працює над своїм тілом та душею. Як на роботу, виходить зранку у двір, сідає під липку й… складає вірші. І, до речі, видала вже чотири збірочки, в яких виклала свої прості, але мудрі поради. Це багата жінка, в якої є чого повчитися…
1. «Радію, що пишу вірші, і затишно у мене на душі…»
- Складання віршів – це мій спосіб життя й навіть виживання з любов’ю до людей і всього сущого на землі, - ділиться потаємним господиня. – А писати вірші намагалася, навчаючи цього вміння учнів.
Наталія Андріївна викладала українську мову та літературу в Київській середній школі № 70. Серйозніше захопилася віршуванням уже на пенсії, коли мала більше вільного часу й духовного багажу. Таке захоплення й справді подовжує життя й оздоровлює. У давнину в деяких монастирях черниці вивчали напам’ять вірші й займалися математикою. А перед сном рахували у зворотному напрямку: від 100 до 1 (це, до речі, слушно в разі безсоння). І жили до ста років, бо знали, що мозок мусить працювати і йому потрібна «гімнастика». Інакше він гинутиме.
Тож, хто сам не може писати, може просто читати якомога більше віршів. Ритм і рима впливають на ритм серця й гармонізують душу та тіло, омолоджують клітини мозку й посилають усьому організмові цілющу енергію, а це добре позначається на здоров’ї загалом. Пише Наталія Андріївна не так для себе, як для своїх друзів, і багато віршів присвячує їм. Тож усі її знайомі також заряджаються тим позитивним біополем, яким володіє поетеса, й зізнаються, що на душі якось спокійніше, радісно стає після спілкування з нею.
2. «О Божая сило, молюся Тобі…»
А ще Наталія Зозуля складає молитви для здоров’я. Ось деякі з них, нехай вони й вам допоможуть, бо все, що робить Учителька, робить із радістю й на поміч іншим.
«О благодатний Боже милий, прошу-молю: добав ще сили. Гріхи й погрішності прости, мою любов-молитву захисти…».
«О Божая сило, молюся Тобі і вірю й надіюсь на тебе. Позбутися болю мені помагай. Дай сили мені, а хворобу здолай…».
«О Божії сили в душі животворчі, виводьте із мене всі болі і порчі. Даруйте мені милі сни оздоровчі. Молюся й дякую Тобі, Святий Отче».
«Геть від мене усі болі (3 рази). Я здорова в Божій волі. І здоровить мене Бог. Біль безсилий проти двох! Дякую, могутній Боже, за діяння, мені гоже!»
Наталія Зозуля вважає, що творчість - це ліки, тільки на енергетичному рівні. І до того ж, самореалізація додає сил. Хіба може людина, яка отримує задоволення від свого творення, думати про смерть? А думки, як уже довели науковці, - матеріальні.
3. «З гнітючим настроєм я не дружу…»
У Наталії Андріївни усмішка з обличчя не зникає. Надзвичайно оптимістична людина. І поки я з нею спілкувалася, то й сама переймалася оптимізмом. Емоційний стан є головною складовою нашого здоров’я. Адже не дарма кажуть, що всі хвороби - від нервів. Наталія Зозуля дуже любить співати. Привчила до співів її мама, а «авторитет матусі – добре слово з примовками від родових традицій». Тому пізніше із задоволенням 10 років співала народні пісні та колядки в українському народному хорі під орудою Леопольда Ященка.
А спів, до речі, зміцнює м’язи живота, діафрагми, голосові зв’язки, збільшує обсяг легенів, вібрує мозок, - й усе це благотворно діє на організм у цілому й подовжує життя. «Хай нам пісня наснагу дає, спонукає з любов’ю творити; відчувати і щастя своє: тож душею щодня багатіти».
- Свій оптимізм старанно бережу – це намагаюся знайти десь РАДОЩИНКИ і бережу їх у серці щохвилинки. А бачу й збираю радощинки всюди, де є життя, і квіти, і любов, - говорить віршами Наталія Андріївна.
Вона знає ціну кожній прожитій хвилині. «А що підтримує людину в тяжку, нестерпную годину, коли і вік похилий, і хвороба, а йти не хочеться до гроба? Мені здається: віра і надія. Вони так діють, як і мрія. А ще любов і сила волі, що складовими є у долі».
А доля Наталію Зозулю не балувала. І німців «пережила», й голоду зазнала. Усякого в житті було, й завжди виручав оптимізм.
4. «Самотності не відчуваю…»
Так стверджує Наталія Андріївна. Хоча в її житті так склалося, що власної родини в неї не було. «Моя родино, друзі милі, горджуся вами повсякчас. Найбільша радість бути в силі, цього бажаю я для вас». Колишні учні (а їм самим уже під 70) – це її діти, які частенько навідуються й радяться з нею, як із матір’ю. А вона завжди щось мудре порадить. І не страждає від проблеми людей третього віку – самотності, від якої можна набути підступну хворобу – депресію, й самотужки з неї вибратися не завжди вдається.
Як правило, наодинці із собою залишаються люди, які не вміють любити, не цінують думку іншої людини, пихаті, заздрісні, сварливі, буркотливі. Але це не про Наталію Андріївну. «Я гонору і заздрощів не маю, зате увагу друзів відчуваю». У неї завжди повно гостей, і у свої літа (91 рік) вона готує такі смачні страви, що може позаздрити й молода господиня.
5. «Радісно збирати огородину свою, кашу гарбузову ой люблю…»
Так було прийнято в родині Зозулі – вживати здорову їжу. Наталія Андріївна зберегла рецепти приготування, за якими готувала ще її бабуся і які зберігають цілющі властивості страв. Ось ці рецепти:
Гарбузову кашу (помічна для кишечнику, печінки, омолоджує шкіру) можна готувати без води. У дволітрову посудину (з алюмінію чи чавунець) накласти повністю нарізаних шматочків гарбуза (жовтого, харчового) й посипати однією столовою ложкою цукру. Поставити в розігріту духовку (середнього нагріву) на 30-40 хвилин. За цей час гарбуз потушкується. А пшоно (третина склянки) слід промити окропом, залити пряженим молоком і поставити варитися на легенькому вогні також на 30-40 хвилин. Гарбузові шматочки потовкти, змішати з кашею й перекласти в емальований посуд. Додати до смаку цукру, солі й вершкового масла (грамів 50). Поставити в духовку на легенький вогонь ще на 20-30 хвилин для упрівання. Духовку вимкнути, а каша хай стоїть, якщо немає потреби їсти відразу. Смакуйте на здоров’я.
Як зварити добру капусту. На дволітрову посудину бажано взяти одну супову курочку, третину склянки пшона та 50 г свіжого сала. Отож, у киплячу воду (в емальованій каструлі) спочатку кладемо курочку, як з’явиться накип із м’яса, зняти його, а покласти дрібно нарізану велику цибулину та варити не менше 40 хвилин. Потім кладете пшоно (його слід промити окропом і залити окропом, хай так воно трохи постоїть) і 2 середньої величини картоплини. Квашену капусту треба перекрутити на млинку, щоб її було приблизно неповна півлітрова банка, й кладете її через 20-30 хв. А на сковороді тушкуєте свіже сало, як буде готове, виделкою придушіть його й витягайте зі сковороди. Покладіть одну невелику морквину, натерту на дрібній тертці, дрібно нарізану цибулину (середня головка), й хай потушкується, але не до золотистого кольору. Всипте у капусту, яку треба часто помішувати. Картоплю витягніть та подушіть і знову покладіть у каструлю. Зелень, лавровий листок та солодкий перець кладуть під кінець варіння. Якщо капуста недостатньо кисла, можна додати помідора чи шматочок лимона. А якщо здається пісною, додайте 50 г масла чи сметану.
Наталія Андріївна все життя споживає багато овочів та фруктів. Із м’ясного іноді дозволяє собі трохи курочки. «Дині, кавуни і качани, кукурузні, зварені, духмяні. Понад все смачні вони мені. А рот – один і дуже ладний: обмежити себе в їді не здатний. Тож проявляєм силу волі і кажем ротику: доволі».
Наталія Андріївна зізналася, що ніколи не переїдала, й, трохи помовчавши, додала: «Так, є секрет, я через день вживаю четверо сирих перепелиних яєць». А вони дають міцність кісткам, виводять радіонукліди, зміцнюють нервову систему, а хром, який є в них, сприяє уникненню розвитку діабету другого типу, ожирінню, гіпертонії та атеросклерозу. Адже хром засвоюється лише в органічній формі. У цих яйцях також є речовини, які запобігають росту ракових пухлин.
Їсти треба з радістю, каже Вчителька й продовжує віршами: «Уміння радіти життю – це ніби їсти кутю. Тільки зумій готувати, радість умій помічати…».
6. «Душі не хочеться старіти. Вона давно закохана у квіти...»
На підвіконні в кухні – різнокольорові калачики. У кімнаті – алое, з якого вона виготовляє ліки. «Я завше говорю до квітів та дякую їм, вони ж мене лікують, - говорить Наталія Андріївна. - «Прошу-молю у Бога допомоги: оздоровити моє серце й ноги». Наталія Андріївна успадкувала від мами деформівний артрит, але не дозволила собі лежати. Намагається побільше ходити.
До речі, рецепти брала з газети «Здоров’я і довголіття», й вони допомогли їй позбутися болю в серці та голові, нормалізувати тиск і налагодити діяльність кишечнику. «Усі поради виконую з великою вірою у їх дієвість, додаючи свої молитовні слова, - говорить вона, - а порада проти безсоння методом дихання справді дуже ефективна. Роблячи вправи, я промовляю: «О Боже милий, помагай, мене від болю відвертай, сон оздоровчий посилай і сном мене оздоровляй…».
Вправа «Подих сну»: лежачи в ліжку, спокійно дихайте й робіть акцент на видиху. Дихання складається з трьох фаз: вдих - пауза - видих. Потрібно збільшувати час, який витрачається на всі ці фази, починаючи з 5 секунд кожна. Поступово збільшуйте тривалість кожної фази, але не більше 10 секунд. Видихайте повільно. Таке дихання швидко заспокоїть нерви й неодмінно викличе сонливість.
Для відновлення емоційних та фізичних сил: 150 мл соку алое ретельно змішати з кагором (350 мл) та 2-ма столовими ложками меду. Настояти в прохолоді в темному посуді не менше 7 діб. Вживати щодня за півгодини до прийому їжі по столовій ложці.
Для зміцнення серцевого м’яза потрібно взяти 2 кг родзинок без кісточок, розділити їх на 2 частини, промити й обсушити. Першу частину з’їдати по 40 ягідок вранці за 30 хв до сніданку. Другу частину – за спадною схемою: 1-го дня - 40 штук, 2-го - 39, 3-го - 38, поки не залишиться 1 родзинка. Проводити таке оздоровлення можна двічі на рік.
Настоянка прополісу: 100 г очищеного й подрібненого на кухонній тертці прополісу залити 0,5 л горілки в ємності з темного скла й щільно закрити кришкою. Настояти протягом 2 тижнів. Щоб настоянка увібрала якомога більше корисних речовин, її потрібно щодня 2-3 рази збовтувати. Зберігати слід у темному й прохолодному місці (але не в холодильнику). Ефективна за варикозної хвороби, атеросклерозу, болю в суглобах та м’язах, безсоння, головного болю, нервових розладів, у разі порушення кровообігу. Приймати починають з 1 краплі на день, додаючи щодня по 1 краплі. Дійшовши до 30, далі - за спадною схемою.
Масаж ніг: під коліна покладіть валик, руки змастіть кремом. Починати масаж слід з розтирання стопи пальцями рук, потім окремо кожний палець. Далі масажують гомілку та ахіллесову частину стопи по колу. Переходячи до верхньої частини ніг, не слід масажувати внутрішню частину колінного суглоба, щоб не ушкодити кровоносні судини. М’язи сідниць розслаблюють поплескуванням.
Масаж долоні роблять коловими рухами за годинниковою стрілкою. Розминаєте кожний палець і коловими рухами масажуєте зап’ястя. Загальний час масажу не перевищує 7-10 хвилин, роблять його зранку до сніданку. Повторювати можна до 5 разів на день.
Масаж живота в разі закрепу: проводять через півгодини після легкого сніданку та півтори години після обіду протягом 10 хвилин. Поплескувальними рухами слід починати масажувати з ділянки під грудьми з правого боку, далі дійти до правого під ребер’я, але обійти його й завершити рух у ділянці під грудьми з лівого боку. Зробити так кілька разів.
7. «Прогнати зло із себе без вагання…»
Цього навчала маленьку Наталку мама. І це дуже слушна порада, бо зло знищує людину ізсередини й від нього виникає багато хвороб.
- От такий у мене склад характеру. Моя мама казала: коли є голова, руки та ноги, то з будь-якої ситуації є вихід. І я ніколи не бачила її у поганому настрої. Вона ніколи не злилася. І я не знаю зла. Ми жили в селі, й усі люди у мами були ідеальними. Вважаю, що мені також пощастило, бо мене оточують тільки хороші люди. От лиха я тільки на Путіна. «Цей гріх ваш непростимо злий, і вас задушить мрія-змій».
8. «Моє найзаповітніше бажання, щоб Україна вся жила в єднанні»
Саме мрія прокладає шлях до довголіття. Вона дає надію й сили, а 91-річна Наталія Андріївна має надію побачити свою Батьківщину вільною і в єднанні. Бо досі живе біль за брата (його портрет висить у кімнаті разом із портретом Тараса Шевченка), якого в 37-му році невідомо за що репресували. Тож вона добре знає ціну підневільній Україні.
І, ставши проти портрета великого поета, звернулася до нього, мов до живого: «Святий пророче наш Тарасе, Ви опікуєте і сьогодення наше Посланнями і заповітами своїми, А ми сповна не скористались ними… Простіть, Тарасе, просим Вас. Ми не втрачаємо надії, що об’єднатися таки зумієм».. .
Вік людський самою природою визначений у 120-130 років. Треба лише мати мудрість уміти жити. Нехай Вам, шановна Наталіє Андріївно, зверх ста кують зозулі, а Бог нехай усі болячки відвертає й жадану силу повертає. І нехай збудеться Ваше найзаповітніше бажання…
Тетяна КИЯНИЧЕНКО.