«Щоб не було проктологічних проблем, їжте манну кашу й вінегрет: перше виходить легко, а друге — красиво». Це жарт від Мирослава КРИВОРУКА, заслуженого лікаря України, завідувача проктологічного відділення Київської міської клінічної лікарні № 18. А якщо серйозно, то фахівець радить щонайменше один раз на рік усім, кому за 40, проходити огляд у проктолога. Це убезпечить від ножа хірурга й лежання в лікарні. Існує кілька важливих правил, яких слід дотримуватися задля збереження свого здоров’я.
Забезпечте ритмічну роботу кишківника
Через руки Мирослава Киворука протягом 40 років його хірургічної практики пройшло стільки народу, що його вже ніщо не здивує. Навіть пляшка чи склянка в задньому проході. І таке буває, й навіть частенько. Із якогось дива людина знайшла цікаве місце для сховища усіляких предметів, бо в багатьох на це фантазія багата, а от вилучити звідти - не може. І тоді вже не до жартів.
У пам’яті Мирослава Івановича ще один і кумедний, і водночас дещо трагічний випадок. Якось довелося одну 60-річну жіночку рятувати від… курячих кісточок. Як вона пояснила вже після операції, курка була настільки смачною, що вона проковтнула її шию разом із кісточками, які й спричинили страшне запалення.
- Щоб кишківник працював справно, - каже Мирослав Іванович, - треба їсти не кісточки, а якісну білкову їжу, рослинну. Має бути достатньо клітковини й води. Не треба поспішати під час трапези та добре пережовувати. Тоді й отаких механічних ушкоджень не буде. Дуже важливо забезпечити ритмічну роботу кишківника. Для цього постарайтеся налагодити харчування. Раціон має бути таким, щоб людина могла випорожнятися щодня. Їжте каші, особливо корисна гарбузова, нежирне відварене м'ясо, овочеві супи. Щодня - 2-3 яблук і кілька штук чорносливу.
Починайте ранок зі склянки чистої сирої води або фруктового (морквяного, сливового) соку. Хоч як би ви поспішали, виділіть трохи часу на зарядку, а потім - легкий сніданок.
У виникненні проктологічних хвороб «винен» цілий комплекс: нераціональне харчування, нечиста вода, забруднене довкілля. Ми їмо калорійну їжу, переїдаємо, руйнуємо кишківник горілкою та тютюном. Але ж незнання законів розвитку захворювань чи незнання профілактичних заходів не звільняє від самої хвороби.
Кожний має для себе обрати сам, що йому більш до вподоби. Наприклад, я щоранку обов’язково роблю всі ранкові процедури, поснідав – салатами, кашами, люблю гречану, кефір... Відчуваю себе бадьорим і працездатним. Якщо будете пильніше ставитися до свого здоров’я, не доведете себе до такого стану, коли без операції вже не обійтися.
Не соромтеся проктолога: тоді поліп у прямій кишці не переросте на пухлину
…У палаті лежить 80-річна Марія із надскладним діагнозом – злоякісна пухлина прямої кишки. Якби ще 9 місяців тому вона звернулася до проктолога, вилучили б лише поліп. Та за цей час він перетворився на пухлину. На перші симптоми якось не прийнято у нас звертати увагу. От і Марію не те що не стурбували різні дискомфортні явища (пронос, який із часом замінився частими закрепами, біль у животі), але іти до лікаря, а тим більше з «проблемами в попі», їй здавалося якось соромно. Тим більш - літній жінці. Та саме в цьому віці сором має відступити на останній план. Проте жінка почала сама собі ставити клізми. Коли побачила, що вони виливаються назад, бо, як виявилося, пухлина вже перекрила весь отвір прямої кишки, Марія викликала «швидку».
На жаль, тоді вона ще не знала, що в Києві існує консультаційне відділення (безкоштовне) для всіх киян у лікарні № 18. І консультує – Мирослав Криворук. А коли з ним познайомилася, то лише йому й довірилася, бо велике значення має також те, як лікар ставиться до пацієнта. Мирослав Іванович усіх шанобливо називає по імені-батькові.
Ми приймаємо всіх киян, які скеровані до нас районними поліклініками, й коли звертаються з інших регіонів, теж не відмовляємо. На жаль, до нас приходять ті люди, які вже пройшли точку неповернення. Коли вже не допомагають ні свічки, ні мазі, ні інші процедури. А от коли з’явилися кровотеча, біль, турбує порушення функції кишківника: закрепи чи проноси, або те й те, от тоді звертаються до проктолога.
Але ж сьогодні є найпростішого приладу - ректороманоскопа. Тріщини, поліпи, пухлини - все, як на долоні. Та й навіть елементарне пальцеве дослідження прямої кишки чи ендоскопічне дають всі можливості встановити діагноз на ранніх стадіях хвороби, бо більшість патологій прямої кишки виникають у початкових її відділах. І за допомогою колоноскопія можна виявити хворобу та швидко її вилікувати. Скажімо, рак прямої кишки може бути повністю виліковним, якщо його виявлено, поки він у стадії поліпа.
Серед онкологічних хвороб сьогодні в Україні приблизно 45% припадає на онкологію прямої кишки, - звертає увагу М. Криворук. – У даний час є тенденція до швидкого зростання рівня захворюваності. І чималу роль у цьому відіграла чорнобильська аварія: якраз настав пік розпаду деяких радіоактивних елементів, які прискорюють розвиток пухлин. Поліпи на початку нічим себе не проявляють. Людина живе та вважає, що в неї все гаразд. А в кишці вже зріє «бомба уповільненої дії».
Щойно ви помітили кров у калі, який ще може бути схожим на овечий «горох» або нагадувати олівець, з’явилися закрепи, біль під час дефекації, почуття неповного випорожнення кишківника, не зволікайте з візитом до лікаря. Не дочікуйтеся кишкової непрохідності чи гнітючої слабкості. Бо якщо непрохідність калових мас стає через пухлину, а саме вона перекриває отвір, ніякі клізми не допоможуть.
Взагалі я б рекомендував тим, хто не вміє ставити собі клізму, довіритися фахівцям. Бо бувають випадки, коли спринцівкою розривають пряму кишку. І тоді людина опиняється на операційному столі.
Почуйте самого себе: і геморой не буде турбувати
…Із цією проблемою у відділенні перебуває дуже багато людей. І молодих, і в роках. Хтось після операції стоїть рачки й каже, що тепер обов’язково буде більше рухатися, хтось запевняє себе, що більш ніколи не буде курити.
- Гемороїдальні сплетення, - каже проктолог, - є в кожної людини, а от як хвороба геморой проявляється в кожної 4-5-ї людини після 40 років. Хоча буває й у дуже молодих, навіть 18-річних, і навіть дворічних діток, якщо є генетична схильність. І до певної міри це розплата людини, що вона ходить на двох ногах, тварини на геморой не хворіють. У них статична маса тіла розподіляється рівномірно на 4 кінцівки.
Узагалі, це судинне захворювання, яке утворюється через недостатність венозного клапана. Розвивається хвороба через погрішності в харчуванні, за сидячої роботи, тобто гіподинамії, коли спостерігається застій крові в малому тазі, в разі зайвої маси тіла, через часті закрепи, має значення й важка фізична робота.
- Тобто, багато залежить від способу життя та харчування. А що б Ви порадили читачам газети, щоб вони не хворіли на геморой?
- Почути себе. Бо організм чітко дає команди: що можна, а що не можна. Кожен має для себе вибрати стиль життя, який би зберіг надовго ті дані, які дала природа. Кожній людині енергетично закладено довголіття. Але в міру тих чи тих чинників – середовища, не завжди чистого, швидкого темпу життя, коли доводиться харчуватися всілякими фастфудами, крім того, ще існує багато інших шкідливих чинників - алкоголь, куріння, що також провокують хворобу,- ці природні дані порушуються.
Хворим на геморой я рекомендую після туалету митися холодною водичкою. Узагалі, кожна людина в нормі має обполіскувати промежину та зону навколо заднього проходу двічі на день (уранці та ввечері). А в кого геморой, варто проводити таку гігієнічну процедуру частіше. А ще доцільніше замість води використовувати відвари ромашки, календули, шавлії та інших лікарських трав, що чинять протизапальну, ранозагоювальну та заспокійливу дію.
Намагайтеся більше ходити пішки, регулярно займайтеся помірними фізичними навантаженнями. Біг підтюпцем, плавання, спортивна ходьба підуть на користь. Я, приміром, цілорічно купаюся у водоймах, займаюся спортивною ходьбою, - те, що доступно в моїй віковій категорії. Але за геморою деякі види спорту не сумісні із цим захворюванням (бодібілдинг, пауерліфтинг), бо надмірне навантаження значно збільшує внутрішньочеревний тиск, порушується тонус м’язів анального отвору.
У разі загострень геморою протипоказано їздити на велосипеді, мотоциклі, кінний спорт. Не варто також носити тісну білизну, слід рідше вдягати джинси, міцні паски, вузькі спідниці. Важливо не переохолоджуватися, інакше порушується кровообіг, що призводить до загострення геморою чи його появи.
Не слід впадати в депресивний стан, бо інакше й усе останнє в організмі працюватиме погано. Життєрадісні люди довше живуть, та й приємніше спілкуватися будь-кому, й навіть собі, з позитивною людиною. А від медицини залежить лише 10% успіху.
– Який період минає від початку хвороби до операції?
Людина може все життя прожити з першою стадією геморою. А може ця хвороба прогресувати досить швидко й упродовж кількох років досягти стану, що «вкладе» на операційний стіл – це залежить від індивідуальних особливостей організму.
Сьогодні в лікуванні ми використовуємо сучасний щадний метод хірургічного втручання, що дає можливість легше переносити операцію. Але якщо не турбуватися про свій спосіб життя, геморой може повернутися. Приміром, за хвороби бажано повністю вилучити зі свого меню алкоголь і гостру подразнювальну їжу.
Не займайтеся самолікуванням: це небезпечно за коліту
…Цілих 10 років сама себе лікувала від неспецифічного виразкового коліту одна гарна молода жіночка Ніна. Коли їй було 30 років, лікарі встановили цей незвичайний діагноз. Та вона знехтувала їхніми рекомендаціями. А тепер ось уже другий місяць лежить в одній із палат проктологічного відділення лікарні, де довелося зробити оперативне втручання й вивести через передню черевну стінку ілеостому (зовнішній калоприймач). Це дуже складне захворювання, яке може мати навіть летальний кінець. І поки лікарі борються за життя цієї жінки, її частенько навідують чоловік із дітками – дівчинці років 5, хлопчику – 12. І так же їм хочеться швидше побачити маму вдома. І смикають за руку: «Мамо, ну коли вже ти прийдеш?..»
- Колопроктологія займається двома колітами – неспецифічним виразковим та хворобою Крона, - розповідає Мирослав Іванович. - До групи ризику входять особи від 20 до 40 і від 60 до 70 років.
За специфічного виразкового коліту страждає тільки слизова оболонка товстого кишківника. А розвивається захворювання через автоімунні порушення, різні патогенні бактерії, може бути генетична схильність, чинник некрозу пухлини. Перебігає хвороба з періодами ремісії та загострення. Кровотечі виникають спонтанно під час проходження калу з ураженої ділянки кишки. Можуть бути й інші патологічні домішки - гній, слиз. Симптомами виразкового коліту є діарея, зниження маси тіла, біль унизу живота, здуття, незначне підвищення температури тіла, слабкість, ураження очей, міалгія.
Ми маємо неабиякі успіхи в лікуванні неспецифічного виразкового коліту, хвороби Крона та в реконструктивно-відновних операціях за цих захворювань, - розповідає Мирослав Криворук. – Загалом у кишківнику діагностують більше 60 хвороб. Крім уже названих, ми лікуємо дифузний поліпоз, дивертикулярну хворобу, аномалії розвитку й фіксації прямої кишки (хронічні закрепи, випадання великого конусу прямої кишки, незакінчений поворот кишки). Дифузні запальні захворювання та хвороба Крона вже ніколи не покидають організм, і треба навчитися з ними жити так само, як із ішемічною хворобою серця.
Якщо людина до свого здоров’я ставиться недбало, то на ремісію годі й сподіватися. Скажімо, якщо в пацієнта бодай раз у житті діагностували поліп, йому треба хоча б раз на рік робити колоноскопію, й це єдиний спосіб урятуватися від гострого захворювання. І ще важливо завчасно займатися профілактикою.
Поради від Мирослава Криворука:
Прохолодні ванночки в найкоротші терміни здатні зменшити больовий синдром, зняти запалення, скоротити або повністю позбавити від печіння й свербіння. За геморою вони діють на гемороїдальні вузли як анальгетик, зміцнюють стінки судин, мають бактерицидний ефект, поліпшують процеси циркуляції крові, зупиняють кровоточивість і сприяють знеболюванню: налити 1 л води кімнатної температури й приймати сидячу ванну 2-5 хв 2 рази на добу.
Ванночки з ромашки значно полегшують ознаки запалення, мають антисептичну дію: залити в чашку окріп, приблизно 1 склянку, насипати 2 - 2,5 ст. л. квіток ромашки, дати настоятися до охолодження, процідити. Після того як відвар охолоне, налити у ванночку й почати процедуру. Тривалість ванночки - 10-15 хв, не більше. Усього таких процедур слід робити 15, далі перерва 3-5 днів.
Для призупинення кровотечі або її зменшення можна скористатися 15-хвилинними холодними ваннами (в тазику). Якщо додати охолоджений відвар кори дуба, листя червоного винограду, кори в’яза, квіток безсмертнику, ванночка стане ще ефективнішою.
Для полегшення дефекації, щоб позбутися натужних потуг і напруження черевних м’язів, які призводять до геморою та тріщин у кишківнику, приймайте компот із чорносливу щодня, й ви забудете, як виглядає кал із кров’ю.
Записала Тетяна Печерська.