ЯК ПРИБОРКАТИ НЕВБЛАГАННИЙ ЧАС

Поділитися:
ЯК ПРИБОРКАТИ НЕВБЛАГАННИЙ ЧАС

Людство завжди прагнуло відшукати дивовижний спосіб подовження активного довголіття. Чи можливо «приборкати» невблаганний час? Які головні умови довгого та щасливого життя? Який досвід «напрацьовано» у нас і за кордоном? Про це й багато іншого розмова із заступником директора з наукової роботи, керівником лабораторії регуляції метаболізму ДУ «Інститут геронтології» НАМН України, доктором медичних наук, професором Олегом КУЛЬЧИЦЬКИМ.

90—120 років — ВИДОВА ТРИВАЛІСТЬ ЖИТТЯ ЛЮДИНИ

— За останні десятиліття геронтологія, досліджуючи механізми старіння й вивчаючи чинники, які цей процес сповільнюють чи прискорюють, стрімко розвивається. Народжуються нові гіпотези й моделі. Чи знайдено відповідь на глобальне питання сучасності: чому організм людини старіє? — Старіння — це еволюційний механізм, що закладений у людині природою. З питань так званої біології старіння існує безліч літератури, понад 300 гіпотез старіння, але єдиної універсальної, яка б усе розмістила по поличках, дотепер немає. Доведено, що кожен вид тварин має свою видову тривалість життя (тобто певний період часу від народження до смерті). Для пацюка — це 36 місяців, для кролика — 5—6 років, для собаки — 25—27 років, для кішок — 20 років. Великі ссавці (слони, жирафи, носороги, бегемоти), яким потрібно багато часу на вагітність (у слонів, наприклад, вагітність триває 22 місяці), на вигодовування й навчання потомства правил поведінки серед собі подібних, живуть до 50 років. Примати (шимпанзе, орангутанги, горили, гібони) доживають до 50—55 років (але не на волі, а в заповіднику, спеціально відведених резерваціях). Щодо людини єдиної думки немає. Вважається, що видова тривалість життя людини коливається від 90 до 120 років. Якщо люди живуть довше (понад 130 років) — це виняток із правил.

ПРОЦЕСАМ СТАРІННЯ ПРОТИСТОЯТЬ ПРОЦЕСИ АНТИСТАРІННЯ

— Які теорії старіння найбільш повно пояснюють, що ж відбувається з нами з віком? — Головна складова всіх досліджень: з віком клітини, тканини, органи й системи організму поступово втрачають свої функції, їх злагоджена «робота» порушується (одні органи працюють ліпше, інші гірше), а якщо немає балансу (рівноваги) всередині організму, він втрачає свою силу, тобто здоров’я, і відбувається старіння. Одні вчені вважають, що це пов’язано із розрегулюванням генетичного апарату й порушенням роботи ДНК (яка містить усю інформацію про наш організм і регулює його роботу). Інші, — що причина у надлишку вільних радикалів, тобто активних форм кисню, які синтезуються головним чином у мітохондріях (енергетичних фабриках клітин). Якщо дуже агресивний вільний радикал випадково залишає те місце, де він потрібний, він може ушкодити й ДНК, і білки, і жири. Цікава модель старіння нашого співвітчизника, видатного фізіолога й геронтолога В. Фролькіса, мого вчителя, яку він запропонував у 60—70-х роках минулого століття. Учений стверджував, що віковий розвиток і тривалість життя визначаються балансом двох процесів: поряд із руйнівним процесом старіння (який, зокрема, виявляється розвитком захворювань різних систем організму) розгортається процес антистаріння, для якого він запропонував термін «вітаукт» (vita — життя, auctum — збільшувати), тобто «робота» організму, спрямована на збільшення тривалості життя. Ця «робота» здійснюється, якщо людина свідомо підтримує власні сили, культивуючи позитивне мислення й сповідаючи здоровий спосіб життя.

СЕКРЕТИ ТРИВАЛОГО ЖИТТЯ ВІД «НАРОДІВ-ДОВГОЖИТЕЛІВ»

— Сучасні люди живуть набагато довше, ніж їхні предки. І ця тенденція не вповільнюється, а зростає. Як пояснює це наука? — Зараз на перше місце у світі за тривалістю життя вийшли скандинави, випереджаючи навіть японців. Жінки Скандинавських країн у середньому живуть 82—83 роки, а чоловіки — 79, це дуже багато. Секрет їхнього довголіття має 3 основи. По-перше, раціональне харчування, що включає велику кількість морської риби (вона містить омега-3-поліненасичені жирні кислоти, які захищають серцево-судинну систему, зміцнюють мозкові й нервові тканини, сітківку ока, допомагають долати запальні захворювання), кисломолочних продуктів (містять кальцій, фосфор, інші корисні речовини, потрібні для кісткової системи), овочів (шпинат, капуста, різні салати) — вони багаті антиоксидантами, вітамінами, які видаляють вільні радикали з організму. По-друге, хороша екологія (чисте повітря, мінімум виробничих викидів у навколишнє середовище). По-третє, соціально-економічна захищеність (вони не думають про те, як прогодувати себе або родину завтра). Контрастна щодо цього Куба. Це не дуже багата тоталітарна країна (в одних регіонах все лише по картках, в інших — за гроші можна купити все), але тривалість життя там досить висока. Одна із причин — увага до дітей і літніх людей держави. Безкоштовні молоко, інші продукти вони одержують у першу чергу. Свого часу учені Інституту геронтології вивчали довгожителів Абхазії й дійшли таких висновків щодо природи їхнього феномена. По-перше, позитивну роль відіграє гірське повітря, в ньому знижений рівень кисню (це тренує серцево-судинну систему), по-друге, — харчування (рідко їдять м’ясо, в основному молочні продукти), по-третє, — активний руховий режим. Дуже важливий четвертий чинник — ставлення до старших (аксакалів), до них прислухаються, з ними радяться.

ЗАКОРДОННИЙ ДОСВІД РОБОТИ З ЛІТНІМИ ЛЮДЬМИ

— Ви акцентували увагу на повазі до старших. Як це впливає на подовження життя? — Якщо люди похилого віку відчувають, що нікому не потрібні, у них втрачається інтерес до життя. Самотність — це стрес для організму, що порушує роботу клітин і руйнує організм. Коли старші люди бачать свою корисність, у них з’являється життєвий тонус, бажання щось робити. Цьому надають особливого значення за кордоном. Наприклад, у Брюсселі раз на тиждень для людей похилого віку організовують дискотеки. Американці (дорослі люди, досвідчені, які знають життя) вечорами збираються для спілкування. Вони не скаржаться, що в кого болить, а говорять про життя, про книги, фільми, телевізійні передачі, їм разом цікаво. Я був на одній із таких зустрічей у Нью-Йорку. Це позитивне налаштування на життя, що підвищує емоційну сферу, а отже, поліпшує функції центральної нервової системи. В Японії чудова профілактична медицина. Там за символічну плату можна будь-якій людині в будь-який час зробити УЗД, «ковтнути» зонд, провести діагностичні дослідження високого класу. Крім цього, в них дуже гарні будинки для людей старечого віку. Затишні кімнати, широкі коридори, індивідуально розробляється лікування й дієта. На стінах коридорів нанесено три лінії (синя, червона й жовта), кожна з яких указує певний напрямок: до лікарів, у їдальню, в кімнати відпочинку.

Три ВАЖЛИВІ АРГУМЕНТИ НА КОРИСТЬ ФІЗКУЛЬТУРИ

— Які ще чинники впливу на стан здоров’я та тривалість життя людей є значущими? — Крім перелічених вище, однією з важливих складових активного довголіття є правильно організовані заняття фізкультурою. Щодо цього я завжди кажу: кожна людина повинна підшукати фізичне навантаження для себе (з огляду на особливості організму) і найголовніше — без фанатизму. Критерій — пульс і, бажано, — артеріальний тиск до фізичного навантаження й після. Якщо пульс (нормальний дорівнює від 60 до 80 ударів за хвилину) після навантаження вдвічі підвищився й через хвилину-півтори повернувся до норми, то навантаження переноситься добре. Якщо вище або пізніше повернення до норми — це означає, що навантаження надмірне. Якщо пульс відновився, але заболіли спина або коліна, потрібно зробити перерву або подумати, як змінити вправи (наприклад, можете нахилятися, але не присідати). Фізичні навантаження впливають на наш організм за трьома напрямками. По-перше — поліпшують кровообіг, зміцнюють серце, судини, центральну нервову систему. По-друге — це м’який стрес, що не виснажує, а стимулює нервову систему, сприяє виробленню гормонів задоволення — ендорфінів. По-третє — несуть відчуття бадьорості, здоров’я. На завершення розмови нагадаю мудре висловлювання, що стосується і довголіття також: «Господи, дай мені сили змінити те, що я можу, дай мені терпіння й мужність прийняти те, що змінити не можу, і подаруй мені мудрість, щоб відрізнити перше від другого». Є механізми, закладені в нас природою, які від нас не залежать. Але зберігаючи позитивне ставлення до життя, кожен зможе подовжити своє активне довголіття, і тоді новий рік і кожен день будуть радісними й бажаними.

Людмила БЕЗВЕРХНЯ