ПРОБЛЕМИ ЗІ ЗДОРОВ'ЯМ - РОДОМ ІЗ ПОПЕРЕКУ

Поділитися:
Проблеми зі здоров'ям - родом із попереку

Поперек і тазові кістки – це основа, на якій тримається наш скелет і весь організм. Та з віком часто вона починає давати «тріщину»: то ревматизм прихопить, то  нез’ясований біль, з’являються викривлення, крихкість кісток.  А від того, наскільки наш поперек дужий, залежать і здоров’я, або ж навпаки - розвиток супутніх захворювань. Адже зміщення, запальні процеси в попереку зумовлюють зміни в хребцях, що містяться вище по хребту, а також можуть  спричиняти біль у ногах, створювати проблеми  під час руху.
    Та іноді біль у поперековій зоні  не  є самостійним, його зумовлюють недуги прилеглих органів. Найтиповіші причини появи болю в попереку, як запобігти цьому, як за потреби надати першу допомогу – найчастіше ці питання хвилюють людей. Секретами мануальної терапії спеціально з читачами газети «Здоров’я і довголіття» ділиться майстер східних практик, масажист Ігор ГРІМОВІЧ.

- Пане Ігорю, які проблеми зі здоров'ям провокують проблеми в поперековому відділі хребта?

- Якщо біль не зумовлений суто проблемами попереку, то в 90% випадків його появу провокують недуги кишківника. Запалення, здуття, закрепи, коліти, особливо, якщо стан задавнений, можуть спричиняти ниючий біль і в попереку, адже наш організм - взаємопов’язана система. Але це й добре, бо знаючи, на які біологічно активні точки в організмі натискати, через цю взаємопов’язану систему координат можна покращити стан попереку та інших органів, зняти дискомфортні симптоми.
  Одне з найдоступніших місць для акупунктурного впливу – наша долоня. Використаємо для маніпуляції її зовнішню частину, щоб  стимулювати біологічно активні точки, що провокують викид ендорфінів, які, зокрема, усувають біль.
    Для цього слід знайти великим пальцем лівої руки виїмку на тильній частині правої долоні між кісточками вказівного та середнього пальців. Її добре видно, коли руку скласти в кулак і провести трохи вище між кісточками цих пальців по долоні. Там міститься акупунктурна точка попереку. Тут же міститься й точка, що відповідає за кишківник і стимулює його роботу. На видиху слід натискати на цю точку, щоб помірно боліло, а на вдиху трошечки послабити натиск (фото 1). Палець не прибирати з місця маніпуляції й так синхронізувати натиски та  їх розслаблення з кожним вдихом і видихом протягом 5-10 хв на лівій і правій руці. Це допоможе зменшити біль.
   Якщо, окрім болю в попереку, у вас буває  дискомфорт у верхній частині спини, плечах, а також шиї, за такою ж методою можна натискати на сусідню точку, що міститься на тильній стороні кисті, в проміжку між кісточками безіменного пальця й мізинця. Натискання на точку полегшує також головний біль (друга точка показана на фото 1).
   Добре допомагає розтирання носа. Наш ніс - своєрідна проекція тіла. Так, ділянка міжбрів’я – проекція плечей, і протискаючи цю зону, особливо детально пропрацьовуючи точки, де є біль, можна його усунути  в плечах та шиї.
Уздовж  обох боків кістки носа містяться  точки, що відповідають за здоров’я хребта. У місці, де починаються крила носа, з двох боків -  проекційні зони попереку та товстого кишківника. Для оздоровчої дії на них ніс спершу слід добре розтерти до появи відчуття тепла, а потому взяти олівець і його заокругленим кінцем протискувати точки попереку за описаною вище методою: на вдиху зменшуємо натиск, на видиху тиснемо дещо більше (фото 2). 
    Повпливати на поперек та кишківник можна, й додатково попрацювавши з їхніми проекційними зонами на вухах. Для цього вуха спершу розтирають, щоб стали гарячими, або ж просто кілька хвилин гріють, приклавши до них теплі долоні рук. Наступний етап – знайти проекційні зони. Зона попереку міститься ближче до верху вуха на його внутрішньому хрящику (фото 3), зона кишківника трішки вище над ним.  Ці зони щоранку можна протискати пальцями та краще взяти горох чи зерно гречки, прикласти до цих точок і приклеїти лейкопластиром, щоб міцно трималися. Тиждень ходити з цими зернинами, час від часу протягом дня притискаючи їх до точок до відчуття легкого болю. Таким чином матимете постійний вплив на ці ділянки, що позитивно впливає на оздоровлення нижньої частини тулуба.

- Досить часто урологічні та гінекологічні проблеми позначаються й на здоров’ї  попереку, і навпаки, коли поперек защемлений, ці органи, не отримуючи нормального кровопостачання,  також страждають. Як зарадити цьому?

- За репродуктивні органи людини, матку або простату, відповідає точка поблизу зап’ястя, з боку великого пальця (фото 4). Цю точку також можна протискувати по кілька разів протягом дня  упродовж  5 хв щоразу або ж  приклеїти лейкопластиром зернинку гречки, щоб на неї відбувався безперервний тиск, а відповідно й вплив на органи.  
     Якщо біль у попереку провокують гінекологічні проблеми, слід пропрацювати також ступні. Для початку слід прогріти ноги в теплій ванночці протягом 5-10 хв, тоді подальші маніпуляції на внутрішні органи матимуть кращий результат. Потому  протискати в такт із диханням, як описано вище, протягом 5 хв три точки, розміщені вище від  п’ятки з внутрішнього боку ноги (фото 5). Ці точки відповідають за оздоровлення урогенітальної
системи. У разі систематичного виконання процедури можна значно поліпшити стан.
    Біль у нирках може також віддавати в поперек.  Це здебільшого буває в разі запальних процесів, коли виділяється пісок, та за недостатнього прийому води. Але найгостріший біль все ж відчуватиметься в спині на рівні ліктів, де й містяться нирки, з’явиться дискомфорт під час сечовипускання. Нирки люблять тепло. Тож, щоб поліпшити стан, можна прикласти сухе тепло на ділянку нирок, наприклад, гарячий рушник чи теплий камінчик (не гарячий). 

- Як подолати біль у попереку, які маєте напрацювання, щоб допомогти людям, котрі страждають від цього?

- Коли є больові відчуття в попереку, китайці беруть качалку, її ручкою промацують поперек, знаходять проблемне місце й там, де болить, біля хребетного стовпа (не на хребет!) впирають у м'язи заокруглену ручку качалки й на видиху збільшують тиск, на вдиху тиснуть легше.

    Якщо застосувати цей метод для вас проблематично, можна підставити під поперек жорсткий валик, лягти на нього та трішки полежати. За кожного з цих прийомів людина лежачи  буде  розслаблятися й розтягувати перенапружені м’язи, що покращить кровообіг, а відтак - втамує біль.
     Також добре прогріває, усуває біль у попереку медовий корж. Слід узяти білок одного яйця, по 1 ст. л. меду, горілки, додати борошна, щоб замісити  твердий корж. Його прикладають на ніч на поперек, покривши  харчовою плівкою та теплою шаллю.  Це важливо: так краще прогріється поперек, а корж, що під дією тепла тіла за ніч може розтектися, не забруднить постіль.
    Ще один із перевірених народних рецептів від радикуліту – ванни з відвару будяка. Ним зі мною колись поділився один дідусь-цілитель. Для цього в 5 л води кладуть 1 кг колючок та квітів будяка, варять 10 хв, настоюють 30 хв, проціджують і відвар виливають у ванну. Додають теплої води та  сідають у ванну  так, щоб вода покривала поперек, тулуб зверху. Приймати ванни 20-30 хвилин  протягом кількох днів до полегшення стану.
    Можна поліпшити стан, якщо полежати на килимку з голок, якщо маєте вдома аплікатор Ляпка чи Кузнєцова: вони усувають спазм у поперековому відділі, покращують кровообіг, зменшуючи запалення. 

- Яка перша допомога в разі защемлення, зміщення хребців у попереку, щоб зняти біль і спробувати поставити хребці на місце?

- Пригадайте, що роблять за виникнення болю в спині тварини. Так, вони лягають на спину й починають качатися. Це недаремно. Так вони роблять самомасаж. Якщо заболіло в попереку, рекомендую зробити подібне: лягти на спину та з цієї позиції поповзти, імітуючи рухи змії. Повзти слід, опираючись на лопатки й витягуючи тіло в боки, допомагати собі повзти, задіюючи боки. При цьому поперек буде витягуватися, як і весь хребет. 
   Також недужому, що страждає від болю, інша людина може допомогти. Так, для того щоб глибоко промасажувати й залучити додатковий енерговплив через ступню, слід зробити п’ятковий масаж. Для цього інша людина одну ногу ставить на підлогу та всю вагу переносить на цю ногу, а п’яткою другої ноги легенько масажує поперек хворого, розкочуючи спину. Також можна натискати ребровою частиною ноги на недуже місце та, не рухаючи, протискуючи, чекати, як тіло розслабиться й нога сама зіслизне.
     Так само роблять ліктем. Лікоть ставлять на болюче місце, трішки притискують, не рухати, коли м’яз під ліктем розслабиться, він сам повільно з’їде вбік. Пам’ятайте: тиснути слід помірно, щоб хворому не було  боляче. Такий натиск сприяє припливу крові та кисню до болючого місця й має потужний оздоровчий ефект.

- Біль у попереку іноді породжує проблеми з рухом, біль у ногах. Що порекомендуєте для відновлення рухової активності?

- Дехто вважає: якщо болить, то найкраще лежати, щоб не провокувати загострення. Це абсолютно хибна думка. Від цього може стати тільки гірше. Бо коли людина не рухається, нема кровообігу, падає тонус м'язів, через що запалення та біль лише посилюються.   
    Треба обов'язково робити вправи та масаж. Це може бути самомасаж. Стиснути руки в кулачки й кістками пальців розтирати поперек, добре натискаючи. Це дуже простий метод активізації кровоплину в попереку, що принесе покращення  самопочуття.
    Головне – не обдурювати себе надією, що лікар випише знеболювальне чи диво-пігулку, й усе мине. Так не буде. Людина сама відповідальна за своє здоров’я. Я знаю це на своєму прикладі. Колись після аварії мені довелося теж відновлюватися. Не міг підняти  ліву руку більш як на 60 градусів. Я почав реабілітацію: по 7 годин на день робив вправи, повзав на спині, як змія, займався на спортивному майданчику, розтягуючи та зміцнюючи руку, вичісував її щіткою. Я повністю відновився й можу займатися моєю улюбленою справою – допомагати іншим людям відновлювати здоров’я. Але якби я про себе не подбав, все це було б малоймовірним.

Тому той, хто хоче зберігати активне життя, має рухатися, забувши про біль у попереку. До переліченого вище хочу додати ще дві вправи.

Перша: лягти на спину, рівні руки розкинути врізнобіч, ноги зігнуті в колінах. Спершу слід тягнутися повільно колінами, розтягуючи низ спини, до лівої руки. При цьому плечі не треба відривати від підлоги. Тягніться колінами максимально близько до руки, але так, щоб вам було комфортно. Голова тягнеться в інший від колін бік, щоб збільшити розтягнення. Затримайтеся в цьому положенні. Потому те саме зробіть в інший бік (фото 6).

Друга вправа. Стати колінами на підлогу, розставивши їх на ширину плечей. Сідницями сісти на заведені під них ступні. Передпліччя рук,  розведені ширше тулуба, завести дещо вище голови, потім нахилити тулую до підлоги і поставити руки на підлогу. Прокочувати голову і тулуб максимально близько над підлогою, прогинатися, ніби занирюєте під уявну палку чи канат, прогин аж до попереку (фото 7.1), потому прокочуйтеся назад і займаєте початкову позицію (фото 7.2).

Кожну з прав у кожен бік зробити по ваших можливостях, бажано по 8 разів.  Не треба надто тягнутися, якщо ваш стан здоров’я  не дозволяє. Пам’ятайте: робіть у своєму режимі й амплітуді рухів, щоб не нашкодити.
Перед застосуванням рекомендацій порадьтеся з лікарем.

Матеріал підготувала Валентина Берник.