Підступний вузлик
Фіброаденома - це форма вузлової мастопатії, яка з’являється на тлі розвитку гормонального дисбалансу. Дуже часто спостерігається в молодих жінок, які не народжували, але може бути й у старшому віці. Ця доброякісна пухлина являє собою вузлик, що має щільну консистенцію, рівну поверхню та окреслений контур, розміром від кількох міліметрів до кількох сантиметрів. На дотик нагадує рухливу безболісну (не завжди) кульку. Іноді може спричиняти біль під час пальпації. Як правило, пухлина утворюється в одиничному варіанті, але іноді може спостерігатися в обох молочних залозах.
Причина появи захворювання достовірно не відома, проте є думка, що в основному фіброаденому зумовлюють гормональні зміни в підлітковому віці та клімактеричному періоді. Ці періоди життя жінки пов’язані з гормональною перебудовою організму, коли з’являється високий ризик виникнення новоутворення. Іноді невелика пухлина, що з’явилася, починає інтенсивно розвиватися, за кілька місяців виростаючи до розміру великого яблука.
Якщо грудні залози дуже набухають і болять перед менструацією - це теж привід звернутися до лікаря. Визначивши концентрацію гормонів у крові, лікар підбере лікування. Оскільки пухлина гормонозалежна, на її розвиток впливає стан ендокринної системи. Імовірно, що не в порядку й щитоподібна залоза. Якщо в жінки порушена функція щитоподібної залози чи центральної нервової чи репродуктивної системи (наприклад, полікістоз яєчників), то в 50% випадків страждають молочні залози. Може утворитися й фіброаденома.
Також важлива діяльність надниркових залоз, гіпофіза, яєчників: ця пухлина - супутниця захворювань, зумовлених збоями в ендокринній системі. Під час вагітності пухлина може збільшитися. А під час менструацій, особливо в кінці циклу, грудні залози набухають і болять, але розмір аденоми не змінюється. Після менопаузи вона не зникає, не зменшується, а може закритися капсулою. Там утворюються великі вапняні гранули – макрокальцинати. Тобто відбувається кальцифікація пухлини.
Із усіх різновидів фіброаденом листоподібна фіброаденома характеризується швидким ростом. Може бути доброякісною, проміжною та злоякісною. З плином часу відбувається наростання злоякісних характеристик. Потрібне термінове хірургічне лікування. Досягнення максимально можливого косметичного ефекту є обов’язковою метою під час виконання всіх мамологічних операцій.
Перший крок лікування - підтвердження доброякісності
Основне завдання діагностики та лікування полягає в підтвердженні доброякісності. Тому план дій такий: відразу після менструації зробити ультразвукове дослідження грудних залоз, опісля звернутися до мамолога-онколога для взяття пункції. У разі виявленої патології треба починати лікування в ендокринолога. Це зумовлено тим, що грудні залози - орган-мішень щитоподібної залози та яєчників.
Жінкам у віці після 35 років паралельно з обстеженням молочних залоз слід зробити аналіз СА15-3 (на наявність онкології). Норма: 0-22 МО/мл, граничні значення: 22-30 МО/мл, патологічні значення: 30 МО/мл і вище. Одноразове дослідження малоінформативне, доцільно визначати рівень СА15-3 в динаміці. Підвищення маркера можливе не тільки за пухлин у молочній залозі, а й у разі доброякісних і хронічних запальних процесів травного тракту та дихальних шляхів.
Відновлення гормонального балансу
Лікування починають із нормалізації гормонів залежно від виявленої гінекологічної патології та стану щитоподібної залози. Оцінити її стан часто на практиці допомагає йодна сітка, нанесена на шкіру. Якщо вона зникає швидко - організм потребує йоду. Тому варто не тільки збільшити його вживання в продуктах харчування, а й приймати препарати, які містять йод, наприклад, виготовлені з морських водоростей.
Народна медицина може поділитися тисячами рецептів зцілення від цієї недуги. Рекомендується стежити за графіком менструації, не задавнювати запальні процеси статевої системи. Якщо все-таки вона з’явилася, не можна займатися важкою фізичною працею, приймати сонячні ванни під прямими променями. Можна використовувати різні відвари та настої трав.
Хоча причини виникнення захворювання не цілком зрозумілі, припускається, що фіброаденома виникає внаслідок гормональних змін. Є багато народних засобів, які допомагають стабілізувати гормональне тло, що дає можливість використовувати їх як додатковий засіб.
Для відновлення гормонального балансу в організмі та, як наслідок, успішнішого лікування фіброаденоми, добре підходить такий рецепт. Порівну взяти плоди фенхеля, квітки ромашки, кореневища солодки, пирію, алтеї, ретельно перемішати. Відміряти 1 ст. л. збору, залити склянкою окропу, дати настоятися 15 хв, приймати протягом дня за три прийоми.
Інший рецепт для відновлення гормонального тла. Узяти корінь перстачу прямостоячого (100 г), ретельно подрібнити, висипати в банку й залити 0,5 л горілки. Поставити в темне місце настоюватися впродовж 3-4 тижнів, щодня струшуючи, після чого настоянку профільтрувати, відтиснувши рослинний залишок. Приймати, розвівши її у воді (1 ч. л. на 70 мл води), за півгодини до їди, тричі на день.
Для лікування фіброаденоми я хочу підказати неодноразово перевірений, дуже ефективний рецепт. Для приготування настоянки потрібно по 50 г полину, деревію, шипшини, звіробою, соснових бруньок, 200 г чаги, 200 г соку алое, 200 мл коньяку чи спирту, 500 г меду. Чагу подрібніть молоточком, попередньо загорнувши в тканинку, покладіть в емальований посуд, додайте інші трави й залийте 3 л охолодженої перевареної води, поставте на слабкий вогонь і млоїть протягом 2 годин, не допускаючи кипіння (періодично знімайте з вогню). Потім закутайте каструлю ковдрою й залиште на добу, після чого процідіть, додайте коньяк, алое, мед. Усе перемішайте й залиште на 3 доби в темному прохолодному місці. Ліки готові. Приймати їх так: перші 6 днів - по 1 ч. л. за півгодини до їди, потім по 1 ст. л. Курс лікування - від 3 тижнів до 3 місяців.
Відоме лікування фіброаденоми корою рослин і дерев. Один із таких рецептів: узяти кору граната (1 частина), кору гілок калини (1,5 частини), кору гілок дуба (2 частини). Змішати інгредієнти між собою, 1 ст. л. сировини залити окропом (250 мл), поставити на водяну баню, дати закипіти, кип’ятити під кришкою протягом 5 хв. Знявши з вогню, настояти 45 хв, накривши рушником, потім процідити засіб і розділити на 3 рівні частини. Приймати за 30 хв до їди по 1 частині, точно дотримуючись дозування.
Трав’яні настоянки та настої
Найчастіше для лікування фіброаденоми молочної залози в народі використовують різні трав’яні настоянки. Можна скористатися одним дуже дієвим засобом - спиртовою настоянкою: треба взяти 200 г чаги, 200 мл коньяку чи спирту, по 50 г квітів і листя звіробою та деревію, плодів шипшини, соснових бруньок, полину, 200 мл соку алое, 500 г меду. Чагу загорнути в чисту тканину й за допомогою молоточка подрібнити. Потім покласти її в емальовану миску чи каструлю, додати туди ж усі інші інгредієнти, крім меду, соку алое й коньяку. У суміш влити 3 л охолодженої та відстояної перевареної води й поставити на плиту на слабкий вогонь. Варити суміш протягом 2 годин, але не можна допускати кипіння, щойно відвар починає закипати, каструлю слід ненадовго знімати чи зменшувати вогонь.
Через дві години ємність з відваром зняти з вогню й закутати теплою ковдрою, залишити в такому вигляді настоюватися на одну добу. Далі процідити через марлю, додати мед, сік алое, влити коньяк чи спирт і добре все перемішати до розчинення меду. Потім поставити в прохолодне місце ще на три доби.
Тепер можна починати лікування. Шість днів вживати відвар по 1 ч. л. за 30 хв до їди. Із сьомого дня дозу збільшити до 1 ст. л. перед їдою. Таким чином лікування продовжувати не менше трьох тижнів, а в деяких випадках і до трьох місяців.
Ефективно лікує пухлину збір, який називається «Маткове гніздо». У нього входять: 60 г кореня гадючника шестипелюсткового, по 20 г коренів гірчака зміїного, калгану, родовика, гадючника в’язолистого, вовчого тіла болотного. Потрібно додати по 20 г трави переступня білого, живокосту, ситника розлогого, білозору болотного, солодки, барбарису, глоду. Стільки ж оману, кореня аїру, кореня лопуха, кермеку, кульбаби. Ще потрібно таку ж кількість терну, шипшини, валеріани, герані криваво-червоної, бузини чорної. А також по 20 г кори калини, дуба, суплідь вільхи та чаги.
Усі складові подрібнюють, заливають 3 л горілки, настоюють протягом 30 діб. Потім настоянку проціджують і приймають по 1 ст. л. тричі на день до їди.
Лікування настоєм трав на воді: 10 г квіток ромашки лікарської настояти в 200 мл окропу й пити по 100 мл двічі на день після їди.
Настоянка для лікування мастопатії з кімнатної рослини арум. У народі є ще одна її назва - трилисник. І зовсім невипадково. Виявилося, що три листочки для цієї рослини - оптимальна кількість. Щойно з’являється четвертий, перший, найстаріший серед листя, починає жовтіти й підсихати. Ось він-то і є сировиною для приготування ліків. Узяти листок аруму завбільшки як долоня дорослої людини, подрібнити й додати 100 мл 70% спирту. Настояти в прохолодному темному місці протягом 10 діб.
Потім процідити й приймати суворо за схемою, додаючи в 1 ст. л. води, тричі на день: 1-о дня - 1 крапля; 2-о - 2 краплі; 3-о - 3 краплі й так далі, додаючи на день по одній краплі, до 52 крапель (відповідає 1 ч. л.). З цього моменту приймати по 1 ч. л. тричі на день. На курс лікування потрібно від 100 до 200 мл настоянки.
Соко- та олієтерапія
Лікування травами обов’язково потрібно поєднувати з лікуванням соками й оліями. Один із таких чудових засобів - сік калини. Заготувати ліки можна про запас, зберігати в холодильнику. Для цього змішують порівну сік калини й мед. Пити курсами, перші 20 днів вранці й увечері до їди по 1 ч. л. Після 20-денної перерви 20 днів приймати в той же час по 1 дес. л. Третій курс - також 20 днів приймати, але вже по 1 ст. л.
Можна використовувати сік звичайної свіжої картоплі, для чого її треба натерти й відтиснути за допомогою марлі. Приймати всередину за 20 хв до їди, по третині склянки, тричі на день. Курс лікування картопляним соком становить три тижні, після чого робиться перерва. За потреби курс повторити.
Для лікування фіброаденоми оліями використовують такий рецепт: 50 г трав’яної сировини заливають 0,5 л кукурудзяної чи маслинової олії, настоюють на сонці 3 доби. Потім підігрівають на водяній бані 3 години, відтискають. Просочений олією тампон вводять у піхву на ніч.
Лікувальними властивостями володіє олія на трав’яному зборі: подрібнити по 10 г кореня оману, гіркого полину, ромашки лікарської та по 20 г буркуну й кореня абутилону (рос. - канатник). Залити 800 мл кукурудзяної чи маслинової олії. Залишити для настоювання в темному місці на 24 доби, щодня збовтуючи, процідити. Уводити в піхву на ніч тампони, просочені цією сумішшю. Перед цим рекомендується спринцюватися настоєм ромашки, приготованим із розрахунку: 3 ст. л. сировини на 1 л окропу.
Для зовнішнього застосування рекомендую приготувати олію звіробою: в півлітрову пляшку, не втрамбовуючи, засипати квіти звіробою, залити доверху соняшниковою олією, щільно закрити й поставити на місяць у темне місце. Двічі на тиждень струшувати. Після настоювання перелити олію в пляшечку з темного скла, щовечора перед сном просочувати нею тампон і вводити в піхву.
Сіль, молоко і йод
Лікування сіллю. Про лікувальні властивості солі відомо давно, цей гарний засіб не раз допомагав багатьом жінкам позбутися фіброаденоми молочних залоз. Потрібно приготувати 1 ч. л. з верхом солі, 300 мл води, нагрітої до 60°С. Сіль розводять у воді, змочують тампон і накладають на 12 годин на низ живота в ділянці матки (у чоловіків – у ділянці простати) й на молочну залозу.
Лікування лимонною кислотою. Щодня розводити 2 чи 5 г лимонної кислоти в 200 мл талої, перевареної чи джерельної води. Приймати такий об’єм рідини за 2 рази після їди.
Лікування молоком і йодом. Молоко з йодом здатне розсмоктувати пухлини. Курс проводити за схемою, щодня збільшуючи чи зменшуючи кількість йоду. Пити вранці натщесерце, розчиняючи йод у третині склянки молока: 1-о дня - 1 крапля йоду; 2-о - 2 краплі, й так далі, дійшовши до 7 крапель. Потім потрібно зменшувати кількість йоду, довівши до 1 краплі. Зробити тижневу перерву й повторити лікувальний курс. Корисно проводити 4 курси.
Такий описаний вище перший етап лікування триває протягом 2 місяців. За ним слідує другий етап - застосування рослин із безпосереднім впливом на пухлину.
В’ячеслав ВАРНАВСЬКИЙ,
лікар, фітотерапевт.