Звичайний предмет харчового раціону
Коноплі, або Cаnnabis, із латини перекладається як «корисні». Основними діючими речовинами рослини є понад 60 різновидів канабіноїдів — хімічних речовин, які володіють психотропними та цілющими властивостями. На території України коноплі використовували дуже давно, з них виготовляли олію, використовували у виробництві паперу, тканини, одягу та взуття, а так само прядива — міцної волокнистої основи тросів, канатів і мотузок.
Сама конопляна олія зі зрілого насіння не містить наркотичних речовин, властивих листю цієї рослини. У Київській Русі її вважали такою само звичайною частиною раціону, як зараз соняшникова, а обсмаженим насінням ласували навіть діти. У наш час конопляну олію можна придбати в супермаркетах, у магазинах екопродуктів, на продуктових ринках, є вона й у складі різних косметичних препаратів.
І це не дивно, адже вона містить у досить великих кількостях хлорофіл, жирні кислоти (лінолеву — 55%, ліноленову — 20%, олеїнову — 11%), пальмітинову, стеаринову і пальмітоленову кислоти, вітаміни А, B1, B2, B3, B6 , C, D і E. Також численні антиоксиданти, протеїни, каротин, фітостероли, фосфоліпіди, а ще безліч корисних мінеральних речовин (кальцій, магній, сірку, калій, залізо, цинк і фосфор).
Олію з насіння конопель часто використовують у традиційних і нетрадиційних методах лікування багатьох захворювань. Білок, що міститься в олії, дивним чином близький із білком людської крові й легко перетравлюється навіть ослабленим організмом. Каша з насіння конопель є цінним і поживним продуктом, здатним вилікувати багато захворювань.
Корисно за авітамінозу та розсіяного склерозу
Конопляна олія підтримує ендокринну та імунну системи в нормі, її використовують за авітамінозу, неврозів і безсоння, вона допомагає в загоєнні ушкодженої шкіри, в разі запальних процесів, сприяє гарній лактації у матерів-годувальниць.
Олія з конопель корисна за розсіяного склерозу, глаукоми, депресії, мігрені, астми, склеродермії, дистонії, запалення травного тракту, геморою, водянки, золотухи, туберкульозу легень, маститу, ревматизму та багатьох інших захворювань.
В оздоровчих цілях конопляну олію приймають по одній чайній ложці 2—5 разів на день залежно від тяжкості захворювання. Потримати? в роті, пополоскати, подихати крізь олію з відкритим ротом. Прислухатися, відчути складний смак олії й лише тоді проковтнути. Смакові рецептори запустять усю систему тонкої настройки організму.
Вживання олії не поєднувати з їжею, ліпше приймати після легкої зарядки й відразу ж лягти, глибоко й плавно подихати під легку музику.
Більш того, коноплі є доброю сировиною для природного добрива: в них глибоке коріння, під час опадання листя на землю всі мінеральні речовини разом з азотом повертаються в ґрунт. Це робить можливим вирощування конопель на одному місці понад 20 років без помітного погіршення якості ґрунту. Їх запаху не переносять колорадський жук, таргани, капустянка (рос. — медведка), тля та яблунева плодожерка, картопля не заражається фітофторою.
Володимир БОЛСУН,
лікар-невролог.