ЇЖА — НАРІЖНИЙ КАМІНЬ НАШОГО ЗДОРОВ'Я

Поділитися:
ЇЖА — НАРІЖНИЙ КАМІНЬ НАШОГО ЗДОРОВ'Я

Здавалося б, це — давно заяложена істина й нікого нею не здивуєш. Але, тим не менш, вона залишається осторонь у нашому повсякденному житті. Ґрунт для захворювань часто створюємо ми собі самі — виделкою й ложкою. Щоденна їжа може спричинити процеси гниття й бродіння, що має наслідком дисбактеріоз у кишківнику. І тоді з'являються всі інші хвороби. Але їжа може стати ліками. Про це й говорила дієтолог Ірина АРТЕМЕНКО з нашими читачами, які спілкувалися з нею під час прямої телефонної лінії. Директор агропромислової фірми «Унава» знає не тільки, як випекти живий корисний і здоровий хліб, не тільки секрети, що криються в зернах, а й  що треба робити за різних захворювань. Ось деякі рекомендації, які можуть стати корисними й тим, хто не зміг додзвонитися.

За виразок  та гастритів відновлюймо слизову оболонку

Надія, м. Конотоп: У мене цілий букет хвороб — панкреатит, гастрит, дуоденіт, коліт, закрепи. Яку дієту порадите?
Ірина Артеменко. Гастродуоденіти — це порушення епітелію слизової оболонки. Вам треба її відновити. У малій концентрації приймайте запарені висівки й льон: 1ч. л. на 1 склянку окропу. Настояли — дайте охолонути й можете випити.
Вранці візьміть за правило натще обов'язково випивати 2 склянки теплої води. Через 30 хв вживайте 1 ч. л. нерафінованої сиродавленої соняшникової олії.
Вам потрібна щадна їжа: кисіль і тушковані чи парені овочі, в тому числі й помідори, крім огірків. Робіть випічку, вареники з сиром та кропом.
Також добре вживати шрот із зародків пшениці: у ньому містяться фітостероли, які відновлюють епітелій.
Від закрепів також допоможе англійська сіль — це сульфат магнію, який продається в аптеках. Але часто не вживати: 1 раз на тиждень.
І треба робити вправи: лежачи на спині, піднімаєте ноги, на вдиху випинаєте живіт на рахунок 5. На видиху втягуєте й напружуєте. Стежте за публікаціями в газеті — ми надамо схеми вправ для товстого кишківника.

Ніна Полікарпівна, м. Краматорськ: Мені 79 років. 10 років тому в мене була виразка дванадцятипалої кишки. І вона мене не турбує. Чи можу я використовувати висівки? І які саме? І як правильно: спершу з'їсти висівки, а потім кефір чи навпаки?
І.А.: Корисні всі висівки. Але вам їх треба вживати тільки в запареному вигляді. Спочатку п'єте кефір, а потім висівки. Однак для різноманітності чергуйте їх через день: одного дня — пшеничні, другого — вівсяні, третього — житні. Бо всі вони працюють по-різному. І бажано мати у своєму раціоні всі три види клітковини.
Найголовніше при цьому — якомога рідшою зробити саму консистенцію: 1 ст. л. на 1 склянку окропу. Можете дати трохи меду, але не цукру.

Лідія, Хмельницька обл .: Я перенесла багато операцій на кишківнику, а тепер у мене проблеми з травленням, турбують виразки.
І. А.: Ці операції у вас повністю погасили флору кишківника, й у вас тепер найгостріший дисбіоз. Із того, що я можу порекомендувати для її відновлення, — це застосовувати тільки водорозчинну клітковину: або шрот пшеничного зародка, або вівсяні висівки, або клітковину подорожника — вона є в аптеках.
Дуже добре полегшать ваш стан олія пшеничного зародка та екстракт. Це допоможе зміцнити імунну систему.) теж Тоді й виразка швидше загоїться. Треба їсти білок, а він (у шроті прискорює загоєння виразок. Ця продукція дуже лагідна, легко засвоюється вона, й після неї у вас не буде проблем, позаяк це дієтичний продукт.

За новоутворень усуваймо самоінтоксикацію

Василь, м. Кременчук: Як харчуватися в разі кісти?
І. А.: Кіста виникає внаслідок самоінтоксикації токсинів в організмі. Вам насамперед потрібно привести в порядок нирки та товстий кишківник, очистити його від паразитів, і тоді організм потихеньку з цим упорається сам.
Дуже добре для очищення кишківника вживати таку суміш: пижмо, полин, насіння гвоздики (їх можна придбати у відділі прянощів будь-якого супермаркета) — всі компоненти сухі й перетерті на порошок. Їх змішайте у співвідношенні 1:1:1 (за вагою). 1 ч. л. без верха суміші приймати 2 рази на день до їди, запиваючи водою. Приймати 15 днів. І краще готувати невеликі порції на кілька днів, щоб ефірні речовини й гіркоти, що містяться в лікарських рослинах, не вивітрювалися. Але це програма, яка працює тільки два рази на рік: у квітні та жовтні.
Вам потрібно ввести в раціон продукти-пробіотики й усунути дисбіоз. Пробіотики допомагають нашому організмові підтримувати в нормі травлення, не допускають розвитку інфекцій та запалень травного тракту, захищають від безлічі небезпечних захворювань.
Це — звичайний кефір, сир і твердий сир, продукти з сої (тофу, соус), артишоки, ріпчаста цибуля й цибуля-порей, свіжі банани, будь-які домашні соління й квашенина — капуста, огірки, помідори, мочені яблука; розсіл має бути натуральним — без оцту, й містити живі й корисні ферменти, що сприяють розмноженню корисних бактерій.

Варвара, м. Київ. У мене закрепи й пухлина Що робити?
І. А.: Новоутворення — це наслідок патогенної флори в кишківнику. Тому вам слід переглянути раціон: вилучити все біле, рафіноване, біле борошно протипоказане взагалі. А ось хліб із борошна другого сорту — раніше були  арнаутки, прямокутні буханці — можна. В ідеалі — можете купити борошно грубого помелу й випікати хліб. Жодних пиріжків, млинців. Вам не можна маргарину (а вся магазинна випічка — на маргарині).
І неодмінно треба ввести в раціон клітковину. Насіння льону — 1 ст. л. на 1 склянку окропу. Випиваєте юшечку, вона — як киселик, а потім з'їжте саме насіння. У ньому багато жіночих фітогормонів — це підтримає вашу ендокринну систему. І ліпше його вживати в першій половині дня.
Також бажано регулярно вживати тушковані овочі — до них звикання не буде. І на ніч — кисломолочку: 1 склянка на день, тільки бажано, щоб робили ви її самі. Розділіть її по півсклянки: вранці та ввечері. І 150 г сиру. І потрібно привести в порядок товстий кишківник. Для цього пропийте курс пробіотиків. Обов'язково на ніч мають  бути висівки, запарені окропом.
Обмежте молочні продукти та фрукти. Фрукти вживайте малими порціями (фруктоза дає газоутворення). Овочі, крім огірків, — тільки тушковані. І зараз черешні й вишні «пішли», потроху можна: 100 - 150 г за прийом, а за день — 400 г.

Ганна Петрівна, Запорізька обл .: У мене запори, резекція молочної залози (онкологія 1 стадії). Що їсти, щоб онкоклітини не розвивалися?
І. А.: Передусім перевірте нирки, взагалі 90% усіх жіночих фіброміом — це проблеми з нирками, хоч як дивно звучить. Вам треба пити ниркові чаї, олію лаванди, запарювати фенхель і корінь пирію. Треба чистити кров.
І пийте теплу чисту воду. Походили — попили. Узагалі бажано — кожні 5 хв по 1 ст. л. води. Та позаяк це нереально — пийте водичку щогодини, щоб вийшло 1,5 - 1,8 л протягом доби. Розбивайте порцію так, щоб не було навантаження на нирки.
І обов'язково — вичавки амаранту (шрот чи олія — продаються в магазинах і аптеках). Дуже добра за хворих нирок олія лаванди чи фенхеля — 2 - 3 крапельки на склянку води, або просто корінь пирію — заварюйте, як чай.
Харчування у вас має бути малими порціями 5 - 6 разів на день — каші, овочі тушковані, молочні продукти, але не більше 150 г сиру на день. Або ж 1 склянка молока чи кисляку — робіть самі. Картоплю можна тільки печену.

Урівноважить масу тіла — часте харчування

Людмила, м. Дніпро. Мені 60 років, як набрати масу тіла? І ще проблема з підшлунковою залозою.
І.А.: По-перше, вам потрібне часте харчування малими порціями. Воно ефективне як для зниження маси тіла, так і  для збільшення. І оскільки проблема з підшлунковою, — вилучіть із раціону рафіновані продукти. Перевірте стан вашого товстого кишківника за копрограмою (це фізичне, хімічне й бактеріологічне дослідження калу). Думаю, що у вас не засвоюються продукти, тому що або тонкий кишківник не працює, або  дисбіоз товстого кишківника. І продукти проходять через кишківник транзитом. А це означає, що наші помічники — бактерії — не справляються, бо їх замало.
Вам треба зробити аналіз на кортизол — гормон стресу. Якщо аналіз покаже, що кортизол підвищений, вам потрібні молитви, медитація, органна музика, ходьба — бодай 4 - 5 км на день. Середня швидкість — 4 км на годину. Підвищений рівень кортизолу фармацевтично не знімається, тільки природним способом. Підтверджено результатами: дуже добре знижує рівень кортизолу хоровий спів.
Вам слід уживати  парені й різноманітні страви. А якщо аналіз підтвердить дисбіоз, обов'язково додайте  клітковину, але тільки в запареному вигляді, й треба буде пропити пробіотики. Не вживайте нічого, що травмує слизову оболонку. Усе — щадне.
Запарюйте вранці екструдоване пшоно, воно м'яко проходить травний тракт і не травмує слизової оболонки.
- А ось лікар сказав мені, що не можна вживати пшона.
- Він, вочевидь, мав на увазі заварене пшоно. Але заварене пшоно та екструдоване пшоно по-різному впливають на шлунковий тракт. Екструдоване — це пластівці, як кукурудзяні, і його можна вживати навіть за панкреатиту. Це розчавлене пшоно, у ньому вже підготовлено білки, й вони зовсім по-іншому дають навантаження, їх спокійно можна застосовувати.
У пшоні дуже багато кремнію та міді. Тому сучасній людині воно просто конче потрібне для підтримання нервової та імунної систем.

Марія, с. Чернацьке: Чула, що не можна лузати насіння, бо воно піднімає тиск. Я гіпертонік, але дуже люблю його, можу за одним разом можу з'їсти цілу пачку.
- А як у вас із підшлунковою залозою? Бо від такої кількості вона може забитися.
- Часом дається взнаки.
- З огляду на це багато соняшникового насіння вам вживати не бажано. Якщо несила, то ліпше вже їжте гарбузове, але лущене. І дуже довго пережовуйте, щоб ви його не їли, а пили.
До гіпертонії насіння стосунку не має. Тиск високий тому, що у вас звужені судини. Вам треба їх упорядкувати, а для цього слід вживати жир Омега-3, який міститься в пшеничних зернах, риб'ячому жирі. А ще краще — жир печінки акули чи катрана (продається в пляшках), це одне й те саме. Він не дає навантаження на печінку й добрий для судин.
І обов'язково слід ввести в раціон продукти з амаранту, фруктозу, йогурти. Це — ваша сила й ваші розумові здібності.
І запарюйте льон: 1 ст. л. на 1 склянку окропу. У такий спосіб ви прочистите й зміцните судини. Ще знімають тиск скипидарні ванни за Залмановим і вправи.

Сергій, м. Київ: Моїй мамі 86. У неї гіпотонія, чи можна пити морквяний сік?
І. А.: Головна проблема гіпотонії — це нирки. І багато пити морквяного соку не можна. Краще вживати тушковану моркву, вона корисніша, ніж сира, й вона дуже потрібна: в ній міститься ретинол. І немає такого, щоб комусь не можна було вживати моркви. Вона може не засвоюватися лише в тому разі, якщо поганий тонкий кишківник.

За каменів і пліснявки знищуймо токсини

Галя, м. Маріуполь. У мене в нирках — камені, підкажіть, як позбутися їх.
І. А.: Для початку пропийте сушене коріння пирію: заварюєте, як чай, і п'єте протягом дня. Його можна купити на базарі, або ж у жовтні самому накопати. Воно дуже добре й лагідно чистить кров.
Камені утворюються через те, що нирки не справляються з виведенням токсинів. Вам треба відразу після сну пити 0,5 л теплої води й згодом протягом доби — ще не менше літра.
Добре приймати лавандову олію чи олію фенхеля — 1 - 2 крапельки. Кропову водичку з насіння кропу: 1 ч. л. насіння залити 200 мл окропу, 1 годину настояти й відцідити. Пити по чверті склянки 3 рази на день. Не можна нічого солоного. І потрібно обов'язково стежити за кишківником.
Ще добре вам раненько випити звичайної теплої води й через 30 хв — 1 ч. л.  сиродавленої олії.

Світлана, м. Одеса: Що робити з пліснявкою (рос. –молочница)? Як підняти імунітет і гемоглобін? Ще у мене набряки через лімфостаз і свербіж через гепатит.
І. А.: Пліснявка — це наслідки дисбіозу, це — грибок. Треба дуже обережно добирати препарати від неї, щоб не нашкодити печінці, а згодом неодмінно відновити мікрофлору кишківника й десь півроку дотримуватися дуже жорсткої дієти.
Цукру взагалі бути не повинно: грибок полюбляє солодощі. Фруктоза, глюкоза — це його їжа. Коли вам кажуть: одна піґулка — й пліснявки немає, — це неправда. Її можна вилікувати, але це — півроку копіткої праці. Без відновлення пробіотичної мікрофлори кишківника пліснявку ніколи не вилікувати.

Відновите кишківник — відновите всі функції в організмі.

Потрібно дуже багато клітковини. Вживайте  харчові висівки: пшеничні, вівсяні, в аптеці можна купити клітковину подорожника — в них є залізо, цинк, магній, дуже велика кількість вітамінів групи В.
Я б вам рекомендувала пити соду: 1 ст. л. соди заливаєте 150 мл окропу й доливаєте 100 мл свіжого молока. У такому вигляді сода дуже добре сприймається травним трактом.
Ще вранці пийте 0,5 л води, через 30 хв — 1 ч. л. сиродавленої олії. Я, наприклад, п'ю олію пшеничного зародка, бо завдяки наявності вітаміну Е в природному стані (наявні всі 8 ізомерів) і селену, всі вироби з пшеничного зародка (у їх числі й олія, й шрот, і екстракт) піднімають (зміцнюють, відновлюють) імунну систему природним способом.
Якось мені одна жінка розповіла, як її син попросив більше не давати йому екстракт пшеничного зародка, «бо всі у класі хворіють, а я, наче дурень, ходжу до школи».
Щодо лімфи. Найпростіше: тільки-но прокинулися — не встаючи з ліжка, підняли руки й ноги та потрусили ними. Цим ви запустили рух лімфи. Її треба «прокачувати». Робіть такий масаж: від правої основи шиї слід кулаком робити протяглі рухи, злегка натискаючи в напрямку лівої пахви. Лівою рукою — від основи шиї з лівого боку — до правої пахви.
І добре вранці після водички прийняти ентеросгель і корінь солодки — по 1 ст. л. кожного. Це дуже добре чистить лімфу.
І все треба робити в комплексі — вода, олія всередину, вправи, корінь солодки з ентеросгелем.
Щодо свербіння через гепатит, потрібно привести в порядок печінку — з цим добре справляються полин і розторопша. Кров можна почистити корінням пирію.
Щодо гемоглобіну — зробіть загальний аналіз крові. Якщо у вас низький рівень альбуміну — це транспортний білок, — гемоглобін підняти неможливо. Саме транспортні білки альбуміни розносять поживні речовини, в тому числі й залізо, по клітинах.
Вам можна свіже м'ясо, тільки без гормонів, амарант, шрот пшеничних зародків — у ньому дуже багато альбумінів.

Цукровий діабет і псоріаз — наслідок дисбактеріозу

Альбіна, м. Слов'янськ: У мене атонія кишківника та цукровий діабет, як їх позбутися?
І. А.: Одна з причин діабету 2-го типу — дисбактеріоз. Вам треба відрегулювати режим пиття, приймати вранці на голодний шлунок (після прийому води) протягом місяця 1 ч. л. сиродавленої соняшникової олії.
- А висівки мені можна?
- Якщо кишківник забитий, спочатку ліпше пити воду, запарену та настояну на висівках, протягом дня й без обмеження.
Вам потрібно більше ходити, позаяк у вас гіподинамія, робити різні фізичні вправи, вранці й увечері, лежачи, піднімати ноги.
І є така вправа, можете навіть лежачи її робити: по животу кулачком, слабоо надавлюючи, проводите з правого боку від апендикса й піднімаєтеся вгору прямо під реберця, потім повертаєте кулачок і проводите наліво, потім повертаєте вниз — ніби малюєте літеру «п». І так — 5 хв. Цим ви запускаєте свій товстий кишківник.
Такий масаж робіть уранці й увечері, згадали вдень — зробили, або встали, або лежачи. Але робите акуратно й потихеньку. Він дуже добре допомагає за слабкої перистальтики кишківника.
Їсти вам треба тушковані й печені овочі: печені гарбузи, топінамбур, брукву. Це ваші продукти. Фрукти — у розмеленому вигляді і небагато: вам потрібне часте харчування й малими порціями, й неодмінно треба ввести в раціон сиродавлені олії.
Ви встали, випили 0,5 л води та через 30 хв — 1 ч. л. олії. Дуже добрі олії — гірчична  (як антибіотик), рижєва, якщо немає, обмежтеся тільки гірчичною, кисломолочка — це ваше харчування.
- А можна пшеницю?
- Не варто — від неї у вас буде газоутворення, подразнення в шлунку.
- А кукурудзу?
- Якщо вона не модифікована, можна. У ній багато кальцію. До будь-якої випічки додаєте 30% кукурудзяного борошна.

Тетяна, м. Київ: Що за псоріазу робити?
І. А.: Псоріаз — це завжди дисбіоз. Порушено баланс кишкової флори. Тому потрібно лікувати товстий кишківник і нерви, а точніше, підвищувати стресостійкість. І ще потрібні вітаміни групи В. На ніч висівки — приймати до півроку, поки не відновиться флора. У крові людини, що часто нервує, зазвичай підвищений рівень гормону кортизолу, тому треба навчитися керувати своїми емоціями.
- А ось я п'ю трави, вони можуть допомогти?
- Ви перелічили трави, що насичені вітаміном С, чистять кров і протипаразитарні. Так, вони добрі. Але це — третя лінія лікування. Перша лінія — це кишківник. Поки він не буде відновлений, трави на повну силу не діятимуть.
Псоріаз — це наслідок токсикації. Патогенна флора «рулить», бо через шкіру виводяться продукти життєдіяльності, що їх виробляє саме патогенна флора. Дисбіоз небезпечний тим, що не виробляється та не синтезується вітамін В12, не синтезується фолієва кислота та інші життєво важливі вітаміни, гормони й ферменти, оцтова, олійна й бурштинова кислоти. А якраз вони обмежують ріст патогенної флори.
А позаяк пробіотична флора в належній кількості відсутня — просто нема кому синтезувати, то патогени й «підводять голову». А там такі токсини, що людину можуть до самогубства довести, вони впливають на мозок. До слова, більшість депресій легко коригується дієтою.
І шкірні проблеми — це найменше лихо. У моїй практиці був випадок, коли за допомогою самих лише висівок у молодого чоловіка зник псоріаз. Крім того, що вони очищують кишківник від паразитів і відновлюють флору, вони містять вітаміни групи В та цинк, який «любить» шкіра. А всі мазі від псоріазу — на цинку. І в разі вживання висівок відбувається лікування хвороби зсередини.
І засмагайте на сонечку — виробляйте вітамін D.

Вибираємо здорові продукти

Володимир, м. Чернігів: Як вибрати здорові продукти на полицях магазинів?
І. А.: Уважно читайте етикетки. Добре борошно може бути тільки з доброго зерна. Тобто, не нижче 2 класу. Якісне борошно дешевим бути не може апріорі. Дивіться, щоб не було добавок, синтетичних продуктів. Якщо є Е-шки, ароматизатори, ідентичні натуральним, — це не ваші продукти. І табу — на маргарин та рафіновану продукцію.
- У моїх дочок алергія.
- Будь-яка алергія — це проблема з тонким кишківником. Треба робити аналізи. Спостерігати реакцію на продукти. Вашим дівчаткам не можна їсти синтетичну їжу. Ми якось спостерігали одну дівчинку, яка у 18 років схотіла жити самостійно, без батьківського піклування, й місяць харчувалася в Макдональдсі. І протягом цього місяця в неї утворилася відкрита виразка. А була ж здорова домашня дитина. Отож, харчування — це наріжний камінь нашого здоров'я. биране
Насамперед — режимне харчування, бо передусім треба відновити слизову. А це — якісні молочні продукти в раціоні, але в невеликій кількості. Кисломолочні можна протягом дня, а незбиране молоко — тільки на ніч. Стежте за публікаціями в газеті, ми розповімо, як правильно робити розрахунок білків. Тому що, коли молоко в межах норми, воно й кальцієм збагачує, й свою роботу робить. А вище норми — кальцій вимивається. Ми пояснимо цей механізм.
- Ще одне питання: у моєї мами (84 роки) проблеми з колінами.
- Мамі вашій дуже добре б вживати кунжутну олію чи просто кунжут, у ньому багато Са. І ще добре знайти олію маку. У ній теж багато Са. Білок у цьому віці, щоб не було навантаження, має бути легким — рослинного походження. І кунжут у цьому плані також дуже добре розав’язує питання.

Євген Олександрович, Луганська обл .: Як вибрати здорову дієту за остеохондрозу?
І. А.: Я рекомендую вам узяти за звичку ввечері робити ножні ванни з содою. Вони не мають протипоказань. На миску потрібно не більше 2 ст. л. соди. Річ у тім, що в організмі все взаємопов'язано, й ступня — це наша третя нирка. Сода сприяє виведенню солей, причому, дуже інтенсивно. І що частіше ви робитимете такі ванночки, то краще. Читаєте, дивитеся телевізор, розмовляєте по телефону — нехай ноги будуть у мисці, бажано — до 40 хв.
І обов'язково в раціон харчування вам треба ввести продукти з клітковиною. Тому що пробіотики в нашому товстому кишківнику допомагають засвоювати кальцій і виводити токсини. Адже остеохондроз утворився не просто так. Організмові треба вивести токсини, й він їх відкладає в кістки. Тобто кістки — це депо. І організмові треба допомогти, щоб їх вивести. А допомагають у цьому плані нирки й товстий кишківник. Остеохондроз свідчить про те, що нирка не справляється зі своїми обов'язками. Є також у вашому організмі й кишковий токсикоз.
Допомога для полегшення роботи нирок — п'єте вранці натще 0,5 л води, потім через 30 хв вживаєте 1 ч. л. нерафінованої олії. Добре пити ниркові чаї.
Потрібно обов'язково відновити свою пробіотичну флору. А для цього треба їсти клітковину. Вона є в сирі, овочах, фруктах, у борошні грубого помелу, пшеничних висівках. Вам слід відмовитися від рафінованої продукції та продукції, що містить маргарин, вивести з раціону вироби з білого борошна та ввести — з цільного. І вже одним цим ви зробите собі неоціненну послугу.

Пограйтеся з дітками, щоб не болів животик

Надія, Львівська обл .: Я - бабуся 9-місячної дитини. А в неї постійні закрепи. Як зарадити?
І.А.: А чим дитина харчується?
- На штучному харчуванні.
- Годуйте її часто й давайте малі порції. Солодких каш не можна. І давайте просто чисту водичку. Можна додати в неї 1 краплинку лимонного соку.
- А нам сказали ставити гліцеринові свічки, щоб тріщин не було.
- Свічки й газовивідні рурочки — це швидка допомога, але не лікування. Вашому онукові заварюйте висівки, але давайте тільки водичку від них пити — 1 ч. л.
І обов'язково зробіть йому водичку з насіння фенхеля: запарте 1 ч. л. на 1 склянку, і нехай п'є, скільки схоче.
Ще обов'язково зробіть малюкові масажик животика: погладьте за годинниковою стрілкою, потім підніміть ніжки й притисніть до живота. Також дітки люблять, коли з ними граються в таку гру: тримайте дитину за ніжки, щоб вона ходила на ручках униз головою. Ще в такому положенні, тримаючи за ноги, можна розгойдувати й кружити. У 9 місяців уже можна так погратися.
Але така ситуація — не жарти. Закрепи — це проблеми з кишківником, і розв’язати її треба зараз. Я рекомендую знайти вам дуже доброго хірурга, бо може бути ще й така проблема, як нерозвинена плівка, яка є в задньому проході, й вона має розсмоктуватися ще в лоні на 9-му місяці вагітності. Якщо цього не відбувається з якихось причин, то в дитини також будуть закрепи. Узагалі такі речі виявляють у місяць-півтора під час огляду в хірурга.

Андрій, м. Вінниця: У нас вашої продукції немає, як нам бути?
І.А.: Ми — виробники, а представники торгівлі не завжди беруть на реалізацію нашу здорову продукцію з різних причин: іноді просто про неї не знають чи недооцінюють важливість здорового харчування. Тому нам потрібна допомога свідомих споживачів.
Наведу вам приклад. Одна активна пенсіонерка з лівого берега Дніпра в Києві, а там нашу продукцію мало представлено, знайшла магазин здорового харчування й переконала представників приїхати до нас, ознайомитися з нашою продукцією та реалізовувати її. Ось у такому ракурсі ми можемо спільно працювати. Ви в себе у своєму місті шукайте магазин, який зацікавлений у реалізації продуктів здорового харчування.
Я з радістю надам матеріал щодо раціонального харчування. Поки людина жива, можна виправити або, як мінімум, скоригувати й полегшити стан. Потрібні: бажання, інформація, якісний продукт і системний похід.

Як зробити живий здоровий хліб удома

Закваска: цільнозернове борошно (0,5 склянки) й воду (третина склянки) розмішати до консистенції сметани. Залишаємо на столі, накривши марлею, щоб не потрапляв пил. Орієнтуємося на запах. Має бути фруктовий запах компоту. Але спочатку він буде бродильний. Перемішуємо закваску щодня. Через 4 - 7 діб, тільки-но з'явиться фруктовий запах і пішли бульбашки, — закваска готова. Зберігати в холодильнику.
Цієї закваски для випікання хліба  будемо брати 2 ст. л. на 400 г борошна. До решти знову додаємо 2 ст. л. борошна та 2 ст. л. води (скільки закваски взяли, стільки ж додали), розмішали й поставили в холодильник. Це називається «підгодувати закваску». І вона зберігається роками.
Якщо виїхали, — залишили в холодильнику, нещільно прикривши кришкою. Тільки в скляній тарі. Після перерви закваску дістаємо, перемішуємо, додаємо зовсім небагато борошна й води, залишаємо  приміщенні на якийсь час. З'являються бульбашки — закваска починає активно «рости», більшати в розмірах.
Підготовка тіста та випікання: до закваски додаємо борошно (із розрахунку на 2 ст. л. закваски — 400 г борошна), олію (1 ст. л.), цукор чи мед (1 ч. – 1 ст. л.), сіль, воду (на око).  Розводимо до консистенції дуже густої сметани, щоб ложка в ній стояла. Навіть коли візьмемо в руки, вона має тримати форму. Змащуємо формочку олією та обсипаємо або висівками, або манкою. Під час випікання вона підсушується й дає гарний колір і дуже смачна.
У форму накладаємо на дві третини цієї консистенції (не до верху) й ставимо підходити. Увечері розмісили, залишили на ніч сходити, вранці увімкнули духовку йвипікаємо 30 хв за температури 200°С і далі 15 хв — за температури 230°С. Або вранці розмішали — ввечері спекли. Вимішувати не треба. Це називається формовий хліб.