ЦІЛЮЩІ ВЛАСТИВОСТІ «СКРОМНОЇ» ЧИНИ ЧОРНОЇ

Поділитися:
Цілющі властивості «скромної»  чини чорної

У 1984 році, виступаючи на Першій республіканській конференції з медичної ботаніки, яка відбувалася в Києві, відомий фітотерапевт Іван Носаль розповів про лікувальні властивості  чини чорної  (Lathyrus niger) і її застосування в народі. До цього часу чорне зілля, як називали чину,  використовували в трав’яних зборах лише знахарі й цілителі  для лікування тяжких захворювань. 

Рослина має почорніти

На той час  я вже був досвідченим травником і поставив перед собою мету – знайти чину чорну й занести її у свою домашню фармакопею. Довго я її шукав. Пошуки ускладнювалися ще тим, що в цієї рослини є родичі: чина лучна й чина весняна, які похожі на чину чорну. Зберу кілька екземплярів, принесу, просушу, а вони не чорніють. Усе ж одного разу йду  по лісу, зирк: надломлена верхівка рослини висить суха й чорна. Ось вона! А навкруги серед кущів і дерев притаїлися такі ж самі лагідні рослинки. Зібрав, привіз,  розіслав сушити  - на третій день листя та стебла почали чорніти.
Скромна, малопримітна, багаторічна трав’яниста рослина (родина бобових) заввишки 30-90 см росте в  основному в листяних лісах на галявинах, між  чагарниками, кущами й деревами. Від тоненького ребристого стебла відходять такі ж стеблинки з парноперистими листочками, нагадуючи стебла акації.    Квіточки маленькі (від 3 до10), зібрані в кисті на довгеньких квітконосах. Чашечка схожа на  дзвіночок із віночком темно-фіолетового або коричневого кольору. Цвіте з середини травня  протягом 40-50 днів, після цього утворюються довгасті гладенькі стручечки завдовжки 4-5 см із маленькими бобами, які під осінь чорніють разом із листям і стеблом. Заготовляють чину чорну під час цвітіння.
Рослина мало досліджена, відомо лише, що вона має у своєму складі біологічно активні речовини - феноли, та їх похідні: арбутин, тромбоцитопенін, і барвник чорного кольору меланін.

Від лихоманки,   безсоння й простатиту

Безумовним вирішальним чинником застосуванням чини чорної як окремо, так і в суміші, є її  вплив на ендемічний вірус А, сироватковий вірус Б,  гепатит С (хвороба Боткіна), а також  на інші вірусні захворювання (застуда, грип, запалення легень).  У народі чину також використовували як протипухлинний засіб.  Застосовують траву в разі  лихоманки, захворювань органів травного тракту, запалення легень, респіраторних інфекцій, інфекційного гепатиту, тахікардії, безсоння.  Місцево препарати чини рекомендують під час лікування венеричних хвороб і білей.

Також було помічено, що препарати чини нормалізують склад крові за лейкоцитозу та тромбоцитозу.
Виражений оздоровчий ефект чинить чина чорна в разі аденоми простати, простатиту,  новоутворень.  Для цього вживають настій чини чорної:  1 ст.  л. сухої трави залити 0,5 л окропу,   накрити кришкою,  загорнути в тканину.  Настояти 2 години, процідити. Пити  теплим по 100 мл уранці – за 1 годину до їди, ввечері – за годину до сну, а вдень – по 100 мл тричі за 30 хвилин до їди. Курс - 1 місяць. Перерва 7 днів і за потреби повторити. 
Місцево роблять промивання, спринцювання настоєм чини в разі венеричних захворювань статевих органів.

Запобігаючи інфаркту та інсульту

Майже двадцять років поспіль заслуженою повагою користується  збір трав, в якому  головна роль належить чині чорній. Цей збір помічний під час лікування  аденоми передміхурової залози й простатиту, захворювань сечостатевих органів, печінки, вірусних гепатитів тощо. Його також рекомендують як онкопротекторний засіб,   помітний терапевтичний ефект  проявляє збір в разі атеросклерозу судин серця й мозку, що дуже важливо для запобігання інфаркту та інсульту.
Добре цей рослинний засіб  зарекомендував себе під час лікування гастриту, виразки шлунка та дванадцятипалої кишки, колітів, ентероколітів, серцевої недостатності.   Збір можна приймати в разі хронічних холециститів, холангітів, жовчно- й сечокам’яної хвороби, гострого  циститу, за  больового  сечовипускання з кров’ю, в разі вірусного ураження печінки, цирозу.
Рецепт збору (в частинах): чина чорна – 3, листя берези, квітки календули – по 2,  хвощ польовий, суцвіття цмину піскового, трава звіробою, трава споришу по – 1. Одну столову ложку суміші (з верхом) залити 0,5 л окропу.  Накрити  кришкою, закутати (можна  в термосі) та настояти 1 годину. Процідити. Приймати рівними порціями 4 рази на день за 30-40 хв до їди протягом   2 місяців.

Прискорює «самогубство» уражених  клітин

Під час лікування  новоутворень враховують такий феномен, як апоптоз - це запрограмована клітинна смерть. Вона здійснюється в тих випадках, коли клітина уражена, спотворена, інфікована, ракова; в такому стані клітина не має брати участь у подальших фізіологічних процесах організму. Запрограмовані «гени смерті» схиляють непотрібні  клітини до самогубства, вони потім видаляються з організму. Практика показала, що стимуляторами апоптозу є  березовий гриб (чага),  корінь аїру,  квітки календули, до них я додаю   й чину чорну.
Із чаги роблять екстракт: просушений гриб обмивають водою, замочують у перевареній воді так, щоб вона його повністю покрила.  Настоюють 4-5 годин, подрібнюють на тертці й заливають підігрітою до +50 С   водою (1:5 за об’ємом).  Через 48 годин проціджують, осад віддушують і заливають рідиною від першого замочування. Настоюють 8-10 годин, проціджують і з’єднують  обидва настої.  Потім змішують із 70%  спиртом  (1:1) –  екстракт готовий.
Із трави чини чорної, квіток календули та  кореня аїру багнового готуються есенції. Свіжу подрібнену сировину (кожна окремо) в банці залити 70% спиртом (на 2-3 см нижче рослинної маси). Накрити кришкою, настояти 3 тижні.  Маса осідає, спирт доливають. Ще настоюють тиждень. Потім проціджують, масу відтискують.   Рідину через 3-4 дні фільтрують. Термін зберігання есенції – 10 років.  Незалежно від об’єму банки в ній буде третина лікарської речовини  (соку рослини). Якщо 30 мл есенції змішати з 70 мл  горілки (40%), то одержимо 100 мл розведення 1:10  (аналогічно настоянці: 10 г сухої сировини на 100 мл горілки).
Засіб для профілактики пухлин: екстракт чаги 700 мл, розведення есенцій 1:10 трави чини чорної, квіток календули  і коренів аїру багнового – по 100 г.
Приймати по 1 ч.  л. тричі на день за 20 хв до їди  протягом 2 місяців. Після місячної перерви курс можна повторити.

Володимир  Купчин, травознай