ВИРАЗКОВА ХВОРОБА ШЛУНКА. ПРИЧИНИ, ЛІКУВАННЯ, ПРОФІЛАКТИКА

Поділитися:
ВИРАЗКОВА ХВОРОБА ШЛУНКА. Причини, лікування, профілактика

Бути здоровим і відчувати життя в усіх його чудових проявах може кожен. Але для цього слід докласти трохи зусиль: правильно харчуватися, приділити увагу фізкультурі, не потрапляти в полон негативних емоцій, відмовитися від куріння і не зловживати алкоголем. Це загальні поради здорового способу життя, а також — шлях до профілактики та боротьби з лихом нашого часу — виразковою хворобою шлунка. Дізнаймося разом, чим небезпечне це захворювання. Які його симптоми? Яким має бути лікування? Як убезпечити себе від нього?

 Іван ЧЕКМАН,

член-кореспондент НАН і НАМН України,

завідувач кафедри фармакології та клінічної фармакології Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця.

 ПІДСТУПНІ МІКРОБИ, СТРЕСИ ТА ЇЖА

Виразкова хвороба шлунка — це хронічне рецидивне (схильне до повторення після одужання) захворювання, яке характеризується утворенням виразки на слизовій оболонці шлунка. Виразка (тобто ушкодження слизової оболонки) небезпечна тим, що може мати важкі ускладнення — проривання (в шлунку утворюється «дірка», через яку його вміст потрапляє в черевну порожнину і спричинює перитоніт, тобто запалення черевної порожнини). Тоді врятувати життя хворого може тільки хірургічна операція. Якщо ж виразкову хворобу шлунка виявити вчасно і правильно її лікувати, ви уникнете загострень і повернете собі здоров’я. А найдоцільніше: так організуйте своє життя, щоб ця хвороба обминала вас десятою дорогою.

Для початку з’ясуємо, чому виникає виразка. Причин є чимало. Останні дослідження вчених підтверджують: у 40—60% випадків виразка розвивається тому, що в слизовій оболонці шлунка «оселяється» особливий мікроб — гелікобактер пілорі (потрапляє в організм із зовнішнього середовища з їжею), паразитує там, виділяє отруту, яка призводить до виникнення виразки.

Спричинюють виразку також: 1) тривале нервово-емоційне перенапруження (стреси). Хвилювання, неприємності в сім’ї, на роботі наша нервова система сприймає у вигляді імпульсів, які передаються до шлунка й зумовлюють звуження судин (через це поживні речовини вже не можуть нормально потрапляти в шлунок, виникає своєрідне голодування) і тим самим провокують утворення виразки;

2) порушення режиму харчування. Коли ви влаштовуєте «під’їдання» між основними прийомами  їжі, шлунку доводиться «поза нормою» працювати. Зазвичай за 4—4,5 години спожита їжа засвоюється в шлунку і переходить у кишечник, а ви змінюєте порядок і потроху «ламаєте» злагоджений «механізм», адже зайвий раз виділяється шлунковий сік і соляна кислота (вони потрібні, щоб засвоїти їжу), які вже йдуть не на користь, а на шкоду, оскільки подразнюють слизову оболонку і спричинюють спочатку ерозію (незначне ушкодження стінок шлунка), а згодом і виразку;

3) вживання деяких лікарських препаратів (ацетилсаліцилової кислоти, бутадіону, індометацину, резерпіну тощо), тому що руйнують слизову оболонку;

4) наявність хронічного гастриту (запалення шлунка), його ще називають «передвиразковим станом»;

5) генетична схильність. Якщо хтось із батьків мав виразку, хвороба може з часом з’явитися в дітей, хоча це трапляється дуже рідко (а якщо дотримуватися здорового способу життя, таких спадкових «подарунків» можна взагалі уникнути).

 КУРІННЯ І ЗДОРОВ’Я — НЕ СУМІСНІ

Окремо хочу сказати про куріння як одну з вагомих причин виникнення виразкової хвороби шлунка. Чому? Річ у тім, що нікотин має унікальну й небезпечну для здоров’я властивість — ця хімічна сполука дуже добре всмоктується організмом із ротової порожнини, з органів дихання, навіть зі шкіри (якщо нанести його на шкіру). Коли людина курить, у крові підвищується рівень адреналіну і норадреналіну (це речовини, які збуджують нервову систему). Вони також звужують судини, чим заважають поживним речовинам у належній кількості потрапляти в організм узагалі і зокрема в шлунок (нестача «палива» робить слизову оболонку шлунка вразливою, і тоді простіше виникає виразка). Також у разі куріння виділяється багато слини. Вона за своїм призначенням має допомагати їжі проходити перший етап — добре перероблятися в ротовій порожнині і сигналізувати шлунку, що час готуватися до засвоєння їжі. Та оскільки їжі немає, шлунок, отримавши хибний «сигнал», все-таки виділяє сік і кислоту і працює ухолосту. Є мудрий вислів: «крапля камінь точить». Так і в разі куріння: кожна сигарета, яку викурила людина, «точить» слизову  оболонку шлунка, аж поки там не утворюється виразка.

Небезпечним для шлунка є й надмірне вживання алкоголю (він «обпалює» слизову оболонку). Міцні спиртні напої (горілка тощо) діють швидше, слабкі (пиво, вино) повільніше, але теж завдають великої шкоди.

 СИМПТОМИ І ДІАГНОСТИКА

На що потрібно звернути увагу, щоб запідозрити виразкову хворобу шлунка? По-перше, це так званий «голодний біль», який виникає зранку одразу після пробудження, коли людина довгий час не їла, іноді вночі. Чому болить? Тому що на виразку (яка вже утворилася) діє соляна кислота (яка міститься у шлунку), наче «посипає сіль на рану». Як тільки хворий поїсть, біль минає (адже соляна кислота вже «працює» за призначенням: допомагає їжі засвоюватися).

По-друге, біль виникає через 40 хвилин — 1 годину після того, як людина поїла (за цей час їжа в шлунку частково засвоїлася і соляна кислота, виконавши майже всю роботу, знову «мучить» виразку). По-третє, у хворого виникає печія і кисла відрижка (тому що кислий вміст шлунка «закидається» в стравохід). По-четверте, біль може супроводжувати нудота, яка іноді закінчується блюванням, після блювання біль минає.

Болить із правого боку під грудьми (в народі кажуть «під ложечкою»). Випорожнення в основному нормальні, можуть бути запори.

Якщо ви помітили в себе ці симптоми, одразу зверніться до гастроентеролога, який призначить належне обстеження та комплексне лікування. На сьогодні виразку діагностують на 100%. Для цього лікар призначає гастроскопію (у шлунок вводиться спеціальний зонд, який дає змогу «побачити» і «сфотографувати» виразку) або рентгеноскопію (хворий приймає барію сульфат, який заповнює заглиблення, тобто виразку, в шлунку, і це добре видно на рентгенівському знімку).

 МЕДИКАМЕНТИ І ВІТАМІНИ

Якщо причиною виразки є мікроб гелікобактер пілорі, гастроентеролог найімовірніше призначить протимікробний препарат. Раніше призначали препарати вісмуту, зокрема вісмуту субнітрат. Та оскільки цей засіб подразнює слизову оболонку шлунка, розробили його нову лікарську форму — колоїдний розчин солей вісмуту, що випускається під назвою де-нол, трибінол тощо. У лікуванні виразки важливе значення має пригнічення виділення шлункового соку і зменшення його кислотності, для цього призначають ранітидин, квамател (фамотидин), омепразол; нейтралізація рівня соляної кислоти (цю дію мають магнію сульфат, натрію гідрокарбонат, альмагель, маалокс); поліпшення відновлення слизової оболонки, цьому сприяють вітаміни А (міститься в молоці і молочних продуктах: вершкове масло, вершки, сметана; моркві: тушкованій або вареній з будь-яким жиром; гарбузах) та Е (міститься в оліях, яєчних жовтках, обліписі).

 УНИКАЙТЕ СТРЕСІВ І ЗАЙМІТЬСЯ ФІЗКУЛЬТУРОЮ

Стреси — справжні вороги здоров’я. Учіться давати їм відсіч. Для цього налаштовуйте себе на позитивне сприйняття життя, хоч як би це було важко. Повторюйте подумки або вголос: у мене все добре, я спокійний і врівноважений, і вірте в це. Радійте кожному дню, сонцю (адже воно дарує своє лагідне тепло всім людям: здоровим і хворим, веселим і сердитим). Частіше усміхайтеся один одному і робіть добро. Це ліки, на які не потрібно витрачати грошей, але вони дуже дієві.

Заспокоїть нервову систему настій кореневищ валеріани лікарської: 4 чайні ложки подрібненої сировини залийте 400 мл холодної перевареної води, настоюйте 6—8 годин, вживайте по 2 столові ложки тричі на день перед їдою протягом 14 днів.

Важливе значення для лікування та профілактики виразкової хвороби шлунка має також фізкультура. Фізичні вправи поліпшують циркуляцію крові та лімфи, що сприяє зменшенню застійних явищ в організмі. Набудьте звички робити ранкову зарядку, побільше ходити пішки. Дізнайтеся в гастроентеролога, який комплекс вправ буде корисним саме для вас, і виконуйте їх.

 ДІЄТА ВІДНОВИТЬ СЛИЗОВУ ОБОЛОНКУ

Левову частку роботи в перетравленні їжі виконує саме шлунок, тому подбайте про те, щоб відновити його нормальну функцію — приділіть особливу увагу харчуванню. Їжте 5—6 разів на день невеликими порціями (тоді вільна соляна кислота, що подразнює шлунок, не встигатиме утворюватися). Вилучіть продукти та страви, які негативно впливають на слизову оболонку та мають інтенсивну сокогінну дію: смажені м’ясо та рибу, м’ясні, рибні, грибні бульйони, кислі ягоди та фрукти, маринади, копченості, гострі закуски, свіжу цибулю або редиску (у великій кількості, погано пережовану), сирі неперетерті овочі та фрукти (крім тертої моркви та дрібно порізаних помідорів зі сметаною чи олією, оскільки вони містять вітаміни А та Е, що відновлюють слизову оболонку), занадто холодні та занадто гарячі страви, газовані напої, морозиво. Не переїдайте (переповнення шлунка призводить до збільшення утворення шлункового соку). Категорично забороняється курити, вживати спиртні напої.

Дозволяється вживати кефір та інші кисломолочні продукти, незбиране молоко, вершкове масло, олію, круп’яні супи, каші (гречану, вівсяну, рисову, кукурудзяну), відварене м’ясо або рибу, парові котлети, білий хліб, варені яйця, киселі, настій шипшини, некислі соки.

 ДОПОМОЖЕ ФІТОТЕРАПІЯ

Лікування виразкової хвороби шлунка буде ефективним, якщо його доповнити фітотерапією. Відновлять слизову оболонку шлунка та сприятимуть усуненню виразки копитняк європейський, гібіск їстівний, польова заяча конюшина багатолиста.

Настій листків копитняку європейського: 1 г сировини залити 200 мл окропу, настоювати 30 хв, вживати по 1 ст. л. 4 рази на добу перед їдою протягом 2 тижнів. Рекомендовану дозу не перевищуйте, оскільки рослина отруйна.

Плоди гібіску їстівного вживайте вареними, також для приготування супів та соусів.

Настій трави заячої конюшини багатолистої: 2 ст. л. сировини залити 500 мл окропу, довести до кипіння, настоювати 1 годину і вживати по 2 ст. л. тричі на день за 30 хв до їди протягом 2 тижнів.

Чинять протизапальну дію та стимулюють слизоутворення рослини з плівкоподібними властивостями: корінь живокосту лікарського, відвар вівса, льону. Настій насіння льону: 100 г насіння льону залийте 300 мл окропу, настоюйте протягом 12 годин. Після цього доведіть до кипіння. Як тільки вода закипить, одразу зніміть з вогню і процідіть. Приймайте по половині склянки перед кожним прийомом їжі протягом 2—3 тижнів.

Помічними в боротьбі з виразковою хворобою шлунка є і збори рослин.

Листки підбілу звичайного — 30 г; листки подорожника великого — 20 г; листки шавлії лікарської — 20 г. 2 ст. л. суміші настояти 30 хв на 500 мл окропу, вживати по 100 мл 4 рази на день до їди в перші 10 днів, а згодом — по 50 мл 4 рази на день упродовж 1—2 місяців.

Корені живокосту лікарського — 50 г; листки м’яти перцевої — 50 г; корені солодки голої — 25 г; трава хвоща польового — 25 г; листки меліси лікарської — 25 г; кореневище з корінням оману високого — 20 г. 2 ст. л. збору настояти 1 годину в 500 мл окропу, процідити і пити по 100 мл 4 рази на день до їди протягом 2—3 тижнів.

Пам’ятайте: кожен — господар своєї долі і свого здоров’я. Скористайтеся моїми порадами і подолайте виразкову хворобу шлунка. А ще ліпше: взагалі не хворійте, це у ваших силах.

Записала

Людмила БЕЗВЕРХНЯ.