НАПОЇ З ЧАР-ЗІЛЛЯ КОЗАКА МАМАЯ

Поділитися:
НАПОЇ З ЧАР-ЗІЛЛЯ КОЗАКА МАМАЯ

Козак Мамай - герой українського фольклору, незламний народний захисник свого краю і правічної волі. Традиційно на малюнках він грає, співає чи сидить у глибокій задумі. В зубах у нього люлька. Біля нього пляшка й чарка. А п’є козак Мамай не звичайні, а особливі напої. Подаємо реконструкції деяких напоїв, відновлених на основі елементів народної пам’яті багатьох поколінь та авторових здогадних і наукових знаннях фітоетнології.

Настій підмаренника справжнього

Це багаторічна трав’яна рослина. Стебла висхідні, тонкі, ребристі, 20-80 см заввишки. Листки темно-зелені, загострені, вузьколінійні, зверху голі, знизу устелені сіруватими ворсинками. Квітки дрібні, цитриново-жовті, зібрані в продовгуваті китиці. Цвіте підмаренник у червні-липні. Дуже популярна в народі рослина. Сушать у просторих теплих приміщеннях.
З лікувальною метою збирають рослину під час цвітіння. У ній виявлено глікозиди, дубильні речовини, летку олію, сапоніни, аскорбінову кислоту тощо. Підмаренник має сечогінну, кровоспинну, протизапальну, седативну та знеболювальну дію. Препарати підмаренника справжнього застосовують для лікування запальних недуг травного тракту, проносів, недуг сечостатевої системи, епілепсії, істерії, конвульсій у дітей, вегетоневрозів, гепатохолециститів, екзем, псоріазу, атеросклерозу та цукрового діабету.
Приготування настою: 2 ст. л. подрібненої сировини заливають 400 мл окропу, настоюють годину. Вживають по 100 мл три-чотири рази на добу за півгодини до їди..

М’ята польова

Багаторічна трав’яниста рослина. Стебло висхідне чи прямостояче, розгалужене, голе чи опушене. Листки супротивні, прості чи видовженоеліптичні, волосисті, пилчасті. На верхівці - гострі, короткочерешкові, верхні – сидячі. Квітки рожево-білуваті, в щільних розсунутих кільцях. Поширена майже по всій Україні. Для медичного застосування збирають листки та стебла м’яти польової на початку цвітіння. Сушать у просторих теплих приміщеннях, які добре провітрюються.
У рослині виявлено летку олію, в складі якої є ментол, глюкозу, каротин тощо.
Препарати м’яти польової застосовують як такі, що мають спазмолітичну, антисептичну, заспокійливу, протисудомну, сечогінну, потогінну та протиблювотну дію. Засоби на основі м’яти перцевої широко застосовують у народній медицині для лікування серцевих недуг, печінки, підшлункової залози, після стресових станів, для поліпшення сну, в разі радикулоневритів, запальних процесів верхніх дихальних шляхів, ядухи. Препарати м’яти помічні в разі холе- та нефролітіазів, сухот, простатитів, гастритів, виразкової недуги шлунка та дванадцятипалої кишки, обмінних поліартритів тощо.
Приготування настою: 1 ст. л. подрібненої сировини заливають склянкою окропу, настоюють 20 хв. Вживають по 100 мл тричі на день за півгодини до їди.
Cпиртову настоянку готують із розрахунку 1:5, настоюють 30 діб. Вживають по 30-40 крапель на ложці води за півгодини до їди.
Приготування олійного розчину: 200 г подрібнених листків м’яти польової розмішують з 1 л соняшникової олії, настоюють 15 діб. Застосовують як зовнішній засіб для лікування невритів, плекситів, радикулітів, опіків.

Євген ТОВСТУХА,
фітотерапевт,
кандидат медичних наук
.