Серед лікарських рослин обліпиха посідає одне з перших місць. Маленькі жовтогарячі ягідки містить у собі такі активні речовини, яких немає в жодній найсмачнішій садовій культурі. У стародавній тибетській, індійській, монгольській медицині обліпиху вважали універсальною й використовували для загоєння зовнішніх, внутрішніх ран, за хвороб органів дихання, серцево-судинної системи, для поліпшення загального стану в разі авітамінозу й фізичних навантажень.
Свіжі ягоди обліпихи та заготовки з них на зиму забезпечать потужну стимуляцію імунітету й обміну речовин, послужать джерелом сил і довголіття. Сік обліпихи застосовують для стимуляції виділення жовчі та травних ферментів, поліпшення складу крові. Уживання ягід цієї рослини сприяє підвищенню сексуальної активності, захищає організм від впливу радіації. Багато лікарських препаратів, вітамінно-мінеральних комплексів і косметичних засобів містять у своєму складі обліпиху чи її похідні, а то навіть створюються на її основі.
Обліпихове оздоровлення
Швидко вилікуватися від грипу допоможе настоянка обліпихи на горілці: 15-20 г свіжих чи свіжозаморожених ягід залити 0,5 л горілки й настоювати протягом доби. Приймати: дітям - по 1 ч. л., а дорослим - по 1-2 ст. л. тричі на день до їди.
У разі суглобового ревматизму рекомендується 1 склянку обліпихового та 2,5 склянки морквяного соків змішати міксером і пити протягом дня після їди щодня.
Компрес з обліпихи за болю в суглобах: 100 г свіжих стиглих ягід розім’яти дерев’яною ложкою, нанести отриману масу на марлеву серветку, накласти на хворий суглоб, зафіксувати бинтом, теплим шарфом чи хусткою й залишити на ніч. Уранці зняти компрес і насухо витерти суглоб рушником. Процедуру робити щодня протягом 2-3 тижнів. Цей засіб рекомендується застосовувати для полегшення стану в разі артрозів та артритів. Крім того, він ефективний за шийного й поперекового радикуліту. Для лікування слід використовувати тільки свіжі ягоди.
Атеросклероз. За цієї проблеми ягоди обліпихи слід уживати свіжими чи перетертими з цукром у співвідношенні 1:1, без кісточок. В ягодах обліпихи міститься антагоніст холестерину. Ця речовина затримує відкладення холестерину на стінках судин й утворення бляшок, здатних спричинити появу тромбів.
За ішемічної хвороби серця та гіпертонії корисно пити сік обліпихи з розрахунку: 1 г соку на 1 кг маси тіла. Наприклад, людині, яка має масу тіла 70 кг, потрібно випити натщесерце рівними порціями 70 мл соку.
Як приготувати обліпихову олію в домашніх умовах
В офіційній і народній медицині широко застосовують обліпихову олію - дуже цінний лікувально-профілактичний препарат. Вона має бактерицидну, протизапальну й болезаспокійливу дію, сприяє загоєнню пролежнів, ран, обморожень, екземи, опіків, прискорює регенерацію тканин у хворих із променевими ураженнями шкіри, хімічними й термічними опіками, трофічними виразками. Помічний цей засіб і в разі хвороб шлунка та дванадцятипалої кишки, пульпіту й стоматиту, фарингіту й ларингіту, різноманітних травм.
Приготувати обліпихову олію вдома можна кількома способами. Зокрема:
1. Найпростіший із них. Розтерти дерев’яним товкачем в емальованому посуді підготовлені ягоди обліпихи, відтиснути з них сік, злити його в скляний посуд і залишити на добу. Потім зняти з поверхні відстояного соку олію: з 1 кг обліпихи можна отримати близько 80 мл олії. Зберігати в холодильнику під щільно закритою кришкою.
2. Зі зрілих плодів відтиснути сік. Мезгу висушити за температури 60°С, потім її подрібнити й залити в скляному чи емальованому посуді підігрітою до 40-50°С соняшниковою олією, щоб вкрила її зверху. Залишити на 5-7 діб настоюватися за кімнатної температури в темному місці, періодично струшуючи. Відстояний верхній шар - обліпихову олію - акуратно злити в скляну банку. Зберігати в прохолодному, темному місці.
3. Висушену й подрібнену мезгу залити підігрітою до 40-50°С соняшниковою олією у співвідношенні 1:1,5, залишити на 5-7 днів настоюватися в темному місці, щодня струшуючи. Потім відтиснути, профільтрувати й знову поставити в темне місце, доки рідина не стане прозорою, тоді відокремити від осаду й зберігати в холодильнику.
У разі виразки шлунка приймати олію по 1 ч. л. 2-3 рази щодня за 30 хв до їди. Курс – 1 місяць.
За ерозії шийки матки у вагіну закладати рясно змочений олією ватний тампон (5-10 мл олії на тампон) на 16-24 години, потім його слід замінити. Курс – 10-15 процедур. Якщо потрібно, лікування можна повторити через місяць.
У разі екземи змащувати обліпиховою олією хворі місця - швидко минає набряк, біль, припиняється лущення та свербіж, загоюються тріщини.
Увага! Свіжі плоди й сік обліпихи підвищують кислотність сечі, тому протипоказані хворим на сечокам’яну хворобу. Крім того, не слід вживати ягоди та обліпихову олію в разі індивідуальної чутливості на неї (вона може зумовити алергійні реакції), за гострого холециститу, гепатиту, панкреатиту та інших захворювань підшлункової залози, а також у разі схильності до діареї, захворювань жовчного міхура, розладів травного тракту, гіперацидного гастриту та ін. Тому перед застосуванням цієї рослини бажано проконсультуватися з лікарем.
Обліпихову олію часто призначають за виразки шлунка й дванадцятипалої кишки, але самі плоди й сік з них за цієї проблеми протипоказані, оскільки містять багато органічних кислот, що підвищують секрецію шлункового соку.
Підготувала Алла ГРІШИЛО.