Сучасна людина живе в середньому 60 - 80 років. Здається, тільки почав жити, а вже настав час вирушати на вічний спокій. Прикро, адже ще стародавні греки-пелазги вважали, що, помираючи в 70 років, людина помирає в дитинстві, й самі, за переказами, жили понад 200 років. Із тим, що здоровий спосіб життя - це добре, ніхто не сперечається, але для багатьох це досить нудне заняття й вони воліють хворіти, старіти, помирати, аби тільки не напружуватися. А що, як для того, щоб захопитися цим «нудним» заняттям, використовувати такий чудовий стимул, як спортивний азарт? Які тільки види спорту не існують, відповідні тренування й, будь ласка, - чудові результати. Тож уявімо собі, що процес усвідомленого довголіття - це теж спорт, і позмагаймося в тривалості життя. Дожили до 80 років - можете поздоровити себе з першим особистим рекордом. Роки спеціальних тренувань не минули марно. Ви почуваєтеся молодим, бадьорим, сповненим енергії й сил. І знову щоденні нескладні тренування, які давно вже стали частиною життя й приносять незрівнянне задоволення. Ось і 90 років - вік, який вважається старечим, але ви як і раніше маєте гарні пам’ять, зір, слух, молоду еластичну шкіру, рухливі суглоби, сильні м’язи, струнку фігуру. І ось, нарешті, жарт про те, що важко прожити тільки перші 100 років, - не жарт, а реальність, але на відміну від інших столітніх жителів, які будь-якої миті готових до смерті, ви дуже добре підготовлені до життя. Спорт - це насамперед тренування, а що ж тренувати в цьому разі? У процесі старіння резервні можливості всіх наших органів і систем тануть із кожним роком. Ось і відповідь: не хочеш старіти - тренуй резерви. Тренувати - отже регулярно використовувати, а використовуються вони насамперед тоді, коли чогось бракує. Організмові може бракувати їжі, води, кисню, інформації. Їх свідоме, штучне обмеження стимулює використання резервних можливостей, тобто їхнє тренування. Назвемо цей процес коротко: резерви-тренінги. Які ж вправи можна використовувати з цією метою?
ВПРАВА 1 - ДОЗОВАНЕ ГОЛОДУВАННЯ
Обмежмо надходження їжі й одержимо чудовий, відомий з найдавніших часів метод відновлення організму - голодування. Це тимчасова, добровільна, повна відмова від їжі. Мета такого голодування - перехід на внутрішнє живлення, тобто використання резервів. Це можливо тільки за умови одномоментного, повного припинення харчування. Тільки вода, причому якомога чистіша. Склянка соку, наприклад, випита в цей час, заважає переходу на внутрішнє живлення, блокує механізми збалансованої витрати резервів, і нічого доброго з цього не виходить. Результати досліджень говорять про те, що за повного нетривалого голодування живлення власними запасами повністю задовольняє всі потреби організму і є навіть більш повноцінним, аніж звичайне харчування. Усі потрібні речовини свого часу вже було засвоєно, «розкладено по поличках», і тепер для подальшої участі в обміні речовин вони не потребують витрат чималої кількості енергії й часу. Про те, як правильно голодувати й правильно харчуватися, можна прочитати в популярних книгах відомих фахівців із голодування й дієтологів. Однією з настільних книжок може бути книга «Чудо голодування» Поля Брега. Ось що він писав із цього приводу: «Щотижня, без єдиного пропуску я проводжу 24- або 36-годинне голодування. Крім цього, я голодую 7-10 днів чотири рази на рік. Уже багато років, протягом яких я додержуюся цього графіка й підтримую себе в дуже доброму стані, я живу, немов ожила динамо-машина. Мій день насичений більше, ніж рік іншої людини. Я маю необмежену енергію для роботи та ігор. Я ніколи не стомлююся, не буваю сонним. Я постійно активний і розумово, й фізично. У мене на все вистачає часу й сил». Цей знаменитий американець загинув у 95 років, займаючись ...серфінгом - складним і небезпечним видом спорту. За висновком патологоанатомів, його органи й судини були в чудовому стані.
ВПРАВА 2 - «СУХЕ» ГОЛОДУВАННЯ
А тепер подивімося, що відбувається за так званого сухого голодування, коли ми припиняємо не тільки їсти, а й пити. Вода становить близько 70% організму, надходить із питтям і в складі їжі, але, крім цього, близько 400 мл на добу утворюється всередині в результаті окислювання жирів. За «сухого» голодування кількість цієї метаболічної води значно збільшується та якийсь час задовольняє потреби організму. Дослідження фізіолога Адольфа показали, що в стані спокою за комфортної температури людина може не пити до 10 діб. Після землетрусу в Мехіко 1985 року під завалами було знайдено хлопчика. Він залишився живий, хоча не їв і не пив 13 діб. Під час «сухого» голодування наш організм стає схожим на такий дивний витвір природи, як верблюд, що може брести пустелею без їжі й води доти, доки не витратить свої резерви - горб із запасами жиру. Наш «горб» - це надлишки жиру, атероми, атеросклеротичні бляшки в судинах та інше «сміття», що у звичайних умовах організм видалити не в змозі. За деякими даними, регенерувальний та очищувальний ефект «сухого» голодування вдвічі-втричі вищий за голодування на воді. Автор перевірив це на собі, і схоже, що це справді так. Раз на тиждень почав оголошувати процесу старіння 36-годинне «сухе» голодування (починав із 24-годинного на воді), і після кожного з них самопочуття чудове: відчувається приплив енергії й сил, поліпшується пам’ять, загострюються зір, слух, нюх, смак, підвищується працездатність. Назвемо цю вправу «Верблюд-36» і займемося підрахунками: 4 рази на місяць по 36 годин - це 6 діб «сухого» голодування, які за ефективністю прирівнюються приблизно до 15 діб голодування з водою. Отже, півмісяця організм немов би перебуває в стані очищення й відновлення. Процес старіння вповільнюється.
ВПРАВА 3 - КИСНЕВЕ ГОЛОДУВАННЯ
За нестачі кисню виникає гіпоксія, тобто кисневе голодування. Повна відсутність кисню призводить до необоротних змін і загибелі, причому, лік часу йде на хвилини й секунди. У зв’язку з такою жорсткою залежністю в організмі існує потужна антигіпоксична система. Вона забезпечує реакцію як на короткочасне, так і на тривале кисневе голодування. За короткочасної гіпоксії серце починає битися частіше й сильніше, перекачуючи більше крові; резервна кількість крові надходить із кров’яного «депо» - селезінки; розширюються судини мозку, серця, легенів - життєво важливих органів, найбільш чутливих до нестачі кисню; збільшується рівень гормонів кори надниркових залоз тощо. За тривалої гіпоксії, наприклад, високо в горах, збільшується маса легеневої тканини, утворюються нові капіляри в усіх органах і тканинах, збільшується кількість еритроцитів, підвищується вміст міоглобіну (резерв кисню в м’язах), активізується безкисневий енергообмін, посилюється продукування гормонів, збільшується кількість активних мітохондрій на одиницю маси клітини, тобто підвищується загальний енергетичний рівень. У процесі старіння все відбувається з точністю до навпаки: енергетичний рівень знижується, кровопостачання органів погіршується, продукування гормонів зменшується й т.ін., тому судіть самі, наскільки важливе для довгожителя тренування антигіпоксичної системи. Штучно гіпоксії можна досягти різними способами. Найбільш доступна так звана вентиляційна гіпоксія - дихальні вправи зі зниженою вентиляцією легенів. У літературі можна знайти велику кількість систем дихання із затримкою на вдиху, видиху, уповільненням видиху й т.ін. Усі вони будуть ефективними, тому що дають короткочасну гіпоксію й тренують антигіпоксичну систему. Як приклад можна навести дихальну вправу індійських йогів «кевала- кумбхака», що означає «абсолютно спокійна пауза». Вправа полягає в повному припиненні дихання на тлі максимально розслаблених м’язів. Пауза триває стільки, скільки можете витримати, і повторюється кілька разів на день. Менш доступний, але більш ефективний тренінг антигіпоксичної системи - екзогенна гіпоксія. Виникає внаслідок зниження так званого парціального тиску кисню під час тривалого перебування в умовах високогір’я. Ефект описаний вище, але для його досягнення потрібно, як мінімум, 3-4 тижні.
ВПРАВА 4 - ІНФОРМАЦІЙНЕ ГОЛОДУВАННЯ
Щодо інформації, природа передбачила природне періодичне інформаційне голодування у вигляді сну. Під час сну надходження інформації ззовні максимально обмежене: ми не бачимо, не чуємо, не відчуваємо запахів і доторкань до шкіри, відпочивають смакові рецептори. Мова йде не про поверхневий, а про глибокий, повноцінний сон. Умови для нього - це затемнене приміщення з гарною вентиляцією й звукоізоляцією, комфортними температурою й вологістю повітря, зручним ліжком. Ознака нормального сну - гарне самопочуття й настрій після пробудження. Ви запитаєте, до чого тут резерви? Річ у тім, що під час сну мозок зовсім не бездіяльний. Виділяють дві фази сну - повільного й швидкого. Встановлено, що у фазі швидкого сну активність нервових клітин більшості відділів головного мозку посилюється, досягаючи рівня неспання. Функція мозку - обробка, зберігання й передавання інформації, тому його активна робота під час обмеження зовнішньої інформації говорить про те, що відбувається обробка резервної інформації, яка зберігається в пам’яті. Ви спите, а мозок продовжує розв’язувати ваші проблеми, залучаючи весь попередньо накопичений досвід. Недарма кажуть: «Ранок мудріший від вечора». Чимало великих відкриттів було зроблено уві сні. У людини є ще одна потреба, пов’язана з обмеженням зовнішньої інформації, - потреба періодично побути на самоті. Самота - це теж вид інформаційного голодування. Людина для людини - потужний подразник, який потребує постійної уваги й напруги. Відсутність можливості побути на самоті може призводити до порушень психіки. Якщо об’єднати всі чотири вправи, то виходить, що ідеальним засобом омолодження є тривалий сон високо в горах, адже під час сну ми не їмо й не п’ємо. А чи знаєте ви, як розвивали свої феноменальні здібності «ніндзя» - середньовічний японський «спецназ»? Способам самовдосконалення й довголіття вони навчалися в ченців-пустельників «ямабусі». Це найзагадковіша серед усіх сект, що будь-коли існували в Японії. Свої секрети вони передавали із вуст в уста, їх заборонялося записувати. І що б ви думали, що означає слово «ямабусі»? Не що інше, як «сплячі в горах». Ось вам і один з ретельно бережених секретів - він у їхній назві. Більшість із високогірних курортів СНД особливою популярністю зараз не користуються, а дарма: їхній ефект омолодження незамінний. Усі методи, які ми розглянули, грунтуються на тому, що організм чогось недоодержує ззовні, адже грошей у нашому гаманці стає менше не тільки тоді, коли ми їх недоодержуємо, а й коли посилено витрачаємо. Таким чином, примусити організм використовувати свої резерви ми можемо й за допомогою періодичної посиленої роботи окремих органів і систем. Наступні вправи резерв-тренінгу грунтуються на штучній гіперфункції. Виділені вони досить умовно, адже організм - це єдине ціле й тренування однієї системи незмінно активізує так чи так усі інші.
ВПРАВА 5 – М’ЯЗОВИЙ ТРЕНІНГ
Функція м’язової клітини - скорочення. За його відсутності м’язове волокно слабшає й зменшується в об’ємі - відбувається процес атрофії. М’язи становлять основну частину маси нашого тіла, і якщо хочете їх зберегти – зробіть ласку регулярно напружувати кожен. Ходіть, бігайте, плавайте, танцюйте, займайтеся на тренажерах - загалом, робіть усе, що завгодно, тільки рухайтеся. Рухатися можна більше або менше, але певний мінімальний обсяг рухів, за якого буде напружений кожний м’яз, треба виконувати регулярно. Це основа стабільності не тільки опорно-рухової, а й усіх пов’язаних із нею систем, тобто практично всього організму. За допомогою досвідченого тренера розробіть індивідуальний, що відповідає вашим фізичним можливостям, комплекс і не відступайте від нього все життя.
ВПРАВА 6 - ТЕПЛОРЕГУЛЯЦІЙНИЙ ТРЕНІНГ
Постійну температуру тіла забезпечують два одночасні процеси: теплопродукція й тепловіддача. Тренувати механізми терморегуляції можна, штучно змінюючи температуру навколишнього середовища. За зниження температури (холодової стимуляції) - посилюється теплопродукція й зменшується тепловіддача. За підвищення температури (теплової стимуляції) - навпаки. Методи холодової стимуляції: носіння легкого одягу, повітряні ванни, умивання обличчя й миття ніг холодною водою, обливання холодною водою, холодний душ, холодні ванни, ходіння босоніж, зимове плавання, кріотерапія й ін. Методи теплової стимуляції: лазня (російська, турецька, фінська), гарячий душ, гаряча ванна, сонячні ванни, гарячі вкутування, закопування в гарячий пісок, купання в термальних джерелах і т.ін. Більш жорсткі методи грунтуються на зміні температур: контрастний душ, холодний басейн після лазні тощо. Приклад: жителі такого відомого центру довголіття, як долина Хунза, купаються в крижаній воді навіть за 15-градусного морозу. 40-річні жінки в них виглядають як дівчата, в 60 років зберігають стрункість і витонченість фігури, а в 65 років ще народжують дітей.
ВПРАВА 7 - ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИЙ ТРЕНІНГ
Діяльність більшої частини мозку не підвладна нашій волі, але є частина, яку можна й потрібно тренувати. Це кора головного мозку, якій ми зобов’язані наявністю інтелекту. Мільярди нервових клітин, функцією яких є обробка й зберігання інформації, мусять бути регулярно завантажені роботою. В організмі існує чіткий принцип - «хто не працює, той не їсть». Не зайнята працею частина переводиться на голодний пайок: доступ крові обмежується й вона перестає одержувати достатню кількість кисню й поживних речовин. Поступово починається процес атрофії. Якщо не завантажувати мозок роботою, то все відбувається за описаним вище сценарієм і старече слабоумство забезпечене. Тому довгожитель - це вічний студент, він приречений безперестанно вчитися, постійно сприймати й переробляти нову інформацію. Кому потрібен 100-літній маразматик? Без збереження інтелекту процес довгожительства втрачає будь-який сенс. Отже, вчіться всього, чого тільки можна. Нехай комп’ютерні курси змінюються на курси японської ікебани, а ті своєю чергою на курси іноземної мови, або одна вища освіта змінюється на іншу - хто на що здатен, головне - без тривалих перерв.
ВПРАВА 8 - ЕМОЦІЙНИЙ ТРЕНІНГ
Один із симптомів у психіатрії - «емоційна тупість». Людина при цьому може все розуміти й логічно мислити, але перестає відчувати емоції, тобто немов би перетворюється на ходячий комп’ютер і, по суті, перестає бути людиною. Зберегти емоції повною мірою - завдання емоційного тренінгу. Розрізняють такі емоції, як радість, смуток, здивування, гнів, відраза, страх, інтерес, захват, презирство, сором і безліч емоційних відтінків. Емоції пробуджують фільми, музика, пісні, театр, живопис, художня література, спортивні змагання тощо. Певні емоції можуть при цьому переважати. Наприклад, гарна кінокомедія - можливість удосталь насміятися, мелодрама - поплакати, співпереживаючи з героями, відчути страх у фільмі жахів і т.д. Помиляються ті, хто зарозуміло ставиться до «мильних опер»- кому що подобається. Роль емоційного тренінгу неоціненна. Наприклад, американський письменник Норман Казінс позбувся тяжкого захворювання хребта, яке не піддавалося лікуванню, за допомогою ...сміхотерапії. Щодня він дивився дуже смішні комедії, багато сміявся, й поступово хвороба відступила. У XVIII столітті вчений Сіденгам писав: «Прибуття паяца в місто важить для здоров’я його жителів набагато більше, ніж десятки навантажених ліками мулів». Є емоції позитивні, є негативні, але не можна їх ділити на погані й гарні: тією чи тією мірою потрібні всі.
ВПРАВА 9 - ПСИХОТРЕНІНГ
Бути довгожителем у нашому недосконалому світі можна, тільки маючи стійку треновану психіку, інакше потужний стрес в одну мить зруйнує все, що ви створювали роками. Бути готовим до будь-яких потрясінь, досконало володіти собою допоможе психотренінг. Розроблено безліч різних методів. Порадьтеся з психотерапевтом і виберіть найбільш прийнятний. Класичний метод - автотренінг Шульца. Самостійно або ліпше за допомогою досвідченого інструктора його можна опанувати за 2,5 - 3 місяці. Дуже простий і водночас ефективний один з варіантів методу Куе: в момент засинання й у момент пробудження повторіть подумки кілька разів формулу самонавіювання. Вона має бути короткою й чіткою. Наприклад: «Я молодий, веселий і здоровий». Саме в ці моменти сила самонавіювання найбільша й організм охоче підкоряється вашій волі.
ВПРАВА 10 - ТРЕНІНГ СИСТЕМИ ВИДІЛЕННЯ
В організмі постійно утворюються й до нього потрапляє ззовні велика кількість речовин, які потребують знешкодження й видалення. Система знешкодження й виділення досить надійна. Її механізм відпрацьований мільйонами років, але не розрахований на тривалі перевантаження, які виникають, наприклад, у разі куріння, частого вживання алкоголю чи неправильного харчування. У цьому разі система починає давати збої й організм поступово перетворюється на смітник відходів з усіма негативними наслідками - порушенням обміну речовин, хворобами, прискореним старінням. Про довгожительство при цьому, звісно ж, не йдеться. Отже, в нормальних умовах система працює бездоганно, але домовмося про те, що довгожитель повинен тренувати все, що тільки можна тренувати. Проблема в тому, що органи, які беруть участь у виділенні, а це печінка, нирки, кишковий тракт, легені, шкіра, в основному не підвладні нашій волі. На допомогу приходять давні, випробувані спільники людини - лікарські трави. Допомагає також відповідна дієта й тренінг інших систем. Печінка. У печінці відбувається знешкодження токсичних і чужорідних речовин, частина їх виводиться з жовчю. Штучне посилення відтоку жовчі стимулює роботу печінки. Жовчогінну дію має голодування – за переходу на внутрішнє харчування від жовчі розвантажуються як жовчовивідні шляхи, так і жовчний міхур. Жовчогінну дію мають більш як 50 лікарських трав. Нирки. Штучне посилення відтоку сечі стимулює роботу нирок. Сечогінний ефект мають кавуни, огірки, виноград, інжир, редька, петрушка, кріп, смородина й ін., а також лікарські трави, з яких готують сечогінні збори. Травний тракт. Одна з його функцій - виділення. Гарну проносну дію чинить клітковина рослин. Вживання різноманітних овочів і фруктів - гарантія гарної роботи кишечнику. Цьому сприяють і проносні збори трав. Легені. Видільна функція легенів полягає у видаленні вуглекислого газу, ацетону, етанолу й ін., а також у самоочищенні дихальних шляхів від пилу. З метою тренування тимчасово посилити виділення вуглекислого газу дають можливість дихальні вправи з гіпервентиляцією легенів, тобто зі збільшенням частоти й глибини дихання. Наслідком таких вправ є два ефекти: гіпокапнія - знижений вміст вуглекислого газу в крові, та гіпероксія - підвищений вміст кисню в крові й тканинах. Гіпокапнія стимулює механізми відновлення рівня вуглекислого газу в крові, що своєю чергою є наслідком посилення метаболізму. У такий спосіб короткочасна гіпокапнія стимулює обмін речовин. Гіпероксія стимулює механізми захисту від токсичної дії кисню, так звану антиоксидантну систему. Тренування цієї системи надзвичайно важливе, тому що вона перешкоджає утворенню хімічно агресивних вільних радикалів. Слабість її прискорює процес старіння й призводить до таких захворювань, як рак, атеросклероз та ін. Приклад дихальної вправи з гіпервентиляцією легенів - вправа йогів «бхастріка», що означає «ковальські міхи»: зробити 10 дуже швидких і потужних вдихів і видихів, після цього вдихнути й затримати подих на 10 секунд, повільно видихнути. Повторити кілька разів на день. Гарний метод тренування антиоксидантної системи - барокамера. Прискорити виділення сторонніх часток з дихальних шляхів допомагають збори відхаркувальних трав. Шкіра. Видільну функцію шкіри здійснюють потові й сальні залози. Функції потових залоз близькі до функції нирок. Загальна їхня кількість 3-4 мільйони, але в нормі до 50% перебувають у неактивному стані. Стимулювати їх можна фізичним навантаженням, теплом (лазня), потогінними травами.
ВПРАВА 11 - СЕКС-ТРЕНІНГ
Принцип той самий: тренінг зберігає функцію, функція зберігає структуру. Регулярні сексуальні стосунки - умова збереження всіх статевих функцій і, відповідно, органів статевої системи. Якби органи, що не працюють, просто частково атрофувалися - це було б іще півбіди, але, на жаль, за обмеження функції в них можуть з’являтися непрошені гості у вигляді пухлин і хронічних запальних процесів.
ВПРАВА 12 - ЕНЕРГОТРЕНІНГ
Більшість функцій здійснюється завдяки електричній енергії. Генераторами її є клітинні органели - мітохондрії, які перетворюють енергію їжі на біопотенціали. Функцію резерву електричної енергії виконують молекули АТФ. Посилення будь-якої функції веде до збільшення витрати електричної енергії з резерву (АТФ) і відновлення резерву за рахунок росту активності мітохондрій та збільшення їхньої кількості. Таким чином, тренування будь-якої функції тренує й механізми її енергетичного забезпечення. Штучним методом стимуляції енергообміну є масаж, під час якого різко наростає кількість рухливих електричних зарядів за рахунок подразнення контактних екстерорецепторів.
ВПРАВА 13 - КРОВОПУСКАННЯ
Ця вправа не грунтується на обмеженні або гіперфункції. Вона унікальна й геніальна у своїй простоті. Ми просто нагло забираємо в організму частину його дорогоцінної речовини - крові. Скільки ж то функцій виконує кров: транспорт кисню, поживних речовин, гормонів, вуглекислого газу, продуктів обміну, участь у терморегуляції, регуляції водно-сольового балансу, імунного захисту. Штучне видалення частини крові змушує організм терміново компенсувати втрати. Відповідно, при цьому стимулюються системи кровотворення, живлення, газообміну, ендокринна, терморегуляції, водно-сольового обміну, імунна. Оперативно задіються резерви цих систем, а отже, й механізми відновлення резервів. Таким чином, кровопускання - це майже ідеальний засіб резерву-тренінгу. Раніше цей метод застосовували дуже широко, історія його застосування йде вглиб століть. Зараз зовсім незаслужено майже забутий і використовується дуже обмежено. Кровопускання можна зробити за допомогою звичайної ін’єкційної голки, але можна скористатися й послугами таких хороших фахівців із кровопускання, як медичні п’явки. Окрім того, що вони це роблять зовсім безболісно, при цьому ще виділяють у кров’яне русло корисні біологічно активні речовини. У природному вигляді регулярна втрата частини крові відбувається в жінок у вигляді менструацій. Чи треба дивуватися тому, що вони живуть довше, ніж чоловіки. До речі, після клімаксу процес в’янення прискорюється, незважаючи на штучну гормональну корекцію. Організм, втративши звичну щомісячну стимуляцію, починає здавати, й кровопускання чи п’явки тут просто незамінні. Пам’ятаєте пісеньку з мультфільму? - «Я Водяний. Я Водяний, ніхто не водиться зі мною, і всі мої подружки – п’явки та жаби». Дуже навіть непогана компанія. Жаби як жаби, а ось п’явки - справді найкращі подружки, і не тільки для жінок під час менопаузи. Систематичне донорство - також непоганий метод кровопускання. Забір крові роблять кваліфіковані фахівці в умовах гарантованої стерильності. Донор стимулює функції своїх життєво важливих систем, а його кров і виготовлені з неї найцінніші препарати приносять користь іншим і, можливо, рятують їм життя. А подивіться, як чудово виглядають професійні донори. Отже, ви вирішили, що не варто достроково перетворюватися на старезну, безпомічну, хвору істоту. З чого ж почати? Почніть із того, що одного чудового дня скажіть собі: «Я довгожитель. Я молодий, веселий і здоровий». І немає ніякого значення, скільки вам при цьому років і якими хворобами ви вже встигли обрости. Пам’ятайте, що людина - істота самопрограмувальна й самовідновлювальна. Ретельно проаналізуйте вихідний стан організму (не зашкодять при цьому гарна діагностика й досвідчений лікар) і на цій основі, а також з огляду на свої можливості, розробіть свою індивідуальну, ту, яка ідеально підходить вам, систему тренувань. Для початку складіть план резерв-тренінгу на місяць і починайте. Безумовно, спочатку буде нелегко, адже ми відразу домовилися, що це спорт. А спорт - це праця, запитайте будь-якого спортсмена, чи легко йому. Напружте волю й протримайтеся перший місяць - це той час, який у середньому потрібен організмові для адаптації до нових навантажень. Після цього поступово тренування починають перетворюватися на потребу й під кінець року вже приносити задоволення. Згідно з відомим принципом: «будь-яка отрута в малих дозах - ліки», будь-який зовнішній вплив, що руйнує організм, у розумних дозах дуже добре його відновлює й тримає в тонусі. Споконвічні вороги людини: голод, холод, перевтома, крововтрата тощо, в системі резерв-тренінгу стають її найкращими друзями. Але будьте обережні: всі навантаження повинні бути адекватними фізіологічним можливостям організму. Неприємна втома, дратівливість, апатія, порушення апетиту й сну свідчать про те, що ви перестаралися й потрібен відпочинок. А ось приємна втома, гарний настрій і самопочуття - ознаки того, що все робиться в міру. Не треба форсувати події й поспішати. Не варто терміново роздягатися до трусів і бігати по вулицях, попутно повідомляючи всім, що ви довгожитель. Створивши свою індивідуальну систему й приступивши до її виконання, ви ще навіть не кандидат у довгожителі, а тільки претендент на це звання й свою «кандидатську» щодня захищатимете приблизно стільки років, скільки вже прожили до цього. Якщо вам, приміром, 40 років, то ще 40 має бути «робота над помилками», і лише років через 40 ви можете оголосити себе довгожителем. Але це для тих, хто вас оточує, а для себе з першого ж дня ви твердо вирішили: зробити контрольну діагностику та її результати порівняти з вихідними даними. У процесі еволюції природа «заклала» в організмі механізми автоматичного тренування структур. Цей «автопілот» дає можливість прожити й людині, і тварині їхню середню тривалість життя. Можливість прожити більше дає тільки усвідомлене, штучне тренування. Тварині це не дано, але в людини величезна перевага: вона має розум, волю й здатність до самонавіювання. Завдяки цим якостям, вона може домогтися й домагається найнейімовірніших результатів. То що ж заважає нам застосувати ці якості для подовження життя? Розум у цьому разі потрібен для того, щоб створити свою власну, індивідуальну систему тренувань. Воля - щоб послідовно йти до мети. Здатність до самонавіювання - для того, щоб вселити собі, що ви справді житимете стільки, скільки захочете, залишаючись при цьому в гарній інтелектуальній, емоційній і фізичній формі. Homo sapiens має всі шанси перетворитися на homo sapiens longaevitatis – людину, розумного довгожителя. У процесі тренувань потрібно себе берегти, але не можна жаліти. Що старша людина, то аскетичніший спосіб життя вона повинна вести: менше їсти, більше рухатися, легше одягатися й т.ін. Якщо вона починає жаліти себе, бідну, втомлену, обмежувати в рухах, багато й смачно їсти, - це початок кінця. Природа безжалісно знищує старіючих ледарів. Ну, а старіти ми практично починаємо з 18-20 років, коли в міжхребцевих дисках з’являються перші ознаки дистрофії. Тож робіть висновки. Основною ознакою будь-якого спорту є тренування. Таким чином, резерв-тренінг як система спеціальних тренувань, спрямованих на збільшення тривалості життя, має право на існування у вигляді окремого виду спорту. І це спорт для всіх, незалежно від віку й стану здоров’я. У ньому всі мають шанс на успіх у вигляді додаткового періоду життя. І якого життя! Активного, повноцінного, наповненого боротьбою. Боротьбою зі старінням і передчасною смертю.
Валерій ДОРОФЕЄВ, лікар.
Про автора: Дорофеєв Валерій Леонідович, має вищу медичну освіту, захоплюється популяризацією природних методів оздоровлення. Видав брошури: «Як прожити перші 100 років», Одеса, 1991; «Оздоровча система «Резерв-тренінг», Одеса, 1993; "ZYJ 200 LAT", Plock, 2000.
Статтю опубліковано з дозволу автора й розміщено на сайті: http://zywi200let.sitecity.ru