Різні дисбаланси в роботі травної системи з часом можуть призводити до дуже неприємних ускладнень в ділянці прямої кишки. Це утворення тріщин, нориць (свищів) у прямій кишці. У результаті подальшого інфікування виникає гострий запальний процес навколо прямої кишки, який унаслідок неправильного лікування може перейти в хронічний парапроктит. При цьому формуються патологічні канали, нориці, через які організм намагається вивести назовні або в суміжні органи гнійні виділення з осередків запалення. Процес болісний і непростий у лікуванні. Тож потребує комплексного підходу.
Чому виникають нориці в прямій кишці, як запобігти цьому, чи вкрай потрібне оперативне втручання та якою має бути реабілітація, аби рецидив не повторився? На всі ці запитання, які ставлять нам читачі, сьогодні відповість лікар народної та нетрадиційної медицини Юрій НЕЧИПОРЕНКО.
Головні провокатори появи нориць
- Юрію Борисовичу, що передує виникненню парапроктиту?
- Парапроктит – це серйозне захворювання, яке проявляється запаленням тканин навколо прямої кишки. Зазвичай цьому передують тріщини у прямій кишці, геморой, але люди на це не дуже звертають увагу. Та коли виникає парапроктит, який супроводжується активним запаленням, температурою, болем, на це вже людина не може не зважати. Це серйозне захворювання, що потребує кваліфікованого втручання з точно поставленим діагнозом.
Виникнення свищів - це видима частина айсберга. Прихованою часто є їх першопричини - захворювання: туберкульоз, хвороба Крона, діабет, грибкове ураження, хвороби статевих органів. Треба пройти ґрунтовне обстеження, бо ці недуги можуть провокувати появу та прогресування парапроктиту, тож передусім слід боротися з ними. Якщо ж дослідження покажуть, що цих недуг немає, то найперше треба прибирати закреп.
Під час застою в кишківнику, болісної дефекації відбувається перерозтягнення анального отвору, виникають тріщини. Якщо не полікували їх одразу, вони стають вхідними воротами для потрапляння інфекції, яка через лімфупоширюється в клітковину ( прошарок між шкірою і м’язовою тканиною)– це найпоширеніша ситуація.
Ще одна з причин - ослаблений місцевий імунітет. Він падає в разі переохолодження, при проносах і закрепах, поганому кровообігу в цій ділянці. У разі появи анальних тріщини, надривів, які провокують проблеми з дефекацією, якщо місцевий імунітет міцний, то організм справляється, лейкоцити локалізують інфекцію, відбувається відновлення тканини. Коли ж, зокрема через переохолодження, погіршення кровообігу, порушення іннервації, місцевий імунітет слабшає, виникає передумова для потрапляння інфекції з калових мас, зокрема, кокової флори, що запускає запальний процес.
Як боротися зі свищами
- Чи можна з парапроктитом впоратися консервативними методами, чи все ж без хірургічного втручання тут не обійтися?
- Це захворювання небезпечне тим, що під час його перебігу формуються абсцеси, тобто гнійники. Вони можуть самостійно прорвати назовні, якщо гнійник розміщений поверхнево. Але він може вийти по сформованих ходах і прорвати в просвіт прямої кишки та спричинити складне запальне захворювання – проктит. Нориця може прорватися у вагіну чи в черевну порожнину – це неконтрольований процес.
У найкращій ситуації, коли норицю прорвало на шкіру, а не всередину, людина, як правило, наклала пов’язку й заспокоїлася. Їй наче стало легше, впала температура, випорожнення нормалізувалися, але це - видимість. Інфекційний процес триває, гній далі набирається й знову може прорватися в тому чи іншому місці.
Ще раз наголошую: захворювання складне, небезпечне непередбачуваністю, де саме прорве гнійник, організм багато ресурсів витрачає на його подолання. Це супроводжується погіршенням дефекації, сечовиділення, болем у низу живота.
Якщо є нориця, то це хірургічна патологія, цю проблему мають усувати хірурги оперативним шляхом. Бо нориця - це порожнина, яка сформована для виходу гною. Консервативно з цим навряд чи впораєшся. Слід очистити цю порожнину, забезпечити дренаж, тобто відтік, дати протизапальну, антибіотикотерапію, стимулювати загоєння. Але цього часто недостатньо. Трапляється так, що людина приймала антибіотики, загальмувала гострий процес, але він перейшов у хронічну форму й гнійники формуються далі.
Реабілітація: важливі процедури для одужання
Через це на другому етапі, після того як пролікувалися хірургічним шляхом, важливо пройти реабілітацію. На жаль, часто лікарі пропускають цей момент – от почистили, зашили рану, й на тому лікування припиняється. Але після операції формується рубець, що ускладнює місцевий кровообіг, чим знову ж таки погіршує імунітет.
Стан місцевого імунітету параректальної тканини (розміщеної біля прямої кишки) залежить від багатьох чинників. Зокрема, стану кістково-м’язової системи, яка має безпосередній вплив на кровопостачання та нервову регуляцію цієї ділянки. Тому з самого початку слід провести остеопатичну корекцію (за допомогою мануальних технік). Це саме те, чим я займаюся - продіагностувати та відкоригувати стан м’язів, фасцій, зв’язок. Із м’язами тазового поясу пов’язані м’язи черевної порожнини. Якщо вони ослаблені, то ослаблюється й іннервація (зв'язок з центральою нервовою системою). Тому треба зміцнити м’язи тазового поясу та тазового дна. Та, звісно ж, після операції, перш ніж робити певні вправи, слід пройти огляд у лікаря: анальне пальцеве дослідження, УЗД органів малого таза, бо нориця може бути не одна. Лише потому лікар скаже, чи показані фізичні вправи.
Також слід відновити функції кишківника й тазових органів: нормалізувати випорожнення, що мають бути легкими, сформованими, щоденними, без натужувань. Нормалізувати сечовиділення, жіноче та чоловіче здоров’я. Тобто звернути увагу на весь організм, привести його до оптимального функціонування.
Засоби для запобігання рецидивам
- Які натуральні засоби якнайкраще підійдуть у процесі реабілітації, зокрема, для посилення місцевого імунітету?
- У цій ситуації золотий стандарт – гірудотерапія. Прикладання п’явок - сприяє дренажу цієї ділянки від токсинів, інших накопичень. Під час укусу п’явка запускає активні речовини, які стимулюють мікроциркуляторне русло, допомагає підтримати імунітет. Але тут маю наголосити: п’явки в жодному разі не можна застосовувати в період гострого інфекційного процесу. Зазвичай у післяопераційний період добре ставити свічки з екстрактом п’явки. Але прикладання самих п’явок має значно кращий ефект.
Слід зміцнити м’язи, особливо тазові, щоб прибрати застійні явища. Тут добре підійде тривала ходьба, витягувальні вправи з напруженням та розслабленням промежини, почергове напруження м’язів одної та другої сідниць, нахили врізнобіч.
Нормалізувати випорожнення, усунути навіть тривалі закрепи, що провокують розширення прямої кишки, можна за рахунок корекції харчування. Слід значно збільшити споживання овочів: буряків, моркви, гарбузів, клітковини. Корисно споживати висівки, що добре впливають на роботу кишківника. Для цього 1 ст. л. висівок залити окропом так, щоб вода на 1-2 см покрила висівки, настояти 20 хв. Споживати під час їди, а краще - за 10 хв потому, запивши склянкою води.
Щоб забрати причину застою й травмування під час напруження при твердому калі, впорядкувати регулярне, комфортне випорожнення, слід приймати лушпиння подорожника: 1 ст. л. (10,0 г) залити склянкою окропу, дати настоятися 30 хв, приймати по 1/2 склянки двічі на день за 20 хвилин до прийому їжі.
Протипоказання до вживання висівок та лушпиння подорожника: загострення хвороб органів травлення, кишкова непрохідність.
Апіпродукти також ефективно забезпечують баланс поживних речовин в організмі, стимулюють імунітет. Якщо є нориці, добре приймати пилок - як джерело мінеральних речовин. Якщо немає алергії, пилок беруть по 1 ч. л. 2-3 рази на день, попередньо розмочивши в невеликій кількості води впродовж 1-2 хв. Пилок містить кристали, й без попереднього замочування вони складно розчиняються, відтак проходять транзитом в організмі. Можна його споживати з невеликою кількістю меду протягом 20 днів. Це хороший термін, коли формуються адаптаційні реакції. Через 2 місяці курс можна повторити.
Обов’язково для відновлення та підтримання імунітету треба споживати маточне молочко. Приймати окремо від їжі по 1 маточнику на день протягом 20 днів, розсмоктуючи його під язиком.
Для регенерації слизової оболонки, сполучної тканини, як хороший антибактеріальний, імуностимулювальний засіб слід приймати 20-відсотковий прополіс по 10 крапель 3 рази на день, розвівши в 50 мл води. Курс - 14 днів.
Протипоказання: алергійні реакції, індивідуальне несприйняття.
Перед застосуванням рекомендацій обов’язково порадьтеся з вашим лікарем