ЇЖТЕ НА ЗДОРОВ’Я

Поділитися:
Їжте на здоров’я

Українці гладшають, і це явище з року в рік поширюється як епідемія. Кожен другий уже має зайву масу тіла, а кожен четвертий - ту чи ту форму ожиріння. Тим часом хвороби серця, задишка, інсульт, гіпертонія, біль у суглобах, діабет, онкозахворювання – часті наслідки надмірної маси тіла. Британські вчені дійшли  висновку, що ожиріння підвищує ризик розвитку 13 видів раку. На їхню думку, жир перешкоджає роботі клітин-кілерів знищувати ракові пухлини. Часті під’їдання, незбалансоване харчування, заїдання стресу смачненьким – усі ці розлади харчової поведінки призводять до швидкого поповніння та букету хвороб. Початок нового року – гарна нагода переписати з нової сторінки ставлення до життя, харчування, ввівши нові правила здоров’я. А допоможе в цьому науковець, доктор медичних наук, яка протягом багатьох років вчить людей основ здорового життя, лікує травами та методами індійської традиційної медицини аюрведи – Алла ДМИТРІЄВА.

Зайнятий мозок – причина проблем травлення

- Алло Володимирівно,  на якому рівні відбувається збій, що нам хочеться їсти понад норму?

- У давніх індійських книгах написано, що добова норма їжі має вміщуватися у двох долонях рук, якщо кожна молекула буде повноцінно засвоєна, а отож піде на користь. Але нині люди їдять не грамами, а кілограмами, намагаючись отримати максимальне задоволення не від якості, а від кількості їжі.
Більше того, під час трапези ми хочемо отримати ще більше задоволення, тому за столом розмовляємо про політику, пліткуємо, дивимося телевізор чи переписуємося в гаджетах.
        За всі процеси в організмі, зокрема, й травлення, відповідає мозок. Він аналізує, що ми поклали в рот, і залежно від того дає команди на виділення травних ферментів шлунком, підшлунковою залозою, жовчі - жовчним міхуром, запускає процеси в інших органах, тобто готує травний тракт до перетравлювання.
        Якщо ж ми під час їжі розфокусовані й погано пережовуємо, а перш, ніж ковтнути, треба довести їжу в роті до стану ріденької кашки, то повноцінного процесу травлення не буде.  Відповідно, їжа вчасно не перетравлюється,  не всмоктується, надовго затримуючись в організмі, отруює його токсинами. А це і є причиною появи багатьох небезпечних захворювань.
          Ще один момент: коли під час трапези ми відволікаємося, то не відчуваємо моменту, коли вже наситилися, та продовжуємо їсти, з’їдаючи значно більше, ніж можемо перетравити. Надмірно спожите осідає в жирові клітини  зайвими кілограмами, однак  організм не отримує потрібної кількості поживних речовини. Отож він лишається голодним і знову вимагає нової порції їжі.
Це заворожене патологічне коло, доповнене відсутністю фізичних навантажень, і є головною причиною того, що 50% українців нині мають одночасно надмірну масу тіла й  дефіцит білкового живлення м'язових тканин.

Правила споживання їжі для здорового травлення

- Що Ви рекомендуєте,  аби налагодити травлення?

- Звісно, для своїх пацієнтів я даю індивідуальні поради залежно від їхнього типу конституції, пори року й захворювань. Але є універсальний набір порад, який підійде більшості. 
1. Знаходьте 20 хвилин зранку, в обід і ввечері на їжу. У цей час ви нічого не робите, не слухаєте, не спілкуєтеся, а тільки концентруєтеся на отриманні задоволення від смаку й максимально добре пережовуєте.
Така ретельно подрібнена їжа легко засвоїться, а ви відчуєте насичення, з’їдаючи меншу порцію. Таким чином відновиться навичка, що була притаманна нам у дитинстві: їсти до відчуття, що наївся, й тоді зупиняти трапезу попри всі умовляння дорослих.
2. Під час особливо святкових трапез можна споживати по чарочці так званих харчових тоніків. Тобто, напоїв, приготовлених способом природного бродіння та, бажано, зроблених власноруч. До них відносяться сидр, медові вина, вина, які можна пити за грецькою манерою, дещо розвівши водою. Вони сприятимуть травленню, особливо в людей із заповільненим метаболізмом.
Тим, хто схильний до повноти, краще вживати  терпкі червоні вина, багаті на дубильні речовини, а струнким, худорлявим людям бажано пити біле легке вино.
3. Інтервал між прийомом їжі має бути 3-5 годин. Це час на перетравлення страв у шлунку та їх евакуацію у дванадцятипалу кишку.  У цей проміжок краще не робити жодних під’їдань, можна лише пити воду, морси, узвари та їсти фрукти.
Бо наш шлунок може якісно робити тільки щось одне: або перетравлювати, або просувати їжу. Тож, якщо він  ще не відправив їжу в кишківник, а йому підкидають нову роботу для травлення, цим лише «набивається» травний тракт й уповільнюється його робота. А це породжує багато проблем.
4. Щоб їжа добре засвоїлася, смакувала й дала максимальну користь і відчуття насиченості під час трапези, ви маєте спожити страви, що мають різноманіття смаків: солодкий, кислий, гострий, гіркий, солоний, терпкий.        
Наприклад, це може бути рис із вершковим маслом на гарнір, що дає солодкуватий смак,  із кислого – квашені, мочені овочі. Звісно ж, і в гарнірі й в овочах буде наявна сіль. У помірній кількості сіль обов’язково має бути в стравах, адже лише з солі ми беремо хлор, без якого не виробляється соляна кислота в шлунку, а отже не перетравлюється їжа.  Саме тому безсольова дієта приносить більше шкоди, ніж користі. Але якщо солі забагато, вона руйнує нирки. Гостроти трапезі додасть соус, а терпкості та гіркоти - чай зі спеціями (не більше 120 мл). 
5. У холоди шлунку бракує вогню, тобто активності травлення. За короткого світлового дня, підкинути іскру в травний вогонь можуть пряні та гострі спеції: чорний і червоний перець, гірчиця, хрін, імбир, пряні соуси.
А ось улітку їх потрібно споживати дуже помірно, щоб не спровокувати ерозивні та виразкові захворювання.
6. Обов’язково рухайтеся: ходіть, бігайте, нагинайтеся. Це не лише сприяє спалюванню зайвих калорій, а й покращує кровопостачання до органів, а отже стимулює їх роботу. Рух забезпечує дуже важливу функцію: під час нього ми робимо внутрішній масаж травних органів, активуємо скорочення кишківника та виведення відходів.
- Під час застіль, а особливо вечірніх трапез, що можна їсти, щоб не зашкодити своєму організмові за святковим столом?
- Звісно ж, не потрібно переїдати, слід вчасно зупинитися в споживанні різних страв.  Наш кишківник досить короткий, і їжа свій шлях від ротової порожнини до ануса за наявності  гарного травлення проходить за 8-12 годин.  Якщо ж їжа затримується на довше, в кров всмоктуються токсини.
         Щоб цього не сталося, страви на свята  мають бути легкими, вишуканими й помірними. Це може бути щось солодке для підтримки роботи мозку, таке як фруктовий салат із кремом або ж варені овочі. Окрім того, полегшити важку для шлунка їжу можна й із допомогою  солінь. Наприклад, якщо ви з’їсте гусака з квашеною капустою, він відносно легко перетравиться, адже у квашеній капусті з чорнушкою вже містяться ферменти, що сприяють травленню.
          Їжа стане смачними ліками, якщо до страв додати наші чудові  українські харчові тоніки: гуньба (рос. - пажитник), на санскриті має назву  шамбала, наскільки це гармонійна, цілюща рослина.  А також чорний кмин, що ріс у наших бабусь на городах під назвою чорнушка, кмин, кріп, гвоздика, перець, кануфер або пижмо бальзамічне, куркума. Їх потрібно додавати, як приправи у невеликій кількості за смаком.

Солодке – на перше, терпке – на десерт

- Яка має бути послідовність у споживанні страв, щоб вони добре перетравилися, а не залягли баластом у кишківнику?

- Починати трапезу завжди потрібно з солодкого. Тому, що почуття голоду відчувається пропорційно рівню глюкози в крові. Тобто, коли з’являється вовчий голод, це свідчить про брак глюкози – основної їжі для мозку. Тож, поповнивши її запаси, задовільнивши мозок на початку трапези, людина потому буде їсти спокійно, а не накидатиметься на страви.
        Після солодкого їдять сирі продукти окремо від інших страв  – фруктові та овочеві салати. Річ у тім, що в нас немає ферментів, які перетравлюють клітковину. Тому клітковину потрібно транзитом відправити в кишківник. Якщо ж салати їсти з гарячими стравами, то процес перетравлення вуглеводів, білків і клітковини заповільниться та спричинить процес бродіння.
          Після салатів настає час холодних закусок. Але тому що холодна їжа в холодну пору року погано перетравлюється, щоб додати вогню травленню, споживайте такі страви  із харчовими тоніками – спеціями та напоями, виготовленими природним бродінням.
           Тільки потім можна їсти гарячі страви. По завершенні обіду  - десерт, але не солодкий, як ми звикли, він має бути гірко-пряно-терпким. Тобто гарно підійде якісний добре заварений чай, кава, какао, гарячий шоколад зі спеціями, пікантний сир, терпкі фрукти – хурма, грейпфрут, ківі, айва, ананас. Це буде ідеальним закінченням трапези  для  підтримки хорошого травлення.

Фітосуміші для жовчовиділення

- Як справлятися з проблемами травлення та засвоєння продуктів, які зараз має абсолютна більшість людей?

- Застій у жовчному міхурі – це одна з найбільших проблем травлення. І лише споживання корисних жирів запускає викид жовчі, без якої жири не перетравляться. Тому 3 ст. л. жовчогінного жиру на добу обов’язково мають бути в раціоні. Це масло, вершки, сметана, сало, смалець, різні види невисихаючих олій.   Таким чином печінка скидає зайву жовч, яка допомагає процесу засвоєння в кишківнику.
Цей механізм у тілі працює таким чином: рецептори на язику повідомляють мозок про надходження жиру, мозок відкриває сфінктери жовчного міхура, й жовч виділяється в дванадцятипалу кишку. Та часто спазм не дає відкритися сфінктеру.
У цьому разі добре поприймати фітоспазмолітики. Це кукурудзяні приймочки, календула, шипшина, що знімуть спазм жовчовивідних шляхів.
Такий напій заварюємо зранку, потрібно покласти по щіпці кожного з інгредієнтів у 300 мл окропу та настояти 45 хв. Розділити цю порцію на три й приймати перед кожним прийомом їжі.        
      Однією з побічних проблем поганого травлення, особливо з віком, стають закрепи, з якими часто борються, приймаючи проносне. Але якщо ви маєте суху конституцію тіла, то цього робити не можна, інакше це спричинить  кольки.  Тут якнайкраще підійдуть ягоди бузини або жостеру, які містять пектин і допомагатимуть своєчасній дефекації.
Для цього можна приготувати чудову оздоровчу суміш: у рівних кількостях змішуєте чорнослив, інжир, шкірки яблук, ягоди бузини або жостеру та додаєте щіпку кмину. Заливаєте суміш (із розрахунку 1,5 ст. л. на 200-250 мл окропу)  на 40 хвилин, розминаєте на пюре та п'єте перед сном протягом кількох тижнів. Ця суміш збирає та м’яко виводить токсини й різноманітні отрути з організму. 

Найдоцільніший режим харчування

–  Яким має бути режим споживання води та напоїв протягом дня?

- Якщо людина не має гострих позивів голоду, їсти слід тричі  на день. Сніданок - гарячий, легкий, не пізніш як за годину після пробудження. Адже, аби запустити всі процеси в організмі, потрібно нагодувати мозок.
Часто мої пацієнти кажуть: я не можу так рано їсти, бо треба зранку вигуляти собаку чи зайнятися спортом. У такому разі  я пропоную розсмоктати в роті чайну ложку меду, цим ви підживите мозок і зможете відтермінувати сніданок на 40 хвилин.
        Таким же обов’язковим правилом зранку, як умитися та прийняти душ, має стати й вмивання шлунка й травної системи. Для цього, прокинувшись, слід випити 100-400  мл простої теплої води або ж із додаванням лимона та меду за смаком. Це змиє слиз, залишки їжі, токсини, приготує шлунок до роботи, запустить перистальтику кишківника, сприятиме залужненню організму. 
І протягом дня слід пити по кілька ковтків води щогодини, а закінчувати споживати воду за 2 години до сну.
          Обід – найситніша трапеза о 13-14-й  годині, він має складатися переважно з жирів та білків. Добова кількість споживання білків має бути 200-350 г, але за холодної погоди та значних фізичних навантажень цю кількість слід збільшити до 500 г на день.
          Вечеря за 2-3 години до сну й ще легша за сніданок. Це може бути сирок із медом і чай, тушковані овочі. Але якщо відчуваєте вовчий голод перед сном, його не потрібно терпіти. Інакше, заснувши голодним, ви не відновите свій енергобаланс під час сну. Тож прийміть додаткову вечерю за 40 хв до сну, але обов’язкова умова – вона  має бути рідкою. Наприклад випийте какао з вершками, тепле молоко, збийте смузі  з сиру, фруктів, ягід, ряжанки.
Така рідка їжа в шлунку довго не затримується, вона пройде транзитом і не спричинятиме процесів бродіння та тиснення на органи під час сну. Тож ваш сон, відновлення організму й травлення, а відтак якість життя  - значно поліпшаться.