Звідки беруться хвороби? І чому попри велетенський арсенал ліків більшість недуг остаточно не виліковуються? Науковці все більше схиляються до думки, що ця проблема тримається на трьох китах: стресовий психоемоційний стан, неправильний режим і розпорядок дня, брак потрібних фізичних навантажень. А саме на цьому підгрунті базується здоров’я, тож якщо якогось із цих чинників недотримано, це рано чи пізно виливається в хворобу. Тим часом рецепт гармонізації цих сфер життя давно винайдено. Ці знання закладено в йозі та медитації, вони є суперефективними в наш гіподинамічний час. Наш сьогоднішній експерт - Юлія ЯКОВЕНКО, інструктор йоги, учениця індійського містика та йога Гуру Пайлота Бабаджи, пропонує увести принципи йоги у своє життя. Цей новий досвід відкриє цілий світ нових відчуттів, порятує від захворювань та нервових зривів, зміцнить тіло та дух.
Як зароджуються хвороби
Юлія, на Вашу думку, чому хвороба зароджується в людському тілі?
Згідно з останніми дослідженнями, порівняно з минулим століттям, кількість захворювань, зумовлених психосоматичними причинами (стресами та негативними емоціями), зросла в рази. Тобто, якщо раніше переважно люди хворіли через інфікування, отруєння, то нині збільшення випадків стресових ситуацій та невміння керувати своїми емоціями призводять до системних збоїв у роботі організму.
Думаєте, це не стосується вас? Проаналізуйте самі, скільки разів протягом для ви пережили стрес: посварилися з сусідкою, отримали зауваження від боса чи погану звістку. Упевнена: не менше десятка.
А чи задумувалися, що відбувається в цей час з усіма системами організму? Вони працюють також у стресовому режимі: тіло стискається, відбувається бурхливе вироблення адреналіну, токсичного для органів та гладкої мускулатури. В ідеалі він виводиться з організму під час руху. Та якщо людина веде малорухомий спосіб життя, тоді не м’язи, а органи видаляють його, а це створює інтоксикацію, збій у їхній роботі. Відповідно, організм швидше старіє, стає уразливим до хвороб, людина живе в стані постійної втоми.
У цьому разі медикаментозне лікування малоефективне. Бо боротися потрібно з першопричиною захворювання: збалансувати роботу всього організму, навчитися жити в спокої, робити вправи та правильно реагувати на стрес.
А чим нам може допомогти йога?
Йога з санскриту перекладається як «вузда, упряж». Вона приборкує неспокійний розум, сприяючи досягненню ясного стану свідомості. Зв'язок між мозком і тілом нероздільний. Американські вчені протестували групу спортсменів, які не робили, а лиш уявляли виконання вправ. Результати дивовижні: зафіксовано активність у відповідних ділянках головного мозку, напруження м’язів та зростання мускулатури так, як під час тренування.
Цей механізм діє й у зворотному напрямку: коли виконуєш йогівську асану (вправу), розслабляється тіло, врівноважується дихання, а отже концентрується тіло й розум.
Йога полікує від сотень недуг
-А яких захворювань позбулися ваші учні завдяки йозі?
- Йога базується на синхронізації рухів, дихання, розуму. Зокрема, розтягнення, які ми робимо під час виконання асан, дають фізичний тонус, еластичність та силу м’язам. А також оздоровлення та наповнення енергією органів через роботу з відповідними енергетичними центрами - чакрами, які відповідають за прилеглі органи; а ще - спокій, стійкість до стресів, силу та позитивний настрій завдяки дихальним практикам та медитації.
З останніх відгуків моїх учениць: перестало защемлювати спину, нормалізувався тиск, вилікували гайморит та сколіоз. В одного пацієнта минув цілий комплекс хвороб: бронхіальна астма, проблеми з серцем, кровотечі з носа.
Особисто мені йога допомогла профілактувати варикозне розширення вен. Адже виконання динамічних асан сприяє покращенню кровопостачання попереку, тазостегнових суглобів, усуває застійні явища, поліпшується прохідність крові по судинах та капілярах.
Йога має потужний омолоджувальний ефект, сприяє виведенню токсинів та шлаків з організму, усуває закрепи. Дихальні практики, під час яких відбувається самомасаж живота, а також скрутки в асанах, сприяють покращенню кровопостачання кишківника, тренують його мускулатуру, поліпшуючи еластичність та очищення від зайвих відкладень.
Зникають больові відчуття в хребті, вирівнюється статура – це фіксує майже кожен уже через 2 місяці занять.
Йога допомагає справитися із захворюваннями ендокринної, сечостатевої систем у зрілому віці, нормалізувати гормональний стан під час клімаксу.
Філософія здорового життя
- Які б порадили практики навіть для початківців?
- Живіть «тут і зараз». Важливо контролювати та фіксувати свій розум, щоб він не перескакував із думки на думку, з минулого на майбутнє, а жити в зараз, 100% концентруючи увагу на справі, яку робите. Це збільшить вашу продуктивність і навчить мозок фокусуватися. Для цього, виконуючи роботу, можна навіть встановити таймер і пообіцяти собі, що цей час ви приділяєте лише цій справі.
Коли в цьому досягнете успіху, йога навчить вас виконувати одразу кілька справ: споглядати розум, слухати дихання, відслідковувати поставу, м’язи обличчя. Це вміння одночасної концентрації ви зможете застосовувати в різних аспектах життя.
Відкрийте серце для прийняття та співчуття. Будьте поблажливі, не реагуйте болісно на чиюсь критику, не переймайтеся, будьте спостерігачем. Якщо людина поводить себе агресивно – це її проблема, можливо, вона хвора чи втомлена, або ж це взагалі наслідок гормонального збою. Не впустивши конфлікт усередину себе, не включивши негативні емоції, ви уникнете багатьох неприємностей у спілкуванні, стресу та потреби виводити зайвий адреналін з організму.
Живіть розслаблено. Йога вчить, що будь-який рух має бути на рівні комфорту: розтягуємо у вправі м’яз і, якщо немає дискомфорту, то можемо його ще трішки потягнути. У цьому суть – тягнуться лише розслаблені м’язи. Так і в житті. Жити й працювати слід лише в розслабленому стані, щоб відчувати себе, свої потреби, тоді можна зробити значно більше й мати кращі результати.
Дихайте глибоко та плавно. На Сході вважається, що людині відведено не кількість років, а кількість циклів дихання й дихати потрібно глибоко. Адже таке дихання дає спокій, збалансовує енергії, а відтак повністю знімає згубну дію стресу.
Найкраще практикувати повне йогівське дихання: коли на вдиху наповнюємо спочатку живіт, потім ребра, й уже в кінці - грудну клітку, а на видиху – спочатку випускаємо повітря з грудей, ребер, живота. Так дихаємо без затримок між вдихом і видихом постійно. Бо коли на рівні підсвідомості тіла звикаєш, що дихаєш повільно й глибоко, рішення перестають бути гарячковими, ви добре почуваєтеся, й, навіть якщо виникне стресова ситуація, таке дихання швидко заспокоїть.
Стежте за спиною та поставою тіла. Важливо завжди сидіти рівно. По центру спини розміщений центральний канал Сушумна, по якому рухається енергія від куприка по хребту до маківки голови. Якщо людина сидить зігнутою, це руйнує потік енергії в каналі, а отож органи й мозок не отримують достатньо сил для повноцінної роботи. Річ у тім, що кожен відділ хребта відповідає за постачання свого фізіологічного й енергетичного центру.
Не схрещуйте ноги, так ви перекриваєте потік енергії. Особливо, якщо стоїте із ногами навхрест із перекосом на один бік. Це може призвести до проблем із сечостатевою, травною системами, спричинити фригідність, викривлення хребта.
Йогівські практики на щодень
- Я знаю, що Ви рекомендуєте займатися йогою з тренером, а що ще можна робити вдома протягом дня, щоб жити в щасті та здоров’ї?
- Вранці важливо не скочити з ліжка в суєту, створюючи стрес та навантаження для серцево-судинної системи, а зробити перехід від сну плавним. Прокинувшись, полежіть 5 хвилин, концентруючи увагу на відчуттях у тілі, органах, диханні. Налаштуйтеся на цей день, скажіть, що приймете все, що він вам принесе. Це час для обміркування планів на сьогодні, нагадування про мету свого життя. Подумайте, що можна зробити, аби здійснити свою мрію?
Потому чистіть зуби і обов’язково язик спеціальним шкребком або ложечкою, щоб зчистити всі токсини й бактерії, що відклалися за ніч.
Далі випийте очисний напій: півлітра теплої води з медом та лимоном. Після цього зробіть синхронізований із диханням комплекс статичних йогівських вправ. Не варто робити наднавантажень, потрібно, щоб тіло трішки пропітніло - це дасть хороший заряд гормональній системі.
Дуже ефективним є ранішнє виконання комплексу Маха бандхи (що перекладається як «великий замок»), яка є однією з найпотужніших технік Хатха-йоги. Але її виконувати потрібно лише на порожній шлунок. Це практика одночасного виконання чотирьох найважливіших бандх - «енергетичних замків»: Мула бандха («кореневий замок»), Уддияна бандха («втягування живота»), Джаландхара бандха («горловий замок») і Набхі бандха («замок язика»).
Видатні йоги давнини стверджували, що ця техніка зупиняє процес старіння, відроджує й омолоджує організм. Вона стимулює роботу ендокринної системи, піднімає енергію на вищі вібрації, відповідно піднімається настрій, життєвий тонус, розпалюється життєвий вогонь у тілі, поліпшується робота основних життєвих органів.
Для її виконання сідаємо в зручну позу з прямою спиною й схрещеними ногами, притискаємо лівою п'яткою промежину (в чоловіків), вагіну (в жінок), підкручуємо куприк на себе, анус, промежина, пах підтиснуті, вирівнюємо поперек, щоб був прямим, наче втиснувся в стіну. Входимо в стан внутрішньої тиші, для цього концентруємо увагу на своєму диханні. Очі заплющені. Для посилення практики погляд можна фіксувати в міжбрів'ї.
Робимо повільний вдих, видих і затримку на видиху, під час якого втягуємо анус, промежину, пах; потім втягуємо живіт, ніби він вакуумний, під ребра; після цього підборіддя притискуємо до шиї, але при цьому не нахиляємо голову, витягуємо потилицю та весь хребет, від куприка й до шиї, тримаємо прямо; в кінці притуляємо язик до піднебіння за верхніми зубами й притискуємо вверх. Таким чином стимулюємо точку на верхньому піднебінні, яка заспокоює розум.
Тримаємо затримку дихання, допоки комфортно. Потому знімаємо Джаландхара бандху (розслаблюємо шию) та наступні бандхи в послідовності зверху вниз. Повертаємося в початкове положення, розслабляємо тіло й робимо вдих. Після виконання 1 циклу потрібно розслабитися та природно подихати 1-2 хвилини. Увесь цей час відстежуємо дихання, щоб не втратити стан внутрішньої тиші. Згодом можна збільшити кількість циклів до 5.
Мула бандху (нижній замок - втягуємо анус, промежину, пах) бажано робити й протягом дня стоячи або сидячи, наприклад, чекаючи на зупинці маршрутку чи під час обідньої перерви.
Які Ви рекомендуєте вечірні оздоровчі практики?
Увечері, повернувшись із роботи, слід очистили розум за допомогою медитації. Для початківців добре підійдуть три подані нижче варіанти медитацій. Краще обрати одну з них і робити її протягом 40 днів. Потому, коли ви досягнете в ній майстерності, опановуйте іншу.
1. Медитація відпущення. Для цього, прийшовши з роботи, треба посидіти хоча б 10 хвилин у тиші. Спостерігаючи за плином думок, відслідковувати, яка зринає думка, чия вона: ваша чи почута від когось. Найліпше розвантажити розум і привести себе в стан емоційного обнуління можна, якщо спостерігати ці думки в стані спостерігача, коли ти не забороняєш собі жодної думки, але дивишся на них ніби збоку. Ця практика заспокоїть розум, зніме тривожність, дасть чіткість бачення свого життєвого шляху.
2. Медитація-концентрація на полум’ї свічки. Це йогівська практика очищення – «Тратака». Якщо хоча б 5-10 хвилин перед сном спрямовувати всю увагу на вогонь, це сприяє очищенню очей після роботи за комп’ютером та від накопиченого ментального сміття, що побачили за день, заспокоює розум, прояснює мислення. Дивитися бажано не моргаючи. Якщо з'являються сльози, нехай це вас не зупиняє, це є природне явище для початківців, згодом воно мине, й ви дивитиметеся на вогонь без сліз, не моргаючи по півгодини.
3. Оздоровча медитація. Для цього спершу слід розслабити розум за допомогою медитації на свічку. Потому заплющити очі й фіксувати всю увагу на певному органі, уявляти та відчувати, як ми вдихаємо й видихаємо ним. Відчувати, як на вдиху він розширюється й стає об’ємним, наповнюється енергією, а на видиху скидає все непотрібне. Цю медитацію виконують за болю в тілі та проблем із хворим органом.