ЗАПАЛЕННЯ ПРИХОВАНОЇ ДІЇ

Поділитися:
Запалення прихованої дії

Іноді до гінекологічних запальних хвороб жінки ставляться як до нежитю, мовляв, неліковані й ліковані минуть за тиждень, або ж у нинішньому шаленому темпоритмі життя, пролікувавши, не знаходять часу, щоб проконтролювати остаточне одужання. А даремно: не вилікувавши запалення в гострому стані, ми переводимо його в хронічний, а отже запускаємо бомбу заповільненої дії.     

Адже непроліковані кандидоз,  бактеріальний вагіноз, хламідіоз, гонорея нікуди не подінуться.  Багато задавнених хвороб перебігає безсимптомно, щоденно руйнуючи репродуктивну, сексуальну функцію жінки, впливають на її нервову, ендокринну, імунну системи. Саме хронічне запалення в подальшому стає основною причиною загрозливих гінекологічних захворювань, зокрема, ендометріозу, безпліддя й навіть раку.         

Тож, якщо ви маєте гінекологічне запалення,  незалежно від того, вам 15 чи 50 років, сьогодні саме той день, аби переоцінити своє ставлення до хвороби й, допоки не запізно, почати діяти.
Що робити, як допомогти собі одужати? – Поради нашим читачкам від провідного фахівця, доктора медичних наук, професора кафедри акушерства, гінекології та перинатології Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика, лікаря акушера-гінеколога вищої категорії Наталії ПЕДАЧЕНКО.

П’ять чинників, що провокують «жіночі запалення»

Останніми десятиріччями жіночі запальні захворювання значно помолодшали. Чим це спричинено? Які найтиповіші причини провокують їх появу?        

Є кілька чинників, які руйнують жіноче здоров’я, роблячи його вразливим до запальних хвороб. Перший – стрес.  Жінки намагаються більше вчитися, заробляти грошей, працювати ледь не по 24 години на добу й такими ж успішними хочуть зробити доньок. Тому наймають їм по кілька репетиторів, записують у різні гуртки.
Відповідно, в мам, а особливо в їхніх доньок-підлітків, у яких лише формується гормональна система, через надмірні фізичні та емоційні навантаження, недосипляння, постійні переживання та стрес порушується гормональний гомеостаз у репродуктивній системі, знижується імунітет, а отже й захист від інфекцій. Жінка стає схильною до хронічних запальних процесів.        

Дефіцит вітаміну D також погано впливає на жіночу репродуктивну систему. Через його нестачу   гормональні збої, запальні процеси, зокрема, бактеріальний вагіноз, з’являються знову й знову.      

Третій чинник  – перемерзання. Звичка ходити в осінньому взутті взимку, сідати на холодне, носити короткі спідниці в холодний час особливо небезпечна для дівчаток, які систематично не загартовуються й їхні судини не натреновані до переохолоджень. Тож, щойно перемерзають ноги та геніталії, одразу падає місцевий імунітет і починається запалення, спровоковане розвитком умовно патогенної мікрофлори жіночих статевих органів, сечового міхура, нирок.       

Ранній початок статевого життя теж може стати великою проблемою в майбутньому. Коли дівчинці 14-18 років, шийка матки ще не зріла й не готова до механічного тертя під час сексуального контакту.  Після такого мікротравмування є велика ймовірність підхопити інфекції, що потрапляють статевим шляхом. І презерватив захистить далеко не від кожної, як наприклад, не захищає від інфікування вірусом папіломи людини.
Якщо дівчинка посоромиться сказати мамі та вчасно не пролікується, вона ризикує отримати хронічне запалення із супутніми захворюваннями на все життя.       

Ще одне правило: з будь-яким запальним захворюванням найлегше боротися, коли воно щойно з’явилося і є в стані загострення. Якщо ж жінка не звертається до лікаря, а займається самолікуванням  (почитавши в інтернеті чи порадившись із фармацевтом в аптеці, часто приймає антибіотики без реальної потреби, наприклад, у разі ГРВІ), - це є п’ятий і наднебезпечний за наслідками чинник. 
Антибіотик знижує захисні сили організму, імунна система пригнічується,  жіночні запальні процеси стають хронічними та стійкими до потрібних ліків, провокуючи супутні захворювання, а побороти хронічного збудника стає неймовірно складно.

Щоб не хворіти – подбайте про профілактику          

Тож, щоб не хворіти, жінка має зміцнити  свій імунітет. Її головне завдання, аби бути здоровою та успішною, - виробити гігієну життя в стресогенному середовищі. Вона має навчитися жити в спокої, із задоволенням, будь-які ситуації сприймати без зайвої негативної емоційності.           

А також займатися спортом, якомога частіше бути на свіжому повітрі, лягати спати не пізніше 10-ї години вечора, харчуватися здоровою натуральною їжею, вживати жирну морську рибу або риб’ячий жир, багатий на вітамін D, не перевтомлюватися, не переохолоджуватися.
Окрім того, слід загартовуватися, приймаючи контрастний душ, мати одного сексуального партнера та хорошого гінеколога, якого слід відвідувати щонайменше раз на рік.

ТОП-захворювання, що провокують безпліддя та рак

Які запальні гінекологічні захворювання є найпоширенішими в наш час?     

Одним із лідерів щодо зараження статевим шляхом є хламідійна інфекція. Про масштаби захворювання свідчить хоча б те, що в американській медичній системі скринінг, тобто перевірку на наявність цієї інфекції, проводять усім жінкам, молодшим 24 років. Це допомагає вчасно виявити та пролікувати генітальний хламідіоз,  адже в молодих дівчат хвороба перебігає безсимптомно, та згодом може спровокувати серйозні запалення не лише піхви та шийки матки, а й хронічні запальні процеси в матці, маткових трубах та яєчниках.      

Дуже поширені кандидоз (пліснявка) та бактеріальний вагіноз. Останній спричиняє надмірне розмноження такої бактерії, як вагінальна гарднерела, й має чіткі симптоми: рибний запах, особливо після статевого акту, білуваті рідкі виділення, дискомфорт. Це хвороба жінок із низьким імунітетом, спричиненим стресом, дефіцитом вітаміну D, перевтомою, шкідливими звичками. Недолікований бактеріальний вагіноз може негативно вплинути на перебіг вагітності у майбутньому, а також стати причиною післяпологових запальних ускладнень.      

Запальний процес у яєчниках або маткових трубах можуть спричинятися також тріхомоназом, гонореєю, хламідійною інфекцією та іншими патогенними мікроорганізмами. Захворювання придатків матки часто  перебігає безсимптомно й виникає після незахищених статевих актів, хронізуючись унаслідок несвоєчасного лікування та ослабленого імунітету.

Небезпека запальних гінекологічних захворювань багатьма жінками недооцінена. Дехто відчуває лише незначний дискомфорт і навчився жити з хворобою, особливо не лікуючи її. Чим ризикують жінки, що вчасно не позбулися запалення?     

Вчасно не проліковані запалення стали причиною відчаю багатьох жінок, що мають безпліддя. Механізм простий: запалення починається в піхві, якщо його не пролікувати на цьому етапі, інфекція піднімається вище - в матку, а далі в маткові труби, ушкоджуючи їх, отож запалення робить неможливим процес зачаття.        

Ендометріоз також активно розвивається на тлі тривалого хронічного запалення органів малого таза. Це захворювання з неприємних: спричиняє хронічний виражений біль унизу живота та під час статевого акту, перебігає з болісними менструаціями та аномальними матковими кровотечами в так звані жіночі дні.  Надмірна втрата крові, а в нормі жінка в ці дні втрачає від 5 до 80 мл, призводить до розвитку анемії, виснаження депо заліза в організмі і, як наслідок,  зумовлює появу землистого кольору шкіри, випадання волосся, млявість, надмірну втомлюваність та депресію.        

Запалення спричиняє й утворення фолікулярних кіст яєчників, що нерідко лікується хірургічним шляхом. Тож часто, коли в майбутньому в жінки виникає бажання завагітніти, вона може стикнутися з проблемою, що після таких втручань у неї обмаль тканини яєчника - знижується оваріальний резерв.           

Десять  років тому Харальд цур Хаузен отримав Нобелівську премію за встановлення чіткого взаємозв’язку між інфікуванням вірусом папіломи людини й подальшим виникненням раку шийки матки. Так-ось, якщо жінка веде здоровий спосіб життя, стійка до стресів і має дужий імунітет, вірус папіломи людини, потрапляючи в її організм під час сексу, надовго не лишається в шийці матки.
А ось у жінки з низьким імунітетом та хронічним гінекологічним запальним процесом ризики персистенції (тривалого збереження) цього вірусу та, відповідно, поступового розвитку раку шийки матки, значно вищі.

Щоб бути певним – обстежтеся!

Тобто, фактично через незнання, нерозуміння загроз і потреби своєчасного лікування банального запалення жінки втрачають можливість бути мамами, потрапляють на хірургічний стіл з онкологічними захворюваннями. Як же цьому запобігти, які обстеження має пройти жінка?          

Раз на рік кожна жінка має здавати цитологічний мазок із поверхні шийки: мазок  пап-тест, щоб переконатися у відсутності онкології.  Щорічно проходити гінекологічне  УЗД трансвагінальним датчиком, яке дасть можливість виявити запальний процес у порожнині матки, маткових трубах, яєчниках, виключить наявність оваріальних кіст, а також спричинених хронічним запаленням патологій ендометрія (поліпів тощо).
Окрім того, жінкам, особливо зі значною втратою крові під час місячних, слід здати загальний аналіз крові, з визначенням не лише рівня гемоглобіну, а й феритину (показник запасів заліза в організмі). Якщо ці показники низькі, лікар невідкладно випише додаткове лікування для поповнення дефіциту заліза, поряд із виявленням і усуненням цих кровотеч.           

Особливо якщо є дискомфорт, біль, виділення з неприємним запахом, слід здати аналізи на наявність хламідійної, трихомонадної, гонорейної та кандидозної інфекцій. А також зробити бактеріоскопічне дослідження, яке покаже співвідношення  хвороботворної та корисної мікрофлори в урогенітальних органах і дасть можливість діагностувати бактеріальний вагіноз.
На основі цих аналізів лікар зможе виявити збудника й призначити лікування, або ж, за  потреби, призначити додаткове, для уточнення, обстеження.

Відвари та ванночки з трав погамують запалення

Безумовно, лікування жінки має відбуватися під наглядом і згідно з рекомендаціями умілого лікаря-гінеколога. Яке супутнє лікування за допомогою фітозасобів добре зарекомендувало себе в цім разі?         

Згідно з міжнародними протоколами та стандартами й останніми науковими дослідженнями австралійських науковців, фітотерапія реально працює. Та слід урахувати, щоб отримати стійкий клінічний результат: це має бути тривале лікування  – щонайменше півроку.           

Так, доведений вагомими науковими дослідженнями дієвий природний засіб проти частих загострень циститу – сік журавлини. Ягоди слід почавити й розвести у воді або ж купити екстракт журавлини в аптеці. Його прийом значно зменшує частоту загострення цього захворювання. Є відгуки пацієнток, що таким чином вони поліпшували свій стан і за інших хронічних запальних гінекологічних хвороб.          

Можна приймати настоянку ехінацеї чи женьшеню, щоб підтримати життєвий тонус та імунітет. Чудові трави з протизапальною та антибактеріальною дією - звіробій, календула, ромашка. Їх заварюють і п’ють тричі на день по 100 мл, а також на їхній основі роблять сидячі ванночки з морською сіллю.
Це, здавалося б, -  бабусині методи, але їх наразі активно використовують як дієву процедуру в Європі та Америці  - країнах із високим рівнем медицини.           

Один із найпомічніших засобів у разі запального гінекологічного захворювання -  сидяча ванночка на основі сольово-трав’яного розчину. Для цього кладемо у воду морську сіль, щоб розчин за солоністю та консистенцією нагадував морську воду, додаємо кілька крапель йоду, чайну ложку соди, навар ромашки, календули, шавлії та звіробою. Таку ванночку варто приймати двічі на день протягом 2 тижнів водночас із призначеним лікарем-гінекологом медичним лікуванням.

Яка гігієна має бути в цей час? Чи можна користуватися тампонами, хімічними засобами для інтимної гігієни?        

Проблема використання тампонів у тім, що жінки забувають міняти їх кожні 2-3 години, згідно з інструкцією, а кров - це ідеальне середовище для росту й розвитку патогенних мікробів. Тому я рекомендую застосовувати тампони в екстрених ситуаціях – купання в морі, вечірка. І в жодному разі не залишати тампони на ніч.         

Хімічні засоби гігієни - теж не бажані для застосування. Це має бути нейтральний рH. Узагалі навіть мило для інтимної гігієни слід використовувати для миття в ділянці ануса. Статеві ж органи краще обмивати кілька разів на день чистою водою. Якщо ж перед сном закінчите жіночий туалет ванночкою або підмиванням із відвару протизапальних трав, це буде корисним доглядом та профілактикою жіночих запальних  захворювань.