ЛІКУВАЛЬНІ СВІЧКИ — ЕФЕКТИВНИЙ ЗАСІБ ЗА РІЗНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ

Поділитися:
ЛІКУВАЛЬНІ СВІЧКИ — ЕФЕКТИВНИЙ ЗАСІБ ЗА РІЗНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ

Переваги очевидні

Застосування в лікуванні різних захворювань лікувальних свічок має очевидні переваги над таблетками. Усім відомо, що лікарські речовини, потрапляючи в кров, всмоктуються й впливають на весь організм. Зрозуміло також, що на ліки, які потрапили в шлунок і кишечник, діє безліч травних ферментів. Вони потрапляють то в кисле середовище, то в лужне, можуть взаємодіяти з частинками їжі. До того ж, всмоктуючись із кишечнику, речовини з таблеток надходять у печінку. Там теж є багато ферментів, які можуть зруйнувати ліки. Тому іноді після всіх цих перетворень у кров потрапляє лише 10—20% від прийнятої дози ліків.
Ліки, які потрапили в пряму кишку за допомогою свічок, всмоктуються відразу в кров, минаючи печінку. Лікарські речовини та біологічно активні сполуки діють як місцево, так і по різних ділянках організму, всмоктуючись у нижній частині прямої кишки через лімфатичну й венозну системи малого таза. До того ж їм не доводиться «проходити» через увесь травний тракт. Отже, перевага супозиторіїв полягає в тому, що лікарська речовина надходить у кров швидко (через 30 хвилин близько 50%, через 1 годину — 100%), минувши травний тракт, не наражаючись на руйнування в печінці.
Під час використання супозиторіїв практично відсутні алергійні реакції, а саме введення свічок досить просте й безболісне. Тому зараз усе більше ліків стали випускати у вигляді лікувальних свічок. Є недоліки, але вони не настільки вагомі. Так, після введення свічки потрібно неодмінно полежати, а це не завжди можливо. Також певні засоби дещо подразнюють слизову оболонку прямої кишки.
Слід сказати, що деяким лікам обов’язково треба побувати в печінці, аби почати надавати цілющу дію. Тому зараз між таблетками та свічками склалася відносна рівновага. Ті ліки, які ліпше використовувати у свічках, стали випускати саме в цій формі. А багато засобів є й у вигляді таблеток, і у вигляді свічок. Наприклад, вранці можна випити таблетку, а на ніч — ввести свічку.

Показання та протипоказання

Найчастіше застосовуються два види свічок: вагінальні та ректальні. Готують їх на маслі какао, з яким змішують різні лікарські речовини. Перші з них зазвичай використовують для лікування різних хвороб жіночих статевих органів. А ось ректальні свічки, призначені для введення у пряму кишку, можна розділити на дві великі групи. До першої групи відносять ті свічки, які діють у місці введення. Вони можуть володіти, наприклад, протигеморойним ефектом.
Свічки мають і протипоказання. Так, наприклад, лікувальними свічками, що містять у своєму складі беладону, не можна користуватися людям, які страждають від глаукоми.
Тривале (протягом одного-двох місяців) застосування свічок призводить до того, що організм до них звикає й вони перестають діяти. Особливо слід наголосити, що не рекомендується часто користуватися свічками в разі запорів. Систематичне застосування свічок у таких випадках розслабляє нервово-м’язовий апарат кишечнику й тоді стає ще важче зумовити самостійні випорожнення.
Найчастіше і в свічках, і в таблетках випускають знеболювальні препарати. Більшість із них знижують підвищену температуру тіла. Свічками можна лікувати навіть вірусний гепатит. Випускають спеціальний препарат у свічках, який можна застосовувати в разі різних інфекційних захворювань. Він чинить лікувальну дію за гострих і хронічних вірусних гепатитів B, С, D, а також допомагає в лікуванні герпесу, хламідіозу та мікоплазмозу.
У боротьбі зі стафілококами, стрептококами й деякими іншими бактеріями на основі евкаліпта розроблено препарат антибактеріальної і протизапальної дії. Для боротьби із пліснявкою також є досить відомі ефективні аптечні препарати у свічках. Для лікування дисбактеріозу застосовують свічки, які містять живі лактобактерії.
Свічки із прополісом у сучасній медицині є одними з найпопулярніших і поширених засобів, насамперед для лікування простатиту й геморою, а також гінекологічних захворювань. Їх популярність пояснюється високою ефективністю, адже цілющі властивості прополісу відомі здавна, а слизова оболонка легко всотує лікувальні речовини. Важливо визначити, на якій стадії розвитку захворювання, в деяких випадках свічки потрібно замінити іншими препаратами.
Свічки з прополісом широко застосовують у гінекології. За їх допомогою лікують такі жіночі захворювання, як кандидоз, чи пліснявка, бактеріальний вагіноз, ерозія, ендометріоз, а також кольпіт і вагініт.
Фіторові свічки з прополісом застосовують як протизапальні та ранозагоювальні. Вони ефективно борються з мікробами, бактеріями та вірусами, а також стимулюють процеси регенерації тканин і клітин, унаслідок чого ушкоджені ділянки набагато швидше загоюються. Цей препарат підвищує захисні можливості імунної системи й перешкоджає виникненню запалень. Цей засіб підходить для лікування геморою, тріщин у задньому проході, колітів, вагінітів, уретриту, простатиту, циститу, ерозії шийки матки, аднекситу. Термін лікування - від п’яти до семи днів. Варто також пам’ятати, що фіторові свічки використовують зазвичай тоді, коли є свіжі чи такі ушкодження, які вже загоюються, а запалення краще лікувати іншими свічками.

Не лише лікують, а й запобігають хворобам

Геморой — досить поширене захворювання, причинами якого найчастіше є сидячий спосіб життя, мала рухливість, порушення роботи кишечнику, а також поганий кровообіг. Допоможуть упоратися з цим захворюванням, коли хвороба не дуже задавнена, свічки з прополісом. Лікування геморою відбувається завдяки знищенню бактерій, а також зняттю запального процесу.
Прополіс, який є одним з основних компонентів, узагалі чудово допомагає впоратися з безліччю захворювань сечостатевої системи. Він знімає запалення, неприємні відчуття, а також знищує хвороботворні мікроби та зміцнює імунітет. Протипоказань до застосування ліків на основі прополісу практично немає, за винятком підвищеної чутливості до продуктів бджільництва.
Якщо у людини є хронічний чи гострий простатит, доброякісна гіпертрофія простати, якщо порушена еректильна функція, знизилася активність сперматозоїдів, призначають свічки, до складу яких входить таке: активований прополіс, масло какао, сушена перга, маточне молочко, бджолиний віск, обніжки (пилок), гірський, натуральний мед і безводний ланолін.
Свічки від простатиту використовують практично завжди, оскільки свічки лікують не лише запальні ураження простати, а й чинять профілактичну дію на пряму кишку. Лікування простатиту свічками — це популярний і досить ефективний спосіб боротьби із запальними процесами в передміхуровій залозі. Для підтримання її працездатності потрібно починати лікування за будь-яких запалень.
Ректальні свічки в разі простатиту за своїм принципом дії схожі з мікроклізмами. Тільки замість води використовуються лікарські речовини, олії та жири. До складу свічок можуть входити анестетики, протизапальні й антибактеріальні речовини, спазмолітики й натуральні наповнювачі як рослинного, так і тваринного походження. Основу ректальних свічок для лікування простатиту, як правило, становить кокосова олія. Цей інгредієнт сприяє швидкому всмоктуванню лікарських речовин, які містяться в супозиторіях. Ще одна обов’язкова складова ректальних свічок — це вітаміни, які чинять на організм загальнозміцнювальну дію.
Для досягнення лікувального ефекту свічка має бути розміщена в прямій кишці, навпроти простати. Тому супозиторії слід вводити глибоко, а для запобігання їх зміщенню після процедури полежати 20—30 хвилин.
Свічки від простатиту з антибіотиком мають протизапальний ефект і прискорюють процес лікування. Особливість антибіотика в тому, що він накопичується в організмі, тобто бореться з простатитом цілодобово, порційно видаючи захисні властивості в організм. Якщо у пацієнта гостра форма простатиту, то призначають свічки як мінімум на місяць. Свічки від простатиту з антибіотиком знімають спазми, усувають дискомфорт і прискорюють процес одужання.
Ректальні супозиторії призначають і для профілактики простатиту. Це дає змогу контролювати процес одужання й за потреби використовувати додаткові препарати. Як правило, антибіотики призначають для застосування протягом місяця, а в деяких випадках і довше. Найчастіше призначають свічки зі спазмолітиками. Свічки допомагають відновити нормальне сечовипускання й запобігають застою секрету, що може призвести до тромбозу дрібних судин.
У разі ерозій шийки матки, анальних тріщин, дивертикулів використовують свічки з олійним екстрактом насіння амаранту та квіток календули — це лікувальні свічки з імуномодулювальним, загальнозміцнювальним, антисептичним ефектом. Біль в анальному отворі знімають свічки з олійним екстрактом льону (лляна олія) та чистотілу. Такі свічки мають протигрибковий ефект. Вони також добре лікують кандидоз.
Поліпшують зсідання крові, загоюють тріщини свічки з жиром печінки акули, вони також швидко знімають біль.
У разі герпесу, гельмінтів, ерозій, стрептококів і стафілококів застосовують свічки з олійним екстрактом зеленого волоського горіха й олією чайного дерева. Вони мають противірусний, протипаразитарний, імуномодулювальний ефект.
За циститів, уретритів, як кровоспинний та спазмолітичний засіб рекомендую використовувати свічки з екстрактом кори та листя дуба й олії ялівцю. Вони мають протинабряковий, тонізувальний та загальнозміцнювальний ефект.
У разі фіброміом, клімаксу, менструальних збоїв та всіх захворювань статевої та сечової системи застосовують свічки з олійним екстрактом зародків пшениці та квітів ромашки. Такі свічки мають протимікробну дію, стимулюють репродуктивність.

Техніка введення свічок

Дуже важливо дотримуватися правильної техніки введення свічок. Іноді в пацієнтів виникають труднощі з цим процесом. Спершу потрібно добре вимити руки. На вказівний палець правої руки одягнути попередньо вимитий із милом гумовий напальник. Потім лягти на лівий бік, зігнути ноги в колінах і притиснути їх до живота. Великим і вказівним пальцями лівої руки розвести сідниці, а вказівним пальцем правої руки глибоко (на дві третини довжини пальця) ввести свічку вузьким кінцем у задній прохід. Потім треба стиснути сідниці рукою та полежати в такому положенні 10—15 хвилин.
Після дефекації слід підмитися теплою водою і, якщо є подразнення на шкірі, змастити запалене місце іншою розм’якшеною свічкою. Перед введенням свічок у пряму кишку бажано також зробити очисну клізму.

Як приготувати свічки в домашніх умовах

Хочу акцентувати увагу на тому, що лікувальні свічки можна виготовити своїми силами. Наприклад, свічки з прополісом. Це буде свіжоприготоване, а значить більш ефективний засіб для лікування. Спосіб їх приготування зовсім нескладний, цілком прийнятний. Знадобиться 200 г жиру (можна витопити жир з сала або купити в аптеці ланолін); по 50 г прополісу і воску. Жир необхідно розтопити до рідкого стану, після чого додати в нього попередньо нарізаний дрібними шматочками прополіс. Потім підготовлені інгредієнти потрібно перемішувати до тих пір, поки він не розчиниться. Додати дрібно нарізану віск. Віск потрібен для того, щоб свічки вийшли твердими і не танули в руках. Що його більше, то краще. Отриману масу необхідно заморозити, а потім порізати на рівні частини, надавши їм форму свічок. Вага кожної свічки не має бути більше 11 грам. Діаметр – один сантиметр. Довжина – від п'яти до шести сантиметрів, з загостреним кінцем. Вміст екстрактивних речовин прополісу в таких супозиторіях — 0,30 — 0,50 р. Зберігати свічки потрібно в холодильнику.
За різних проблем репродуктивних органів у чоловіків застосовують засіб, який допомагає відновити статеву функцію, надає загальнозміцнювальну дію на організм - ректальні свічки з прополісу. На водяній бані розтопити 20 г масла какао (продається в аптеках), додати 1 г екстракту прополісу, ретельно перемішати. Отримана суміш заливається у форми з харчової фольги або пергаментного паперу. Для цього фольгу ріжуть на прямокутники 50x70 мм (на одну свічку). Цей прямокутник намотують на гладкий шаблон-стрижень з дерева (як олівець), скла, пластмаси діаметром 10 мм, з загостреним овальним кінцем. Намотавши на фольгу шаблон, загортаємо її нижній кінець з загостреною боку. Після цього форму знімають і заливають в неї жиро-прополісну масу. Покласти в холодильник, щоб застиг. Свічки зберігають у холодильнику і застосовують за потребою, звільнивши від фольги (краще всього перед сном). У разі відсутності масла какао деякі джерела радять замінити його козячим жиром.

(Далі буде.)

В’ячеслав ВАРНАВСЬКИЙ,
лікар, фітотерапевт.