АНТИБІОТИК – РЕВОЛЮЦІЙНЕ ВІДКРИТТЯ, ЯКЕ РЯТУЄ, АЛЕ МОЖЕ Й ШКОДИТИ

Поділитися:
Антибіотик –  революційне відкриття, яке рятує, але може й  шкодити

За майже 95 років, відколи було винайдено перший антибіотик, він урятував мільйони життів від смертельних недуг. Та через те, що люди почали приймати його безвідповідально: за найменшого пчиху, самопризначати, вже до 2050 року він може стати причиною смерті близько 10 млн людей щороку. Адже частий, неправильний прийом антибіотиків призводить до стійкості бактерій до антимікробних препаратів (антибіотикорезистентності), до яких раніше вони були чутливими. А отже антибіотик може перестати нас захищати. Щоб уберегти вас від антибіотикорезистентності та побічної дії прийому антибіотиків, нагадати, як їх винайшли та за яких недуг вони спрацьовують, ми підготували інтерв’ю з доктором медичних наук  професором Полтавського державного медичного університету Володимиром КРАВЧЕНКОМ.

Винахід, який подовжив життя мільйонам

- Свого часу винайдення антибіотиків було проривом для людства, що порятувало життя багатьох.  Згадаймо ж,  як їх винайшли та які питання щодо підтримання здоров’я вони розв’язують.

- Без антибіотиків гинули мільйони людей від різних бактерійних інфекцій і їх ускладнень. Лікар Флємінг своїм винаходом відкрив шлях для подальшого розвитку й досліджень в антибіотикотерапії, які принесли впродовж наступних років колосальні досягнення, продовжили тривалість життя мільйонам землян.
   Можна сказати, що щасливий випадок допоміг винайти антибіотик. У 1928 році лікар Олександр Флємінг, працюючи в лабораторії лондонського університету, пішов на вихідні, залишивши на своєму робочому столі чашку Петрі  (це скляна посудинка, куди заливали поживне середовище для бактерій). У цій посудині в нього були посіяні стафілококи, й коли лікар повернувся, звернув увагу, що на поживному середовищі чашки виросла пліснява, навколо якої спостерігалася зона відсутності росту мікроорганізмів, що свідчило про те, що «пліснява» вбивала бактерії й це був гриб пеніциліум. Від нього в подальшому й  пішла назва пеніцилін, який змінив розвиток сучасної медицини. 
   Та його промислове виробництво почалося лише в 40-х роках ХІХ століття, коли винайшли спосіб, як видобувати  пеніцилін із грибкової флори у великих кількостях. Потім пішли подальші дослідження, що призвели до розвитку, розширення лінійки антибіотиків.
  Ще одне проривне відкриття зробив німецький хімік Герхард  Домагк у 1932 році. Досліджуючи з колегами різні сполуки сірки й азоту, він виявив  антибактерійний ефект речовини, яка мала властивості, здатні  ефективно боротися з бактеріями. За це Герхард Домагк у 1939 році отримав Нобелівську премію з фізіології та медицини з формулюванням «за відкриття антибактеріального ефекту пронтозилу». Та все ж сульфаніламіду не судилося повторити успіх пеніциліну. Хоч на початках він ефективно боровся зі стафілококами, стрептококами, сальмонелами, кандидами,  та виявилося, що в низці випадків засоби на його основі були токсичними й мікроорганізми проявляли  стійкість до нього.

Два види антибіотиків

- Зараз в аптечній мережі представлено великий перелік найменувань антибіотиків широкого та звуженого спектру дії. Чим вони відрізняються?

- Антибіотики широкої дії впливають на різноманітні види мікроорганізмів, а антибіотики звуженого спектру діють на обмежену групу мікроорганізмів. Тому антибіотики звуженого спектру зазвичай використовують, коли відомий збудник, а також коли потрібно зменшити негативний вплив антибіотиків на корисні мікроорганізми, зокрема в кишківнику. Адже антибіотик руйнує не лише патогенні, а й корисні лакто- та біфідобактерії.
  Антибіотики широкого спектру призначені для ліквідації значного спектру бактерій. Їх застосовують, коли інфекція спричинена різними видами бактерій або ж якщо збудник не відомий.
    Тож вибір між антибіотиками широкого та звуженого спектру залежить від специфіки інфекції. Наголошую:  лише лікар має призначати й визначати вид антибіотика. Самолікування, таке поширене серед українців, є недопустимим.
Воно несе низку негативних наслідків, а часто й загроз для організму. Насамперед препарат може не допомогти хворому, бо потрібно визначити правильний антибіотик та його оптимальну дозу, яка різна за різних захворювань. А щоб це зробити, саме лікар має встановити правильний діагноз.

Побічна дія антибіотиків

-Зазвичай медикаменти, окрім корисної дії, мають і побічну. Що треба знати стосовно цього про антибіотики?

-Антибіотики мають багато побічних ефектів. Тому їх приймають не тоді, коли людина вирішила, що вони не завадять, так би мовити, про всяк випадок, а винятково за потреби. Якщо не враховувати індивідуальні особливості людини, приймати незбалансовану дозу антибіотиків, задовго чи замало, може виникнути резистентність, тобто нечутливість до них, а також непереносність препарату.
   Із побічних дій можливі легкий висип, свербіж або серйозна алергійна реакція – анафілактичний набряк (порушується кровообіг, процес дихання тощо), що може закінчитися навіть смертельно. Дуже поширена побічна дія - порушення балансу нормальної мікрофлори в кишківнику, що спричиняє проноси або закрепи.
Низка антибіотиків  порушує функції нирок, особливо за тривалого чи надмірного вживання, а також негативно впливає на стан печінки, бо є гепатотоксичними. Деякі з антибіотиків збільшують чутливість шкіри до сонячного опромінення. А це може спричиняти сонячні опіки, а також висипання - так звані фотодерматити. 
    Є й антибіотики, що можуть спричиняти біль у суглобах, артрит. А потім людина дивується, звідки взялася проблема опорно-рухового апарату. А вона саме тут – у безконтрольному прийомі ліків. Із  побічних дій можна зазначити й негативний вплив на центральну нервову систему, головний біль, запаморочення та інші неврологічні симптоми.
   Одна з головних небезпек самолікування, яка призводить до глобальних проблем, - це розвиток стійкої нечутливості бактерій до антибіотиків у результаті неадекватної дози, тривалості прийому. Є побоювання, що може настати час, коли жоден антибіотик не знешкодить патогенні мікроби, й це зумовлюватиме важкі за перебігом недуги, що вкорочуватимуть життя.

Як правильно підбирають антибіотик

- У яких випадках призначають антибіотик і які методи дають змогу визначити найдоречніші засоби?  

- Антибіотики призначають за інфекційних, заразних захворювань із відомими збудниками або в разі захворювань,  пов’язаних з ускладненнями бактерійної інфекції. Перед призначенням антибіотиків варто зробити для виявлення інфекції бактерійний посів матеріалу  (зразки рідин, зокрема сечі, або виділень з носа, очей, статевих органів тощо) та антибіотикограму  - це так званий тест на чутливість мікроорганізмів до антибіотиків.
     Відомому швейцарському алхіміку Парацельсу, що був одним із засновників фармакології, належать такі слова: «все є отрута, й усе є ліки. Тільки доза робить ліки отрутою, а отруту - ліками». Тобто антибіотик також може стати отрутою в разі неправильного призначення та  вживання. Звернення до лікаря, бакпосіви, антибіотикограма   мінімізують побічні ефекти, оскільки дають підстави обрати антибіотик, який буде максимально ефективним із мінімальними  побічними ефектами.

Щоб зменшити шкідливу побічну дію

- Яка має бути супровідна терапія, щоб мінімізувати побічну дію антибіотиків на кишківник, печінку, нирки? Що одночасно приймати, щоб було максимум користі та  мінімум шкоди?

- Щоб зменшити або запобігти негативному  впливу антибіотиків на організм, застосовують  як різні методи народної медицини, так і офіційні фармакологічні засоби. Наприклад, щоб запобігти руйнуванню мікробіому кишківника, використовують пробіотики (група  мікроорганізмів, що беруть участь у процесах травлення, сприяють відновленню здорової бактерійної флори організму). Пробіотики рекомендують приймати під час і після курсу антибіотиків. Це можуть бути аптечні засоби та споживання кисломолочних продуктів, таких як йогурт, кефір, які є джерелом природних пробіотиків. Поряд із ними слід застосовувати пребіотики  – це засоби, які є поживою для корисних бактерій і дають їм змогу добре прижитися в кишківнику. Пребіотики містяться в цибулі, часнику, бананах, цикорії.
   Потрібно використовувати й ферменти, які допомагають у засвоєнні поживних речовин, поліпшенні травлення. Це папаїн - фермент папаї, та бромелаїн - фермент ананаса. Вони зменшать негативну дію на травну систему антибіотиків, що спричиняють діарею чи закреп.
   Дуже важливо в цей час приймати достатньо вітамінів, особливо, групи В і К, та мінералів. Вони сприяють кращому всмоктуванню корисних речовин, їх засвоєнню, а отже підтримують загальний тонус організму. Для зміцнення  імунітету під час прийому антибіотиків також рекомендована дієта, в основі якої варені каші, овочі, м'ясо птиці. Важливо вживати достатньо води (1-1,5 л), мати помірну фізичну активність. Для запобігання розвитку дріжджоподібної флори, що буває при застосуванні антибіотиків, призначають протигрибкові препарати.
    Після прийому антибіотиків потрібна відновлювальна терапія, що сприяє корегуванню всіх процесів в організмі. Тобто людина продовжує приймати пре- та пробіотики. Час їх прийому слід   контролювати  аналізами. Якщо спостерігався  дисбактеріоз, то за тиждень-другий роблять посіви мікрофлори з калу, що показує рівень лакто- й біфідобактерій. Тільки тоді, коли  кількість корисних бактерій є в нормі,  можна скасувати їх прийом.
  Щоб поліпшити стан слизових оболонок та й загального здоров’я, після прийому антибіотика  добре пити сік квашеної капусти по 50 мл 2-3 рази на  день. Вона містить багато аскорбінової кислоти, тобто вітаміну С, та корисні бактерії, що покращують стан мікрофлори, допомагають відновити здоровий баланс корисних бактерій у  кишківнику, сприяють підтримці нормальної роботи імунної системи.
Навар насіння льону сприяє усуненню подразнення слизових оболонок і стимулює секрецію шлунка. 2 ч. л. насіння залити 250 мл води, прокип'ятити 3 хв, після чого дати охолонути. Отриману суміш добре перемішати, приймати по 50 мл 4-5 разів на день у проміжках між їдою.

Протизапальні засоби за вірусних захворювань

- Грип, коронавірус, застуда – зараз пік цих захворювань. У яких випадках показані, а в яких ні антибіотики, і як виходити з цих захворювань якнайліпше?

- Антибіотики неефективні проти вірусів грипу, ковіду. Вони діють проти бактерій і не мають впливу на віруси. За вірусних недуг їх доцільно приймати лише в разі ускладнень, на тлі яких почали розмножуватися патогенні мікроби. У разі  ускладнення антибіотик  підбирає неодмінно лікар, так само як і противірусні препарати, які допоможуть побороти вірус, особливо ковіду.
    У час респіраторно-вірусних недуг, особливо з гарячкою, слід пити багато гарячої рідини. Це й гаряченька вода, гарячі чаї з ромашкою, медом і лимоном, калиною, липою, що допоможе пропітніти.
   Дуже корисний шавлієвий чай. Він має протизапальні, в'яжучі, бактерицидні властивості. 5 г (1 ст. л.) листя заливають 400 мл гарячої перевареної води, настоюють 1 годину, проціджують. Приймають в охолодженому вигляді, по 0,5 склянки, 3-4 рази на день, до їди.
       Корисно робити чаї, заварюючи гілочки й бруньки чорної смородини, аґрусу, черешні. Добре їсти  проростки зерен, що дають сили для відновлення організму після атаки вірусів.
   Для імунного захисту, очищення від токсинів, що утворюються в процесі боротьби з вірусом, добре підійде напій з вівса. Неочищений овес перемолоти в млинку для кави. Потім пересипати в термос і залити окропом (із розрахунку на 1 ст. л. вівса - склянка окропу). Настояти протягом 12 годин, перецідити та пити замість чаю.
Перед застосування м рекомендацій обов’язково порадьтеся з вашим лікарем.

Інтерв’ю вела Валентина Ухачевська.