
Пригадуєте, як у дитинстві мама застерігала: «Не сутулься, тримай спину рівно, бо горб виросте». Хтось, і справді, дослухався цієї поради й одразу «стрункішав», а комусь це здавалося суцільною вигадкою. Утім, буддійські мудреці не випадково назвали хребет стовпом життя. Адже від стану хребта залежать передусім і самопочуття людини, й функціонування всіх органів та систем організму. Про причини болю в хребті та способи відновлення його функцій розповів інструктор відділення лікувальної фізкультури Тернопільської університетської лікарні Ігор ЛУКАЩУК.
Про ефективний метод самодопомоги
– Коли пацієнти з проблемами хребта запитують у мене, який метод лікування ефективніший, і я відповідаю, що вправи, одні сприймають це з усмішкою й кажуть, що працюють фізично, приміром, на дачі, інших лякає слово «вправи», бо в них і так шия болить, а тут ще якісь вправи пропонують,– розповідає Ігор Лукащук. – Після грунтовних пояснень пацієнти погоджуються на тестове заняття з діагностики того відділу хребта, який найбільше турбує. На основі цього тесту визначають ступінь складності проблеми. Згодом для пацієнта розробляють індивідуальний комплекс спеціальних вправ, які сприятимуть правильній роботі м’язів та відновлюватимуть живлення певного відділу хребта. Тобто за допомогою спеціальних індивідуальних вправ пацієнт зможе сам себе вилікувати без допомоги препаратів чи шийних комірців, які обтяжують рух і створюють дискомфорт. Для ліпшого ефекту використовують елементи масажу та новітні відновні методики.
Постава – критерій стану здоров’я людини
За словами реабілітолога, важливе значення для здоров’я хребта відіграє правильна постава. Люди з правильною поставою рухаються красиво, вільно, невимушено. І, навпаки, ті, хто мають порушення постави, пересуваються важко й незграбно, з дискоординацією рук і ніг.
Утім, порушення постави – це не тільки косметичний дефект, а й серйозні проблеми функціонування організму людини. Відбувається це через стискання внутрішніх органів. Неправильне положення тіла порушує легеневу вентиляцію, зменшує надходження кисню до мозку, утруднює приплив крові до нього. Порушення постави може навіть спричиняти розвиток захворювань серцево-судинної (інсульт, інфаркт, гіпертонічна хвороба) та дихальної систем (бронхіт, бронхіальна астма, запалення легенів).
Через неправильну поставу порушується робота нервової системи, позаяк у міжхребцевих отворах проходять численні нерви, що регулюють роботу окремих органів та організму загалом.
Неправильна постава та хвороби, що її супроводжують, можуть спричинити навіть психічні розлади.
В осіб і з неправильною поставою є великий ризик «заблокувати» той чи той нервовий відросток. Хворий лікується, а позитивних результатів немає. Бо часом не береться до уваги те, що першопричина хвороби криється в хребті.
Приміром, пацієнт скаржиться на біль у ділянці серця, звертається по меддопомогу до кардіолога, який призначає певні дослідження (ЕХО, ЕКГ), однак патології в самому міокарді не виявляють, бо причина – в хребті: нервові закінчення хребців перетиснено хребцями й блокується робота певного органа.
Якщо пацієнт скаржиться на біль у ділянці серця, то проводять діагностику грудного відділу хребта. У разі відчуття постійного холоду чи затерпання верхніх кінцівках – шийного відділу хребта, а за дискомфорту в нижніх кінцівках діагностують поперековий відділ хребта. Під час діагностики остистих відростків хребта пропальповують тригерні зони, які сигналізують про патологію того чи того органа.
Погана постава – невпевненість у собі
На формування постави можуть впливати й деякі особистісні риси. Дуже часто невпевнену в собі людину із заниженою самооцінкою можна помітити за неправильною поставою. Навіть професія та вид діяльності також можуть негативно позначитися на стані здоров’я вашого хребта.
До прикладу, патологія шийного відділу хребта спостерігається у водіїв, які більшу частину свого часу проводять за кермом в одному положенні. На перевтому м’язів шиї, в ділянці лопаток скаржаться програмісти й ті, хто багато працює за комп’ютером.
– Пригадую пацієнта, який скаржився на тривалий біль у ділянці лопатки, – каже Ігор Лукащук. – З’ясувалося, що під час роботи за комп’ютером у нього «миша» розташована значно далі від клавіатури, відповідно й рука чоловіка перенапружувалася, коли він просто «тягнувся» за пристроєм. Він навіть і гадки не мав, що це може спричинити перенапруження підлопаткового м’яза, від чого й виникне надокучливий біль.
Непоодинокі випадки, коли навіть звичайна жіноча сумка, яку її власниці полюбляють носити на плечі, провокує біль у грудному відділі хребта. І тільки спеціальні вправи та реабілітаційна програма з елементами масажу можуть повернути пацієнтку до нормального ритму життя.
У водіїв-далекобійників, з 20-39 річним стажем трапляються компресії хребців, що, як правило, спричиняє біль у поперековому відділі хребта. Таким пацієнтам виконують «декомпресію» хребців, тобто розтягнення хребта. Відомо, що у водіїв ралі «Париж - Дакар» часто виникають компресійні переломи хребців. Щоб запобігти цьому, реабілітологи різних команд пропонують спеціальну дихальну гімнастику для уникнення травм хребта.
У людей виробничих професій лікарі діагностують адгезивні капсуліти, це пов’язано з тим, що, до прикладу, робітник стоїть за станком щодня по 18 годин і працює тільки однією рукою впродовж 10-20 років. Унаслідок такої одноманітної праці настає перенапруження м’язів плечо-лопаткової ділянки. Тому в деяких випадках пацієнт самостійно не може відвести руку навіть на 20-30 градусів від корпусу, настільки перенапружені м’язи, які приводять кінцівку в дію.
Починаємо стрункішати
Починати потрібно з гігієнічних умов. Ліжко має бути не тверде, а в міру м’яке, щоб хребет зберігав природні фізіологічні вигини під час сну. Подушка помірної висоти. Стілець і стіл -відповідно до зросту, глибина сидіння не менш як дві третини довжини стегон. Одяг має бути комфортним і не обмежувати рухів, бюстгальтер у жінок не повинен перетискати грудний відділ – це утруднює дихання й спричинює недостатній кровообіг. Важливо, щоб у людини, яка працює за комп’ютером, органи керування були на одному рівні, монітор - прямо навпроти користувача. Категорично заборонено, щоб монітор був зліва чи справа від користувача, бо під час тривалої роботи відбуватиметься в одних м’язах гіпертонус, а в інших гіпотонус, і коли людина дивитиметься прямо, то виникатиме відчуття, наче однин м’яз «тягне».
Комплекс вправ для профілактики порушень постави, виправлення постави з незначними викривленнями та для розслаблення м’язів спини можна виконувати навіть у ліжку одразу після сну.
Перед тим як робити спеціальний комплекс вправ, треба адаптувати детреновані м’язи до навантажень, якщо їх не підготувати, то через два - три дні настане м’язова депресія – непідготовлені м’язи почнуть боліти. Щоб таке не сталося, потрібно адаптувати м’язи до навантажень. Основна рекомендація: не поспішайте! Якщо ви дуже довго не віджималися від підлоги, то відіжміться від стіни, навіть один раз, але не більш як 5-10 разів, таким чином слід виконувати й будь-яку іншу вправу. Через 2-3 дні збільшіть навантаження, поступово виконуючи 2 підходи по 5-10 разів, у такий спосіб ви підготуєте м’язи до фізичних навантажень, які ви ще робили в школі чи університеті. Усі вправи підбираються індивідуально до кожного пацієнта.
Розпочинайте з простих вправ
1. Повільно робити колові рухи стопами назовні та всередину, при цьому описуйте якомога більше коло великими пальцями. Можливий хрускіт у суглобах, болісність м’язів - це нормально. Робити по 20 повторів у кожен бік, наприкінці вправи відчуєте тепло в гомілковостопному суглобі.
2. Колінний та кульшовий суглоби. Згинайте й розгинайте ноги в коліних суглобах, при цьому стопа має «прасувати» ліжко, вперед і назад, під час розгинання старайтеся розігнути ноги в колінах максимально, так щоб розтягувалися м’язи задньої поверхні стегна, згинати - розгинати ноги ліпше поперемінно.
3. Ноги зігнути в колінах, зробити коливальні рухи вліво-вправо й затриматися в крайніх положеннях на 2-3 сек.
4. Зігніть ноги в колінах та трохи підніміть таз. Зробивши 15 повторів, намагайтеся притиснути коліна до грудей, при цьому відірвавши спину від ліжка й дотягуючись підборіддям до коліна. Кількість повторів 15-20.
5. Повільно встаньте з ліжка й на видиху намагайтеся віджатися від стіни, станьте навпроти стіни, витягніть руки перед собою, пальцями торкніться стіни. Обіпріться долонями на стіну й, повільно зігнувши руки, намагайтеся чолом доторкнутися до стіни, п’ятки не відривати. На видиху повільно відштовхнутися від стіни й опустити руки вздовж тулуба, повторити 5-10 разів.
Після цього зробіть 1 хв перерви й повторіть ще раз цю серію вправ, саме друга серія є лікувальною, якщо ви не можете фізично її виконати, зробіть це наступного дня. Нагадую, що всі вправи виконуються на видиху під час максимального навантаження.
Пам’ятайте, що виконання фізичних вправ – це щоденна нелегка праця, але результати додадуть вам молодості й здоров’я.
Записала Лілія ЛУКАШ.
м. Тернопіль.