У віці за сорок у тілі жінки починаються вікові трансформації. З’являються розлади менструальної функції, можлива поява доброякісних та передракових новоутворень, виникнення мамологічних проблем. Ці сигнали перебудови організму спричинені зміною функціонування яєчників і гормонального тла.
На здоров’я жінки суттєво впливають три основні статеві гормони.
Естроген дає зволоження та щільність слизовим оболонкам, шкірі, зумовлює існування лібідо; андроген - відповідає за соціальну реалізацію, інтелект, м’язову силу, здатність відчувати оргазм; прогестерон породжує задоволення, гармонію із собою, спокій.
Порушення співвідношень цих гормонів часто зумовлює такі дискомфортні відчутті, як сухість у піхві, втома, втрата лібідо, безсоння, зміни в настрої, припливи жару, депресивні стани. Саме вони часто досить гостро проявляються в період менопаузального переходу – від пре- до постменопаузи, що триває в середньому із 45 до 55 років.
У цей час через зниження рівня гормонів, зокрема, прогестерону й естрогену, можуть випадати зуби, погіршитися пам’ять, розвиватися хвороба Альцгеймера, з’явитися сечостатеві розлади, остеопороз.
Що відбувається в тілі жінки в цей перехідний час, як запобігти ускладненням у разі настання менопаузального переходу та відчувати всі барви зрілого жіночого життя, - в інтерв’ю доктора медичних наук, професора кафедри акушерства, гінекології та перинатології НМАПО ім. П.Л. Шупика, лікаря акушера-гінеколога вищої категорії Наталії ПЕДАЧЕНКО.
Як зарадити сухості слизових оболонок
- Від чого залежить здоров’я піхви та які зміни в ній відбуваються разом із переходом жінки в поважніший вік?
- Велику роль у здоровому функціонуванні цього органа відіграє слизова оболонка, на яку теж впливають три основні статеві гормони.
Їх правильний баланс є підгрунтям здоров’я піхви – створення умов, щоб вона мала зволожену слизову оболонку, пружність і сильний м’язовий каркас, кислий pH, достатньо корисних лактобактерій.
Тобто якщо розкрутити цей ланцюжок у зворотному напрямку, то дисбаланс рH, нестача корисних лактобактерій у жінки репродуктивного віку є свідченням гормонального дисбалансу. Саме на цьому тлі, зокрема, розвивається поширене, небезпечне захворювання - бактеріальний вагіноз, а згодом і атрофічний кольпіт.
Баквагіноз супроводжується рідкими білувато-жовтуватими виділеннями з риб'ячим запахом. За нього створюються умови для інтегрування в структуру слизової оболонки шийки матки вірусу папіломи людини, що з часом може призводити до розвитку раку шийки матки. Тому здорова слизова оболонка, достатня кількість гормонів, зокрема естрогену, є вкрай важливими для здоров'я жінки.
Природним чином рівень гормонів починає зменшуватися в період менопаузи, у віці близько 48 років - прогестерону, а потім естрогену. Адже яєчники виконали свою головну роль, реалізувавши репродуктивну функцію, й щомісячна овуляція для зачаття вже не потрібна.
Та такі зміни не лишаються для жінки непоміченими. Зокрема, зменшення вироблення цих гормонів впливає на зменшення задоволеності собою, знижується зволоження та щільність слизових оболонок, шкіри та інших тканин. У зв’язку з цим жінки починають скаржитися на печіння, сухість, відсутність виділень під час статевого життя. Відтак те, що раніше приносило задоволення, тепер перетворюється на гострий біль. Жінки починають уникати статевих стосунків, через це впадають у депресію, виникають непорозуміння та сварки зі своїми чоловіками.
Але це не потрібно терпіти. Жінка може продовжити повноцінне подружнє життя й уникнути неприємних симптомів завдяки сучасній гормонотерапії. Якщо вона скаржиться лише на сухість у піхві та дискомфорт під час статевих стосунків, їй може бути достатньо введення в піхву свічок, що містять у своєму складі естріол - це форма естрогену що впливає на товщину та здоров'я слизових покривів. Жінка може застосовувати їх пожиттєво й за досить короткий час зняти всі неприємні відчуття.
Приливи – симптом, яким не можна нехтувати
Якщо в жінки є тяжкі клімактеричні симптоми, тобто понад 5-7 припливів на добу, ними не потрібно нехтувати. Згідно з дослідженнями провідних науковців-кардіологів, припливи не лише призводять до безсоння, погіршення настрою, такі прояви клімактеричного синдрому з часом можуть спровокувати появу кардіологічних захворювань - ішемічної хвороби серця, інфаркту чи інсульту.
Таким жінкам потрібно підібрати гормональні препарати комплексної дії. Тож вкрай рекомендую для цього звернутися до лікаря-гінеколога, який після комплексного гінекологічного обстеження, а також дослідження стану молочних залоз, серцево-судинної системи суміжними спеціалістами, вивчення артеріального тиску, сироваткових рівнів холестерину та тригліцеридів, призначить належну гормональну терапію.
Це можуть бути пігулки або гормональні гелі, які наносять на шкіру. Такі сучасні методи терапії мають системну дію та, залежно від препарату, чинитимуть вплив не лише на слизові оболонки вульвовагінальної зони, тонус шкіри, а й на серцево-судинну систему, профілактиктувати появу деменції (стареча недоумкуватість), хвороби Альцгеймера.
- Деякі жінки остерігаються приймати гормональні препарати, побоюючись, що після них вони можуть погладшати. Чи можуть сучасні гормональні препарати так подіяти на організм жінки?
- Досить часто слово «гормони» асоціюється з тим, що прийом гормональних препаратів небезпечний і шкідливий, але жінки про них мало знають. Гормони є дуже різними й різної дії. Так, якщо є проблеми з недостатнім виробленням гормонів щитоподібною залозою, людина швидко набирає масу тіла, стає загальмованою, кволою, сповільнюється метаболізм. Якщо такій жінці за показаннями призначити тиреоїдний гормон, вона не лише ліпше почуватиметься, а й схудне.
Так само, якщо підшлункова залоза недостатньо виробляє гормону інсуліну, то людина часто гладшає, в неї виникає цукровий діабет. І якщо такій пацієнтці не призначити інсулін, це може призвести до ускладнень захворювання й навіть смерті. Тому гормональна терапія в багатьох випадках є не лише важливою в підтриманні якості й тривалості життя, а й життєво потрібною.
Коли до мене приходять пацієнтки зі скаргами, що не можуть схуднути, спершу розбираємося, які гормональні порушення лежать в основі цього. В разі потреби відновлюємо функцію щитоподібної залози, потім визначаємо, чи потрібно призначати препарати на основі естрогенів. Адже з віком зменшується їх вироблення, через що також жінка повнішає.
Гормонотерапія проти зайвої ваги й неврозів
- Часто в період менопаузи в жінки погіршується сон, їй сняться жахи. Це винятково наслідок гормонального дисбалансу?
- Наразі вчені ще не дійшли остаточного висновку, що передусім призводить до розвитку безсоння в зрілому віці. Чи сон порушується через дефіцит естрогенів, чи припливи, які відбуваються часто вночі, заважають жінці нормально спати. Думаю, що обидві думки правильні. Застосування естрогенотерапії дає можливість швидко відновити якісний сон і уникнути загострення психічних станів. Адже деякі пацієнтки змушені навіть лікуватися в психіатричних відділеннях від наслідків такого систематичного недосипляння та тривожно-депресивних станів, пов'язаних із менопаузою.
Окрім гормональних препаратів, для профілактики та лікування припливів у період менопаузи підходять також фітозасоби на основі сої та кореня цимицифуги, що нормалізують гормональне тло жінки. Вони довели свою ефективність з огляду на зменшення вегетативних розладів, але, як і всі препарати, їх слід застосовувати тільки під наглядом лікаря.
Лікарські рослини для інтимного догляду
- Який може бути інтимний гігієнічний догляд у цей час?
- Із гігієнічною метою добре застосовувати відвари лікарських рослин, таких як шавлія, ромашка, календула. Берете по щіпочці кожної трави, заливаєте окропом і варите на слабкому вогні кілька хвилин. Дати дещо охолонути, процідити й можна застосовувати для гігієнічного догляду за геніталіями.
Проте, особливо в період менопаузи, не варто ними спринцюватися. Введення всередину піхви твердого наконечника спринцівки може травмувати стоншену слизову оболонку та спричиняти додаткові проблеми. Тому з навару цих трав краще робити ванночки на 10-15 хвилин або застосовувати зовнішньо двічі на добу.
Якщо опускаються органи
- Для періоду менопаузи характерні опущення різних органів, зокрема, й матки. Із чим пов'язана така втрата тонусу органів і тканин, що їх підтримують?
- Такі вікові зміни, опущення органів малого таза, теж пов’язані з недостатністю гормонів. У багатьох жінок ці проблеми генетичні в роду. Досить часто в разі випадання матки та інших подібних інтимних проблем жінкам роблять відповідні пластичні операції, але вони мають відбуватися тільки після гормональної терапії та відновлення якості й пружності тканин органів малого таза.
Для профілактики й запобігання опущенню органів малого таза: сечового міхура, матки, стінок піхви, прямої кишки, добре підходить гімнастика за Кегелем. Вона дуже корисна для здоров’я в жінки в будь-якому віці, для підтримки хорошого самопочуття, її бажано почати робити хоча б за кілька років до початку менопаузи.
Вона тренує м’язи тазового дна, які підтримують у правильному положенні органи та впливають на процеси дефекації, сечовипускання, пологів. Ця гімнастика зміцнює групи інтимних м’язів, що також робить відчуття під час статевого акту яскравішими.
Врахуйте, ці вправи протипоказано робити, якщо вже є виражене опущення органів малого таза, за геморою, пліснявки, хламідіозу, загострень гінекологічних та урологічних захворювань.
Починати заняття найкраще сидячи чи лежачи, а потім можна виконувати вправи й стоячи. Під час гімнастики потрібно максимально розслабити все тіло та напружувати тільки потрібну групу м’язів. Щоб зрозуміти, які саме м’язи мають скорочуватися, уявіть, що вам потрібно втримати сечовипускання, ось їх і тренуймо. В основу цієї гімнастики покладено чергування напруження та розслаблення м’язів тазового дна (МТД).
Комплекс вправ Кегеля
Класика. Стисніть МТД на 5–7 секунд, після чого розслабтеся на 1–2 секунди.
Кліпання. Упродовж 7 секунд скорочуйте МТД максимально швидко, після чого розслабтеся на 3–5 секунд.
Вдихи. Під час глибокого вдиху повільно напружуйте МТД. Залиштеся в цьому стані на 3 секунди, а потім плавно видихніть і розслабтеся. Паузи для відпочинку немає.
Виштовхування. Відрізняється від «Вдихів» тим, що видих і розслаблення МТД слід робити максимально різко.
Стримування. Швидко та інтенсивно стисніть МТД та втримуйте їх у напруженні впродовж 10 секунд. Кожне наступне стискування має тривати на 1–2 секунди довше. Пауза для відпочинку — 3–5 секунд.
Ліфт. Вправа схожа на «Вдихи», але виконувати її потрібно не плавно, а ривками.
Почніть із 5–6 повторів трьох вправ (на вибір). Максимальна кількість повторень однієї вправи: № 1–5 — 10 разів, а № 6 — 4 рази. Поступово збільшуйте кількість повторень і додавайте нові вправи. Уся гімнастика Кегеля триває 10–12 хвилин. Робити її можна 1–3 рази на день.
Про вітаміни В та Д й інші важливі аспекти
- Починаючи з 40 років, що мають робити жінки для профілактики ускладнень клімактеричного синдрому?
- Нині світові наукові ендокринологічні, акушерсько-гінекологічні, серцево-судинні спільноти рекомендують жінкам підтримувати нормальну масу тіла та здоровий спосіб життя. Що більше нам років, то більше ми маємо рухатися, бо набір маси тіла з віком пов'язаний не лише з дефіцитом естрогену, а й із малорухомим способом життя. Адже коли в жінки яєчники перестають виробляти гормони, абдомінальні жирові відкладення стають важливим ендокринним органом і можуть спровокувати багато проблем зі здоров’ям.
Слід переглянути й харчування: відмовитися від солодкого, борошняного, смаженого та копченого. У меню мають бути поліненасичені жирні кислоти, джерела їх - горіхи, жирні сорти риби (споживати кілька разів на тиждень). Рекомендується середземноморська дієта, що полягає у введенні в раціон великої кількості овочів і фруктів, оливкової олії.
Особливу увагу слід звернути на достатню кількість вітамінів. Одними з ключових є вітаміни групи В та D. Їх достатній рівень в організмі зменшує тривожність, депресію та інші негативні прояви клімаксу. Та якщо вітаміни групи В можна відносно легко отримати з печінки, зелені, яєць, то з ключовим прогормоном D ситуація складніша. Він має синтезуватися під час потрапляння сонячних променів на шкіру, але в наших широтах невідповідний кут заломлення променів, тож у значної кількості жінок вітаміну D бракує.
Щоб визначити, чи його нестача не провокує появу неприємних клімактеричних симптомів, можна здати кров і перевірити кількість вітаміну D в організмі. Опісля лікар підбере потрібну вам дозу. Затверджені світовим ендокринологічним співтовариством норми для людей за 50 і старших - 6000 МО, для вагітних - 2000, за ожиріння - 4000.
Дотримання достатньої норми, особливо в період клімаксу, - справді важливе, адже, лишень скоригувавши рівень вітаміну D, можна усунути цілий комплекс психологічних, вегетосудинних та обмінно-ендокринологічних порушень у цей непростий для жінки час.
Розмовляла Валентина Берник.