Листопад – пора настання холодів і час коронавірусу. Поки вірус так і рветься вперед, заражаючи щораз більше людей і піддаючи загрозі наше здоров'я, нам теж не час відступати. Маємо дати йому максимальну відсіч, спробувати вберегти себе від зараження й можливих ускладнень – а їх досить багато: від пневмоній та занепаду сил до нервового та фізичного виснаження.
Окрім носіння масок у громадських місцях та постійної дезінфекції рук, конче потрібно зміцнити й захисні сили. Адже один із небагатьох позитивних уроків, які дав нам коронавірус, – це те, що треба берегти здоров'я, висиплятися й вживати достатньо вітамінів та мікроелементів, не допускати розвитку різноманітних захворювань, які ускладнюють перебіг хвороби й можуть бути навіть причиною її летального кінця.
Тому зараз мусимо кинути всі сили на зміцнення імунного захисту організму, а також мати в запасі дієві рецепти на те, як допомогти собі впоратися з найтиповішими проявами хвороби.
Про профілактику коронавірусу й допомогу в перемозі над його симптомами з використанням трав'яних зборів та інших засобів нетрадиційної медицини – в інтерв'ю з Ігорем ГРІМОВІЧЕМ, експертом із китайських цілющих практик.
Часникові маски та вітамінні напої – осінній щит від зараження вірусом
- Як відомо, легше хворобі запобігти, ніж її лікувати. Що б Ви зараз порадили робити для профілактики?
- Звісно ж, для підтримання імунітету потрібне вітамінне підживлення. Як для профілактики, так і під час хвороби, та для відновлення здоров'я після коронавірусу чудово підійдуть кілька вітамінних напоїв. Їх можна чергувати по колу, замінюючи новими кожні три тижні.
Передусім дуже корисною є вітамінно-мікроелементна «бомба» – узвари з сухофруктів. Вони також виводять токсини, очищують організм, сприяють нормалізації травлення та своєчасному спорожненню кишківника. На 3 л води покладіть по жмені сушених яблук, груш, чорносливу, а також по 1 ст. л. шипшини та глоду для підтримання роботи серцево-судинної системи. Закип'ятити, дати настоятися та пити всією родиною протягом дня.
Другий чудовий трав'яний збір: на 1 л води покласти по щіпці квіток акації, бузини, листя подорожника, трави мати-й-мачухи, листя евкаліпта й плодів шипшини. Цей цілющий навар пити, як чай, протягом дня. Він тонізує організм, відновлює його сили, протистоїть застудним явищам.
Морс із журавлини – природний антибіотик, який не лише зміцнює імунітет, а й особливо благотворно впливає на сечостатеву систему, запобігаючи й поліпшуючи стан під час запальних процесів, циститу. Для цього 1 ч. л. ягід роздушити й залити 200 мл гарячої води, додати мед за смаком. Пити 2-3 рази на день.
Чудовим доповненням буде й сокотерапія. Візьміть порівну моркву, яблука й апельсини, зробіть із них свіжий сік, додайте пару крапель олії, щоб мікроелементи, а особливо каротин, добре засвоїлися. Пити по 200 мл на день.
Стимулює захисні функції настоянка ехінацеї – додавайте по 10 крапель у чай вранці й в обід.
Також додадуть смаку й користі лимон та імбир. Замість імбиру також можна покласти скибочку айви, й вийде дуже смачний вітамінний напій.
Щоб не захворіти, людина має якомога більше перебувати на свіжому повітрі, тепло вдягнутися й гуляти, дихати фітонцидами, робити фізичні вправи, щоб поліпшувати крово- та лімфоплин.
А ще – женіть геть осінню нудьгу й страх захворіти: це ослаблює людину. Перефразуйте відоме прислів'я: песиміст – уже наполовину захворів, а оптиміст – наполовину одужав.
Але коли я кажу «не боятися» – це не означає бути нерозсудливим і нехтувати правилами гігієни й безпеки, вважаючи, що хвороба тебе не зачепить. Зовсім навпаки. Треба потурбуватися й зробити все від вас залежне, щоб не підхопити вірус або не передати його іншим. Є один дуже ефективний спосіб.
Мій китайський учитель радить: роблячи саморобну маску й згортаючи марлю в кілька шарів, у проміжки між ними покладіть пластинками нарізані часник або цибулю. Коли будете її надягати й дихати цими фітонцидами, ця інгаляція вбереже вас від вірусів. Якщо пригадати історію, то за часів чуми люди носили маски з довгим «дзьобом», куди й закладали часник, щоб не дати вірусу проникнути в організм.
Натуральна «піґулка» від жару й ушкодження слизової оболонки кишківника
- Зараз через активне поширення хвороби є інформація, що не всі ліки є в аптеках, щоб зняти симптоми, наприклад, високу температуру. Як людина може допомогти собі в разі жару підручними засобами?
- Потужну жарознижувальну дію має листя малини й шовковиці. Якщо ви не насушили його влітку, то можна заварити по 5-6 свіжих листків цих рослин у літрі води й потримати 15 хв на паровій бані. Якщо ж є сухе листя – доза буде меншою: по 3-4 листочки. Пити по склянці 3-5 разів на день.
Також щоб знизити жар, можна парити ноги. Для цього індуси й китайці роблять контрастні ванночки. Так, за грипу з високою температурою спершу тримають кілька хвилин ноги в мисці з гарячою водою, а потім переміщують їх на кілька хвилин у миску з ледь теплою водою, й так чергують ванночки для ніг із гарячою та холодною водою кілька разів. Таким чином і з високою температурою борються, й заразом підвищують імунітет.
- Коронавірус дуже часто ушкоджує слизову оболонку. Плюс вживання антибіотиків, а це комплексно призводить до розладів шлунка. Як усунути цей неприємний симптом?
- Китайська медицина як закріпний засіб, що поліпшує роботу кишківника й сам процес травлення, рекомендує пити навар перегородок волоських горіхів. Роздушити стиглі горіхи, вийняти ядра, а внутрішні перегородки між ними (1,5 ст. л.) залити 200 мл води й проварити 10 хв. Пити по півсклянки 4 рази на день. Також можна до навару за 2 хвилини до зняття з вогню додати дрібку подорожника. Він теж має в'язкий ефект. Коли вип'єте, гущу можна ще раз залити 200 мл води й випити навар наступного дня.
Також під час коронавірусу дуже часто спостерігається інтоксикація, тому багато хто рекомендує вживати активоване вугілля, щоб виводити токсини, що також сприяє нормалізації температури. Хорошим сорбентом є компоти з сухофруктів.
Коли в людини пронос, треба брати до уваги також те, що вона втрачає дуже багато води, організм зневоднюється. Тому особливо в цьому випадку, щоб не згущувалася кров, треба посилено пити воду, чай та різні напої. До речі, щоб розріджувати кров, також додавайте в їжу і в чай імбир та куркуму.
У разі ураження слизових оболонок травного тракту чудову обволікальну дію мають навари з насіння льону: 1 ст. л. насіння залити 0,5 л води й потримати на водяній бані 15 хв. Вийде киселеподібний напій, що чудово діє на слизові. Вживати щоразу за півгодини до їди, й кишківник добре працюватиме.
Також рекомендується споживати продукти, що мають слизотворні властивості. Це – й розварена вівсяна каша, яка добре змащує шлунок. Багато слизу є й у молоці. Але щоб не допустити перекосу, бо надмір слизотворних продуктів теж провокує збій в організмі, до гарячого молока варто додавати трохи кориці, яка, до того ж, ще й піднімає настрій.
Рекомендую в цей час пити один цілющий напій, який, з одного боку, обволікає слизову оболонку, сприяє відновленню організму після вірусів, а з іншого – виводить некорисний слиз. Для цього в склянку гарячого молока додайте 1 ч. л. вершкового масла, корицю та соду на кінчику ножа. Сода сприятиме підвищенню лужності організму, а молоко з маслом обволікатимуть слизову, прогріватимуть дихальні шляхи.
Точки від головного болю й «бабусині рецепти» від кашлю
- Ще один із неприємних симптомів вірусу – ломота в тілі та гострий головний біль.
- Зменшити ломоту в тілі допомагає масаж: потрібно розтерти тіло, розігнати кров і лімфу, щоб вони дали живлення клітинам і вивели з них токсини.
Також треба пити багато теплої рідини – 2 літри й більше на день.
Щоб зняти головний біль, можна зробити точковий масаж пальців рук. Наші пальці мають 3 фаланги: перша – найбільша від основи долоні, друга – середня, й третя – де розміщений ніготь. Ми будемо продавлювати місце згину між першою та другою фалангами на 4 пальцях кожної з рук – по черзі від вказівного пальця до мізинця.
Для цього великим і вказівним пальцями правої руки по 3-5 хв стискаємо з двох боків цю фалангу на пальцях лівої руки. Стискаючи фалангу на вказівному пальці, ми опрацьовуємо лобну частину голови, на середньому пальці – тім'я, на підмізинному – маківку голови, й на мізинці – потилицю. Потім так само опрацьовуємо пальці правої руки. Тому що, натискаючи на пальці лівої руки, ми опрацьовуємо ліву частину голови, а натискаючи на пальці правої – відповідно, праву частину. Такі маніпуляції з цими точками мають значно поліпшити стан голови, роботу мозку, частково чи навіть повністю зняти біль. (Фото 1)
Також усуває головний біль і є «швидкою допомогою» за багатьох захворювань точка Хе-гу. Вона міститься між великим та вказівним пальцями долонь.
Для її опрацювання спочатку великим та вказівним пальцями правої руки намацайте точку на лівій руці між основами великого й вказівного пальців і натискайте на неї протягом 5 хвилин. Використовуйте колові рухи. Здавлюйте досить сильно, але так, щоб вам не було дуже боляче.
Повторіть те саме на правій руці. Можете робити точковий масаж кілька разів на день. (Фото 2)
- Коронавірус часто ушкоджує легені й супроводжується глибоким кашлем. Як із цим боротися перевіреними народними методами?
- Усі ми пам'ятаємо бабусин рецепт: у чорної редьки вирізати серцевину й покласти туди 1 ст. л. меду. Коли редька пустить сік, вживати цю суміш по 1 ч. л. 5-7 разів на день. Не любите редьку – скористайтеся китайським аналогом цього рецепту. Замість редьки залийте мед у вирізане поглиблення в груші. Дайте фрукту настоятися й пустити сік. Вживати за тією ж схемою кілька днів. Виходить дуже смачний відхаркувальний нектар.
Також чудовий відкашлювальний засіб, який ще й стимулює імунітет, – китайські льодяники від кашлю. Смачні, ефективні й легко готуються вдома. Для цього 2 ст. л. тростинного чи бурякового білого цукру посмажити на сковорідці, щоб розтопився й став коричневим, до карамелізованого цукру додати 0,5 ч. л. сухого імбиру, перемішати й розділити, сформувавши льодяники.
Також беруть часник (20 г), заливають 200 мл води, дають настоятися 30 хв. Потім ставлять на слабкий вогонь, коли закипає, додають 1 ст. л. цукру або, краще, – меду. Коли охолоне, вжити всю суміш за 3-4 рази протягом дня в теплому вигляді.
Коли людина кашляє, рекомендую під час цього плескати по спині, допомагаючи таким чином легеням очищуватися від слизу. Також можна робити натирання. Наприклад, кунжутовою зігрівальною олією або мазями із зігрівальним ефектом, і робити спиртовий компрес на груди на ніч. Він буде прогрівати легені.
Перед застосуванням рекомендацій порадьтеся з лікарем.
Підготувала Валентина Берник.