Тіло людини складається з 40 трильйонів клітин, і всі вони мають працювати в гармонії. Але в роботі налагодженої програми виникають помилки - тоді виникає рак. Він починається зі зміни генів однієї клітини, вона мутує й започатковується аномальний ріст та утворення пухлини.
Точні причини виникнення раку вповні не вивчено. Та відомо, що збій захисних систем усередині клітини, які мають запобігати її мутації та переродженню в ракову, стимулює низка чинників.
Чому виникає рак та як йому запобігти? Які є методи? Що пропонує індійська традиційна медицина аюрведа на шляху запобігання та допомоги в разі розвитку онкопроцесів - в інтерв’ю з лікарем із династії індійських лікарів і цілителів Дас Джаянта Кумаром.
Причини виникнення раку
- Лікарю Джаянта, які шляхи пропонує аюрведа, щоб запобігти появі цього небезпечного захворювання?
- Аюрведа – це праматір медицин. Цим знанням уже тисячі років. Аюрведа прагне до гармонії тіла й розуму. Використовуючи цілісний підхід до здоров’я, допомагає запобігти захворюванням і відновити баланс в організмі. Основа аюрведи – це вчення про три доші (життєві сили, які формують енергетично-фізіологічні особливості людини): вата, пітта, капха. Вони керують нашим тілом. Вата відповідає за рух, контроль над нервовою системою. Пітта – керує обміном речовин і травленням. Капха – курує нашу силу, пам'ять, міцність кісток, баланс рідини в організмі. Саме її дисбаланс є найчастішою причиною утворення та росту пухлин.
Виникнення дисбалансу в капха-доші, а отже й поява, зокрема, онкологічних захворювань, залежить від кількох чинників. Це харчування, генетична схильність або спадковість, спосіб життя й мислення.
Зараз у світі дуже популярна ідея, що психосоматика, тобто думки, відчуття, які проживає людина, є причиною появи багатьох недуг, і ця закономірність чітко прописана в основах аюрведи. Адже негативні емоції призводять до дисбалансу вироблення гормонів, погіршення травлення, змушують надмірно працювати серце, знижують імунітет, роботу нервової системи.
У давніх аюрведичних манускриптах ще тисячі років тому описано появу раку під назвою арбуд, що в перекладі «пухлина». Через три вище перелічені чинники захисні функції організму падають, що призводить до надмірного ділення онкоклітин, які в нормі мали б бути знешкоджені й виведені з організму. Унаслідок цього в людини порушується метаболічний, гормональний процес, що стає додатковим чинником пухлинного росту. Цю ж думку поділяє й сучасна медицина.
Як побороти стрес, образи, негативні думки – супутники раку
- Сьогодні всі живемо у великому стресі на тлі війни, й поряд із цим лікарі фіксують збільшення кількості онкозахворювань. Тож на практиці бачимо, наскільки правдива аюрведична ідея про тісний зв'язок думок і стану тіла, що глибокий стрес може спровокувати розвиток раку. Які ж наші думки найбільш згубні та чому?
- Стрес дуже згубно діє на організм. Через кору головного мозку, гіпоталамус, гіпофіз, нервову систему, щитоподібну залозу він впливає на підвищення капхи та запускає інші чинники, що провокують розвиток ракових клітин. У стані стресу лейкоцити, складові крові, що підтримують імунний захист і знешкоджують усі патогени, все чужорідне, що проникає в кров і тканини, стають неактивними. Отож ракові клітини, котрі щодня утворюються в організмі й мають бути знищені лейкоцитами, не виводяться та починають свій поділ, формуючи пухлину.
Негативні емоції також дуже руйнівні. Стрес, образа, страх, гнів, голод, спрага, плаксивість, чхання, сечо- та каловиділення є одними з 13 природних процесів в організмі. Їх не слід пригнічувати чи посилювати. Приміром, якщо є відчуття голоду, слід поїсти, вчасно задовільнити позов до виділення сечі. Так само, якщо виник страх, стрес, образа - відчути їх. Але важливо одразу відпустити, не тримати їх у тілі, щоб вони не спровокували захворювання. Якщо слово чи дія людини поряд зумовила у вас негативну емоцію, не придушуйте її, краще коректно пояснити, чому це неправильно, й навіть посваритися, а потім помиритися, ніж нести в собі цю невиказану образу.
Якщо цього принципу дотримуватися та не допускати, як це називається в аюрведі «помилки інтелекту», ми можемо боротися зі стресом. Головне - не піддатися його тривалій дії й не тримати образу.
Допоможе зменшити рівень стресу й важливе усвідомлення: «завтра ще немає, а вчора вже прожите, є лише сьогоднішнє». Тобто відпустити минуле з усім, що в нім сталося, не мати надмірних очікувань від майбутнього, віддавши його на волю Бога, й жити, насолоджуючись нинішнім. Бо зараз війна, десь упала ракета, у когось родина, дім на окупованих територіях, але якщо ви не можете змінити цього, просто прийміть це, робіть, що від вас залежне, але зберігайте спокій. Життя триває далі й у ньому є багато прекрасного, й ви його бачитимете, житимете в ньому, якщо відпустите всі негативи минулого та перестанете жити очікуваннями від майбутнього.
Рівень стресу, внутрішнього емоційного болю дуже залежить від різниці між нашими очікуваннями та отриманим. Приміром, людина хотіла стати директором школи, а працює вчителем, або ж дуже сподівалася, що рідні чи друзі щось зроблять для неї, а її підвели, повелися інакше. Ця різниця між сформованою надією та реальністю породжує внутрішній біль, претензії до себе чи інших, руйнує людину зсередини, зболює душу. Тому не покладайтеся надмірно ні на кого та ні на що. Просто живіть за такою заповіддю. Це дасть велике емоційне полегшення, позбавить стресу, зробить людину значно щасливішою та здоровшою.
Також дуже важливий тон розмови й слова, які підбираєте, з ким спілкуєтеся, яку музику слухаєте. Мова має бути солодкою, спокійною. Адже слово має енергетику. Тому не слід використовувати грубі слова, сленгові вирази, говорити негативно. Бо те, що говоримо й чуємо, проходить через кору головного мозку та позначається на стані всього організму. Для заспокоєння, гармонізації внутрішнього стану добре слухати мантри, молитви, святі писання. Тобто жити в благості, контролювати, щоб у вашому житті було менше пристрасних, гнівних, негативних слів. Адже вони запустять такі ж емоції, а далі хвороби.
- Як полегшити згубну дію стресу седативними травами та іншими засобами?
- Стрес - це дисбаланс вата-доші, або повітряної енергії. Тому, щоб вийти з цього стану, треба більше гуляти на свіжому повітрі. Періодично 1-2 рази на тиждень промаслювати тіло кунжутною олією. Для цього її треба підігріти, щоб була добре теплою, та нанести на все тіло на пів години, потому прийняти душ. Це заспокоїть, оздоровить і омолодить тіло.
Дихальні практики, або як в аюрведі їх називають пранаями, найкраще виводять зі стану стресу, випускають негативні емоції. Із найдієвіших - бхастрика пранаяма, її виконують з інтенсивним вдихом і видихом через ніс. Сісти на стілець чи в позу для медитації, спина пряма, не згинатися й не нахилятися. Зробити 10 різких вдихів і видихів, потім глибокий вдих, затримати дихання на 7-14 секунд і повільно видихнути. Повторити цикл тричі. Виконуючи цю вправу, стежити за своїми реакціями й відчуттями. Не робіть через силу, ледь відчуєте напруження - відразу ж зупиніться.
Іншу дихальну практику анулом-вілом, або почергове дихання ніздрями, виконують сидячи, спина рівна, очі заплющені, вся увага на диханні. Закрити правим великим пальцем праву ніздрю та вдихнути через ліву. Потім відразу ж закрити правим безіменним пальцем ліву ніздрю, з правої забрати палець і видихнути через праву ніздрю. Потім, не роблячи перерви, вдихнути через праву ніздрю. Знову закрити правим великим пальцем праву ніздрю й видихнути через ліву. Робити вдих упродовж шести секунд, а видих – вдвічі довший: дванадцять секунд. Повторити вправу до 20 разів. Якщо правильно виконали все, відчувається бадьорість, спокій, полегшення,
Щоб зменшити вплив стресу, в аюрведі застосовують рослину шанкха пушпі (латинською - берізка багатостебельна). Вона чудово підтримує пам'ять, роботу мозку, нервової системи. Є природним психостимулятором і транквілізатором, заспокоює розум і дає психічне здоров’я та емоційну стабільність, поліпшує сон.
Екстракт кореня ашваганди - дієвий антистресовий адаптоген, що знижує рівень кортизолу (гормон стресу), покращує імунітет, допомагає при тривожних розладах, безсонні, сприяє збільшенню енергії.
Із українських фітозасобів подібними властивостями володіють глід, валеріанка, собача кропива, півонія в аптечних краплях та інші заспокійливі серцеві настоянки. Їх можна змішати або ж пити окремо по 20 крапель на пів склянки води 2-3 рази на день чи за потреби. Ці засоби не показані лише за індивідуальної непереносності, гіпотонії, вагітним.
Напій цикорію дає заряд енергії та сприяє активності розуму й тіла. Він чинить заспокійливу дію завдяки вмісту вітамінів групи B, а саме ці вітаміни «відповідають» за чудовий настрій, міцний сон, енергійність і бадьорість. Не слід вживати цикорій при підвищеній кислотності, виразці шлунка та дванадцятипалої кишки, при оксалатному діатезі.
Протиракове харчування
- Яких правил харчування слід дотримуватися, щоб запобігти раку та за цього захворювання?
- Рак утворюється в закисленому організмі. А таке кисле середовище виникає на тлі споживання певної їжі, алкоголю, куріння. Серед продуктів найбільше провокує закислення м'ясо, особливо червоне: свинина, яловичина, баранина. А також різні солодощі, за винятком меду. Їх слід значно зменшити в раціоні. Замість м’яса краще їсти рибу.
Не варто споживати молочні, кисломолочні продукти. Вони сприяють утворенню слизу, збільшують рівень капхи в організмі. Максимум іноді можна пити некислий кефір. Замість вершкового масла й маргарину вживати цілюще масло гхі (вершкове топлене масло). Потрібні для організму жири брати з олій: соняшникової, гірчичної, оливкової та інших. Треба їсти щойно приготовлену їжу, не ту, що зберігається два та більше днів, особливо, коли вже є прояви цього захворювання.
Щоб запобігти утворенню раку, потрібно підтримувати слаболужний баланс в організмі. Відповідно, пити лужні води, їсти продукти, що підтримують лужний баланс, антиоксиданти. Передусім це стиглі, некислі фрукти, горох та інші бобові, зелень.
Багато вживати спецій. Протионкологічний ефект мають сухий імбир, часник, чорний та довгий червоний перець, куркума, які треба додавати в страви. До рослин із протираковими властивостями належать зелений, трав’яний чаї, помідори, виноград, броколі, буряки.
Очищення організму природними засобами
- Є теорія, що якщо ще й очищати організм, ризик захворіти на онкологію стає значно нижчим. Чи це так? Якою має бути очищення?
- Усе правильно. Щоб оновилася робота організму та зменшити вплив чинників росту пухлин, потрібно періодично очищати й підтримувати роботу крові, лімфи, печінки, селезінки, кишківника, нирок. Для цього слід використовувати аюрведичні засоби, трав’яні збори та певні продукти. Хороші очисники - так звані смузі (овочево-трав’яні перемелені рідкі суміші у вигляді напоїв) із соку буряків і моркви по (50 мл), 50 мл води та взятих по жменьці змелених броколі, шпинату, селери, кінзи, петрушки, сезонних ягід. Вони чистять лімфу, кров, кишківник, печінку, селезінку. Пити по склянці 1-2 рази на день за 20 хв до основного прийому їжі. Щоправда, буряковий сік треба з обережністю пити людям із низьким тиском та схильністю до проносів. А ось із закрепами він чудово допоможе впоратися, як і зменшить тиск у гіпертоніків. Протипоказання: загострення хвороб органів травлення, панкреатит, індивідуальна непереносність.
Чай зі щіпочкою імбиру й чорного перцю, щоб лиш трішки пекло, - це очищення та поліпшення травлення. Протипоказання такі, к і в попередньому рецепті.
Щодня треба їсти салати та сезонні або заморожені ягоди, що мають хороший протираковий, омолоджувальний, очисний ефект. Часте споживання українського вегетаріанського борщу з додаванням куркуми, перцю, сухого імбиру очищає кров, лімфу, органи травлення.
Якщо є тенденція до раку чи вже є захворювання, рекомендую ранок починати з випитої склянки теплої води. За пів години до сніданку випити склянку теплої води, додавши по 1 ч. л. меду, лимонного соку, рицинової олії. Це дуже добре очищає організм. Протипоказання: жовчокам’яна хвороба, загострення хвороб органів травлення, індивідуальна непереносність. Потому їсти вегетаріанську їжу від 2-3 разів на день невеликими порціями. Зрідка морепродукти, рибу, курку.
Хто хоче серйозно очистити організм протягом осені, допоки є достатньо городньої зелені та овочів, протягом тижня може дотримуватися такого режиму харчування. Упродовж 2 днів на тиждень їсти лише індійську очисну страву кічарі, інші 5 днів - овочеві рагу, салати зі свіжих овочів та зелені, 1 день додаючи до них рибу.
В аюрведі страву кічарі вважають досконалою їжею, яка легко перетравлюється, дає силу та життєстійкість, живить усі тканини тіла, очищає та омолоджує їх. Саме тому кічарі споживають при монодієтах та проходженні очисних програм. Для її приготування пів склянки машу або сочевиці чи гороху та склянку рису замочити у воді на 1-2 години. На слабкому вогні розтопити 2 ст. л. гхі або вершкового масла, допоки не почне трохи пінитися. Додати в масло по 0,3 ч. л. куркуми, сушеного меленого часнику, меленої зіри та коріандру. Помішуючи, готувати на слабкому вогні, поки всі спеції не потемніють і не з’явиться приємний аромат. Потому додати рис із бобовими, добре перемішати протягом хвилини, щоб вони ввібрали в себе всі аромати спецій. Влити 4-5 склянок води, за смаком додати імбир і кардамон, посолити. Готувати до повного розм'якшення рису та машу. Їсти протягом дня.
Окрім того, добре хоч 2-4 рази на тиждень, а можна й щодня, очищати ніс ледь підсоленою теплою водою, промиваючи від слизу почергово ніздрі. А потім закапати в ніс по 1-2 краплі теплого топленого масла гхі.
Очищенню кишківника, виведенню шлаків, залужненню організму допомагають і спеціальні содові клізми. Літр води закип’ятити, охолодити, щоб була трішки тепла, додати 1 ч. л соди та теплим увесь вміст ввести в кишківник, зробивши клізму. Процедуру робити 1-2 рази на місяць. Протипоказання: хвороба Крона, злоякісні новоутворення прямої кишки чи органів, розміщених поруч, гострий апендецит, перитоніт наявність кровотеч в шлунково-кишковому тракті, тяжкі патології серцево-судинної системи, виразкова хвороба, виразковий коліт, геморой, тріщини та ерозії прямої кишки, говтрі запальні процеси слизової оболонки кишечнику, індивідуальна нестерпність.
Фітозасоби для профілактики раку
- Які українські та аюрведичні фітозасоби є дієвою профілактикою онкології?
- Як лікар, я займаюся оздоровленням, профілактикою та супровідною терапією людей, хворих на рак. Застосовую як українські, так і аюрведичні засоби. З українських трав добре використовувати кропиву, іван-чай, в малих дозах чистотіл, барбарис, материнку, календулу, ромашку, женьшень, ехінацею, руту культурну. Для профілактики люди мають заварювати їх окремо чи роблять суміш: 1 ч. л. трав залити 250 мл окропу й пити протягом дня. Якщо ж у людей є захворювання, конкретні дозування й частоту прийому підбираю їм на консультації. Тут треба працювати дуже зважено та обережно. Особливо в разі наявності кровотеч, гіпертонії, тяжких хронічних захворювань печінки та нирок.
Потужний очисний чай: по чверті чайної ложки куркуми, перцю, шавлії, ромашки залити 300 мл окропу, настояти 10 хв, випити протягом дня.
В аюрведі є низка засобів, що добре запобігають появі раку, їх застосовують як супровідну терапію для людей, що мають це захворювання. Відомий засіб на основі кори дерева канчнар (Bauhinia variegata), що має антиоксидантні та протизапальні властивості. Він сприяє покращенню роботи щитоподібної залози, регулює обмін речовин, має сечогінні властивості, очищає лімфу та покращує її циркуляцію.
Сік ноні сприяє омолодженню та відновленню клітин, виводить токсини, нормалізує рівень глюкози, поліпшує роботу системи травлення, емоційний стан, додає енергії, покращує роботу імунної системи.
Екстракт рослини гудучі впливає на організм за всіх типів інфекцій, в тому числі вірусних і бактеріальних. Нормалізує роботу імунної системи, печінки, нирок.
Амла, або індійський аґрус, - ефективний тонізувальний і зміцнювальний засіб. Він підвищує імунітет, додає сил, допомагає боротися з недокрів'ям, сприяє утворенню червоних кров'яних тілець, оновленню та очищенню крові, живить серце, легені й нирки.
Сафі очищає травний тракт, печінку, сприяє усуненню хронічних закрепів, геморою, позбавляє кишкових паразитів, зменшує кількість «шкідливого» холестерину, усуває інтоксикацію, чистить кров.
Ці та багато інших засобів підбираю на консультації та залежно від стану людини призначаю їх дозування. Із профілактичною метою - по 1-2 таблетки 1-2 рази на день, але це дуже індивідуально, наголошую. Тому тут теж краще спершу проконсультуватися.
Такі засоби в комплексі дають глибинне очищення організму, зменшують побічну дію ліків від раку, покращують якість життя, зменшують ризик появи метастазів, росту пухлин. Вони містять алкалоїди, що діють на чинники протипухлинного росту.
Перед застосуванням будь-яких рецептів і рекомендацій обов’язково порадьтеся з вашим лікарем.