Шпори на п’ятах найчастіше утворюються на підошовній, часом ― на задній поверхні п’яткової кістки.
Вони розвиваються внаслідок гострих та хронічних травм, плоскостопості, подагри, усіляких інфекцій.
Симптомами цього захворювання є біль різної інтенсивності на підошовній поверхні п’яти під час навантаження. За п’яткових шпор у ділянці ахіллового сухожилля біль посилюється під час згинання стопи.
Серед рецептів народної медицини є багато дієвих способів лікування п’яткової шпори.
- Найпростіше лікування ― це багаторазово стукати п’ятою по підлозі, що посилює кровообіг, доставляння солегінних засобів і обмін кальцію. Можна терти п’ятою об валянок (шматок волоку чи вовни), що також підсилює кровообіг і механічно впливає, руйнуючи п’яткову шпору.
- За гострого болю допомагають картопляні компреси. Картоплю помити й разом зі шкіркою натерти на тертці з малими вічками, накласти на бинт і закріпити поліетиленом на добу. Міняти щодня протягом 7-8 днів.
- Чорну редьку зі шкіркою натерти на тертці з малими вічками, отриману кашку прикладати на ніч до п’яткової шпори. Уранці п’яту промити теплою водою. Зазвичай буває достатньо 3-х процедур.
- Листок подорожника (не мити) прикладати спідньою стороною до п’яти, коли висохне ― замінити новим. Перші 3-4 дні може бути відчутний біль, потерпіть, через 2 тижні забудете про свої шпори.
- Маленьку ампулу 3% йоду вилити в потовчені 2 таблетки аспірину, дуже швидко перемішати, накласти кашку на ватку та прикласти до п’яти. Закутати чимось теплим і обгорнути зверху плівкою. Процедуру повторити через 7 днів і ще через 7 (загалом - 3 рази). Цей рецепт можна використовувати й від кісточок на ногах біля великого пальця.
- Коріння квітки півників (приблизно 250 г) помити, перекрутити на млинку для м’яса. Кашку залити 250 мл спирту, закрити капроновою кришкою, обгорнути чорним папером і поставити в темне місце на 15 днів, збовтуючи кожні 2 дні. Намочити бинт у настоянці, відтиснути й прикласти до п’яти. Накрити целофаном, добре закутати й залишити на цілу ніч. Наступного вечора зробити компрес із вазеліном. Процедури чергувати. Курс лікування ― 20 днів (10 компресів із настоянкою та 10 ―і з вазеліном). Зазвичай через 1,5 місяця шпори як і не було.
- Трилітрову каструлю заповнити дрібною картоплею та картопляними лушпайками, зварити до готовності, перекласти в таз і все це розминати ногами, поки не охолоне. Ноги витерти, підошви намазати йодом і надіти шкарпетки. Курс лікування - 7 процедур.
- Флакон трійного одеколону, 2 пляшечки аптечної настоянки валеріани, 2 флакони йоду, 5 стручків гіркого перцю змішати й настоювати добу в темній пляшці. Змастити на ніч хворі місця й закутати. Рецепт підходить також для лікування радикуліту.
- Сире яйце вимити, не розбиваючи, покласти в майонезну банку, залити оцтовою есенцією, закрити кришкою й поставити в холодильник, поки не розчиниться шкаралупа (приблизно 10 днів). Яйце вийняти сталевою ложкою й покласти в емальовану миску, зняти плівку, розтерти та залити рештою есенції, добре розмішати, додати 40 г вершкового несолоного масла. Мазь готова, термін придатності ― 2-3 роки. П’яти змастити й надіти бавовняні шкарпетки, компрес не ставити. Рецепт придатний також від тріщин та натоптенів на п’ятах.
- Фольгу з-під чаю скласти вчетверо й покласти у шкарпетку під п'яту на кілька днів.
- 1 ст. л. меду (повну), пляшечка йоду (50 мл), 1 ч. л. солі «Екстра» розмішати. Нанести на ватку чи бинт, накласти на п'яту, обгорнути целофаном і туго прибинтувати. Вранці походити хвилин 15 із пов’язкою, потім зняти. Цієї кількості мазі вистачить на 5 процедур.
- На листок від маленької головки капусти нанести 1 ч. л. меду й закріпити на п’яті на всю ніч, вранці змити теплою водою. Процедуру повторити 3 рази.
Тамара Дубініна.