Осінь - час змін як у природі, так і в нашому організмі, змінюються наш настрій та біоритми. Але така перебудова, а особливо з різкими температурними та тисковими стрибками, не кожному дається легко: часто загострюються хронічні захворювання, хвилями накочується втома. Глибше розібратися, що ж відбувається з нами навесні та як цьому зарадити, допоможе медик із 20-річним стажем, психолог та реабілітолог Світлана КАЛЮЖНА.
Навчіться приймати зміни та свої емоції
-Чому осінь часто супроводжується нездужанням?
- Є країни, де протягом року погода значно не змінюється, в них приблизно однаковий світловий день та температурний режим. Ця енергія Сонця робить мешканців Африканського континенту активними, веселими, життєрадісними. А ось в північних країнах, холодна та менш сонячна погода формує розмірених і спокійних за темпераментом людей.
У нас ситуація дещо інша. З одного боку, нам пощастило: спостерігаємо красу чотирьох пір року, але під зміни кліматичних умов підв’язані й зміни в нашому організмі, й цього не уникнути. Щоправда, на ці зміни ми по-різному реагуємо, адже в Україні проживає багато етнічних груп, із різною генетикою. Тому й перехід на осінні ритми в кожного індивідуальний.
Окрім того, ми підсвідомо сприймаємо переміни зі страхом і чинимо їм спротив. Тому й осінь сприймаємо як стрес, бо слід перебудовуватися на новий темпоритм. Тож моя рекомендація: докорінно змінити ставлення до змін. Прийміть, що зміна – це не погано й не добре, зміни осені - це нова можливість, це чергова перебудова та оновлення. Просто прийміть і повірте. Тоді й осінь буде в здоров’я та радість.
- Як навчитися сприймати все навколо себе: людей і ситуації, адже накопичений негатив ослаблює людину, призводить до фізичних недуг?
- Згідно з моєю методою, я пропоную людям приймати кожну ситуацію та емоцію: приємну й не дуже. Наприклад, вас хтось зрадив чи образив. Усі кажуть: треба простити, адже сердитися погано. А ось ви не можете й не хочете вибачати, або думаєте, що вибачили, й ця образа починає вас просто виїдає зсередини. Щоб перестати агресувати та віддавати свою енергію, прийміть із любов’ю вашу позицію.
Це ефективна швидка допомога. Скажіть подумки: я приймаю, що я не сприймаю цю людину, не люблю й приймаю мою нелюбов до неї. Коли ви дозволите собі це відчуття та беземоційно проживете його, буквально за кілька хвилин ви відчуєте, як стане легше, агресія мине й, можливо, навіть відновиться хороше ставлення. Дозвольте собі побути агресивним, концентруючи увагу на своїй образі, але не на людині, що образила, й відпустіть цю емоцію, не накопичуйте, не дайте їй піти в підсвідомість і перерости в недугу.
Інша ситуація: ви погано почуваєтеся через весняні перепади температур. Тут теж допоможете цей спосіб. Сядьте, заплющте очі, глибоко дихайте й скажіть подумки: мені погано зараз, я приймаю це, я дозволяю собі поспостерігати, де саме я відчуваю дискомфорт. Сконцентруйтеся на своїх відчуттях і за кілька секунд відчуєте, що вам стало краще, бо ви відпустили непотрібне.
Дихальні практики відновлюють кровообіг та енергетику
- Як Ви зазначили, емоції, що забирають нашу енергію, слід відпускати, але енергію потрібно ще й із чогось брати. Як правильно відпочивати та розслаблятися, аби повноцінно відновити сили?
- Відновленню сил допомагають прогулянки на свіжому повітрі та сонячні ванни. Адже під дією сонця виробляються гормони щастя й такий потрібний усім вітамін D, який підтримує імунну систему. Тому восени також потрібно по частіше бувати на вулиці, особливо в сонячні дні.
Інша техніка, що допоможе зняти стрес і спазм у тілі, які перешкоджають надходженню крові до органів, - це дихання. Глибока вентиляція легень звільнить їх від застійних явищ. Крім того, з диханням надходить і велика частина енергії. Ляжте, заплющте очі й перемістіть свою увагу від думок на дихання. Зробіть вдих, затримку і видих однаковими за часом.
Робіть так, щоб кожен наступний цикл вдих-затримка-видих був глибшим і протяжнішим. Тобто перший раз: 1 секунда вдих, затримка дихання, видих. Потім по дві секунди, далі - по три … аж поки не доведете рахунок до 16 або до меншого чи більшого для вас комфортного числа.
Після того віддихайтеся, відпочиньте хвилину й робіть другий та третій дихальний підхід. Із часом поступово збільшуйте кількість підходів. Головне - робіть усе в стані комфорту. Тут важлива концентрація на наповненні організму киснем та чергування навантажень і стану спокою. Це запускає природний для організму ритм, що є профілактикою багатьох хвороб.
Зміцнення організму через оздоровлення хребта
-Рух і витягнення – це запорука молодості й здоров’я тіла, забезпечує додатковою енергією. Який комплекс вправ якнайкраще для цього підійде?
- Мій метод щодо прийняття, проживання та відпущення ситуації чи емоції я застосовую й під час виконання вправа. Він полягає в тому, що коли під час виконання вправи з’явиться дискомфорт, зробіть глибокий вдих, затримку дихання й концентруйтеся на болю, на місці, де тягне, й на видиху подумки посилаєте (видихаєте) туди енергію.
Потому на наступному вдиху трохи далі просуваєтеся в розтяжці, розслабляєтеся. Відчувайте, як ваша спрямована в певні місця енергія, зцілює їх. І отримуйте від цього задоволення.
Через вправи можна позбутися багатьох блоків у тілі та поліпшити психологічний стан.
Корисним для всього організму буде комплекс для розтягнення та зміцнення хребта.
1. Стоячи на колінах, руки упираються в підлогу, максимально зігнути спину в грудному відділі хребта, підборіддям намагатися торкнутися грудної клітки, дивитися вниз. Утримувати позу на напіввидиху 5-6 секунд. Потім максимально прогнутися, дивлячись угору, повільно видихнути. Позу утримувати 5-6 секунд. Повторити вправу 6-8 разів.
2. Лежачи на животі, руки зігнуті в ліктях, розміщені на рівні плечей. Повільно прогнути грудний відділ хребта й шию, піднімаючи голову та плечі й одночасно випрямляючи руки, зробити вдих. Позу утримувати кілька секунд. Повернутися в початкове положення, розслабитися, видихнути. Повторити вправу 4-5 разів.
3. Лежачи на спині, підтягти коліна до живота й обхопити їх. Після цього перекочуйтеся вгору-вниз «по хребту», як на кріслі-гойдалці, хребет при цьому округлений, відчуваєте кожен хребець. Не робіть різких перекотів, виконуйте плавно.
4. Лежачи на спині, підняти обидві ноги й закинути їх за голову. Вправу робити 10 разів.
5. Сидячи на підлозі на правому боці, вагу тіла перекидаєте на праву руку, нижню половину таза та нижню ногу. Долоня на підлозі, пальці звернені в протилежний від таза бік. Ноги зігнуті в колінах, верхня рука міститься на коліні верхньої ноги.
Із цього положення підніміть тулуб, випряміть ноги в колінах і витягніть верхню руку вздовж тіла.
5.1 Вдих. Поверніть голову в бік верхнього плеча й опустіть таз і нижню частину тулуба так, щоб ікра лівої ноги стикнулася з матом, як показано на малюнку. Опорна рука, як і раніше, випрямлена.
5.2 Видих. Підніміть тулуб у вихідне положення й витягніть верхню руку над головою. Поверніть голову прямо перед собою. Повторіть бічні згинання хребта з опорою на одну руку 5 разів, а потім зігніть ноги в колінах і сядьте на підлогу в початкове вихідне положення. Виконайте те ж саме в інший бік.
Акупунктура профілактує осінні недуги
- Які ще методи сприятимуть саморегуляції та насичення організму енергією?
- Лише вправами пропрацювати всі м’язи складно. Тому додатково можна використовувати масажери для стимуляції кровообігу та активізації енергії в організмі.
Окрім того, чудовий результат дає натискання на біологічно активні точки. Якщо почергово натискати на подані 5 точок хоча б по 1 хв на кожну, ви зміцните свій організм і проведете профілактику багатьох захворювань, забудете, що таке осіння нестача сил.
1. Цзу-сань-лі - точка меридіана шлунка, допомагає за всіх хворобливих станів живота. Міститься дещо нижче коліна, ближче до зовнішнього боку на литці. Щоб її точно намацати, сядьте на підлогу, щільно притисніть стопи до підлоги, потім потягніть їх на себе, не відриваючи п'ят, тоді нижче надколінка утворюється горбок. Найвище місце горбка і є точка цзу-сань-лі.
2. Вей-чжун - точка меридіана сечового міхура, допомагає за хвороб попереку й спини, нирок, сечового міхура. Розміщення – ззаду ноги, в центрі підколінної складки.
3. Ле-цюе - точка меридіана легенів, допомагає за хвороб голови та шиї. Розміщення - на внутрішньому боці передпліччя в кисті, з боку великого пальця, на 2 пальці вище зап’ястя.
4. Хе-гу - точка меридіана товстого кишківника, допомагає за хвороб рота, набряклості обличчя, зниження гостроти зору, болю в очах. Розміщена з тильного боку долоні в ямці між вказівним і великим пальцями руки.
5. Ней-гуань - точка меридіана перикарда, допомагає в разі хвороб грудної клітки та підребер'я. Застосовується за всіх хвороб серця й шлунка, маститу, мастопатії, сприяє нормалізації функцій печінки, рекомендується в разі нервозності, неврастенії, гарячкових станів, безсоння та почуття занепокоєння. Розміщення - на внутрішній частині передпліччя десь на два пальці нижче від долоні.
Є ще одна метода роботи з цими точками - насіннєтерапія. За допомогою лейкопластиру до зазначених вище точок можна прикріплювати насіння рослин. Це може бути гречка чи рис, насіння граната, льону, гороху, кукурудзи, виноградні кісточки. Енергетика насіння входить у контакт із хворими органами й відновлює їх енергетичний потенціал. Воно легко вступає в контакт з енергетичним полем людини, поглинає хвороботворну енергію, натомість віддає енергію життя.
Окрім того, під час такого носіння на тілі, насіння постійно натискує на точки, масажуючи їх. Якщо протягом для й ви натискатимете на ці центри, це посилить лікувальний ефект. Насінинки можна тримати від кількох годин до кількох діб і тоді замінювати новими.
Правильне харчування додасть здоров’я й сил
-Харчування – це теж окремий важливий метод насичення організму.
- Через дихання та фізичні вправи в наш організм надходить близько 70% енергії, з їдою ми отримуємо до 15-20%. Те, що ми з’їмо й скільки, дуже важливо для нашого енергобалансу та загального самопочуття.
Переїдаючи або споживаючи непотрібну чи шкідливу їду, ми витрачаємо енергію на перетравлення й потому відчуваємо знесилення. Тому варто їсти невеликими порціями, щоб, вставши з-за столу, бути трішки голодним.