ЗДОРОВИМ ТРЕБА БУТИ У БУДЬ-ЯКОМУ ВІЦІ

Поділитися:
Здоровим треба бути у будь-якому віці

Прийти в редакцію «ЗіД»   Олександр Андрійович вирішив після того, як прочитав у нашій газеті поради про здоров’я  видатного хірурга-кардіолога Миколи Амосова. Узагалі, переконаний він, отакі поради, рекомендації відомих людей на сторінках газети, власний досвід читачів щодо оздоровлення є чудовим стимулом для інших.   Тому Олександр Андрійович  вирішив поділитися з нашими читачами своїми спостереженнями та інформацією,  отриманою  з різних джерел, щодо того, як залишатися здоровим  і бадьорим протягом тривалого часу.

Фізичні вправи – ключ до здоров’я

Дуже цікавим є приклад американця Джона Гленна – один із  відомих у світі астронавтів, -розповідає Олександр Андрійович. Він у 77-річному віці ще літав на космічному кораблі «Діскавері». Чудову  фізичну форму він підтримує завдяки спеціальній  програмі, яку розробив для астронавтів лікар Боб Делмонтек.
Саме   фізичні вправи Делмонтек вважає ключем до  здоров’я й рекомендує кожному, в будь-якому віці,  хоча б п’ять разів на тиждень по 30 хвилин займатися аеробікою.  Причому вона включає не лише ритмічну гімнастику, а й біг, спортивну ходьбу, плавання, їзду на велосипеді,  лижні прогулянки. Такі заняття регулюють обмін речовин, запобігаючи  жировим відкладенням,  сприяють зміцненню   серцево-судинної системи тощо. Якщо раніше людина спортом  не займалася, то їй досить 30 хвилин  швидкої ходьби.
Крім того, лікар рекомендує 5-10 хвилин на день порозтягувати м’язи, це  допоможе суглобам стати більш гнучкими,  запобігти  травмам під час різних фізичних занять. Але  Делмонтек у жодному разі не рекомендує надриватися й перенапружувати м’язи аж до появи  болю, навпаки – відчуття мають бути приємними.  Можна також піднімати невеликі вантажі, які  сприятимуть  зміцненню м’язів. Наприклад,   можна двічі на тиждень по 15-20  хвилин вправлятися з легкою штангою чи гантелями (2-3 кг).
Щодо харчування, то лікар рекомендує їсти рибу,  пісне м'ясо, значне місце в меню відвести фруктам і овочам, багатим на клітковину.  Солодощі ліпше обмежити. А ще  лікар Делмонтек радив астронавтам і всім, хто дбає про своє  здоров’я, частіше усміхатися.

Розумні п’ють  горілку ложками,  а дурні  - відрами

Сам Олександр Андрійович дотримується здорового способу життя, робить ранкову  зарядку, підтягується на дошці Євмінова, в усі пори  року  (крім зими) їздить на велосипеді, відвідує лазню-сауну тощо.   На запитання, чи має шкідливі звички, й куріння зокрема, віджартувався: «Курити кинув ще в 5 класі, коли батько нас, хлопчаків, застукав із цигарками. Після батьківської «виховної роботи» бажання палити зникло назавжди».
Щодо алкоголю, то Олександр Андрійович  вживає його дуже помірно, хоча зазначає, що багато старих людей, довгожителів із міцним здоров’ям, щодня пили  алкоголь невеличкими порціями. 
-Якось у поїзді в купе зі мною їхала жінка поважного віку, яка  «для апетиту» запропонувала налити   потрошку горілочки,-згадує пан Олександр.  «То дурні п’ють її пляшками чи відрами, - казала вона, - а в міру, невеликими дозами – це ліки». І розповіла, що в селі під Києвом живе її мама, якій уже 102 роки. У старенької світлий розум і гарна пам’ять.  Крім того,  в бабусі немає жодного вставного зуба: всі свої. «Скільки пам’ятаю себе, - розповідала далі жінка, - мама завжди тричі на день перед їдою   випивала по столовій ложці горілки».
Мабуть, не випадково й досвідчені лікарі часто рекомендують своїм пацієнтам з атеросклерозом  випивати перед їдою, як  «ліки», 20-30 мл горілки. У таких невеликих дозах  алкоголь допоможе запобігти утворенню тромбів,  сприятиме розсмоктуванню  атеросклеротичних бляшок  тощо.
Якщо зловживати спиртним, упиватися ним (особливо шкідливе пиво), то замість поліпшення здоров’я, можна отримати проблеми із судинами. Вони стоншуються, стають ламкими, з’являється ризик розриву стінок судин, крововиливів тощо.
   «У мого тестя, - каже Олександр Андрійович, -  було два види «ліків»: горілка з перцем  (0,5 ч. л. червоно молотого перцю на 100 мл горілки) від застуди та горілка з сіллю (0,5 ч. л. на 50 мл горілки) від шлунка, зокрема в  разі проносу». 
   Олександр Андрійович розповів  ще про  один почутий  цікавий  метод оздоровлення за   виразки шлунка. Хворому треба на ніч випити 100 мл якісної горілки та з’їсти сире куряче яйце.  Вважають, що горілка продезінфікує  виразку, а яєчний білок  утворить плівочку, яка сприятиме  загоюванню. Якщо  цей метод застосовувати натще,  то бажано  хоча б півдня не їсти. Ну, й,  звісно, під час такого оздоровлення – дієта також обов’язкова.  

Присідання як серцевий насос

Олександр Андрійович поділився ще одним секретом гарного здоровя, який взяв собі на озброєння.
-По одному з каналів телебачення   показували старого 106-річного чоловіка. Він хоч уже й не мав  гарної постави,  хребет у нього був трохи зігнутий, але дідусь  мав бадьорий і здоровий вигляд. Весь секрет виявився в тому, що він щодня присідав по 500 разів. Саме ці присідання, стверджував довгожитель,  є своєрідним насосом, який допомагає серцю прокачувати кров і подавати її в кожну частину організму. 
Узагалі, переконаний Олександр Андрійович, здоров’я можна відновлювати в будь-якому віці, якщо поставити таку мету. І насамкінець розповів про жінку  поважного віку, яка щодня висіла на турніку, що на стадіоні недалеко від його дому. Причому, дуже обережно, не роблячи різких рухів, опускалася після цього на землю.
Вона пояснила Олександру Андрійовичу, що лікар порекомендував їй обережно витягувати хребет на турніку, щоб позбутися болю. Жінка  це робить уже давно, й спина перестала боліти,  але  корисна  звичка вправлятися на турніку залишилася. 

Підготувала Любов Польова-Саханда.